jasssko
06.10.11,19:46
Dobrý deň, dnes sme mali schôdzu vlastníkov bytov nášho domu, ktorú zvolal správca. Zúčastnilo sa 15 vlastníkov zo 64.
Otázka č. 1 - Po hodine čakania sa odsúhlasili nejaké body z programu schôdze. Mám pravdu ak tvrdím, že stačí na odsúhlasenie nadpolovičná väčšina zúčastnených vlastníkov? Chcem si to len potvrdiť.
Otázka č. 2 - Schvaľovali sme investíciu do vyregulovania vykurovacej sústavy. Padol názor, že vyregulovanie by mal platiť dodávateľ tepla !!! Podľa môjho názoru platia za vyregulovanie vlastníci. Je nejaký zákon, ktorý tu ustanovuje? Teda kto má za čo platiť. Podľa môjho názoru dodávateľ tepla zodpovedá za vyregulovanie vykurovacej sústavy len po tzv. pätu domu. Zvyšok je už na vlastníkoch bytov.
Otázka č. 3 - sme 4 vchodový bytový dom (spolu 64 bytov). cena vyregulovania (výmena termostatických ventilov + hlavice, montáž spiatočkových ventilov, vyregulovanie spiatočiek v suteréne, výmena starých armatúr,vrátane montáže pomerových rozdeľovačov, ... ) vychádza cca 440€/byt. Byty majú štandardne 4 radiátory. Je táto cena adekvátna?
Vopred ďakujem za akýkoľvek názor.
sito
06.10.11,18:33
Dobrý deň, dnes sme mali schôdzu vlastníkov bytov nášho domu, ktorú zvolal správca. Zúčastnilo sa 15 vlastníkov zo 64.
Otázka č. 1 - Po hodine čakania sa odsúhlasili nejaké body z programu schôdze. Mám pravdu ak tvrdím, že stačí na odsúhlasenie nadpolovičná väčšina zúčastnených vlastníkov? Chcem si to len potvrdiť.

Nie všetko, len čo je v súlade so zákonom.

Zákon 185/1993, § 14, odsek 1 až 5.

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.

Otázka č. 2 - Schvaľovali sme investíciu do vyregulovania vykurovacej sústavy. Padol názor, že vyregulovanie by mal platiť dodávateľ tepla !!! Podľa môjho názoru platia za vyregulovanie vlastníci. Je nejaký zákon, ktorý tu ustanovuje? Teda kto má za čo platiť. Podľa môjho názoru dodávateľ tepla zodpovedá za vyregulovanie vykurovacej sústavy len po tzv. pätu domu. Zvyšok je už na vlastníkoch bytov.

Kto je vlastníkom budovy, bytového domu? Ten!

Zákon 476/2008, § 6, odsek 1 a 2

Povinnosti pri spotrebe energie v budovách
(1) Vlastník veľkej budovy10)
a) s ústredným teplovodným vykurovaním je povinný

1. zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulovanú
vykurovaciu sústavu v budove,

2. vybaviť sústavu tepelných zariadení slúžiacich
na vykurovanie automatickou reguláciou parametrov
teplonosnej látky na každom tepelnom
spotrebiči v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných
miestnostiach s trvalým pobytom
osôb,

Otázka č. 3 - sme 4 vchodový bytový dom (spolu 64 bytov). cena vyregulovania (výmena termostatických ventilov + hlavice, montáž spiatočkových ventilov, vyregulovanie spiatočiek v suteréne, výmena starých armatúr,vrátane montáže pomerových rozdeľovačov, ... ) vychádza cca 440€/byt. Byty majú štandardne 4 radiátory. Je táto cena adekvátna?
Vopred ďakujem za akýkoľvek názor.

