bibka33
06.10.11,18:43
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť:
V polovici júli zomrel môj partner a otec môjho dieťaťa. Neboli sme zosobášení, nemali sme ani spoločný trvalý pobyt, napriek tomu sme od narodenia nášho syna žili v spoločnej domácnosti.
Môj partner bol zamestnaný v jednej dopravnej firme, zomrel ako zamestnanec. Nie dôsledkom pracovného úrazu ani choroby z povolania. Zomrel na infarkt. Akútny, nečakane.
Nakoľko som mala jeho služobný mobilný telefón (keďže sme spolu žili), túto skutočnosť som ešte v ten deň telefonicky oznámila jeho vedúcemu. Potom sa telefón vypol a PIN som nevedela, takže všetko som vybavovala zo svojho mobilu. Vo štvrtok, t.j. dva dni pred pohrebom, ma kontaktovali, aby som priniesla jeho služobný mobil, nabíjačku a vstupnú kartu do VW. Povedala som, že samozrejme, že cestou vezmem rovno od nich veniec alebo kyticu na pohreb. Povedali, že oni nič také zamestnancom neposkytujú! Napriek tomu, že som sa rozčúlila, napísala som Odovzdávací protokol a tieto veci vrátane Úmrtného listu tam odniesol osobne môj otec. Mal pri sebe aj rodný list nášho syna, to si však pani mzdárka vraj "nepotrebovala" okopírovať.
Nakoľko mu mali poslať ešte výplatu za mesiac júl, teda v auguste, od začiatku augusta som ich "bombardovala" telefonátmi, aby mi zaslali výplatnú pásku, nakoľko mi povedali, že ak veci nebudú vrátené do firmy včas a nepoškodené, urobia mu zrážku zo mzdy. Lenže Laco mal poškodený dispelej na telefóne, bol prasknutý, tak som chcela vedieť, či k svojim vyhrážkam pristúpili. Je pochopiteľné, že on sám sa brániť nemohol. Že som ich kontaktovala telefonicky niekoľkokrát, môžem zdokladovať podrobným výpisom z telefonu. Nakoniec mi pani mzdárka povedala, že všetky papiere (na podanie daňového priznania z príjmu FO, výplatnú pásku, zápočet rokov) mu poslali na adresu trvalého pobytu a do jeho VLASTNÝCH rúk. Z čoho vyplýva, že ani jeho bývalá manželka tieto dokumenty na pošte nemohla prevziať, pretože pošta odmietla. Čakala som teda, kedy sa to vráti späť zamestnávateľovi a až potom mi všetky tieto dokumenty vydali. Bolo to už po splatnosti mzdy, konkrétne 18.8., pričom splatnosť mzdy bola 15.8. Takže výplatá bola poslaná na účet, ktorý si uviedol v čase života. Pritom vedeli, že spolu žijeme, vedeli, že máme dieťa, malé, šesťročné, ktorého čakal nástup do školy.
Teraz píšem žiadosť o jeho mzdu, uvedomujem si, že neskoro, ale riešili sme pohreb, matriku, malého prázdniny (keďže nemal s kým byť - Laco zomrel v prvý deň svojej dovolenky), ja som od 1.8. menila zamestnanie, malého čakal nástup do školy, vybavovala som sirotské a takisto dohľadávala dobu, za ktorú jeho zamestnávateľ v nejakých rokoch neplatil zaňho odvody. Proste naozaj toho nebolo málo a priznávam, že pozrieť sa do Zákonníka práce na paragraf 35 mi ani nenapadlo :( ale takisto ma nenapadlo, že zamestnávateľ, ktorý vie, že po sebe nechal maloleté dieťa, na tieto mzdové nároky jeho zákonného zástupcu neupozorní. Malého rodný list si pani mzdárka vypýtala až vtedy, keď som od nej preberala výplatnú pásku a pod. dokumenty. Teraz tvrdia, že oni nevedeli, že on má dieťa a takisto nevedeli o mojej existencii!!! Ale zaujímavé, že vedeli, od koho si majú pýtať jeho veci.
Ešte by ma zaujímalo, on od nich prevzal nejaké pracovné ošatenie. Neodpísaná čiastka 80 EUR mu bola stiahnutá z poslednej mzdy. Pritom ma nikto nevyzval, aby sme doniesli aj pracovné odevy. My sme ho v nich naozaj nepochovali. Že nejaké odevy dostal som zistila až keď som videla tú zrážku vo výplatnej páske. Nikdy sa mi nechválil firemnými tričkami, vedela som len, že dostal tenisky. Ale fakt by mi ani nenapadlo, že ich tam treba odniesť, resp. ak ich nedonesieme, že mu budú zrazené zo mzdy.
Postupoval zamestnávateľ správne? Môžem sa ešte na niekoho obrátiť alebo toto celé spísať a dať to našej pani notárke, ktorá má na starosti dedičské konanie a následne ona to predloží súdu pri dedičskom konaní?
Dnes som totiž volala s tým zamestnávateľom a žiadala, nech napíšu do Tatra banky list, že žiadajú o vrátenie platby. Povedali, že to neurobia, že oni chybu nespravili. Pritom stačilo zamietavé stanovisko Tatra banky a už by som mala v ruke aspoň papier s odmietavým stanoviskom banky. Podotýkam, že jeho posledná výplata bola vo výške 680 EUR v čistom (keby mu nestiahli za tie odevy, tak 760 EUR v čistom) a teda nejde o malé peniaze.
bibka33
06.10.11,20:29
nikto nič? :mee:
bibka33
07.10.11,08:22
fakt tu nie je mzdár, čo by vedel poradiť?
eva.toth
07.10.11,08:59
Podľa môjho názoru, mzda a pohľadávky voči bývalému zamestnancovi by mali byť riešené až v dedičskom konaní, keď už je mzda na bankovom účte. Hneď po smrti partnera si mala jeho zamestnávateľovi predložiť potvrdenie, že ste žili spolu v jednej domácnosti a mzdu Ti mal vyplatiť. Ak niet dôkaz o spoločnom pobyte/napr. OP/, vtedy stačí aj aj Tvoje čestné prehlásenie a popr. prehlásenie od jeho rodičov, že ste žili v jednej domácnosti.Keď je už mzda v banke, bude riešená až v dedičskom konaní. Dedičia zo zákona /pokiaľ Váš druh nenechal závet/ môžu Vám túto mzdu dobrovoľne vyplatiť. Aj je jeho jediným dedičom jeho syn /ak viacej detí nemá/tiež si myslím, že sa k tým peniazom dostanete ako matka. Právnik Vám v tejto veci poradí. A ešte niečo, zamestnávateľ musí zomrelému zamestnancovi preplatiť aj nevyčerpanú dovolenku. Treba si ju nárokovať.
Xanti
07.10.11,09:24
Len aby tú mzdu nepohltili bankové poplatky, do času kým prebehne dedičské konanie.

