gazda
07.10.11,07:58
Prosím, vie mi niekto poradiť v nasledujúcej veci: ako je potrebné naprogramovať novú registračnú pokladňu-stačí naprogramovať len tovarové skupiny,napr.bageta,hamburger a pod. alebo je potrebné to urobiť po položkách, napr. salámová bageta 180g, syrová bageta + nejaké prílohy. Alebo napr. tovarová skupina nealko musí byť rozpísaná na konkrétne nápoje, cola,sprite a uvedením litráže. Ďakujem.
Zita5
07.10.11,06:06
Prosím, vie mi niekto poradiť v nasledujúcej veci: ako je potrebné naprogramovať novú registračnú pokladňu-stačí naprogramovať len tovarové skupiny,napr.bageta,hamburger a pod. alebo je potrebné to urobiť po položkách, napr. salámová bageta 180g, syrová bageta + nejaké prílohy. Alebo napr. tovarová skupina nealko musí byť rozpísaná na konkrétne nápoje, cola,sprite a uvedením litráže. Ďakujem.

salámová bageta
syrová bageta
coca cola
sprite
kofola
káva(podľa druhu)
čaj ovocný (podľa druhu)
a podobne
Zákon 289 o RP
§ 8
Pokladničný doklad

(3) Označenie tovaru alebo označenie služby musí byť vyjadrené tak, aby bolo možné predávaný tovar alebo poskytovanú službu jednoznačne určiť alebo pomenovať a odlíšiť od iného tovaru alebo inej služby, pričom sa môže uvádzať aj skrátený názov tovaru alebo služby
Zita5
07.10.11,06:16
ØLink na materiál
Praktické príklady súvisiace s aplikáciou zákona o ERP:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4406

Doplnené: 26. 07. 2010


Otázka č. 30
Je možné na doklade z pokladnice uviesť ako označenie služby, napr. oprava osobného auta alebo kadernícke služby? Podľa § 8 ods. 3 zákona o ERP označenie tovaru alebo označenie služby musí byť vyjadrené tak, aby bolo možné predávaný tovar alebo poskytovanú službu jednoznačne určiť alebo pomenovať a odlíšiť od iného tovaru alebo inej služby, pričom sa môže uvádzať aj skrátený názov tovaru alebo služby. U opráv osobných automobilov sa viaže označenie na cenník ponúkaných služieb alebo na pomenovanie úkonu, napr. umývanie motora, umývanie auta, výmena oleja, výmena blatníka, oprava motora, oprava karosérie, lakovanie, brúsenie, výmena sviečok, výmena chladiča, výmena výfuku, výmena svetla. Ak zákazník žiada podrobnejší rozpis použitého materiálu pri poskytnutej oprave je postačujúce, ak sa takýto rozpis urobí, napr. na výdajke a táto sa priloží zákazníkovi k dokladu z elektronickej registračnej pokladnice.

U kaderníckych služieb sa viaže názov na cenník ponúkaných služieb, napr. umývanie vlasov, strihanie, fúkanie, holenie, trvalá, melír, farbenie a pod.

Obdobný postup sa vzťahuje aj na iné druhy služieb.

Pre úplnosť uvádzame, že za správny názov tovaru alebo pomenovanie služby sa považuje aj použitie skratiek ako, napr. trv. peč., tat. omáč., vým. mot., umýv. vlasov alebo podrobnejší názov, napr. pivo Bažant, banány, jablká, mrkva, horká čok., várová čok., práš. cukor, kyslá smot., cig. West, hov. mäso, slov. klobása, biely jogurt, jogurt čuč. a pod.

Použitie skráteného alebo podrobnejšieho názvu záleží na rozhodnutí podnikateľa, resp. na technických možnostiach pokladnice. Pri používaní skráteného názvu, t. j. skratiek je však potrebné dbať na to, aby tovar alebo poskytnutá služba bola identifikovateľná.

Označenie tovaru alebo služby nemôže byť vyjadrené číselnou formou, t. j. kódom.
gazda
09.10.11,17:58
Ďakujem pekne za odpoveď,pozerala som zákon,ale nie je mi celkom jasné,prečo tam musí byť rozpísaný každý druh napr. bagety -syrová,šunková... ved ked dám len bageta alebo hamburger, nie je to dostačujúce rozlíšenie tovaru? Alebo predávam napr.loptičku, ktorej súčasťou je minibalenie cukríkov (2g). Nestačí tam označenie na bloku :cukrík-hračka? Ja neviem aký tovar nakúpim od dodávateľa, či to bude motorka s cukríkmi,alebo bábika alebo píšťalka. Mám byť obmedzovaná nákupom tovaru,ktorý mám naprogramovaný,alebo mám stále dávať preprogramovať rp podľa toho,aký tovar nakúpim? Zákon si viem vysvetliť aj taj, aj tak.
calimero1
10.10.11,22:12
No veď práve to je ten problém, lebo zákon si vysvetľujú tak, aj tak, aj samotní daňováci. Sami v tom majú guláš. Podnikať u nás ja tak jednoduché, á la Singapur.
Marekq
12.10.11,16:05
Zdravím.
Vlastním antikvariát a dnes som si bol vyberať fiškálnu pokladnicu. Pri riešení položiek mi predajca povedal že podľa zákona treba mať uvedenú každú položku, čo pri mne 9000 ks je dosť obtiažne. Potom som zbehol na daňový úrad a tam sa chytali za hlavu... Stačí mať len (v mojom prípade antikvariátu) označený tovar ako: Kniha, Mapa, časopis, Obraz, Pohľadnica, Starožitnosť) Tak len toľko.
vjejka
16.12.11,13:37
Prosím môže byť na pokladni označené napr. vodomerná šachta, betónový poklad, liatinový poklad, alebo to treba konkrétnejšie?