Appendix76
07.10.11,08:58
Dobrý deň važení poraďáci.
Manželka je na MD a už dlho sa venuje ako samouk obchodovaniu na burze. Konkrétne menové pári (FOREX), striebro atď. Je možné vydokladovať dotáciu na podnikanie ako vklad na brokerský účet? Keďže u nás na úrade sa na mňa pozerali ako na marťana a odpovedať mi nevedeli, tak sa obraciam na vás. Viac hláv viac rozumuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.png
Za odpoveď Vám ďakujem
derek191919
07.10.11,07:11
Ešte som nepočul a ani nečítal, že by s tým mal niekto skúsenosť. Ako priamo použiť dotáciu na vklad na brokerský účet asi nepojde. Ale dotáciu môžeš dostať podľa mna na to ale tým spôsobom, že čiastku čo dostaneš ako dotáciu minieš na vybavenie kancelárie.
Appendix76
07.10.11,07:32
Áno to by šlo, ale problém je vtom, že ja som jej zariadil kancl z letnej kuchynky a veškeré technické vybavenie na to potrebné už má. Ja viem, že si väčšina myslí, že je to kaskadérčina, ale je šikovná analytička a doteraz to brala ako koníček a chcela by sa tomu začať venovať profesionálne aj keď zo začiatku s nižším vkladom.
marjankaj
07.10.11,07:43
Áno to by šlo, ale problém je vtom, že ja som jej zariadil kancl z letnej kuchynky a veškeré technické vybavenie na to potrebné už má. Ja viem, že si väčšina myslí, že je to kaskadérčina, ale je šikovná analytička a doteraz to brala ako koníček a chcela by sa tomu začať venovať profesionálne aj keď zo začiatku s nižším vkladom.

Keď je šikovná, zaobíde sa aj bez dotácie. Môže si požičať.
Appendix76
07.10.11,07:49
A dotácie sú len pre cigáňov?! Ja platím odvody, dane už dlhé roky som nebol ani PN, ešte nikdy som nebol nezamestnaný a nemôžeme to využiť? Takéto rady si nechaj pre seba.
pafendorf
07.10.11,08:01
Bohužiaľ, proste ti nato nedajú ... ( s celku da sa tak povedat ze UPSVaR vidi perspektivu a podnikatelov u nasich ciernych kolegov - aspon u nas to tak vnimam )
Dantess
07.10.11,08:06
Tak a ďaľšia takáto téma :-) Ako som už písal včera tak denne sa založí jedna takáto téma. Na toto sa dotácia nedáva a žiadna iná neexistuje. To, že ty pracuješ a nemal si PN je super, ale štátu si ukradnutý. Momentálne sa dá dostať dotáciu len od UPSVAR, ale to sa tu už rozoberalo minimálne 100x. Reálne jej ale stačí 2000eur a s pákovým efektom to bude mať 2 000 000 čo znamená, že z toho môže spraviť pekný zisk. Okrem toho na obchodovanie na burze nemusí mať živnosť, kým dotáciu dávajú len na živnosť.
Appendix76
07.10.11,08:17
To nemusí, ale z čoho jej potom budú rátať trebárs dôchodok? Z odvodov do soc. poisťovne, alebo ako?
Dantess
07.10.11,08:25
áno. prihlási sa ako samoplatca. minimum je niečo okolo 109eur, ale može platit aj viac.
marjankaj
07.10.11,08:59
A dotácie sú len pre cigáňov?! Ja platím odvody, dane už dlhé roky som nebol ani PN, ešte nikdy som nebol nezamestnaný a nemôžeme to využiť? Takéto rady si nechaj pre seba.

To dotácia je cca 2400 €(podľa krajov). Musíš podnikať aspoň 2 roky a minúť tie peniaze na účel v tvojom podnikateľskom pláne. Ak prejde novela odvodov, tak od 1.1.2012 budeš platiť povinne aj do sociálnej poisťovne. Spolu so zdravotnou je to asi 155 € mesačne. to je za dva roky 3720 €.
Ak nedodržíš podmienky tak budeš musieť tú dotáciu(prípadne alikvotnú časť) vrátiť. Majú to dobre vymyslené.
Appendix76
07.10.11,09:50
Dobre, zhrňme to a skúste mi prosím poradiť ako to bude lepšie.