Veru zamestnávateľ sa zachoval priam ukážkovo v tom ako podraziť nohy partnerke svojho zomrelého zamestnanca.
a_je_to
07.10.11,10:32
Nie je pravda, že zamestnávateľ chybu neurobil, lebo ich urobil až príliš veľa. Napíš zamestnávateľovi list s názvom Upozornenie na hrubé porušenie § 35 zákonníka práce. V ňom uveď, že žiadaš o splnenie nárokov na výplatu poslednej mzdy otca svojho dieťaťa, na ktorú si mala aj máš prednostné právo pred dedičským konaním. Nárok dolož kópiou rodného listu vášho dieťaťa, kde on je uvedený ako otec a Ty ako matka. Aj s upozornením, že mzdu neoprávnene poukázanú na jeho účet po jeho smrti si môžu vymáhať od dedičov až po skončení konania. Ďalej ako oprávnený príjemca poslednej mzdy žiadaj vrátiť neoprávnenú zrážku 80 Eur z jeho poslednej mzdy. Ak nie, tak že žiadaš písomne podrobne preukázateľne a zrozumiteľne vydokladovať podľa akého práva a za čo bola uplatnená zrážka. Nárok na zrážku má zamestnávateľ iba ak boli nevrátené pracovné pomôcky, nie však už používaný odev a obuv, pracovné rukavice, solvina, indulona a pod.. Ani nie za vymeniteľný a opraviteľný prasknutý displej. V opačnom prípade že si uplatníš nárok na súde, vrátane úrokov z omeškania. O dôkazy sa neboj, väčšina dôkazovej ťarchy pracovného práva je na zamestnávateľovi, nie na Tebe. On musí preukázať, že spoľahlivo zabezpečil stav veci skôr, než uplatnil svoje nároky. Ak nepredloží, že vyzval na vrátenie vymenovaných pomôcok, tak nemá nárok na zrážku. Tebe stačí dôkaz, že si po smrti partnera kontaktovala zamestnávateľa a odovzdala mu jeho mobil. Všetky ostatné úkony mal urobiť on a dožiadať potrebné podklady a veci. Ak nepreukáže písomne že tak urobil, nesie plnú vinu a musí vrátiť neoprávnenú zrážku.
Ak partner bol rozvedený a nemal iné deti, je predpoklad, že dedičom bude maloletý syn a jeho zákonný zástupca, teda Ty, ako jeho matka. Okrem poukázanej mzdy sú tam aj ďalšie nároky. Ak v zamestnaní nevedeli ani o jeho dieťati, tak určite nepoberal ani daňový bonus, hoci mal nárok na vyše 20 eur mesačne. To môžeš dostať ešte na základe daňového priznania, možno aj nejaký preplatok dane alebo zamestnaneckú prémiu. Vyhľadaj nejakú dobrú mzdovú účtovníčku, nech skontroluje splnenie všetkých jeho pracovnoprávnych nárokov /nečerpaná dovolenka/ a pomôže Ti aj s daňovým priznaním.
Katy a R
07.10.11,10:51
A keďže je už skoro tri mesice ... tak len upozorňujem na toto
(4) Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa nedohodnú, ktorý z nich priznanie podá, určí ho správca dane. Ak je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva. Daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť, ak žiadosť dedič podá najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa tohto odseku.

