zuzana
06.10.11,10:04
Minulý rok sme kúpili predajné drevenné stánky 1 ks stál 900€-zaradila som ich na drobný hmotný majetok/501-Drobný majetok hneď do spotreby/.Zatial sme ich nepoužívali, až tento rok, sme do nich dali nainš.elektrinu/prišla nám faktúra za materiál a faktúra za práce/elektrina//-na jednu bunku to vychádza cca 300€.Ako to zaúčtovať??Ako prácu na 518 a materiál na 501-el.materiál, alebo to dám na 501 Drobný majetok-tam sa účtovali tie bunky v evidencii to budem mať s touto sumou?
zuzana
07.10.11,04:54
posúvam
katka 23
07.10.11,06:00
ja by som účtovala - el.práce na 518AE a elektr.mat. 501AE a tie bunky by som zaevidovala aj do evidencie DRM
STRELEC
07.10.11,06:05
V tomto prípade by stálo za úvahu navýšiť evidenčnú hodnotu tých drevených stánkov o vykonané "technické zhodnotenie". Čo ak sa bude po nejakej dobe stánok predávať - aby sa vedela jeho celková nadobúdacia cena ako možno východisko pri prípadnom predaji.
Detto pri možnej škode a uplatňovaní sa náhrady a pod.
zuzana
07.10.11,06:16
Takže by som to naúčtovala k tým bunkám na 501200-tam mám Drobný hmotný majetok?
STRELEC
07.10.11,06:22
Zaúčtovanie - viď katka23. V evidencii by som navýšil evidenčnú cenu stánku + uviedol odkaz na doklady nákupu. Záleží aj na možnostiach softvéru, čo dovolí a čo nie. Mávam poznámky k vývoju majetku za firmu v exc, kde si poznamenávam také perličky, zmeny, udalosti. Hlava je sprostá a zabúda - PC nie :-).
Stefan2005
07.10.11,06:59
Minulý rok sme kúpili predajné drevenné stánky 1 ks stál 900€-zaradila som ich na drobný hmotný majetok/501-Drobný majetok hneď do spotreby/.Zatial sme ich nepoužívali, až tento rok, sme do nich dali nainš.elektrinu/prišla nám faktúra za materiál a faktúra za práce/elektrina//-na jednu bunku to vychádza cca 300€...

... neviem síce konkrétne o aké stánky ide, ale daný postup nemusí byť správny.
Onoho času sme tiež kupovali a zaraďovali drevené stánky, ale do dlhodobého majetku - lebo celková obstarávacia cena nepozostávala iba z ceny stánku a montáže elektriny, ale i množstva ďalších nákladov, napr. ich prepravy na miesto určenia, nákladov na ich osadenie (žeriav), .....
STRELEC
07.10.11,07:19
Vlastník sa rozhodol zaradiť stánky do drobného majetku ....
Stefan2005
07.10.11,07:40
Vlastník sa rozhodol zaradiť stánky do drobného majetku ....

... samozrejme, má na to právo - za predpokladu, že celkové náklady na obstaranie 1 ks stánku nepresiahli 1.700 € ;)
a_je_to
07.10.11,09:00
Minulý rok sme kúpili predajné drevenné stánky 1 ks stál 900€-zaradila som ich na drobný hmotný majetok/501-Drobný majetok hneď do spotreby/.Zatial sme ich nepoužívali, až tento rok, sme do nich dali nainš.elektrinu/prišla nám faktúra za materiál a faktúra za práce/elektrina//-na jednu bunku to vychádza cca 300€.Ako to zaúčtovať??Ako prácu na 518 a materiál na 501-el.materiál, alebo to dám na 501 Drobný majetok-tam sa účtovali tie bunky v evidencii to budem mať s touto sumou?

No ... pozor ! Nechcem to príliš premudrovať, ale má to pár nezrovnalostí. Ak sa stánky kúpili vlani a nepoužívali sa, tak ku 31.12.2011 sa mali nachádzať v inventúre, nie v spotrebe. U spôsobu B ako 112/501, u spôsobu A ako 112/111. Ak sa toho roku umiestnili a napojili na elektrinu, tak ... ZoDP v § 22/2/b definuje stavbu odkazom 106 na stavebný zákon, bez ohľadu na cenu. 1700 Eur je rozhodujúcou hranicou iba pre hnuteľný DHM, nie pre stavby. Pre povinnosť zaradenia do DHM stačí, že ide o stavbu, môže mať cenu aj omnoho nižšiu ako 1700 Eur. Stavba je stavebná konštrukcia pevne spojená so zemou. Za pevné spojenie sa považuje podľa § 43, písm. d aj pripojenie na elektrickú sieť.
Podľa mňa by sa stánky mali v roku 2011 vydať na 042/112 a vrátane ceny prác a el. prípojky /042/ zaradiť. Aj keď celková suma nepresiahne 1700 Eur. Netvrdím, že to v opísanej podobe nijako neprejde, ale daňová kontrola môže použiť ten postup posúdenia, ktorý som opísal.

§ 43
Stavba

Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.
zuzana
07.10.11,13:03
Ide o drevenné stánky-búdky prenosné. nie že by sa nepoužívali, boli v použití, ale bez tej elektriny-v zime na vian.trhoch-tie stánky sú prenosné, nie sú spojené zo zemou a je tam v nich namont.elektrik.prípojka-tie stánky sú naše a zapož.ich na tieto vianočné trhy a iné akcie-je v nich iba prípojka na elektrinu.
zuzana
10.10.11,11:03
Takže si to môžem zaúčtovať materiál na 50100 Spotreba materiálu a práce na 518 100 a iba v evidencii si to poznačím-teda rozpočítam na tie stánky ktoré sú vedené ako drobný majetok?
zuzana
11.10.11,11:06
Takže si to môžem zaúčtovať materiál na 50100 Spotreba materiálu a práce na 518 100 a iba v evidencii si to poznačím-teda rozpočítam na tie stánky ktoré sú vedené ako drobný majetok?

posúvam si príspevok, prosím poraďte musím to zaúčtovať.
druzstvo81
14.03.12,11:36
drobný hmotný majetok ako tlačiareň, myš, usb môžem dať na 501?
Stefan2005
14.03.12,13:01
drobný hmotný majetok ako tlačiareň, myš, usb môžem dať na 501?

áno, účtuje sa to na analytický účet k účtu 501.
Maaaria
14.03.12,19:39
Poraďáci, obraciam sa na Vás s prosbou.
firmy ja platca DPH. v roku 2008 nakúpila lavice a stoly na terasu. 500eur stál celý set - 2ks lavice a stol. Ja som to zaevidovala ako DHM a dala hned na 501tku do spotreby.
Teraz ich vyraďuje a predáva. Predáva ich za 550eur za set.
Moja otázka znie ohľadom DPH a fakturácii. v DP k DPH budem mať tú daň z tohto predaja v riadku č. 4????
A ešte ohľadom zaúčtovania vyradenia tohto setu z dôvodu predaja. Ako je to správne zaúčtované.
Ďakujem za ochotu odpovedať.
KEJKA
14.03.12,20:38
vyradíš=vyškrtneš len z operatívnej evidencie, ak vôbec nejakú máš.
DPH .550 je ZD alebo cena včítane DPH? DPH samozrejme odvedie - r. 3,4 áno.