Aj áno.
lubica_02
06.10.11,21:28
Dodávateľ tepla musí mať vyregulovanú tepelnú sústavu ako si napísal - posledná regulácia na päte domu pri ÚK a TÚV. Ostatné regulačné armatúry na stúpacích potrubiach ( ak sú potrebné ), ventily s termostatickými hlavicami sa montujú na základe projektu a na náklady vlastníkov bytov, teda domu.
Cena sa mi zdá dosť vysoká.
verkaz
07.10.11,06:21
Táto investícia sa oplatí. Už po dvoch vykurovacích obdobiach sa nám financie vrátili v preplatkoch. Pretože sa jedná o investíciu, na ktorú možno nemáte dosť financií a budete čerpať aj úver, je potrebné aj pri písomnom hlasovaní overovanie podpisov.
U nás bola cena - projekt, montáž, ventily a merače - na jeden byt ( priemer 3 radiátory) 292 Eur.
zsolt69
15.11.11,09:19
Súhlasím, že spomínaná investícia zníži náklady na vykurovanie. Ale čo v takom prípade, ak mám podozrenie že dodávateľ tepla na stúpajúcich potrubiach manipuluje regulačným ventilom ? Dodávam, že kotolňa je umiestnená v bytovom dome.
sito
15.11.11,16:39
Súhlasím, že spomínaná investícia zníži náklady na vykurovanie. Ale čo v takom prípade, ak mám podozrenie že dodávateľ tepla na stúpajúcich potrubiach manipuluje regulačným ventilom ? Dodávam, že kotolňa je umiestnená v bytovom dome.

Vyregulovanie zníži spotrebu, pretože namiesto ventilov na radiátoroch sú vysoko odporové ventily. Ale to nie je podstata, to je nutnosť! Podstata je v tom, aby sa do každej miestnosti dostalo toľko tepla, aby v miestnosti bola možnosť dosiahnuť teplotu v °C podľa vyhlášky 152/2005. Ak hydraulické vyregulovanie funguje tak ako má, potom je hriech nemať, nezískať iné čísla na rozpočítanie dodaného tepla a nákladov za teplo.

A aký dôvod by mal dodávateľ šibrinkovať s ventilmi na stúpačkách, však tie sú tiež vyregulované. Aby išlo do domu menej tepla? Ale tým by mal menší zisk. Či nie?
zsolt69
16.11.11,06:38
Pred 4 rokmi bola vykonaná regulácia tepelnej sústavy, namontované termoregulačné ventily a digitálne merače. Nasledujúci rok sme ušetrili cca. 30 %. Ale ako je to možné, že každoročne sa zvyšuje spotreba tepla za vykurovanie ? Práve preto mám podozrenie, že môže dodávateľ tepla manipulovať.
Je nijaký kontrolný orgán ktorého môžem osloviť na vykonanie kontroly ?
Julian
16.11.11,08:40
Pred 4 rokmi bola vykonaná regulácia tepelnej sústavy, namontované termoregulačné ventily a digitálne merače. Nasledujúci rok sme ušetrili cca. 30 %. Ale ako je to možné, že každoročne sa zvyšuje spotreba tepla za vykurovanie ? Práve preto mám podozrenie, že môže dodávateľ tepla manipulovať.
Je nijaký kontrolný orgán ktorého môžem osloviť na vykonanie kontroly ?

Dodávateľ tepla nemusí manipulovať s meračmi. Stačí ak zvýši teplotu vykurovacieho média a napriek tomu, že sústava je vyregulovaná a každý ma termostatický ventil na výk. telese dokáže "natlačiť" aj o 15 % a možno aj viac tepla . Znie to nelogicky, ale overil som si to v praxi- funguje to.