a nedá mi dodať ... že ozaj je to "ústretový" zamestnávateľ:mee::mee::mee:
bibka33
07.10.11,10:57
Nie je pravda, že zamestnávateľ chybu neurobil, lebo ich urobil až príliš veľa. Napíš zamestnávateľovi list s názvom Upozornenie na hrubé porušenie § 35 zákonníka práce. V ňom uveď, že žiadaš o splnenie nárokov na výplatu poslednej mzdy otca svojho dieťaťa, na ktorú si mala aj máš prednostné právo pred dedičským konaním. Nárok dolož kópiou rodného listu vášho dieťaťa, kde on je uvedený ako otec a Ty ako matka. Aj s upozornením, že mzdu neoprávnene poukázanú na jeho účet po jeho smrti si môžu vymáhať od dedičov až po skončení konania. Ďalej ako oprávnený príjemca poslednej mzdy žiadaj vrátiť neoprávnenú zrážku 80 Eur z jeho poslednej mzdy. Ak nie, tak že žiadaš písomne podrobne preukázateľne a zrozumiteľne vydokladovať podľa akého práva a za čo bola uplatnená zrážka. Nárok na zrážku má zamestnávateľ iba ak boli nevrátené pracovné pomôcky, nie však už používaný odev a obuv, pracovné rukavice, solvina, indulona a pod.. Ani nie za vymeniteľný a opraviteľný prasknutý displej. V opačnom prípade že si uplatníš nárok na súde, vrátane úrokov z omeškania. O dôkazy sa neboj, väčšina dôkazovej ťarchy pracovného práva je na zamestnávateľovi, nie na Tebe. On musí preukázať, že spoľahlivo zabezpečil stav veci skôr, než uplatnil svoje nároky. Ak nepredloží, že vyzval na vrátenie vymenovaných pomôcok, tak nemá nárok na zrážku. Tebe stačí dôkaz, že si po smrti partnera kontaktovala zamestnávateľa a odovzdala mu jeho mobil. Všetky ostatné úkony mal urobiť on a dožiadať potrebné podklady a veci. Ak nepreukáže písomne že tak urobil, nesie plnú vinu a musí vrátiť neoprávnenú zrážku.
Ak partner bol rozvedený a nemal iné deti, je predpoklad, že dedičom bude maloletý syn a jeho zákonný zástupca, teda Ty, ako jeho matka. Okrem poukázanej mzdy sú tam aj ďalšie nároky. Ak v zamestnaní nevedeli ani o jeho dieťati, tak určite nepoberal ani daňový bonus, hoci mal nárok na vyše 20 eur mesačne. To môžeš dostať ešte na základe daňového priznania, možno aj nejaký preplatok dane alebo zamestnaneckú prémiu. Vyhľadaj nejakú dobrú mzdovú účtovníčku, nech skontroluje splnenie všetkých jeho pracovnoprávnych nárokov /nečerpaná dovolenka/ a pomôže Ti aj s daňovým priznaním.