1. Na obchodovanie na burze nepotrebuje živnosť, ale daň z príjmu a odvody si bude platiť ako samoplatca, aby mala aký taký dôchodok, ale na úrade bude evidovaná ako nezamestnaná a tak ju budú brať aj napríklad v banke ak by sme chceli napr. hypo alebo niečo podobné. Nemôže si dať do nákladov nejaké absolvované semináre (napr. teraz bude v Prahe Steen Jakobsen hlavný ekonóm Saxo bank), cestu na tieto semináre atď. energie, keď sa jej pokazí PC, servis PC, atď. všetky náklady bude znášať bez možnosti odpisu. Ale štátik dane chce.

2. Požiada o dotáciu, podnikateľský plán by bol napr. na sprostredkovanie fin. služieb v rámci voľnej živnosti. Ok keď nemôže vydokladovať dotáciu vkladom na brokerský účet, vložila by tam svoje prostriedky a dotáciu by použila v prípade ak sa jej pokazí nejaký pc, môže si dať do nákladov cesty, telefón, internet, kancelárske potreby, poplatky za semináre. V prípade kladného daňového bude považovaná ako normálny SZČO aj v banke. Niesom si istý ako to je s energiami pokiaľ podniká doma, ale to ešte zistím.

Tak kto má viac výhod? Podľa mňa tá druhá možnosť.
derek191919
07.10.11,12:09
Dobre, zhrňme to a skúste mi prosím poradiť ako to bude lepšie.

1. Na obchodovanie na burze nepotrebuje živnosť, ale daň z príjmu a odvody si bude platiť ako samoplatca, aby mala aký taký dôchodok, ale na úrade bude evidovaná ako nezamestnaná a tak ju budú brať aj napríklad v banke ak by sme chceli napr. hypo alebo niečo podobné. Nemôže si dať do nákladov nejaké absolvované semináre (napr. teraz bude v Prahe Steen Jakobsen hlavný ekonóm Saxo bank), cestu na tieto semináre atď. energie, keď sa jej pokazí PC, servis PC, atď. všetky náklady bude znášať bez možnosti odpisu. Ale štátik dane chce.

2. Požiada o dotáciu, podnikateľský plán by bol napr. na sprostredkovanie fin. služieb v rámci voľnej živnosti. Ok keď nemôže vydokladovať dotáciu vkladom na brokerský účet, vložila by tam svoje prostriedky a dotáciu by použila v prípade ak sa jej pokazí nejaký pc, môže si dať do nákladov cesty, telefón, internet, kancelárske potreby, poplatky za semináre. V prípade kladného daňového bude považovaná ako normálny SZČO aj v banke. Niesom si istý ako to je s energiami pokiaľ podniká doma, ale to ešte zistím.

Tak kto má viac výhod? Podľa mňa tá druhá možnosť.

Dotáciu môžeš použiť len na vopred schválené veci, ktoré budeš mať v podnikateľskom pláne, ktorý dávaš na úrad práce a podľa neho ti schvália dotáciu alebo neschvália. Ty nemozes meniť veci, ktoré chceš z dotácia kúpiť. Musíš im popradu napísať na čo tých cca 2500 eur minieš. Musia to byť nové veci (nie s bazáru) a musia byť využiteľné na to v čom podnikáš. Napr. ak tam dáš že berieš dotáciu na sprostredkovanie fin. služieb, tak do plánu dáš, že tých 2500 eur minieš na napr. 500 euro pc, 200 euro kancelarska stolička, 1000 euro kancelarsky nabytok, 300 euro reklama, 500 euro odvody do zdravotnej poistovne. No a ked ti to schvalia, tak ty musíš nakúpiť presne tieto veci, čo si dal do podnikateľského plánu, jednoducho nemozes si rozmysliet, ze namiesto pc si kupiš povedzme tv. Ale ak si šikovny a zoženieš si bločky na tieto veci, tak to obídeš :P
mattto
07.10.11,14:12
som jediný, ktorému sa nezdá normálne, pýtať dotáciu na forex a uvažovanie nad takýmto nápadom za niečo absurdné?
Appendix76
07.10.11,15:24
som jediný, ktorému sa nezdá normálne, pýtať dotáciu na forex a uvažovanie nad takýmto nápadom za niečo absurdné?

Obchodovanie (trading) na komoditných a forex burzách je absolútne seriózne podnikanie, ktoré so sebou prináša také isté riziká ale aj zisky ako hoc ktoré iné podnikanie. Vyžaduje si to veľa štúdia a času stráveného pri knihách a na rôznych seminároch a neustálu fundamentálnu a technickú analýzu.