Zákon hovorí, že súčasťou zmluvy o dodávke tepla by mala byť aj vykurovacia krivka (kto ju má a ak aj má kto to odkontroluje či sa dodržuje?).
Zober si tento rok; štyri mesiace sa vôbec nekúrilo (ani na severe). Som presvedčený, že výrobca tepla bude musieť nejako "zmierniť" dopad tejto reality.
Kvaka
16.11.11,10:13
Absolútny súhlas s Julianom, dodávateľ sa bude snažiť dostať do domu maximum tepla. Prečo? Vysvetlenie nižšie:
K zmluve o dodávke tepla sú totiž spracované aj odberové diagramy, obsahujúce predpokladané dodané množstvo tepla, z ktorého sa vypočíta regulačný príkon. Regulačný príkon vychádzal pôvodne z objednaného množstva tepla. Regulačný príkon ideálny by mal byť rovný spotrebovanému teplu v kWh/5300. Keďže sa všade začalo vo veľkom zatepľovať a vykurovacie systémy sa hydraulicky regulovali, tak ÚRSO určilo svojim výnosom č. 6/2008 výpočet regulačného príkonu na regulačné obdobie 2009 až 2011 v § 4 ods. 2 tak, že sa počítal buď ako priemer zo skutočne spotrebovaného tepla za roky 2005 až 2007 (kde ešte neboli domy zaplatené a vyregulované), alebo sa mohlo s dodávateľom tepla dohodnúť v prípade vyregulovania sústavy, či zateplenia aj podľa spotreby tepla v roku 2008. Napríklad ak by ste mali hodnotu regulačného príkonu určenú na 100kW, čo je 530000 kWh dodaného tepla, ale v roku 2008 ste zateplili, a máte spotrebu tepla v skutočnosti oveľa nižšiu, napríklad 342000kWh. tento údaj zodpovedá hodnote regulačného príkonu 64,5kW. Vo vyúčtovaní však platíte fixnú zložku ceny tepla z regulačného príkonu 100kW, nie zo 64,5kW. To je dosť veľký rozdiel, nie?
Napríklad pri cene 174€ za kW je to 100x174=17400€, ale 64,5x174=11223, teda rozdiel vyše 6000€.
A keďže regulačné obdobie 2009 až 2011 sa končí, som hľadala na nete a našla som tuto http://www.dalkia.sk/otazky-a-odpovede odpoveď:
Otázka: Vaša spoločnosť podporuje zateplenie a šetrenie. Ak však ušetríme a chceme znížiť dodávku tepla je to problém. Prečo?
Odpoveď:
Šetrenie teplom sa na variabilných platbách prejaví okamžite. To znamená, že za variabilnú zložku ceny sa mesačne fakturuje skutočne namerané a spotrebované teplo. Aj v súčasnom období sa teplo objednáva na každý kalendárny rok. Objednané množstvo tepla je však rozhodujúce pre správne objednanie plynu na ďalší kalendárny rok, zakalkulovanie do kalkulácie vo variabilnej zložke ceny tepla nie je predmetom fakturácie.
Zásadný rozdiel je v tom, že regulačný príkon, ktorý sa fakturuje za fixnú zložku maximálnej ceny tepla (FZC) je dohodnutý na obdobie troch rokov a počas trojročného obdobia nie je možné vykonávať zmeny v regulačnom príkone odberných zariadení. Platí to rovnako pre dodávateľa tepla v tom, že v každom roku v rámci regulačného obdobia má povinnosť pri výpočte FZC použiť celkový regulačný príkon dohodnutý v súčasnosti na obdobie rokov 2009-2011, teda nie na kalendárny rok, ako to platilo pri objednávaní tepla pred rokom 2009. Zmenu regulačného príkonu bude možné vykonať až v roku 2011 pre obdobie 2012-2014.
sito
17.11.11,18:01
Pred 4 rokmi bola vykonaná regulácia tepelnej sústavy, namontované termoregulačné ventily a digitálne merače.

To čo ste spravili vám isto zníži spotrebu!

Nasledujúci rok sme ušetrili cca. 30 %.

Čoho? Tepla, alebo nákladov za teplo?

Ale ako je to možné, že každoročne sa zvyšuje spotreba tepla za vykurovanie ?

:eek: To ako? ... spotreba tepla za vykurovanie? Alebo ... spotreba tepla na vykurovanie? Nie je to náhodou tak, že klesá spotreba, ale stúpajú náklady?

Práve preto mám podozrenie, že môže dodávateľ tepla manipulovať.

Nemusí, nemusí.

Je nijaký kontrolný orgán ktorého môžem osloviť na vykonanie kontroly ?

