Daniela 7
08.10.11,08:49
Ahojte poraďáci
Kúpila som do svojho eshopu nejaké oblečenie na ďalší predaj.To som si v alfe pekne zaúčtovala.Ale sú tam 2 veci,ktoré by som chcela sama pre seba.Ako to v alfe zaúčtujem? Poprosím o postup zaúčtovania v jednoduchom účto.Nie som platca DPH.Moc ďakujem
Mila123
08.10.11,06:54
jednoznačne osobná spotreba
Tweety
08.10.11,06:56
Doplním, VNZD.
Daniela 7
08.10.11,06:57
Viem,že je to osobná spotreba,ale ako to v alfe zaúčtujem?To mám sama sebe vystaviť faktúru? Ja môžem tovar predávať len cez internet.Nikdy si ho ľudia nekupujú v hotovosti.Takže to by som ani sebe nemala kupovať v hotovosti.Toto fakt neviem.Som z toho jeleň
Tweety
08.10.11,06:59
Viem,že je to osobná spotreba,ale ako to v alfe zaúčtujem?To mám sama sebe vystaviť faktúru? Ja môžem tovar predávať len cez internet.Nikdy si ho ľudia nekupujú v hotovosti.Takže to by som ani sebe nemala kupovať v hotovosti.Toto fakt neviem.Som z toho jeleň
Prečo sama sebe faktúru? veď jednoducho túto faktúru za nákup rozúčtuješ na nákup tovaru, (ktorý predáš)a na osobnú spotrebu.(tovar, pre seba)
Mila123
08.10.11,06:59
Viem,že je to osobná spotreba,ale ako to v alfe zaúčtujem?To mám sama sebe vystaviť faktúru? Ja môžem tovar predávať len cez internet.Nikdy si ho ľudia nekupujú v hotovosti.Takže to by som ani sebe nemala kupovať v hotovosti.Toto fakt neviem.Som z toho jeleň
ak budeš účtovať sumu zaplatenú za nákup tovaru rozdeľ si ho na nákup tovaru a osobnú spotrebu....
popr. ak sa nechceš už spätne k zápisu vracať, cez ID...
Daniela 7
08.10.11,07:00
Takže by som si dala z pokladne výdavok ako účel by to bola v PD 33 - iný neovplyvňujúci dan z príjmu a popis peňžnej operácie by bola osobná spotreba podnikateľa,však?A sumu dám takú za akú som to ja nakúpila od veľkoodberateľa?
Mila123
08.10.11,07:01
Takže by som si dala z pokladne výdavok ako účel by to bola v PD 33 - iný neovplyvňujúci dan z príjmu a popis peňžnej operácie by bola osobná spotreba podnikateľa,však?A sumu dám takú za akú som to ja nakúpila od veľkoodberateľa?
máš faktúru za nákup z veľkoskladu?
Zita5
08.10.11,07:01
Daniela 7
08.10.11,08:23
Ano faktúra je za nákup z veľkoobchodu.
220870
08.10.11,08:26
Predajte to svojmu mužovi ,navýšte cenu o 1 cent a máte po probléme.
Mila123
08.10.11,08:33
Ano faktúra je za nákup z veľkoobchodu.
ak si ju zapísala do knihy došlých fa v celkovej sume, nechaj si ju tam tak.....
ale úhradu do PD si podeľ ako nákup tovaru a osobnú spotrebu....
Daniela 7
08.10.11,08:42
Tovar mi dosiel na dobierku.Celkovú sumu som dala ako výdaj z pokladne,nákup tovaru a poznačila som si že ide o textil.A teraz si dám vlastne výdaj z pokladne a dám tam sumu za ten tovar ktorý chcem pre seba.Dám to ako VNZD -osobná spotreba.
A dobudúcna ked mi príde tovar tak si nahodím sumu zvlášť za tovar a zvlášť ako osobnú spotrebu.Pôjde to cez výdaj bud z pokladne,alebo z účtu.Dobre som to pochopila? MOc dakujem
Mila123
08.10.11,08:54
Tovar mi dosiel na dobierku.Celkovú sumu som dala ako výdaj z pokladne,nákup tovaru a poznačila som si že ide o textil.A teraz si dám vlastne výdaj z pokladne a dám tam sumu za ten tovar ktorý chcem pre seba.Dám to ako VNZD -osobná spotreba.
A dobudúcna ked mi príde tovar tak si nahodím sumu zvlášť za tovar a zvlášť ako osobnú spotrebu.Pôjde to cez výdaj bud z pokladne,alebo z účtu.Dobre som to pochopila? MOc dakujem
akosi sa nerozumieme.....
celková fa za nákup tovaru je 100 €
pre teba tovar je vo výške 10 €