Ďakujem veľmi pekne. Daňový bonus som si uplatňovala ja na malého u svojho zamestnávateľa, takže chápem, že nemal dôvod predložiť rodný list svojmu zamestnávateľovi. Aj podľa môjho názoru nemal nárok urobiť mu zrážku zo mzdy. Podľa môjho názoru z ich strany išlo o naťahovanie času, aby som nemala možnosť tú mzdu napadnúť, keď ju už pošlú na účet. Preto poslali mŕtvemu zamestnancovi papiere do VLASTNÝCH rúk.
Totiž, aby ste boli v obraze, dva dni pred pohrebom som sa pýtala, či sa mám zastaviť po nejakú kyticu alebo veniec na pohreb, volal mi sám konateľ osobne a povedal, že oni nič posielať nebudú, lebo oni zamestnancom dávajú za prácu mzdu.
bibka33
07.10.11,11:00
Áno, o tomto viem. ďakujem. Musím to ešte vybaviť.
bibka33
07.10.11,11:08
Nie je pravda, že zamestnávateľ chybu neurobil, lebo ich urobil až príliš veľa. Napíš zamestnávateľovi list s názvom Upozornenie na hrubé porušenie § 35 zákonníka práce. V ňom uveď, že žiadaš o splnenie nárokov na výplatu poslednej mzdy otca svojho dieťaťa, na ktorú si mala aj máš prednostné právo pred dedičským konaním. Nárok dolož kópiou rodného listu vášho dieťaťa, kde on je uvedený ako otec a Ty ako matka. Aj s upozornením, že mzdu neoprávnene poukázanú na jeho účet po jeho smrti si môžu vymáhať od dedičov až po skončení konania. Ďalej ako oprávnený príjemca poslednej mzdy žiadaj vrátiť neoprávnenú zrážku 80 Eur z jeho poslednej mzdy. Ak nie, tak že žiadaš písomne podrobne preukázateľne a zrozumiteľne vydokladovať podľa akého práva a za čo bola uplatnená zrážka. Nárok na zrážku má zamestnávateľ iba ak boli nevrátené pracovné pomôcky, nie však už používaný odev a obuv, pracovné rukavice, solvina, indulona a pod.. Ani nie za vymeniteľný a opraviteľný prasknutý displej. V opačnom prípade že si uplatníš nárok na súde, vrátane úrokov z omeškania. O dôkazy sa neboj, väčšina dôkazovej ťarchy pracovného práva je na zamestnávateľovi, nie na Tebe. On musí preukázať, že spoľahlivo zabezpečil stav veci skôr, než uplatnil svoje nároky. Ak nepredloží, že vyzval na vrátenie vymenovaných pomôcok, tak nemá nárok na zrážku. Tebe stačí dôkaz, že si po smrti partnera kontaktovala zamestnávateľa a odovzdala mu jeho mobil. Všetky ostatné úkony mal urobiť on a dožiadať potrebné podklady a veci. Ak nepreukáže písomne že tak urobil, nesie plnú vinu a musí vrátiť neoprávnenú zrážku.
Ak partner bol rozvedený a nemal iné deti, je predpoklad, že dedičom bude maloletý syn a jeho zákonný zástupca, teda Ty, ako jeho matka. Okrem poukázanej mzdy sú tam aj ďalšie nároky. Ak v zamestnaní nevedeli ani o jeho dieťati, tak určite nepoberal ani daňový bonus, hoci mal nárok na vyše 20 eur mesačne. To môžeš dostať ešte na základe daňového priznania, možno aj nejaký preplatok dane alebo zamestnaneckú prémiu. Vyhľadaj nejakú dobrú mzdovú účtovníčku, nech skontroluje splnenie všetkých jeho pracovnoprávnych nárokov /nečerpaná dovolenka/ a pomôže Ti aj s daňovým priznaním.