Kontrolovať by mali v prvom rade vlastníci, ich štatutár, alebo správca. Ak majú na niečo podozrenie, ŠEI.
sito
17.11.11,18:37
Dodávateľ tepla nemusí manipulovať s meračmi. Stačí ak zvýši teplotu vykurovacieho média a napriek tomu, že sústava je vyregulovaná a každý ma termostatický ventil na výk. telese dokáže "natlačiť" aj o 15 % a možno aj viac tepla . Znie to nelogicky, ale overil som si to v praxi- funguje to.

Zákon hovorí, že súčasťou zmluvy o dodávke tepla by mala byť aj vykurovacia krivka (kto ju má a ak aj má kto to odkontroluje či sa dodržuje?).
Zober si tento rok; štyri mesiace sa vôbec nekúrilo (ani na severe). Som presvedčený, že výrobca tepla bude musieť nejako "zmierniť" dopad tejto reality.

Julian, nemusí, ani nemôže, kto by ho pustil do bytu, vlastník môže!

Nejak, tak uvažujem. Termostatická hlavica pôsobením vnútornej teploty v miestnosti uzavrie vysoko odporový ventil, ktorý odstaví prietok vykurovacej vody radiátorom. Môže aj vykurovacím systémom, ale nemusí, ba ním môže pretiecť aj viac vody. Závisí od stavu, nastavenia ostatných hlavíc. Nejde mi do hlavy, ako môže dodávateľ zvýšením teploty vykurovacej vody otvoriť ten vysoko odporový ventil. Ako?

Dokáže a aj viac, isto viac ako 15 %, ale to len cez tepelné diery vo vykurovacom systéme. To sú radiátory na ktorých nie sú namontované termostatické hlavice a ich ventily sú otvorené. Cez tie môže pretláčať teplo do domu, zvyšovať spotrebu domu. Nie je to nelogické, logické to je. A funguje to.

Výrobca, dodávateľ má predsa zabezpečený primeraný zisk vo fixnej zložke ceny, ktorú mu schválil URSO. Vo variabilnej by nemal mať zisk. Či ... ak, tak na čo je tm potom to URSO?

Pokiaľ nebol, neboli v domoch vyregulované vykurovacie systémy, výrobca, dodávateľ tepla bol kurič. Ak sa systém vyreguloval, prestal byť kuričom. Kuričmi sa stali vlastníci bytov, alebo kurv....? Ak si optimálne nenastavia hlavice a tie neodstavujú prietok vody radiátormi, ak je v miestnosti požadovaná, alebo maximálne dosiahnuteľná teplota, tak tadiaľ výrobca, dodávateľ natlačí ďaleko viac tepla ako 15 %. Ale to sú už iné diery. A jeden, dvaja nekuriči v dome to nevytrhnú. A ani pomer 60 : 40 %.
PASKOV
18.11.11,03:58
Doporučuji do pozornosti:

Zisk Dalkia: 382,-Kč/GJ








TOP 10 - přehled společností (2010)


Pořadí



Společnost


Prodané teplo (GJ)


Instalovaný tepelný výkon (MW)


Zisk(Kč)


Výnosy (Kč)


1.

Dalkia Česká republika, a.s.



14 904 000


2 932


5 694 mil.


13,8 mld.


2.

Pražská teplárenská a.s.



13 914 000*


1 707


2 313 mil.


8,8 mld.


3.

ČEZ, a.s.



13 084 476


29 491


45 009 mil.


119,2 mld.


4.

Energotrans a.s.



9 242 050


1 070


1 505 mil.


5,1 mld.


5.

Teplárny Brno, a.s.



4 641 293


1 159


139 mil.


3,1 mld.


6.

Elektrárny Opatovice, a.s.



4 421 830


1 336


953 mil.


4,5 mld.


7.

MVV Energie CZ a.s.



4 158 107


1 150


274 mil.


2,9 mld.


8.

Plzeňská teplárenská, a.s.



3 418 000


520


495 mil.


2,7 mld.


9.

Teplárna České Budějovice a.s.



2 492 310


464


167 mil.


1,2 mld.


10.

United Energy, a.s.



2 224 179


1 076


1 025 mil.


1,5 mld.





Zdroj: http://energostat.cz/teplo.html
Julian
18.11.11,18:22
Julian, nemusí, ani nemôže, kto by ho pustil do bytu, vlastník môže!

