ahs
06.09.04,16:11
Dna 2.9.2004 nam bola pripisana na ucet od odberatela (nie dodavatela ako som uviedol povodne) zaloha 119.000 CZK.
V zmysle zakona musime do 15. dní vystavit fakturu na vycislenie dPH vo výške 19.000 CZK.

1. Akym kurzom mame prepocitat DPH na SKK, ak tovar sme este nedodali a tovar sa nachádza este v Ceskej republike.

2. Akym kurzom prepocitat DPH vo vyuctovacej fakture po dodaní tovaru odberatelovi.

Dakujem AHS.
Katarína STR
07.09.04,06:22
Podľa mňa povinnosť vystaviť faktúru na prijatú zálohu je len v slovenskej mene.

Prípadne, ak napr. vieš, že záloha je na tovar, ktorý budeš faktúrovať do zahraničia aj s DPH - neplatiteľovi dane.

Ak vieš, že budeš faktúrovať s DPH použila by som kurz NBSR dňom prijatia platby na účet - čiže 2.9.2004.
A pri vystavení riadnej vyúčtovacej faktúry použiješ kurz NBSR dňom dodania tovaru.
marianna
07.09.04,06:35
ahs neuvádzaš, či je to odberateľ z tuzemska alebo z iného čl. štátu. Faktúru na prijatú platbu vystaviť musíš v oboch prípadoch. Pokiaľ je odb. z Čiech, vystavíš faktúru bez DPH, pokiaľ bude tovaru prevezený do Čiech, pretože ide o oslobodenie od DPH podľa §43, tento odkaz uvedieš na faktúru. Kurz prepočítaš dňom pripísania platby na účet. Vyúčtovaciu faktúru vystavíš dňom dodania tovaru a prepočítaš týmto kurzom. Odrátaš zálohu tým istým kurzom a v tom prípade ti vznikne kurzový rozdiel pri vyúčtovaní zálohovej faktúry. Ak ide o slovenského odberateľa postupuješ takisto, ibaže vystavíš faktúru s DPH.
Oldi
07.09.04,12:10
ahs neuvádzaš, či je to odberateľ z tuzemska alebo z iného čl. štátu. Faktúru na prijatú platbu vystaviť musíš v oboch prípadoch. Pokiaľ je odb. z Čiech, vystavíš faktúru bez DPH, pokiaľ bude tovaru prevezený do Čiech, pretože ide o oslobodenie od DPH podľa §43, tento odkaz uvedieš na faktúru. Kurz prepočítaš dňom pripísania platby na účet. Vyúčtovaciu faktúru vystavíš dňom dodania tovaru a prepočítaš týmto kurzom. Odrátaš zálohu tým istým kurzom a v tom prípade ti vznikne kurzový rozdiel pri vyúčtovaní zálohovej faktúry. Ak ide o slovenského odberateľa postupuješ takisto, ibaže vystavíš faktúru s DPH.
Súhlasím, že bez DPH, ak pôjde o českú firmu a platcu DPH ale nesúhlasím s dátumami a kurzom na prepočet (pri ostrej fa), pretože viď § 19 ods.8. - pri ostrej fa (po dodaní tovaru) vzniká daňová povinnosť podľa tohto § 19 ods. 8 - t.j. 15. deň nasl. po mesiaci, keď bol tovar dodaný, resp. deň vyhotovania faktúry, ak bola vystavená pred 15. dňom. Náväzne na to potom §26 ods1, prepočet kurzom ku dňu vzniku daň. povinnosti.
ahs
07.09.04,16:55
Doplnam: Odberatel je z SR, Dodavatel je z ČR.
Katarína STR
08.09.04,04:13
OLDI :

Predpokladám, že keď bude AHS posielať tovar, tak hneď vystaví faktúru.
Takže kurz použije - deň vystavenia faktúry=deň odoslania tovaru.

Povinnosť faktúrovať je samozrejme do 15 dní. A vtedy by som použila kurz na ostrú faktúru - deň vystavenia faktúry.

A teň 15.deň nasl. po mesiaci, keď bol tovar dodaný - túto vetu by som použila pri daňovej povinnosti - takzvanej samozdanenie. A to je vtedy, keď mi príde tovar zo zahraničia /z EU/ a nemám faktúru k tomuto tovaru. Ak mi faktúra príde, tak tú došlú faktúru prepočítam kurzom, kedy bola vystavená u dodávateľa. Ale ja som v tomto prípade odberateľ.

Myslím, že si mýliš daňovú povinnosť, keď tovar dodávam ja a keď tovar dostanem.
marianna
08.09.04,05:56
Doplnam: Odberatel je z SR, Dodavatel je z ČR.No tomu teraz nerozumiem, prečo vám dodávateľ platil zálohu? Nie je to náhodou naopak odb. z ČR, dod. z SR?
ahs
08.09.04,08:26
No tomu teraz nerozumiem, prečo vám dodávateľ platil zálohu? Nie je to náhodou naopak odb. z ČR, dod. z SR?
Sorry, samozrejme, že zálohu nam zaplatil odberatel (SR), nie dodavatel ako som uviedol. Dodavatel je z ČR.