A ešte nerozumiem tomuto:

Nárok dolož kópiou rodného listu vášho dieťaťa, kde on je uvedený ako otec a Ty ako matka. Aj s upozornením, že mzdu neoprávnene poukázanú na jeho účet po jeho smrti si môžu vymáhať od dedičov až po skončení konania.

Prečo by si zamestnávateľ vymáhal mzdu od dedičov?
ewita888
07.10.11,11:13
Totiž, aby ste boli v obraze, dva dni pred pohrebom som sa pýtala, či sa mám zastaviť po nejakú kyticu alebo veniec na pohreb, volal mi sám konateľ osobne a povedal, že oni nič posielať nebudú, lebo oni zamestnancom dávajú za prácu mzdu

mimotemy fúúú, nedá mi... to fakt ťa toto zaujímalo v takom čase ??
bibka33
07.10.11,11:21
Totiž, aby ste boli v obraze, dva dni pred pohrebom som sa pýtala, či sa mám zastaviť po nejakú kyticu alebo veniec na pohreb, volal mi sám konateľ osobne a povedal, že oni nič posielať nebudú, lebo oni zamestnancom dávajú za prácu mzdu

mimotemy fúúú, nedá mi... to fakt ťa toto zaujímalo v takom čase ??

Nehnevaj sa, ale ak mi dva dni pred pohrebom volali, kedy im donesiem vstupnú kartu do VW, mobilný telefón a nabíjačku, tak som sa rovno spýtala, či pri tej príležitosti od nich niečo aj vyzdvihnem. Po prvé ma vytočilo to, že sa nestarajú o nič iné, len o svoj majetok a to ešte nebol ani pochovaný, po druhé nikto z nich nepovedal ani len "úprimnú sústrasť" a neviem, či som naivná, ale poslať zamestnancovi aspoň dva kvety je podľa mňa minimálne morálna povinnosť, nakoľko umrel bezprostredne po tom, čo zobral navyše smenu, lebo to nemali ako poriešiť. Či myslíš, že ja som im volala? Nie, oni kontaktovali mňa a ak si prečítaš môj celý prvý príspevok, tak to tam je napísané.
bibka33
07.10.11,11:23
A na základe informácií inšpektorátu práce im najmä tá vstupná karta veľmi ponáhľala, pretože ani tie jeho smeny neboli v súlade so zákonom. Ale to už porieši inšpektorát.
ewita888
07.10.11,11:30
prepáč, som to zle pochopila... tak v takom prípade schvalujem... ja som totiž robila tiež u takého zamestnávateľa, keď nám zomrela zamestnankyňa, na ktorej by doslova oral, tiež sa takto zachoval... ani na pohreb, ani na veniec... týždeň som ho za to nenávidela... niektorí podnikatelia už ako keby ani ľudia neboli...
a_je_to
07.10.11,11:51
A ešte nerozumiem tomuto:

Nárok dolož kópiou rodného listu vášho dieťaťa, kde on je uvedený ako otec a Ty ako matka. Aj s upozornením, že mzdu neoprávnene poukázanú na jeho účet po jeho smrti si môžu vymáhať od dedičov až po skončení konania.

Prečo by si zamestnávateľ vymáhal mzdu od dedičov?