Nejak, tak uvažujem. Termostatická hlavica pôsobením vnútornej teploty v miestnosti uzavrie vysoko odporový ventil, ktorý odstaví prietok vykurovacej vody radiátorom. Môže aj vykurovacím systémom, ale nemusí, ba ním môže pretiecť aj viac vody. Závisí od stavu, nastavenia ostatných hlavíc. Nejde mi do hlavy, ako môže dodávateľ zvýšením teploty vykurovacej vody otvoriť ten vysoko odporový ventil. Ako?

Dokáže a aj viac, isto viac ako 15 %, ale to len cez tepelné diery vo vykurovacom systéme. To sú radiátory na ktorých nie sú namontované termostatické hlavice a ich ventily sú otvorené. Cez tie môže pretláčať teplo do domu, zvyšovať spotrebu domu. Nie je to nelogické, logické to je. A funguje to.

Výrobca, dodávateľ má predsa zabezpečený primeraný zisk vo fixnej zložke ceny, ktorú mu schválil URSO. Vo variabilnej by nemal mať zisk. Či ... ak, tak na čo je tm potom to URSO?

Pokiaľ nebol, neboli v domoch vyregulované vykurovacie systémy, výrobca, dodávateľ tepla bol kurič. Ak sa systém vyreguloval, prestal byť kuričom. Kuričmi sa stali vlastníci bytov, alebo kurv....? Ak si optimálne nenastavia hlavice a tie neodstavujú prietok vody radiátormi, ak je v miestnosti požadovaná, alebo maximálne dosiahnuteľná teplota, tak tadiaľ výrobca, dodávateľ natlačí ďaleko viac tepla ako 15 %. Ale to sú už iné diery. A jeden, dvaja nekuriči v dome to nevytrhnú. A ani pomer 60 : 40 %.

sito píšem, píšem.... a nakoniec sa to stratí..

Teraz už len stručne..... nemal som na mysli PRVN, ale meradlá v kotolniach, vymeničkách, na vstupoch do domov, ale je to okrajová veta.

KVAKA v príspevku č.9 podstatu veci presne popisuje.
Výrobca tepla dostane svoje vo fixnej zložke, ale musí myslieť aj na budúcnosť v ktorej sa bude rozhodovať o celkovom príkone pre dom. A v tom bude aj teplo v TÚV.
Pre zaujímavosť ešte jeden príklad. Ak bude výrobca tepla dodávať vodu pri hornej hranici (55 st.C) tak vynaloží o cca 12% tepla viac oproti dolnej hranici (45 st. C), ktorú stanovuje vyhláška. Ale čo je zaujímavé spotreba TÚV neklesla ako by sa očakávalo, ale ostala takmer rovnaká (pokles o 0,7 %).

Ešte k tomu "tlačeniu" tepla. Tie diery by som videl v rozvodných potrubiach, vykurovacie telesa v spoločných priestoroch a ľudia čo teplotu v byte úzkostlivo nestrážia.

Ináč aj PASKOVA tabuľka čosi hovorí.

Dúfam, že sa to už nestratí.... ( ešte že som si urobil zálohu) ... zase by sa to odparilo.
mattess
11.09.12,15:12
ahojte, chcem sa spytat na pribuznu temu - menim radiatory v byte ale spravca mi povolenie vymeny podmienil opatovnym vyregulovanim vykurovacej sustavy - tej vetvy v ktore sa nachadza moj byt - viete mi niekto prosim odhadnut orientacnu cenu za vyregulovanie ? jedna sa iba o pracu - tj. vyregulovanie - vsetky ventily a dalsi hardware uz je namontovany.