došlá fa na 100 € v knihe faktúr - zápis na celkovú sumu a dátum úhrady
v PD 90 € ako nákup tovaru - do skladu na karty
10 € ako osobná spotreba.....
to je všetko....
Daniela 7
08.10.11,09:13
Viem že sa sprosto pýtam,ale v alfe nevidím došlé faktúry,len záväzky a pohľadávky.Pomaly tomu rozumiem,akurát to asi neviem dobre podať,ale som rada,že mi pomáhaš.
Zita5
08.10.11,09:34
Prečo to robíte takto komplikovane, priložila som Vám link ......ja by som nákup tovaru v priebehu roka účtovala do VOZD - tovar so spárovaním záväzku , súčasne tovar nahodiť cez príjemku v Alfe prijmem na sklad . Postupne, keby sa niečo vzalo pre osobnú potrebu , tak by som vystavila v ALFE výdajku - Iný výdaj na druh tovaru ...tieto výdajky by som si zakladala a na konci roka v rámci uzávierkových operácii by som cez ID jednou sumou mínusom zaúčtovala tovar celkom, ktorý som si vzala pre osobnú potrebu a cez druhý ID by som túto sumu zaúčtovala plusom do VNZD - osobná spotreba .Však na to máme aj uzávierkové operácie , aby sme účtoval storno zápis pri niečom, čo sa nazýva osobná spotreba viď príklad , ako je tovar pre osobnú potrebu .Ja to vidím jednoduchšie a prehľadnejšie , z čoho je jasne vidieť čo som v priebehu roka osobne spotrebovala a tým som si upravila aj účtovanie .
Mila123
08.10.11,09:35
Prečo to robíte takto komplikovane, priložila som Vám link ......ja by som nákup tovaru v priebehu roka účtovala do VOZD - tovar so spárovaním záväzku , súčasne tovar nahodiť cez príjemku v Alfe prijmem na sklad . Postupne, keby sa niečo vzalo pre osobnú potrebu , tak by som vystavila v ALFE výdajku - Iný výdaj na druh tovaru ...tieto výdajky by som si zakladala a na konci roka v rámci uzávierkových operácii by som cez ID jednou sumou mínusom zaúčtovala tovar celkom, ktorý som si vzala pre osobnú potrebu a cez druhý ID by som túto sumu zaúčtovala plusom do VNZD - osobná spotreba .Však na to máme aj uzávierkové operácie , aby sme účtoval storno zápis pri niečom, čo sa nazýva osobná spotreba viď príklad , ako je tovar pre osobnú potrebu .Ja to vidím jednoduchšie a prehľadnejšie , z čoho je jasne vidieť čo som v priebehu roka osobne spotrebovala a tým som si upravila aj účtovanie .
nemyslím, že je to komplikované......nemusí si ten tovar dávať na sklad....
Zita5
08.10.11,10:04
nemyslím, že je to komplikované......nemusí si ten tovar dávať na sklad....