Prednotný nárok na poslednú mzdu po zomrelom má dieťa /jeho zákonný zástupca/, ktorí žili s ním v spoločnej domácnosti a boli odkázaní na jeho príjem. Dedičov môže byť viac, môžu to byť predchádzajúca manželka /nerozvedená/ a jej /ich/ trebárs dospelé deti s ktorými nebýval. Tí nemôžu mať nárok na poslednú výplatu, ale nárok na dedičstvo môžu mať. Poslednú mzdu bol zamestnávateľ povinný vydať dieťaťu /jeho zákonnému zástupcovi/ s ktorým žil v spoločnej domácnosti v lehote splatnosti mzdy. Nie až po dedičskom konaní, ktoré sa môže ťahať aj celé mesiace. V tom je rozdiel. A znamená to aj ... že mzdu musia prednostne vyplatiť aj keď ju dali neúčinne na účet /druhoradému príjemcovi/, na ktorý nemali po smrti právo poukázať, ak sa objavil prednostný nárok. Neúčinne vyplatenú mzdu majú nárok požadovať a vymáhať po skončení dedičského konania od toho, komu takto bola neoprávnene, alebo aj zdvojene vyplatená. Ak by si to bola Ty, tak tú čiastku musíš vrátiť. Máš nárok na plnenie zákonného nároku nielen v sume, ale aj v čase. Za obdobie od termínu možnej výplaty a dosiahnutie výplaty z účtu je nárok na úroky z omeškania. Asi tak ...
a_je_to
07.10.11,12:04
Totiž, aby ste boli v obraze, dva dni pred pohrebom som sa pýtala, či sa mám zastaviť po nejakú kyticu alebo veniec na pohreb, volal mi sám konateľ osobne a povedal, že oni nič posielať nebudú, lebo oni zamestnancom dávajú za prácu mzdu.

Kytica na pohreb nie je odmenou za prácu, ale výdavok zo sociálneho fondu, alebo reprezentačného fondu vedenia firmy. Fakt stupídna a nekompetentná odpoveď zamestnávateľa. Ktovie, či vôbec vie, že sa tvorí sociálny fond a načo ho používajú. Ale inak, ak to nie je v kolektívnej zmluve, tak nie je to zákonný, iba morálny nárok.
bibka33
07.10.11,15:21
Kytica na pohreb nie je odmenou za prácu, ale výdavok zo sociálneho fondu, alebo reprezentačného fondu vedenia firmy. Fakt stupídna a nekompetentná odpoveď zamestnávateľa. Ktovie, či vôbec vie, že sa tvorí sociálny fond a načo ho používajú. Ale inak, ak to nie je v kolektívnej zmluve, tak nie je to zákonný, iba morálny nárok.

Tvrdia, že kolektívnu zmluvu nemajú. Sú veľmi neprístupní informáciám, preto to dám celé cez víkend dokopy a nech sa tým zaoberá inšpektorát práce.
Inak to, čo píšeš, má všetko svoju logiku a veľmi ti ďakujem. Rada by som vedela, kde sa môžem k týmto informáciám dopátrať a odvolať sa na konktrétne paragrafy a zákony. Ak by to bolo možné, rada by som sa s tebou spojila mailom. Len mne nejdú posielať súkromné správy :confused:
Xanti
07.10.11,16:49
Bibka
to o čom píše a_je_to je tu

§ 35
Smrť zamestnanca
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.

(2) Peňažné nároky zamestnávateľa zanikajú smrťou zamestnanca s výnimkou nárokov, o ktorých sa právoplatne rozhodlo alebo ktoré zamestnanec pred svojou smrťou písomne uznal čo do dôvodu aj sumy, a nárokov na náhradu škody spôsobenej úmyselne alebo stratou predmetov zverených zamestnancovi na písomné potvrdenie.

Tu nájdeš celý zákonník http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#35
bibka33
07.10.11,17:02
Bibka
to o čom píše a_je_to je tu

§ 35
Smrť zamestnanca
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.

(2) Peňažné nároky zamestnávateľa zanikajú smrťou zamestnanca s výnimkou nárokov, o ktorých sa právoplatne rozhodlo alebo ktoré zamestnanec pred svojou smrťou písomne uznal čo do dôvodu aj sumy, a nárokov na náhradu škody spôsobenej úmyselne alebo stratou predmetov zverených zamestnancovi na písomné potvrdenie.

