karol x
07.10.11,08:02
dobry den,
vie niekto poradit s pripadom, ked v platnej kolektivnej zmluve zamestnavatela a zamestnancov pri vykone prace vo verejnom zaujme (KZ) je uvedene, ze ustanoveny tyzdenny pracovny cas je 37,5 hod, dovolenka sa zvysuje o 1 tyzden nad zakonny ramec, vypovedna doba je 3 mesiace pre zamestnavatela aj zamestnanca a tieto ustanovenia (v takomto doslovnom zneni) aj sucastou pracovnych zmluv (PZ) uzatvorenych v case tejto platnej KZ. Pre nasledujuci kalendarny rok sa planuje uzavriet KZ, ktora bude v uvadzanych parametroch na urovni zakonneho standardu (teda inak-menej v prospech zamestnanca).V buducom roku pri platnosti predpokladanej novej-zmenenej KZ, budu mat platne PZ, uzatvorene este za cias vtedy platnej KZ mat ustanovenia, ktore budu upravovat rozsah p. casu,dovolenky, vypovede inak-nad uroven KZ pre buduci rok. Ktora uprava pracovnych vztahov bude zavazna v buducom roku (pri platnosti novej KZ a terajsej novely zakonnika prace) ak PZ nebudu zmenene dodatkami k PZ?
dakujem za odpoved
karol x
07.10.11,06:56
nikto?
karol x
07.10.11,07:33
asi som sa vyjadril prilis zlozito. ide v podstate o to, ci ma pracovna zmluva (pracovnopravne vztahy) prednost pred kolektivnou zmluvou a zakonom.
dakujem
pavlinka
07.10.11,07:38
Bude platit to čo je kolektívnej zmluve
karol x
07.10.11,10:51
Bude platit to čo je kolektívnej zmluve

napr: v pracovnej zmluve ma k 31.12.2011 zamestnanec dlzku ustanoveneho prac. casu 37,5hod, dovolenku 1 tyzden nad ustanovenie ZP, vypoved. dobu 2 roky bez ohladu na pocet odpracovanych rokov u zamestnavatela,
v ZP je zakonny tyzdenny prac. cas 40 hod, dovolenka 4 tyzdne, vypoved. doba 1 rok ak zakon neustanovil inak,
v KZ bude od 1.1.2012 dlzka ustanoveného tyzdenneho pracovneho casu 40 hodin, dovolenka aj dlzka vypovednej doby upravena tak, ze na tieto naroky sa bude vztahovat ustanovenia ZP,

ZP ma v prechodnych ustanoveniach, ze pravne ukony uzavrete pred ucinnostou novely ZP a naroky z nich vzniknute sa posudzuju podla pravnej upravy ucinnej do 31.VIII.2011.
Zaroven podla mna plati, ze kolektivna zmluva nemoze upravovat pracovnopravne vztahy tak, ze zúži prava zamestnanca, ktore ma uz upravene v pracovnej zmluve, co by sa podla pavlinkinej odpovede dialo.
ja si myslim, ze po 1.1.2011 si bude moct zamestnanec uplatnovat vsetky prava vyplyvajuce z pracovnej zmluvy, tak ako su uvedene vyssie, napriek tomu, ze ich uprava nie je zhodna s KZ a ZP (resp. je v PZ nadstandarnom rozsahu). alebo...?
karol x
07.10.11,12:29
??
karol x
09.10.11,16:07
ziadna zodpovedna odpoved?
karol x
11.10.11,08:38
???
pavlinka
24.10.11,06:54
Neviem či mám pravdu ale v školstve sme sa vždy riadili kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa. Čo platilo pre ten rok v nej to sme museli dodržať.
karol x
24.10.11,11:31
Neviem či mám pravdu ale v školstve sme sa vždy riadili kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa. Čo platilo pre ten rok v nej to sme museli dodržať.
ano,samozrejme. to bolo spravne, ale aj pracovnou zmluvou(PZ) je treba sa riadit.takze ak je nieco ine v KZ a nieco ine v PZ.co bude platit?
petrusa87
25.04.12,08:09
Kolektívna zmluva upravuje teda dáva výhodnejšie podmienky ako pracovná zmluva, tá je podľa mňa je dôležitejšia.. A aj napr. v pracovnej zmluve uzatvorenej z pred xx rokov mohli byť v zákonníku práce úplne iné podmienky, ktoré už neplatia a kolektívna zmluva by sa mala vytvárať každý rok.
valeria100
12.05.12,20:03
Pracovná zmluva v časti, v ktorej odporuje zákonu je neplatná. Platná a účinná kolektívna zmluva vo svojich normatívnych ustanoveniach sa stáva zákonom. Pracovná zmluva je zmluvný akt medzi zamestnávateľom a zamestnancom a ako taký musí byť v súlade so zákonnou normou, ktorá je jej nadradená.
kikuľka
17.05.12,08:02
neviem či mám správny názor, ale podľa mňa kolektívna zmluva by mala upravovať pre zamestnancov výhodnejšie podmienky nad rámec ak to príslušný právny predpis umožňuje, jednoducho povedané výhodnejšie oproti pracovnej zmluve. ak sa mení niečo zo zákona - napríklad výpovedná lehota, dlžka dovolenky, pracovné zaradenia alebo iné body pracovnej zmluvy - je potrebné u tých zamestnancov, ktorých sa táto zmena dotýka vyhotoviť dodatok k pracovnej zmluve a zmeniť ten konkrétny bod zmluvy.
karol x
17.05.12,10:49
do by slo vtedy, ak obe zmluvne strana budu suhlasit so zmenou. ak nie, ostava to co je v zmluve. predsa