Dakuejem
sito
11.09.12,21:12
A od spoluvlastníkov si si pýtal súhlas, že môžeš narušiť spoločný vykurovací systém domu? A prečo meníš radiátory? Nemáš dostatočnú teplotu v byte? 21°C.
mattess
12.09.12,05:48
pytal som si suhlas od predsedu spolocenstva. Radiatory chcem menit, pretoze tie stare maju 45 rokov a su prehrdzavene a ich vymena je sucastou celkovej rekonstrukcie bytu.
Halli
12.09.12,09:05
ahojte, chcem sa spytat na pribuznu temu - menim radiatory v byte ale spravca mi povolenie vymeny podmienil opatovnym vyregulovanim vykurovacej sustavy - tej vetvy v ktore sa nachadza moj byt - viete mi niekto prosim odhadnut orientacnu cenu za vyregulovanie ? jedna sa iba o pracu - tj. vyregulovanie - vsetky ventily a dalsi hardware uz je namontovany.

Dakuejem

V prípade, že staré radiatory nahradíš novými s tým istým výkonom netreba žiadnu reguláciu. To by sa reguloval systém niekoľkokrát do roka...a to by bolo k čomu dobré? Takže žiadna regulácia, vymeniť za rovnako výkonne, vypustiť systém s oznamom dodavateľovi tepla a napustiť veľmi pomaly cez spiatočku. V prípade, že vznikne v zime u niekoho nad tebou problém so zavzdušnením, treba aby si sa o to postaral ty. To je všetko.
mattess
12.09.12,09:19
@Halli, dakujem - je tam este jedno specifikum - radiator v obyvacke a kuchyni su na jednej vetve, pricom chceme radiator v kuchyni odstranit a v obyvacke zvysit vykon, aby sa to vyrovnalo - myslis ze v tomto pripade tiez nie je treba regulovat?
A este jedna podotazka - zaviazal som sa, ze uhradim vypustenie stupacky - tj. tu vypustenu vodu - vedia mi toto presne vycislit, ze kolko vody som vypustil?
tictac7
12.09.12,09:22
V prípade, že staré radiatory nahradíš novými s tým istým výkonom netreba žiadnu reguláciu. To by sa reguloval systém niekoľkokrát do roka...a to by bolo k čomu dobré? Takže žiadna regulácia, vymeniť za rovnako výkonne, vypustiť systém s oznamom dodavateľovi tepla a napustiť veľmi pomaly cez spiatočku. V prípade, že vznikne v zime u niekoho nad tebou problém so zavzdušnením, treba aby si sa o to postaral ty. To je všetko.

...hmmm, pokiaľ mali pôvodne jednotrubkový systém - veľmi závisí od spôsobu, ako je teraz vyregulovaný - to nie je len o tom, že odvzdušniť a hotovo.....
Halli
12.09.12,10:00
...hmmm, pokiaľ mali pôvodne jednotrubkový systém - veľmi závisí od spôsobu, ako je teraz vyregulovaný - to nie je len o tom, že odvzdušniť a hotovo.....

Nenapísala som odvzdušniť a hotovo!! Ide mi o to, že treba dodržať podmienky za akých bol vyregulovaný system dovtedy. Vlastníci teraz menia radiatory pomerne často a tak si neviem predstaviť regulovať stále dookola, výmenám sa nevyhneme a najhoršie je ak sa nerobia vo všetkých bytoch naraz...to bohužiaľ nezmeníme...
Nepoznám jednotrubkový systém, ani nepíše o ňom nič, tak prečo hneď robiť uzávery. Diskusia pokračuje.....;)
Mňa tiež štve, že sa to nerobí naraz, vlastník vymení radiatory v lete, nedodrží podmienky, pride zima a zrazu je problém. A na koho nadávaju? No jasne zase sa nekuri, rob s tým niečo predseda, rob s tým niečo SVB!
Halli
12.09.12,10:03
kde som napísala, že hotovo??
Halli
12.09.12,10:08
@Halli, dakujem - je tam este jedno specifikum - radiator v obyvacke a kuchyni su na jednej vetve, pricom chceme radiator v kuchyni odstranit a v obyvacke zvysit vykon, aby sa to vyrovnalo - myslis ze v tomto pripade tiez nie je treba regulovat?
A este jedna podotazka - zaviazal som sa, ze uhradim vypustenie stupacky - tj. tu vypustenu vodu - vedia mi toto presne vycislit, ze kolko vody som vypustil?

