Gabriela 19
07.10.11,07:44
Kedže nemám skúsenosti s nadm, odpočtom DPH chcem sa spýtať.
Štvťročný platca DPH

2. štvťrok 2011 nad. odpočet cca 550 €
3. šťvťrok 2011 vlast. dan.povinnosť cca 95 €


Musí sa požiadať o vrátenie nad. odpočtu DU?. Dokedy sa to má vysporiadať?

Ďakujem
babi2
07.10.11,06:07
Kedže nemám skúsenosti s nadm, odpočtom DPH chcem sa spýtať.
Štvťročný platca DPH

2. štvťrok 2011 nad. odpočet cca 550 €
3. šťvťrok 2011 vlast. dan.povinnosť cca 95 €


Musí sa požiadať o vrátenie nad. odpočtu DU?. Dokedy sa to má vysporiadať?

ĎakujemŽiadať o vrátenie netreba
Zákon o DPH § 79
Nadmerný odpočet

(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období s výnimkou podľa odseku 2. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.
truch
20.10.11,06:43
Mám podobný prípad. V minulom mesiaci sme mali nadmerný odpočet, tento mesiac máme daňovú povinnosť. Odpočet je vyšší ako povinnosť. Čiže do priznania zadám sumu povinnosti do riadku 32 a vyjde mi 0-vá daňová povinnosť a zvyšok z nadmerného odpočtu mi DÚ automaticky vráti do 30 dní.
Je to tak??? ďakujem:)
Economic
20.10.11,06:46
Mám podobný prípad. V minulom mesiaci sme mali nadmerný odpočet, tento mesiac máme daňovú povinnosť. Odpočet je vyšší ako povinnosť. Čiže do priznania zadám sumu povinnosti do riadku 32 a vyjde mi 0-vá daňová povinnosť a zvyšok z nadmerného odpočtu mi DÚ automaticky vráti do 30 dní.
Je to tak??? ďakujem:)


Áno k plateniu vychádza 0 a rozdiel z nadmerného odpočtu predchádzajúceho mesiaca Ti vrátia.
Gong
24.10.11,09:31
Dobrý deň, za tento 3.q mi vychadza dan.povinnosť vo výške 793,28€ z predcádzajúceho 2.q sme mali nad.odpočet vo výške 807,47€, v daň. priznaní vyplním: r. 28 = 793,28€, r. 32´= 807,47€ a r. 33 = 0 a ten preplatok 14,19€ kde uvediem v DP, prvýkrát vyplnam DP, prosím pomôžete mi? dakujem
Economic
24.10.11,09:37
28 793,28
32 793,28
33 0


NO sa vráti vo výške rozdielu.

Výšku toho rozdielu samozrejme do DP neuvádzaš.
Gong
24.10.11,13:59
Dobrý deň, poprosím vás, a keď sme mali nadmerný odpočet za mesiac 8/2011 a teraz mi za 9/2011 taktiež vyšiel nad.odpočet, v DP k DPH uvediem v r. 30 - nad.odpočet za mes.9/2011 a v r. 33 = 0€, neuvádzam tam sumu z 8/2011, však? Nestretla som sa s tým, tak sa uisťujem. Dakujem vám.
truch
24.10.11,14:12
Dobrý deň, poprosím vás, a keď sme mali nadmerný odpočet za mesiac 8/2011 a teraz mi za 9/2011 taktiež vyšiel nad.odpočet, v DP k DPH uvediem v r. 30 - nad.odpočet za mes.9/2011 a v r. 33 = 0€, neuvádzam tam sumu z 8/2011, však? Nestretla som sa s tým, tak sa uisťujem. Dakujem vám.
Urobíš DP, kde ti opäť vyjde odpočet. DÚ ti vráti NO za 8/2011. V riadku 33 neuvádzaš nič.
Economic
24.10.11,14:16
Dobrý deň, poprosím vás, a keď sme mali nadmerný odpočet za mesiac 8/2011 a teraz mi za 9/2011 taktiež vyšiel nad.odpočet, v DP k DPH uvediem v r. 30 - nad.odpočet za mes.9/2011 a v r. 33 = 0€, neuvádzam tam sumu z 8/2011, však? Nestretla som sa s tým, tak sa uisťujem. Dakujem vám.

