c84
08.10.11,17:12
Od 1 jula 2011 vstupila v platnost zmluva o volnom obchode medzi EU a Juznou Koreou.
Vedel by niekto poradit ako postupovat aby som nemusel platit cla pri importe (a exporte)?
chivasregal1
14.10.11,16:26
Musiš mať doklad o pôvode tovaru zmysle tejto dohody. Pri dovoze je to buď vyhlásenie na faktúre t.j. do hodnoty 6000€ tovaru alebo vyhlásenie na faktúre schvaleného vývozcu. Obdobne je to aj pri vývoze. Najlepšie je sa na to priamo informovať na colnici a maš presne informácie. Ale aby si nebol prekvapeny, nie sú ihneď nulove cla tie sa znižuju postupne asi v lehote piatich rokoch
c84
16.10.11,17:20
vdaka za presnu a jednoduchu odpoved.Nakoniec som sa dopracoval k tomu istemu po tom ako som si precital (asi 5 krat kym som to pochopil;-) zmluvu o volnom obchode eu-korea str1352 artikel 15,16,17,18,19.Len s dvoma vecami som si nie isty:
1.co sa deje v pripade ze posielam napr 2 produkty-a jeden je bez cla a druhy s clom.
2.nie som vyrobca,len exporter-aky je presny nazov dokumentu ktory mam vyziadat od vyrobcu:je to ,,long-term supplier declaration of origin,,?
Alenka98
25.10.11,13:20
re: 2 otazka

vyhlasenie o povode sa poskytuje na fakture, dodacom liste alebo obdobnom dokumente, ktory ma dostatocne informacie o produkte (Cl. 15 na strane 1350), nebudes teda ziadat ziadny specialny "doklad"ale klasicku FA, dod.list. rozdiel bude iba v tom, ze ten doklad ma obsahovat vyhlasenie o povode. vzory su uvedene v prilohe c. III EU/KR dohody. V podstate je to takyto text:

Vývozca výrobkov uvedených v tomto dokumente (číslo povolenia … ( 1 )) vyhlasuje, že okrem zreteľne označených, majú tieto výrobky preferenčný pôvod v … ( 2 ).


Ale v AJ:

The exporter of the products covered by this document (customs authorisation No … ( 1 )) declares that, except where otherwise clearly indicated, these products are of … ( 2 ) preferential origin.

cislo povolenia sa vyplna v pripade, ak sa jedna o schvaleneho vyvozcu (ten vystavuje tieto vyhlasenia o povode bez akehokolvek limitu). Ostatni iba ak je hodnota tovarov do 6.000 EUR

re: 1 otazka; ak je 1 tovar s nulovou sadzbou cla a druhy so sadzbou cla, tak ti vyrubia clo iba na ten 2.vyrobok (pozn.: oslobodenie sa vztahuje iba na clo, do colneho dlhu vstupuje aj DPH a ta sa platit bude aj ked je v platnosti Dohoda, teda pri dovoze zaplatis colnu hodnotu vo vyske DPH aj na tovar ktory ma 0% sadzbu cla). Sadzbu je nalepsie overit si v Taricu na stranke colnej spravy.
c84
27.10.11,10:25
moja otazka c2 z 16.10.
Mne ide o clanok 16 bod 3 strana 1352 dohody.
exporter ktory vytvori vyhlasenie o povode na fakture musi byt na poziadavku colneho uradu predlozit doklady dokazujuce povod tovaru.Takze aky je to doklad ktory by som mal pytat od producenta a ktory moze po mne ziadat colny urad?Osobne si myslim ze je to ako je horeuvedene ,long-term supplier declaration of origin, len som si neni isty
feri510
01.12.11,20:41
Je to doklad preukazujúci že vyvážaný výrobok spĺňa pravidlá pre získanie preferenčného pôvodu v zmysle tejto dohody. Ak je tovar kupovaný v EÚ, tak potrebujete mať dodávateľské vyhlásenie od dodávateľa tovaru. Vzor nájdete v príloha Nariadenia rady (ES) č. 1207/2001 z 11. júna 2001 alebo viď. linka http://www.povod.orava.sk/index_povod_v_eu.htm