skorica23
07.10.11,13:49
Chcem sa poradit- som zamestnana na interny prac. pomer, popri tom robim od jula 2011 u jednej podnikatelky na dohodu. Problem je ten, ze od januara do juna som pre nu tiez robila, ale nemali sme ziadnu zmluvu-slubila mi,ze to "potom" poriesime" nejako spatne. Peniaze mi posielala normalne na ucet z firemneho. Kedze sa schyluje ku koncu roka, prezieravo som sa rozhodla tie "nepriznane" peniaze riesit, aby som mala cisty stit. Lenze ta podnikatelka teraz riesi, ako to urobit, aby to bolo pre nu najlepsie (pochopitelne), chce mi tie nepriznane peniaze dat na prikaznu zmluvu- lenze ako viem, od januara 2011 sa z prikaznej zmluvy platia aj odvody, a my sme boli dohodnute, ze takouto formou platieb zatazena nebudem (potom by mi ani nevysiel dohodnuty cisty prijem z vykonanej prace). teraz ale nevie, ako tie peniaze, ktore mi od januara na ucet vyplatila, spracovat tak- aby to bolo koser. Ja to netusim tiez, kedze som zamestnanec...Viete mi niekto poradit? Ake ma moznosti podnikatel- co robit s takymi peniazmi (ide o sumu dokopy cca 700 eur)- ako ich v uctovnictve oficialne zasit- aby som nemusela platit spatne nejake odvody (zdravotne, socialne) ci nejaku pokutu...? Existuje nejaka forma zmluvy alebo co? Neviem, ci je to jasne, co som napisala, hadam ano... dakujem vsetkym za pomoc.
KEJKA
07.10.11,11:52
ešte ZoD -zmluva o dielo.
Tiež by si ich mohla účtovať ako vyplatené zálohy na - povedzme nákup, resp. ako pôžičku.
A v rámci dohody, ktorá je platná od júla, by teraz vyplatila-zúčtovala odmenu, z ktorej odvedie len svoje odvody zam-eľa. Výplata sa neuskutoční - započíta sa s tou pôžičkou.
skorica23
07.10.11,12:13
Kejka, dakujem za odpoved- zmluva o dielo- tam sa ale pokial viem spravne tiez uz robia aj zdravotne odvody-ci?
to druhe- co sa tyka tych vyplatenych zaloh- akoze zalohy resp. pozicka pre mna? cize mi akoze od januara dala nejaku zalohu (tie peniaze), z ktorej nasledne uz len odvedie odvody? To by ale znamenalo, ze by mi tie peniaze (zarobene od januara) odratala zo mzdy, za ktoru pre nu robim od jula? Potom by som ale nemala zaplatene za vsetku svoju robotu...Nie som si ista, ci som to spravne pochopila, som prudky laik:)
zk24
07.10.11,12:15
Skusila by som Zmluvu o dielo (ak sa tym daju pokryt Vase cinnosti). S tym nema zamestnavatel ziadne problemy - prihlasky do SP a DU (ak nie je registrovany a podobne)...

Neviem o ake sumy ide. Z dohody by sa museli platit aj preddavky na dan z prijmov zo zavislej cinnosti, kedze vravite ze ste zamestnana a asi si uplatnujete odpocitaetlnu polozku u zamestnavatela.

Ak sa nemylim, tak zmluva o dielo by mohla byt klasifikovana ako prilezitostny prijem podla §8, ktory je oslobodeny od dane do vysky 500 €.

Moj navrh.
skorica23
07.10.11,12:19
ano, dalo by sa to zaradit do zmluvy o dielo- ale ked uz pre nu robim na dohodu, toto by sa uzavrelo ako zmluva o dielo na nejaku inu cinnost? dalo by sa to, ze by som pre jedenho zamestnavatela robila na 2 rozne typu zmluv? od januara do toho jula ide o sumu 700 eur, ale tych 200 by sa uz nejako "utopilo":)
KEJKA
07.10.11,12:30
môžeš robiť pre jednu osobu na základe dvoch zmluv aj viac.
ZoD - 500 EUR, antidatovana, by pokryla činnosť do júna
200 EUR by ti navýšila odmenu napr. za oktober, a súčasne zrazila na splátku pôžičky. Obvykllú odmenu by si dostala bez zmeny.
200 UR by bolo asi treba navýšiť tak, aby po prípadnom zdanení daňou z príjmu zostalo 200 EUR netto.
betka
10.10.11,17:52
Treba konať v zmysle zákona, neobchádzať ho.
skorica23
11.10.11,07:26
však ja ho nechcem obchádzať- len chcem využiť cesty, ktoré sa dá legálne využiť. s tým mini príjmom by som teda veľa škody nenarobila...