maturantka
22.01.06,08:57
Na nových kožených čižmách mi ostali nepekné škvrny od slaného posypu na chodníkoch. Aj po vysušení tam ostali mierne vypuklé mapy. Nemáte nejaký osvedčený recept na ich odstránenie? Ď.
rada
22.01.06,08:49
Ja zvyknem použiť obyčajnú(modrú) indulonu.
babenko1
22.01.06,08:51
Prípadne použiť krém na topánky :)
sklenkova
22.01.06,09:50
mne ich natierajú obyčajnou bravčovou masťou,dobre to treba natreť oni to vpijú
ekin
22.01.06,10:45
ak sa jedná o surovú kožu, tak dráteným kartáčikom pekne ošúchať..a nedávno som čítala, že takú obuv možno natrieť krémom na opaľovanie /neuviedli číslo faktora, ale to snáď nie je dôležité:) /, chystám sa to vyskúšať a potom napíšem
maturantka
22.01.06,15:29
Ekin, a ako rozoznám surovú kožu? Tak som sa z nich tešila! Nechcem si ich zničiť, nech sú dlho také pekné...
ekin
23.01.06,14:45
to je taka prírodna farba svetlohneda, nemá lesk a je drsnejšia, čiže zvyčajne nie čierna či iná farba - laicky sa snažím vysvetliť
ondrejvla
23.01.06,15:34
Skúsim poradiť, ja som veľmi spokojná so včelím voskom. Odmietala som ho kúpiť od predajcu. nakoľko téglik vosku vyšiel cca na 400,- Sk, ale teraz vôbec neľutujem. Fľaky od soli vytrieť vlhkou handričkou, nie mokrou, koženú obuv, prípadne kabelku dobre natrieť špongiou namočenou vo vosku, nechať pôsobiť a potom len preleštiť suchou handričkou. Kožená obuv vydrží oveľa dlhšie, fľaky zmiznú a navyše sa veľmi pekne leskne. Je to niečo ako impregnácia kože. Tento vosk je vhodné používať i na kožené sedacie súpravy, kožené oblečenie.
Viem, že ho dostať kúpiť i vo vybraných predajniach "Včela", ale treba pýtať pravý včelí vosk, nie náhražky.
maturantka
23.01.06,17:38
Ďakujem za rady, škoda,že som to o tom včeľom vosku nevedela skôr, mohla som teraz byť bez starostí.
Marta_B
19.02.06,16:36
Mám osvedčené, že kožené čižmy /najlepšie nové/, ale môžu byť aj užívané sa najlepšie ošetrujú rastlinným olejom. Na handru dáš rastlinný olej a /najlepšie večer/ natrieš celé čižmy.
maturantka
21.02.06,19:15
Ďakujem, skúsim.