Pokiaľ tento štát chce 20% zo zisku za obchody na forexe, dovtedy mi nebude absurdné uvažovať aj nad dodáciou (aj keď na nejakú inú činnosť) a rôznymi odpismi nákladov, ktoré pri tomto spôsobe obživy vznikajú.
marjankaj
07.10.11,17:08
http://www.xtb.sk/repository/sk/dokumenty/12. Zdanovanie derivatov na uzemi Slovenskej republiky XTB SR.pdf

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/cp_070308.pdf (http://www.xtb.sk/repository/sk/dokumenty/12. Zdanovanie derivatov na uzemi Slovenskej republiky XTB SR.pdf)
mattto
07.10.11,17:14
mňa nemusíš poúčať o tradingu :) človek, ktorý chce byť trader a jeho myseľ tradera siaha až tak "ďaleko", že uvažuje o PRÍSPEVKU od ŠTÁTU 2000 EUR, ktoré sú v tradingu nič a nikdy z takej malej sumy nedokáže urobiť business, je u mňa zúfalec.

Skús porozmýšľať prečo napr. interactive brokers vyžaduje na otvorenie účtu min. 10 tis. USD a pre intraday akcie 25 tis. USD. Ale viem, že reklamné kampane XTB a ostatných marketmakerov, ktorí ani nevstupujú na trhy, fungujú úžasné a môžeš otvoriť účet už od 500 EUR :)

jo a zabudol som, trading nie je podnikanie, je to špekulácia - nič viac, nič menej. Nič nevyrábaš, neposkytuješ služby, preto to nie je podnikanie
Appendix76
07.10.11,19:03
Ano máš pravdu ja zúfalec jej neviem naplniť účet nejakými 50.000€. Rád by som jej však pomohol a na začiatok je každé éčko dobré. Už som investoval do vybavenia PC, kníh, seminárov a nejaký ten počiatočný kapitál by bol, ale každé éčko ktoré budem môcť využiť, využijem, či už to je z tvojho pohľadu zúfalé alebo nie je mi to fuk.
Podľa tvojho príspevku si za vodou a vykazuješ milionove zisky tak sa ich drž, veľa šťastia.
mattto
07.10.11,20:22
vybavenie PC? treba na to nejaký zvláštny comp? myslel som, že všetky platformy ti pobežia aj na compe, z ktorého píšeš na poradu. Knihy z warezu sú zadarmo, rovnako semináre, stačí ísť na financnik.cz. Nikdy som nerozumel ľudom, ktorí idú robiť trading a sú presvedčení o svojom úspechu, že pýtajú peniaze od ostatných (napr. od štátu). Nie je problém ísť do banky a vybaviť za 30 min. spotrebný úver a za 3 týždne ho splatiť.

Tiež sa mi nepáči, akú má štát dotačnú politiku, ale určite nesúhlasím, aby moje dane išli budúcim "traderom"
Appendix76
07.10.11,20:51
Každý kto ide do nejakého businessu je presvedčený o svojom úspechu, načo by do neho inak šiel, nie? ma 2 compy+ 6ks 22"monitorov + notebook. Je mi jedno čo sa ti páči a čo nie, ja tiež nesúhlasím aby moje dane išli tam a hentam. Už toto vlákno nerieš, nič rozumné si neporadil.
mattto
07.10.11,21:03
ok jednu radu: nechoď do toho, zaradíš sa k 95% ľudí, ktorí prerábajú a dávajú svoje peniaze zvyšným 5% traderov. Nepoznám úspešného tradera, ktorý začínal s myšlienkou, že mu na rozbeh kariéry poskytne štát príspevok. Asi to bude v myslení...
marjankaj
07.10.11,21:50
Dobrý deň važení poraďáci.
Manželka je na MD a už dlho sa venuje ako samouk obchodovaniu na burze. Konkrétne menové pári (FOREX), striebro atď. Je možné vydokladovať dotáciu na podnikanie ako vklad na brokerský účet? Keďže u nás na úrade sa na mňa pozerali ako na marťana a odpovedať mi nevedeli, tak sa obraciam na vás. Viac hláv viac rozumuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.png
Za odpoveď Vám ďakujem
Keďže ti nevedeli poradiť na úrade(obvodnom alebo práce?), tak ti ťažko niekto z porady vybaví živnostenský list. A keď nebudeš mať živnostenský list, tak ti ani tú dotáciu nedajú.