Tak toto by som už nebrala ako rozumnú vec. To už je iná otázka...špekulantov nemám rada.:rolleyes: Je to zásah do spoločných častí a o tom rozhodujú všetci vlastníci, nie predseda!
Jeden si odstaví radiator, druhý zbura nosnu priečku, tretí sa odpojí od kurenia,.....bože ľudia, však chodťe na rodinné domy, ohradte sa 2metrovým múrom a robte si tam čo len chcete.
tictac7
12.09.12,10:10
Nenapísala som odvzdušniť a hotovo!! Ide mi o to, že treba dodržať podmienky za akých bol vyregulovaný system dovtedy. Vlastníci teraz menia radiatory pomerne často a tak si neviem predstaviť regulovať stále dookola, výmenám sa nevyhneme a najhoršie je ak sa nerobia vo všetkých bytoch naraz...to bohužiaľ nezmeníme...
Nepoznám jednotrubkový systém, ani nepíše o ňom nič, tak prečo hneď robiť uzávery. Diskusia pokračuje.....;)
Mňa tiež štve, že sa to nerobí naraz, vlastník vymení radiatory v lete, nedodrží podmienky, pride zima a zrazu je problém. A na koho nadávaju? No jasne zase sa nekuri, rob s tým niečo predseda, rob s tým niečo SVB!

o.k. - ja len vychádzam z veku radiátorov - bývam v takom dome, robili sme reguláciu a viem, čo teraz "obnáša" výmena (síce ja som zatiaľ nemenila, ale máme "manuál", ktorý treba dodržiavať....) a aspoň u nás žiadna výmena bez spoluúčasti firmy, čo nám regulovala kúrenie, sa robiť nedá.... (musia schváliť aj typ radiátora a občas potom po príslušnej stupačke ešte "behajú"....
tictac7
12.09.12,10:11
ale, nenapísala...len to tak vyznelo - ja si občas domýšľam, prepáč :-)
tictac7
12.09.12,10:12
pokračuje, pokračuje :-)
Halli
12.09.12,10:14
tak to ti nezávidím...:(
Halli
12.09.12,10:16
ok :) aj ja :)
Halli
12.09.12,10:20
Ja som len zvedavá, keď za niekoľko rokov bude mať polovica domu plecháče, ktoré rýchlo vychladnú a nedržia teplo, ako sa bude chovať sústava a o koľko viac sa bude kúriť....:rolleyes:
tictac7
12.09.12,10:29
Ja som len zvedavá, keď za niekoľko rokov bude mať polovica domu plecháče, ktoré rýchlo vychladnú a nedržia teplo, ako sa bude chovať sústava a o koľko viac sa bude kúriť....:rolleyes:

nestraš - veď máme globálne otepľovanie a paneláky zateplené.... kúriť sa už predsa nebude
Halli
12.09.12,11:29
nestraš - veď máme globálne otepľovanie a paneláky zateplené.... kúriť sa už predsa nebude
Jáááj to možno naši pravnuci :)
nunenko
12.09.12,12:25
nestraš - veď máme globálne otepľovanie a paneláky zateplené.... kúriť sa už predsa nebude
GLOBáLNE JE PRETO GLOBÁLNE, ŽE JE NAOZAJ GLOBÁLNE. Niekde sa oteplí, inde sa ochladí, a Slovensko bude mať tú smolu, že pravdepodobne sa tu v zime ochladí a v lete oteplí...pretože "klimatizácia od golfského prúdu sa presťahuje".
tictac7
12.09.12,12:36
no dobre, dobre - vďaka za poučenie.... už viem, prečo nemám rada slovíčko "globálne".....
sito
12.09.12,20:23
pytal som si suhlas od predsedu spolocenstva. Radiatory chcem menit, pretoze tie stare maju 45 rokov a su prehrdzavene a ich vymena je sucastou celkovej rekonstrukcie bytu.

