helenkakos
08.10.11,11:20
Dobrý deň, prosím o radu. Za akých podmienok je možné skrátiť adaptačné vzdelávanie? V zákone som sa dočítala, že spravidla trvá 1 rok, najmenej 3 mesiace. Mám 1-ročnú prax ako učiteľka II. stupňa ZŠ, v tej dobe (šk. r. 2009/2010) som ešte nebola "kvalifikovaná", pretože som dokončovala posledný rok mgr. štúdia, dovtedy som mala len bakalárske. Preto sa pýtam, či by v mojom prípade mohlo byť AV skrátené na 3 mesiace, keď už 1-ročnú pedagogickú prax mám. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
brontosaurus
08.10.11,15:09
Vyhláška 445/2009 Z.z. uvádza:
§ 5 Adaptačné vzdelávanie
(3) Adaptačné vzdelávanie trvá spravidla jeden rok, najmenej však tri mesiace; ak ide o
pedagogického asistenta, trénera športovej školy alebo športovej triedy a zahraničného lektora, trvá spravidla tri mesiace.

Čiže zákon umožňuje aby adaptačné vzdelávanie bolo ukončené aj za 3 mesiace. Ak začínajúci pedagogický zamestnanec dokáže stihnúť všetko čo je potrebné zvládnuť vrámci adaptačného vzdelávania, riaditeľ môže spracovať plán adaptačného vzdelávania aj na 3 mesiace. Čo musí obsahovať, čiže čo by mal začínajúci pedagóg zvládnuť, uvádza Smernica č.19/2009-R.

Mali by ste ísť za vašim riaditeľom a dohodnúť sa s ním, že chcete absolvovať adaptačné vzdelávanie za 3 mesiace a ak bude súhlasiť tak by s tým nemal byť problém, veď už skúsenosti máte a vás pozná keď ste tam už rok učila. Nehovoriac o tom, že za ten rok čo ste učila, ste pravdepodobne zvládla väčšinu toho čo máte zvládnuť počas adaptačného vzdelávania.
helenkakos
09.10.11,11:36
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.