Ja Ti neberiem názor:), ale som presvedčená , že s prihliadnutím na Zákon o účtovníctve a Postupy JU je to správne , ako som písala vyššie .Máme účtovať o všetkom , tovar sa zakúpil pre podnikateľskú činnosť .
Ak tu ide len o to , že nemusí účtovať o príjme a výdaji v skladovej evidencii aby si uľahčila prácu , tak prosím .Ja som len napísala, akoby som to účtovala.Inak v minulosti som aj ja využila spôsob, ako uvádzaš , ale som to časom prehodnotila a myslím, že to robím v súlade s predpismi .

Však na Porade je veľa tém z tejto oblasti osobnej spotreby , je pravda že názor poraďákov je 50:50 ako vždy :), tak treba si vybrať.

http://www.porada.sk/t40145-nakup-vo-velkosklade-na-osobnu-spotrebu.html#post362672
Katrina13
05.01.13,13:28
Prečo to robíte takto komplikovane, priložila som Vám link ......ja by som nákup tovaru v priebehu roka účtovala do VOZD - tovar so spárovaním záväzku , súčasne tovar nahodiť cez príjemku v Alfe prijmem na sklad . Postupne, keby sa niečo vzalo pre osobnú potrebu , tak by som vystavila v ALFE výdajku - Iný výdaj na druh tovaru ...tieto výdajky by som si zakladala a na konci roka v rámci uzávierkových operácii by som cez ID jednou sumou mínusom zaúčtovala tovar celkom, ktorý som si vzala pre osobnú potrebu a cez druhý ID by som túto sumu zaúčtovala plusom do VNZD - osobná spotreba .Však na to máme aj uzávierkové operácie , aby sme účtoval storno zápis pri niečom, čo sa nazýva osobná spotreba viď príklad , ako je tovar pre osobnú potrebu .Ja to vidím jednoduchšie a prehľadnejšie , z čoho je jasne vidieť čo som v priebehu roka osobne spotrebovala a tým som si upravila aj účtovanie .

Dobrý deň chcela by som sa spýtať, ako bude postupovať platca DPH. Faktúru za tovar ( kde sme si uplatnili odpočet DPH ) som nahodila do záväzkov, zaplatil sa z účtu, tovar sa nahodil na sklad a teraz mi manžel z tohto tovaru daroval šperky. Predpokladám, že treba odpísať šperk v nákupnej cene zo skladu, ale ako to zaúčtovať v Alfe, ronako minusom ID Výdavok za tovar a následne ID plusom VNZD Osobná spotreba? To znamená že mi automaticky spraví úpravu DPH ktorú sme si predtým odpočítali?Ďakujem
Tweety
05.01.13,13:31
Je potrebné opraviť zaúčtovanie výdaja zo skladu na osobnú spotrebu, rovnako aj znížiť odpočet dph.
Katrina13
05.01.13,13:54
Je potrebné opraviť zaúčtovanie výdaja zo skladu na osobnú spotrebu, rovnako aj znížiť odpočet dph.
Ďakujem, rozumiem, na sklade je to opravené, ale môžem to zaúčtovať tým spôsobom ID minusom ako Výdavok za tovar ( to by malo opraviť DPH ) a potom ID plusom Osobná spotreba? Bude to takto správne?
Tweety
05.01.13,14:02
Ďakujem, rozumiem, na sklade je to opravené, ale môžem to zaúčtovať tým spôsobom ID minusom ako Výdavok za tovar ( to by malo opraviť DPH ) a potom ID plusom Osobná spotreba? Bude to takto správne?
Záleží od softu. Podstatné je to, aby sa upravil odpočet dph aj samotný výdavok.
Katrina13
05.01.13,14:05
Pracujem v Alfe
Katrina13
05.01.13,14:24
A môžete mi prosím poradiť ako je to s tovarom , ak máte skúsenosti, ktorý kupujeme z tretích krajín a v rámci JCD DPH zaplatíme a suma je uvedená kompletne na celý tovar?