Áno, v riadku 33 nebude nič, a v riadku 30 bude výška nového nadmerného odpočtu.
rozimova
25.10.11,07:36
Prosím o pomoc, podávam prvý raz daňové priznanie k dph, vyplnila som riadky 01,02,07,08. Vznikne mi nadmerný odpočet. Netuším však ktoré riadky mám
ešte vyplniť a ako. Nakupovala som len materiál u nás na Slovensku.
KEJKA
25.10.11,07:43
Prosím o pomoc, podávam prvý raz daňové priznanie k dph, vyplnila som riadky 01,02,07,08. Vznikne mi nadmerný odpočet. Netuším však ktoré riadky mám
ešte vyplniť a ako. Nakupovala som len materiál u nás na Slovensku.
ak je nákup len v SR, tak prečo riadky 7-8? tie vymaž, ak si tam uviedla nákupy v SR.
DPH z materiálu kúpeného v SR dávaš do r.21, tiež 23 /rovnaké hodnoty.
vyplníš ešte riadky 19 a 30.
babi2
25.10.11,07:54
r.01, 02 sa vyplňuje ak sa dodáva tovar so zníženou sadzbou DPH, ak je dodanie v základnej sadzbe, tak sú to riadky 03, 04
KEJKA
25.10.11,08:03
Prosím o pomoc, podávam prvý raz daňové priznanie k dph, .....................
píšeš v profile účtovník-živnostník? Aký máš SW na účto? Väčšina SW generuje korektné DPH priznania.
rozimova
25.10.11,08:38
Áno - teraz som si to pozrela, mám to tam tak - teda v profile. Som síce živnostník, ale v oblasti úplne inej /sklo, vitráž.../ a bola som v minulosti aj účtovník - robila som len jednoduché účtovníctvo v alfe pre pár známych. Teraz robím len pre moji firmu a s dph som zatiaľ nerobila. Priznám sa, nechala som si dph - čku na poslednú chvíľu a čo čert nechcel, riešim to so 40 teplotou a chrípkou - teda nemám ani pomylenie čítať rýchlo zákon, je mi na ---. Ale ďakujem rýchlu za odpoveď.
KEJKA
25.10.11,08:44
doklady a DPH na nich uvedená ťa nepustí, to zrejme máš správne, a tie riadky sme ti kolektívne upresnili, tak držím palce, uzdrav sa.
rozimova
25.10.11,08:44
A môžem sa ešte opýtať do ktorého riadku napíšem prijatú dph-čku? Teda čo som prijala ja cez ERP a faktúry?
babi2
25.10.11,08:47
A môžem sa ešte opýtať do ktorého riadku napíšem prijatú dph-čku? Teda čo som prijala ja cez ERP a faktúry? ak je to základná sadzba DPH, tak základ dane do r.03 a daň r.04
invest
04.11.11,07:48
Máte niekto skúsenosti s tým, že klient si musel zriadiť zvlášny účet v banke, kde mu budú posielať nadmerné odpočty.
Doteraz som sa s tým nestretla. Aký zákon to upravuje? Stal sa platiteľom iba tento rok a keď sa bol prihlásiť, na DU mu toto oznámili.
Economic
04.11.11,11:41
Máte niekto skúsenosti s tým, že klient si musel zriadiť zvlášny účet v banke, kde mu budú posielať nadmerné odpočty.
Doteraz som sa s tým nestretla. Aký zákon to upravuje? Stal sa platiteľom iba tento rok a keď sa bol prihlásiť, na DU mu toto oznámili.

DÚ event. vratku DPH posiela subjektu na účet. Je dobré mať preto zriadený účet /nie zvláštny účet/ ale normálny bežný podnikateľský účet či už na spoločnosť, alebo na podnikateľa ako FO. Však účet je normálna súčasť podnikania, čo sa nad tým tak čudujete ? Aj vo všetkých tlačivách či je to registračný formulár, alebo žiadosť o DPH sa všade číslo účtu predsa normálne štandardne uvádza. Je pravda, že ho môžete oznámiť i neskôr, pokiaľ ihneď na začiatku podnikania tento nie je zriadený. No určite sa predpokladá, že subjekt, ktorý má vážny záujem podnikať používa bežný účet, či na úhrady dodávateľských faktúr, tak i na prijatie úhrad za svoje služby alebo tovar.

Keďže veľa rokov vediem klientom externe účtovníctvo a mám za sebou nespočetné množstvo daňových kontrol, dovolím si podotknúť ešte, že na spoločnosť, ktorá robí úhrady faktúr výlučne hotovostne
sa DÚ úplne inak pozerá ako na spoločnosť, ktorá svoje obchody realizuje cez bežný účet. Ak vidia úhrady cez pokladničné doklady, idú do zbytočných detailov a drobností. Pokiaľ spoločnosť úhrady realizuje cez účet, je určite na tom lepšie !
invest
04.11.11,12:54
[QUOTE=Economic;1886321]DÚ event. vratku DPH posiela subjektu na účet. Je dobré mať preto zriadený účet /nie zvláštny účet/ ale normálny bežný podnikateľský účet či už na spoločnosť, alebo na podnikateľa ako FO. Však účet je normálna súčasť podnikania, čo sa nad tým tak čudujete ? Aj vo všetkých tlačivách či je to registračný formulár, alebo žiadosť o DPH sa všade číslo účtu predsa normálne štandardne uvádza.

Asi sme sa nerozumeli. Podnikateľ má založený účet na podnikanie, ktorý uviedol v registračnom formulári. No okrem toho mu pracovníčka DU prikázala otvoriť ešte jeden, kde mu budú posielať NO. Teraz má dva účty. Jeden mŕtvy, kde platí len poplatky a čaká na NO od DU. To sa čudujem. pripadá mi to absurdné.
Economic
04.11.11,12:59
[QUOTE=Economic;1886321]DÚ event. vratku DPH posiela subjektu na účet. Je dobré mať preto zriadený účet /nie zvláštny účet/ ale normálny bežný podnikateľský účet či už na spoločnosť, alebo na podnikateľa ako FO. Však účet je normálna súčasť podnikania, čo sa nad tým tak čudujete ? Aj vo všetkých tlačivách či je to registračný formulár, alebo žiadosť o DPH sa všade číslo účtu predsa normálne štandardne uvádza.

Asi sme sa nerozumeli. Podnikateľ má založený účet na podnikanie, ktorý uviedol v registračnom formulári. No okrem toho mu pracovníčka DU prikázala otvoriť ešte jeden, kde mu budú posielať NO. Teraz má dva účty. Jeden mŕtvy, kde platí len poplatky a čaká na NO od DU. To sa čudujem. pripadá mi to absurdné.

Tak toto je totálna hlúposť od daňovákov ! Keby mne taký list poslali, asi by som ich poslala kade ľahšie a dobre by som si na nich zgustla. Ten normálny účet o ktorom vedeli bol vedený akou bankou ? Tu nejakou slovenskou ?
Economic
04.11.11,13:06
Jeden účet kľudne zrušiť, netreba držať nejaký mrtvy a platiť poplatky za jeho vedenie.... Používajte iba jeden účet to stačí.