ZUZULAZU
08.10.11,18:17
Dobry vecer,

zamestnanec bol prijaty na dobu urcitu, od 25.5. do 5.9. na riadny pracovny uvazok. Dovolenku za toto obdobie necerpal. Moja otazka je: ma narok na preplatenie dovolenky vo vyske 5 dni? (20/12*3)
Dakujem
katka50
08.10.11,16:38
Dobry vecer,

zamestnanec bol prijaty na dobu urcitu, od 25.5. do 5.9. na riadny pracovny uvazok. Dovolenku za toto obdobie necerpal. Moja otazka je: ma narok na preplatenie dovolenky vo vyske 5 dni? (20/12*3)
Dakujem
Áno, ak odpracoval 60 dní.
ZUZULAZU
09.10.11,05:08
Dakujem
tikka
09.10.11,16:39
Áno, ak odpracoval 60 dní.

Za odpracovane dni nemoze byt preplatena? Ta nespada pod zakladnu vymeru? Mozes uviest paragraf, z ktoreho vychadzas? d
jankasm
10.10.11,06:17
Za odpracovane dni nemoze byt preplatena? Ta nespada pod zakladnu vymeru? Mozes uviest paragraf, z ktoreho vychadzas? d

§ 100
Dovolenka
Zamestnancovi vzniká za podmienok ustanovených týmto zákonom nárok na
a) dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť,
b) dovolenku za odpracované dni,
c) dodatkovú dovolenku.
§ 101
Dovolenka za kalendárny rok
Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.
§ 105
Dovolenka za odpracované dni
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

Zamestnanec má podľa splnených podmienok nárok alebo na dovolenku za kalendárny rok v pomernej časti ak odpracoval 60 dní, alebo na dovolenku za odpracované dni, ale len vtedy, pokiaľ neodpracovať 60 dní.
milka1619
10.10.11,06:52
Ako mám evidovať dovolenku u z- ncov : 40 hod.PT/ 5 dní - pondelok-piatok. Podľa ZP je týždeň dovolenky - sedem po sebe nasled. dní .
jankasm
10.10.11,06:55
Ako mám evidovať dovolenku u z- ncov : 40 hod.PT/ 5 dní - pondelok-piatok. Podľa ZP je týždeň dovolenky - sedem po sebe nasled. dní .

No týždeň je síce 7 po sebe nasledujúcich pracovných dní, ale keďže majú 5 dňový pracovný týždeň, tak sobota a nedeľa nie je ich pracovný deň a dovolenku im tam netreba. 1 týždeň dovolenky je pre nich teda 5 dní.
Xanti
10.10.11,06:58
Ako mám evidovať dovolenku u z- ncov : 40 hod.PT/ 5 dní - pondelok-piatok. Podľa ZP je týždeň dovolenky - sedem po sebe nasled. dní .Tu som sa to snažila vysvetliť http://www.porada.sk/t174411-p2-dovolenka-po-novom.html#post1865189 čítaj. :D
jankasm
10.10.11,08:00
Prepac, ale chcela by som to ozaj pochopit. Zakladnou vymerou dovolenky sa teda rozumie dovolenka za kalendarny rok, ci jej cast alebo sa zakladnou vymerou dovolenky rozumie dovolenka nepresahujuca styri tyzdne? V tom pripade by aj dovolenka za odpracovane dni mohla byt teoreticky preplatena pri skonceni PP.

§ 116

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Nejak Ti nerozumiem.
Základná výmera dovolenky je to, na čo má nárok. Takže alebo D za kalendárny rok alebo jej pomerná časť, alebo dovolenka za odpracované dni. Pri skončení PP môže byť preplatená všetka D. Je to jediný prípad, kedy je vlastne preplatenie D zamestnávateľovi nariadené a nie je obmedzené.
tikka
10.10.11,08:34
Nejak Ti nerozumiem.
Základná výmera dovolenky je to, na čo má nárok. Takže alebo D za kalendárny rok alebo jej pomerná časť, alebo dovolenka za odpracované dni. Pri skončení PP môže byť preplatená všetka D. Je to jediný prípad, kedy je vlastne preplatenie D zamestnávateľovi nariadené a nie je obmedzené.

Dakujem za odpoved. Tiez si myslim. Ak sa pozries na zaciatok diskusie, tak tam bolo pisane, ze po 60 dnoch. Preto som sa pytala.

Ale pozor, zas jediny pripad to neni, este moze byt preplatena dovolenka, ktora presahuje zakladnu vymeru dovolenky, ak nebola vycerpana do konca do nasled.kal.roka. Tot.
jankasm
10.10.11,08:40
Dakujem za odpoved. Tiez si myslim. Ak sa pozries na zaciatok diskusie, tak tam bolo pisane, ze po 60 dnoch. Preto som sa pytala.

Ale pozor, zas jediny pripad to neni, este moze byt preplatena dovolenka, ktora presahuje zakladnu vymeru dovolenky, ak nebola vycerpana do konca do nasled.kal.roka. Tot.

Áno, ale písala som, že nariadené a neobmedzené ;). Tých 5 dní, to patrí medzi obmedzené.
milka1619
03.11.11,12:09
Ja sa chcem spýtať : nárok na dlhšiu, ako základnú výmeru dovolenky je z-nec povinný zdokladovať počtom odprac. rokov. Je povinnosťou zamestnávateľa vyzývať z-nca, aby predložil doklady?
Tweety
03.11.11,12:11
Ja sa chcem spýtať : nárok na dlhšiu, ako základnú výmeru dovolenky je z-nec povinný zdokladovať počtom odprac. rokov. Je povinnosťou zamestnávateľa vyzývať z-nca, aby predložil doklady?Nie je, ale v rámci dobrých vzťahov na pracovisku ich môžeš usmerniť.
milka1619
03.11.11,12:18
Ja to mám trocha ťažšie. Z-ncov - tak asi 1/2 nestretávam. Neviem ani ako vyzerajú. Poznám ich iba podľa mena, doklady posielam poštou alebo ako sa to dá. Veľa dokladov sa mi nevráti.
7lienka
03.11.11,12:25
Ja to mám trocha ťažšie. Z-ncov - tak asi 1/2 nestretávam. Neviem ani ako vyzerajú. Poznám ich iba podľa mena, doklady posielam poštou alebo ako sa to dá. Veľa dokladov sa mi nevráti.

tak toto poznám.
Ale neboj, ak zistia, že už nemajú sami sa prihlásia. Doplnia doklady a môže im ju uznať aj v priebehu roka.
Ondrej29
05.11.11,16:06
Chcel by som sa opýtať - V zákonníku práce sa v §103 ohľadom dĺžky dovolenky uvádza:
(1) základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne
(2) dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi ......

ide mi o tie slovíčka najmenej - znamená to, že zamestnávateľ môže svojím zamestnancom dĺžku dovolenky navýšiť napr. zo základných štyroch týždňov na päť a z piatich na šesť? Ak áno, ako? Stačí to zapracovať do interného mzdového predpisu, alebo upraviť kolektívnou zmluvou?
Vďaka