viera_j
07.10.11,12:32
Dobry den, chcela by som sa spytat, podla kolektivnej zmluvy musime chodit na obedy o 12:50, pretoze sa vyroba stazuje, ze kancelarske krysy ich zdrzuju v obede a potom chodia neskoro z obednej prestavky (nikde uz nepisu o tom, ze stoja pred jedalnou a fajcia cigaretky). Ak ja pridem do prace na 6, mozem ist na obed po siedmych hodinach, co mi teda pride celkom dlho. Da sa nejak bojovat proti veternym mlynom? Alebo ak by som v pripade hladu sla na obed (za predpokladu, ze tam nikdo v rade nebude), Je porusenie kolektivnej zmluvy to iste ako porusenie pracovnej discipliny? Dakujem
karol x
07.10.11,10:58
Dobry den, chcela by som sa spytat, podla kolektivnej zmluvy musime chodit na obedy o 12:50,

v ZP je ze zamestnanec ma narok na prestavku na jedlo a oddych po 6 hodinach prace. t. zn. ze ak chodis na obed po 12:50, je to v rozpore s § 91 zakonnika prace (ZP), toto ustanovenie nemoze byt v KZ upravene v neprospech zamestnanca tak ako pises.

pretoze sa vyroba stazuje, ze kancelarske krysy ich zdrzuju v obede a potom chodia neskoro z obednej prestavky (nikde uz nepisu o tom, ze stoja pred jedalnou a fajcia cigaretky). Ak ja pridem do prace na 6, mozem ist na obed po siedmych hodinach, co mi teda pride celkom dlho.

to mozes, ale mas pravo ist na obed po 6 hodinach prace ako som pisal.

Da sa nejak bojovat proti veternym mlynom?

da, precitaj si dona quichota od cervatesa, tam sa pise ako. :-)

Alebo ak by som v pripade hladu sla na obed (za predpokladu, ze tam nikdo v rade nebude), Je porusenie kolektivnej zmluvy to iste ako porusenie pracovnej discipliny? Dakujem

porusenie pracovnej discipliny sa nemozes dopustit ak konas v sulade s pravnymi predpismi.
viera_j
10.10.11,17:34
dakujem moc, no povedali mi, ze ako nevyrobna oblast je moj problem, ze chodim na siestu, musim byt v praci od 9 do 14, zvysok je na mne, takze mam chodit na siedmu, aby do jednej to bolo 6 hodin. Lenze ja mam male deti, skolka je otvorena do stvrtej a cestujem, takze nadcasove hodiny tlacim skor na rano, nemozem na poobedie... Takze to je take, kto chce psa bit, palicu si najde. . . . :-((((
karol x
11.10.11,08:37
ak tomu dobre rozumiem, mate pruzny pracovny cas? zakladny-ked musis byt v praci, mas od 9-14? aj v takom pripade je to jedno, pretoze zakon hovori jasne:

§ 91

Prestávky v práci
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút.

Pokial zamestnavatel urcil, ze mas pravo prist dozamestnania o 6:00, tak musel rovnako pocitat s tym, ze mas pravo ist na obed o 12:00. V pracovnej zmluve predsa podpisal, ze tvoj pracovnopravny vztah sa riadi zakonnikom prace. ak to nevie, nevie, daj mu to precita. je absolutne jedno, ci si vo vyrobnej hale alebo kde. v pravach sa zamestnanci v tejto oblasti nesmu ziadnym sposobom diskriminovat.
viera_j
13.10.11,19:05
no a prave jeho odporucenie bolo, ze mam chodit na siedmu a nie na siestu. . . . A bojim sa, ze ak budem do toho tlacit, tak povie, ze musime chodit najskor na siedmu . .. .
karol x
13.10.11,19:22
no a prave jeho odporucenie bolo, ze mam chodit na siedmu a nie na siestu. . . . A bojim sa, ze ak budem do toho tlacit, tak povie, ze musime chodit najskor na siedmu . .. .

to ti povedat nemoze. aspon dovtedy nie, dokial nezrusi pruzny pracovny cas.ten sa zavadza po dohode so zastupcami zamestnancov, ak ich mate. takze az po dohode s nimi ho moze zase zrusit.ale pochybujem, ze by zrusil pruzny pracovny cas kvoli tvojmu obedu, ked je takyto system vyhodny aj pre neho.
viera_j
21.10.11,09:40
no prave. . . :-(
karol x
21.10.11,11:09
co no prave? skus veducemu povedat to, co som napisal.uvidis co ti povie. sam som zvedavy.
viera_j
25.10.11,13:01
že nemám rypat, moja sefka je fajn osoba a suhlasi s nami, ale bohuzial sefa personalneho oddelenia mame velmi zaujimaveho muzicka a neradno sa s nim zahravat. . . Uz si zvykam :-)
karol x
25.10.11,13:59
sef personalneho nie je tvoj priamy nadriadený. ty sa obrat na tu svoju sefku, nech to zariaduje ona.ved je sefka.ak ti ma ktosi nieco zakazat alebo prikazat, malo by to byt na nejakom papieri. ak to je, ako ty vravis v kol.zmluve, tak je to v tej casti zmluvy neplatne a vobec sa tym nemusis riadit.