jess
21.01.06,19:36
Maloobchodná firma vyfakturovala v 9/2005 splátkovej spoločnosti "zálohu na finančné plnenie". Firma obdržala úhradu na svoj účet, ale do konca roku 2005 túto zálohu "nespotrebovala". Čiže v jednoduchom...splátk.spoločnosť MO firme dala zálohu, aby pre ňu robila zmluvy so zákazníkmi a tým vlastne nebude po každej zmluve posielať MO firme peniaze na účet, ale sa to odčíta zo zálohy. MO firma po každom uzavretí zmluvy vystaví faktúru splátk.spoločnosti.......a ku koncu roku 2005 túto zálohu MO firma "nespotrebuje".

1/ Prijatá záloha sa zaúčtuje ako ........... ?
2/ Mala MO firma vystaviť ostrú faktúru k prijatému preddavku ?
3/ Ako by ste postupovali Vy ?
(jednoduché účtovníctvo)

ďakujem
KEJKA
21.01.06,19:27
1/ Prijatá záloha sa zaúčtuje ako ........... príjem NZD?
2/ Mala MO firma vystaviť ostrú faktúru k prijatému preddavku ? podľa mňa áno, ak je platiteľ DPH
3/ Ako by ste postupovali Vy ? podľa 1 a 2
(jednoduché účtovníctvo)

prosím .
Tweety
21.01.06,19:31
Maloobchodná firma vyfakturovala v 9/2005 splátkovej spoločnosti "zálohu na finančné plnenie". Firma obdržala úhradu na svoj účet, ale do konca roku 2005 túto zálohu "nespotrebovala". Čiže v jednoduchom...splátk.spoločnosť MO firme dala zálohu, aby pre ňu robila zmluvy so zákazníkmi a tým vlastne nebude po každej zmluve posielať MO firme peniaze na účet, ale sa to odčíta zo zálohy. MO firma po každom uzavretí zmluvy vystaví faktúru splátk.spoločnosti.......a ku koncu roku 2005 túto zálohu MO firma "nespotrebuje".
1/ Prijatá záloha sa zaúčtuje ako ........... ?
2/ Mala MO firma vystaviť ostrú faktúru k prijatému preddavku ?
3/ Ako by ste postupovali Vy ?
(jednoduché účtovníctvo)
ďakujem
1.príjem ovpyvň.ZD
2.Mala
3.?:eek:
jess
21.01.06,19:40
:eek:dievčatá, tak teraz som z vašich odpovedí vedľa jak tá jedľa....ani ryba, ani rak:eek::eek::eek:
KEJKA
21.01.06,20:06
:eek:dievčatá, tak teraz som z vašich odpovedí vedľa jak tá jedľa....ani ryba, ani rak:eek::eek::eek:
tiež som sa pobavila :D :D

pozri zatiaľ toto
http://www.porada.sk/showthread.php?t=7649&highlight=z%E1lohy
jess
21.01.06,20:44
Tak mi to vychádza, že prijatú zálohu zaúčtujem ako "príjem NZD".

Aj vtedy, ak som platiteľ DPH, mám povinnosť vystaviť ostrú fa k preddavku ? Ja som to praktizovala tak, že som vystavila ostrú faktúru až keď sa spísala zmluva pre splát.spol. na čiastku na ktorú bola urobená zmluva, teda napr. na 4000,-... normálne som túto FA dala do príjmov OZD....do knihy pohľadávok a tam som dala, že to bolo uhradené preddavkom..... a z toho som zaplatila aj DPH. Tak to išlo ešte asi 3x a teraz mi to vychádza, že zbytok "nevyčerpanej" zálohy idem vrátiť späť splátkovej spoločnosti . Čiže do roku 2005 sa mi započítalo do príjmov OZD cca 16.000,- .

S tou DPH som to pobabrala ?

už som úplne popletená:confused:
KEJKA
22.01.06,16:09
Tak mi to vychádza, že prijatú zálohu zaúčtujem ako "príjem NZD".

Aj vtedy, ak som platiteľ DPH, mám povinnosť vystaviť ostrú fa k preddavku ? Ja som to praktizovala tak, že som vystavila ostrú faktúru až keď sa spísala zmluva pre splát.spol. na čiastku na ktorú bola urobená zmluva, teda napr. na 4000,-... normálne som túto FA dala do príjmov OZD....do knihy pohľadávok a tam som dala, že to bolo uhradené preddavkom..... a z toho som zaplatila aj DPH. Tak to išlo ešte asi 3x a teraz mi to vychádza, že zbytok "nevyčerpanej" zálohy idem vrátiť späť splátkovej spoločnosti . Čiže do roku 2005 sa mi započítalo do príjmov OZD cca 16.000,- .
S tou DPH som to pobabrala ?
už som úplne popletená:confused:

áno, aj mne to vychádza tak, že si to pobabrala - len ta citujem. Ak šlo o prijatú platbu vopred, tak rovnako ako každý iný platiteľ, si bola pvinna vystaviť faktúru a odviesť DPH z prijatej platby. Je evidentná súvislosť so zdaniteľnými plneniami.