Na hydraulické vyregulovanie sa v dome robil projekt, spísali sa informácie o všetkých radiátoroch v dome na základe toho boli nastavené všetky stúpačky v dome, tak aby sa do každého bytu, miestnosti dostalo toľko tepla, aby bolo v nich dosiahnutá teplota 21 °C. V domoch je to zväčša tak, že ak vznikne havária vykurovacom systéme, radiátore náklady sa hradia z FOaÚ, Ale ak si ich chce vlastník vymeniť, mimo havarijného stavu, tak si ich hradí sám. V takom prípade sa je treba informovať, aký výkon by mali mať radiátory, aby nenarušili schopnosť vyregulovania podľa projektu. Preto ten súhlas. Ak sú radiátory nové radiátory také, že narušia vyregulovanie, treba ten projekt znova prepočítať v celom dome, či nebude treba aj stúpačky prestaviť. Ak dal predseda súhlas, tak by mal v spolupráci s firmou, ktorá spravila vyregulovanie určiť aj aké radiátora sa majú namontovať, aby nenarušili vyregulovanie vykurovacieho systému.


je tam este jedno specifikum - radiator v obyvacke a kuchyni su na jednej vetve, pricom chceme radiator v kuchyni odstranit a v obyvacke zvysit vykon, aby sa to vyrovnalo - myslis ze v tomto pripade tiez nie je treba regulovat?
A este jedna podotazka - zaviazal som sa, ze uhradim vypustenie stupacky - tj. tu vypustenu vodu - vedia mi toto presne vycislit, ze kolko vody som vypustil?

Áno, ešte jedno specifikum, systém je teda vyregulovaný, ostáva vlastníkom už len jedna vec, optimálne nastaviť termostatické hlavice optimálne, optimálne to je tak, že automaticky, ak iné zdroje tepla už nie sú schopné zabezpečiť v miestnosti teplotu 21 °C zapne sa odber, dodanie tepla od dodávateľa tepla cez fakturačný merač. Ak sú tak nastavené všetky hlavice, dom odoberá od dodávateľa len nevyhnutné teplo na vykurovanie domu. Ak nie, tak sa v dome, byte, miestnosti s teplom plytvá.

Dom je vykurovaný ako celok, preto by sa mal každý radiátor primerane podieľať na jeho vykurovaní. Ak niekto automatické hlavice uzavrie na nulu, tak vlastne ako by ich aj odstránil a nepodieľa sa na spoločnom vykurovaní domu. Ak ti ide o priestor, ktorý radiátor zaberá a nechceš ho mať v kuchyni, čím sa budeš podieľať v nej na spoločnom vykurovaní domu? Len sporákom, varením, pečením? A keď nebudeš, susedia predsa budú kúriť a nejaké to teplo sa k tebe dostane cez steny so susednými bytmi, tak?

Vypustenie stúpačky? Nemusí byť celá stúpačka vypustená, stačí pod úroveň tvojho bytu. Ak bývaš na prízemí, tak celá! Vypustenie sa myslí ta činnosť údržby, nasadiť hadice na vypúšťací ventil a vypustenie vody a napustenie, skontrolovanie či je systém v poriadku. Ak je v dome kotolňa, dalo by sa od sledovať koľko vody pritieklo do systému a prípadne, koľko energie sa spotrebovalo naviac po ukončení výmeny radiátorov, ale ak sa to robí v lete, čo? Len tú vodu, stojí to za to?

A ešte je jedno špecifikum, rozpočítanie nákladov za dodané teplo do domu. Len dom, správa domu má zmluvu s dodávateľom tepla a tá musí náklady rozpočítať na jednotlivé byty! Ak nemáte PRT, tak podľa m2 podlahovej plochy bytu.

Ak máte, tak potom, ak budú radiátory výkonnejšie a v dome je dohodnutý pomer základnej a spotrebnej zložky úhrady nákladov 60 : 40 %, nemusíš si robiť starosti s optimálnym nastavením hlavíc. Môžeš zvesela s teplom plytvať podstatnú časť, tých nákladov naviac zaplatia ostatní spoluvlastníci vykurovacieho systému, domu. A vlastne, aj keby neboli a plytváš, platí to isté ako aj pri výkonnejších, susedia zaplatia.

Ale to sme už niekde inde, no má to súvislosti, aj s domom, spoluvlastníkmi, a ich peňaženkami. Nie len s vykurovacím systémom a jeho vyregulovaním, a radiátormi.