Adrika37
09.10.11,09:43
Chcem sa spýtať ako je to s fondom pracovného času.Uvediem presne môj príklad.Pracujem vo firme xy v štvorsmennej nepretržitej prevádzke v osemhodinových pracovných zmenách.Napríklad v mesiaci 10/2011 mi vychádza odpracovať 23 pracovných zmien.Mzda je formou mesačnej mzdy (základ+príplatky),nie hodinovej.Tí zamestnanci,ktorí u nás pracujú iba na rannú zmenu,alebo na trojzmenku (po-pia)odpracujú iba 21 pracovných dní,toľko je pracovných dní podľa kalendára na tento mesiac.Nemal by som byť nejak zvýhodnený keď odpracujem o 2 dni viac,buď náhradné voľno alebo ako nadčas?Pretože takto robím 2 dni zdarma pre firmu.Robíme ststémom po dvoch dňoch dve ranné,poobedné,nočné,voľná.
KEJKA
09.10.11,08:18
pri nepretržitej prevádzke sa nerieši jeden mesiac, ale vypracuje sa pracovný kalendár tak, aby smeny vykryli fond pracovného času za 4 kalendárne mesiace.
Takže sa môže-mohlo stať, že si mal menej smien v septembri, alebo budeš mať menej smien v novembri.
Adrika37
09.10.11,13:13
Toto viem,ale nikdy sa nestalo že by som mal niektorý mesiac menej ako tý čo chodia iba napr.na rannú zmenu.Predtým som pracoval v inej firme a tam som robil 4 dvanástky (2 denné+2 nočné)a 4 dni voľna,platili nám 10,5h/zmenu a tam to sedelo,14,15,16 odrobených dní v mesiaci,ale tu robím 2dni rannú,2dni poobednú,2dni nočnú a dva dni voľna,platia nám 7,5 h/zmenu a nikdy to nevyšlo menej ako denný a neviem či raz rovnako,vždy viacej.Dá sa to vypočítať.
KEJKA
09.10.11,13:48
ak je tak ako píše, tak reklamuj u zametnávateľa, musia ti upraviť smeny alebo preplatiť nadčasy - ale na to si dávajú pozor, resp.majú dávať.
Adrika37
09.10.11,15:20
Už to niektorý kolegovia reklamovali,resp.pýtali sa nato a bolo im povedané od konateľky,vraj dobre zarobia čo by chceli.A tak to bolo aj so stravnými lístkami dávali nám podľa toho koľko bolo kalendárnych prac.dní,no v tom sa polepšili a dávajú koľko je zmien.
Ako by sa dalo legálne proti tomuto bojobať,lebo hneď povedia ak sa vám nepáči môžete ísť,alebo si niečo nájdu aby mohli zamestnanca vyhodiť aj ke´d má na neurčito.
Ďakujem za názory a rady.
certik
10.10.11,12:03
Prosím vás o radu: zamestnanec má v pracovnej zmluve uvedené: "Pracovný pomer je dohodnutý na zmeny nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, pričom ustanovený pracovný čas u zamestnávateľa je na 37,5 hodín týždenne. V mesiaci 09/2011 je FPČ 165 hodín, ale on odrobil len 151,50. Môže mu zamestnávateľ zaplatiť len to čo odrobil, alebo mu musí zaplatiť hodiny podľa FPČ -165 hodín. Ďakujem