Tu nájdeš celý zákonník http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#35

Xanti, ďakujem, toto som čítala v zákonníku práce, aj keď v našom prípade sa nás týka asi skôr ešte predchádzajúci zákonník, keďže sa to dialo cez prázdniny letné všetko, skôr by ma zaujímalo, ako vie, ako presne postupovať, pretože to čo je v zákonníku práce je dosť strohé a tie postupy, čo vie on, skôr vyzerá ako úplná právna agenda.
Xanti
07.10.11,17:05
Bibka
technicky je to jedno, tento článok teda § 35 sa nemenil vôbec :)
bibka33
14.10.11,06:38
Nie je pravda, že zamestnávateľ chybu neurobil, lebo ich urobil až príliš veľa. Napíš zamestnávateľovi list s názvom Upozornenie na hrubé porušenie § 35 zákonníka práce. V ňom uveď, že žiadaš o splnenie nárokov na výplatu poslednej mzdy otca svojho dieťaťa, na ktorú si mala aj máš prednostné právo pred dedičským konaním. Nárok dolož kópiou rodného listu vášho dieťaťa, kde on je uvedený ako otec a Ty ako matka. Aj s upozornením, že mzdu neoprávnene poukázanú na jeho účet po jeho smrti si môžu vymáhať od dedičov až po skončení konania. Ďalej ako oprávnený príjemca poslednej mzdy žiadaj vrátiť neoprávnenú zrážku 80 Eur z jeho poslednej mzdy. Ak nie, tak že žiadaš písomne podrobne preukázateľne a zrozumiteľne vydokladovať podľa akého práva a za čo bola uplatnená zrážka. Nárok na zrážku má zamestnávateľ iba ak boli nevrátené pracovné pomôcky, nie však už používaný odev a obuv, pracovné rukavice, solvina, indulona a pod.. Ani nie za vymeniteľný a opraviteľný prasknutý displej. V opačnom prípade že si uplatníš nárok na súde, vrátane úrokov z omeškania. O dôkazy sa neboj, väčšina dôkazovej ťarchy pracovného práva je na zamestnávateľovi, nie na Tebe. On musí preukázať, že spoľahlivo zabezpečil stav veci skôr, než uplatnil svoje nároky. Ak nepredloží, že vyzval na vrátenie vymenovaných pomôcok, tak nemá nárok na zrážku. Tebe stačí dôkaz, že si po smrti partnera kontaktovala zamestnávateľa a odovzdala mu jeho mobil. Všetky ostatné úkony mal urobiť on a dožiadať potrebné podklady a veci. Ak nepreukáže písomne že tak urobil, nesie plnú vinu a musí vrátiť neoprávnenú zrážku.
Ak partner bol rozvedený a nemal iné deti, je predpoklad, že dedičom bude maloletý syn a jeho zákonný zástupca, teda Ty, ako jeho matka. Okrem poukázanej mzdy sú tam aj ďalšie nároky. Ak v zamestnaní nevedeli ani o jeho dieťati, tak určite nepoberal ani daňový bonus, hoci mal nárok na vyše 20 eur mesačne. To môžeš dostať ešte na základe daňového priznania, možno aj nejaký preplatok dane alebo zamestnaneckú prémiu. Vyhľadaj nejakú dobrú mzdovú účtovníčku, nech skontroluje splnenie všetkých jeho pracovnoprávnych nárokov /nečerpaná dovolenka/ a pomôže Ti aj s daňovým priznaním.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc, dnes mi prišiel list:

Bratislava, 12.10.2011

VEC : Odpoveď na žiadosť o podklady k vykonanej zrážke zo mzdy

na základe Vašej mailovej žiadosti som prehodnotila môj postup v prípade zrážky zo mzdy za pracovný odev zomrelého p. LN a s poľutovaním konštatujem, že môj postup nebol správny, nebol však z mojej strany vedomý a účelový ale prišlo k nesprávnemu výkladu pracovnoprávnej legislatívy.
Váš oprávnený peňažný nárok vo výške 70,37 eur Vám bude vyplatený po predložení čísla účtu, na ktorý má byť táto čiastka prevedená a po predložení dokladov preukazujúcich okruh dedičov, resp. ich zákonných zástupcov.

Za vzniknutú situáciu sa Vám ospravedlňujem




Otázka teraz je, na účet mi chcú poslať túto zrážku, čo znamená, že časť mzdy by bola na mojom účte a časť na jeho účte. Ale tým pádom by to bol dôkaz uznania mzdových nárokov nášho maloletého syna z ich strany, čo by bolo super. Dostala som od našej notárky včera kontakt na advokátku, už som objednaná na stredu, tak teraz neviem, či si mám požiadať rovno sama o zvyšok tej mzdy, alebo sa s ňou poradiť a ona by ten list v našom mene napísala. Akurát že neviem, koľko taký advokát stojí :(
Tá zrážka je z čistej mzdy, čiže na daňové priznanie za zomrelého to nebude mať žiadny dopad, že?
a_je_to
15.10.11,19:25
Som rád, že aspoň trochu pomohlo. Neviem, v akom stave je dedičské konanie, či sa oplatí situáciu so zamestnávateľom ďalej španovať, alebo počkať na dedičské konanie. To treba vedieť ako prvé, to musíš posúdiť sama. K advokátovi sa chodí vtedy, keď nevieš, či si v práve, alebo keď s oprávnenou vecou neuspeješ osobne a druhá strana neoprávnene kladie odpor. Ale ak notárka odporučila, tak sa choď aspoň poradiť, to by nemalo stáť veľa. Zober tam všetky podklady. Advokát síce niečo stojí, ale ak si v práve, tak pracovný súd prisúdi okrem vecného nároku aj nárok na úhradu vynaložených výdavkov, teda aj odmeny advokáta.
Áno, zrážka je z čistej mzdy, daňové priznanie sa robí z hrubého príjmu, zníženého o poistné, vyčísleného zamestnávateľom. Pozor, priznanie sa podáva do 3 mesiacov od smrti a podáva ho dedič. Viď § 49, ods. 4 aj § 32, ods. 8 zákona o dani z príjmov.
bibka33
24.11.11,15:39
Som rád, že aspoň trochu pomohlo. Neviem, v akom stave je dedičské konanie, či sa oplatí situáciu so zamestnávateľom ďalej španovať, alebo počkať na dedičské konanie. To treba vedieť ako prvé, to musíš posúdiť sama. K advokátovi sa chodí vtedy, keď nevieš, či si v práve, alebo keď s oprávnenou vecou neuspeješ osobne a druhá strana neoprávnene kladie odpor. Ale ak notárka odporučila, tak sa choď aspoň poradiť, to by nemalo stáť veľa. Zober tam všetky podklady. Advokát síce niečo stojí, ale ak si v práve, tak pracovný súd prisúdi okrem vecného nároku aj nárok na úhradu vynaložených výdavkov, teda aj odmeny advokáta.
Áno, zrážka je z čistej mzdy, daňové priznanie sa robí z hrubého príjmu, zníženého o poistné, vyčísleného zamestnávateľom. Pozor, priznanie sa podáva do 3 mesiacov od smrti a podáva ho dedič. Viď § 49, ods. 4 aj § 32, ods. 8 zákona o dani z príjmov.


Ahojte, tak zamestnávateľ poslal požiadavku na banku a tá odpísala nasledovné:

Dodatočným preverením sme zistili, že Vašej žiadosti o vyplatenie finančných prostriedkov vo výške 605,07 EUR nie je možné vyhovieť. Finančné prostriedky boli použité na úhradu splatných pohľadávok banky, kedy tieto banka započítala proti pohľadávke z účtu.
Dovoľujeme si Vás informovať, že uvedené započítanie bola banka oprávnená vykonať bez ohľadu na pôvod a právny režim k príslušným peňažným prostriedkom. Týmto však došlo k zníženiu pasív dedičstva.

S pozdravom

TB

Tak a teraz akože čo je toto??? To Tatra banka mala právo si uplatniť svoje pohľadávky bez ohľadu na to, že dedičské konanie ešte stále prebieha??? Tá mzda mala prednosť pred dedičským konaním a podľa paragrafu 35 Zákonníka práce patrí môjmu synovi a ten banke nedlží nič, tak čo toto je?