More.com
09.10.11,20:49
Ako mam postupovať pri neplatičoch do fondu oprav pre spoločenstvo. Sú neplatiči ktorý nezaplatili v tomto roku ešte ani za jeden mesiac.
verkaz
09.10.11,19:13
To nemyslíš vážne ? Napíš viac - koľko je mesačný príspevok. Prečo to nemajú v mesačnom predpise platieb za plnenia spojené s užívaním bytu.
Mal by si napísať upomienku a vyzvať ich na zaplatenie do určitého termínu. Ak nezaplatia, zvolaj schôdzu a daj odsúhlasiť vymáhanie dražbou bytu. Pred podaním návrhu na dražbu ešte im pošli preddražobnú výzvu. U nás to zabralo.
More.com
09.10.11,19:35
Je to suma 27e
jozka56
09.10.11,19:36
Čo je suma 27€???? nechápem....
verkaz
10.10.11,06:39
Je to mesačná suma alebo celá dlžná čiastka ?
V každom prípade by som dala na schôdzi odsúhlasiť buď podanie na súd na vydanie platobného príkazu alebo na dražbu. Určite to ostatní, ktorí si platia schvália.
Ako to praktizujete s platením?
U nás máme predpis na mesačné zálohové platby, v ktorom sú zahrnuté všetky platby a ten čo nezaplatí, buď nezaplatí celý predpis alebo jeho časť, ktorú musí doplatiť.
Ak je mesačný poplatok 27 Eur, tak je to už dávno na podanie návrhu na vykonanie dražby bytu.
More.com
10.10.11,19:41
Je to suma za mesiac.
sito
10.10.11,21:17
Ako mam postupovať pri neplatičoch do fondu oprav pre spoločenstvo. Sú neplatiči ktorý nezaplatili v tomto roku ešte ani za jeden mesiac.

Máš to akési zvrhlé a zvrhlých.

Vypracuje sa mesačný predpis úhrady za užívanie bytu. Predpis je za jednotlivé položky. Určené sú prioritné platby. 1. Poplatok na správu. 2. Zálohy za služby. 3. podlžnosti. 4. FOaÚ. atd... Ak dlží, tak za mesačný predpis. nie za jednotlivé položky.



Zákon 182/1993, § 10, odsek 1 a 6.

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.


(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

Ak si neplní niekto svoje povinnosti, treba postupovať podľa zákona 182/1993, § 7c, odsek 2, písmeno h, prípadne i. Exekútor, dobrovoľná dražba. ;)
Halli
11.10.11,07:08
Ako mam postupovať pri neplatičoch do fondu oprav pre spoločenstvo. Sú neplatiči ktorý nezaplatili v tomto roku ešte ani za jeden mesiac.

Neplatičov do FO opráv môžeš mať len vtedy:

1/ ak nemáš dobrý program
2/ ak neplatí vlastník vobec nič

Platba do FO je prioritná a každý dobrý program si ju zaúčtuje ako prioritnú, takže nech zaplatí koľkokoľvek prvé mu strhnem do FO a za správu.
Aj keď zaplatí v jednom mesiaci a v druhom nie, z tej jednej platby zaplatím obidva FO a obidve správy...takže nedoplatok mu vznikne len na službách..
sito
11.10.11,07:34
Neplatičov do FO opráv môžeš mať len vtedy:

1/ ak nemáš dobrý program
2/ ak neplatí vlastník vobec nič

Platba do FO je prioritná a každý dobrý program si ju zaúčtuje ako prioritnú, takže nech zaplatí koľkokoľvek prvé mu strhnem do FO a za správu.
Aj keď zaplatí v jednom mesiaci a v druhom nie, z tej jednej platby zaplatím obidva FO a obidve správy...takže nedoplatok mu vznikne len na službách..

To akože valíme, valíme na FOaÚ. Je prvoradý? Nech ľudia pomrznú, keď v januári sa najviac kúri, ale záloha je len jedna dvanástina z roku. Prvoradé je nutné uhradiť faktúry za teplo a v účtovníctve to treba potom dať na poriadok. Za služby je preplatok. Z FOaÚ, nie! Ak má niekto podlžnosť, na čom? Na službách, ak je podlžnosť vyššia ako záloha na služby, tak aj na FOaÚ.

182/1993, §10, odsek 3

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.
Stanislav 1975
11.10.11,07:40
Jaj, zasa profesionálna deformácia- zasa by ste silou mocou všetci hneď všetko dražili :-(((
Halli
11.10.11,07:56
To akože valíme, valíme na FOaÚ. Je prvoradý? Nech ľudia pomrznú, keď v januári sa najviac kúri, ale záloha je len jedna dvanástina z roku. Prvoradé je nutné uhradiť faktúry za teplo a v účtovníctve to treba potom dať na poriadok. Za služby je preplatok. Z FOaÚ, nie! Ak má niekto podlžnosť, na čom? Na službách, ak je podlžnosť vyššia ako záloha na služby, tak aj na FOaÚ./úplne zle!





Jaj, zasa profesionálna deformácia- zasa by ste silou mocou všetci hneď všetko dražili :-((( úplne zle

Stanko vidím, že do toho vidíš ako do prázdneho suda a mútiš a mútiš :D Drž sa svojho "kopyta":D
Stanislav 1975
11.10.11,08:08
Stanko vidím, že do toho vidíš ako do prázdneho suda a mútiš a mútiš :D Drž sa svojho "kopyta":D

Fešanda a prečo cituješ pod mojím menom sitov príspevok? Chceš ma dostať do problémov? On má na to copyright a može ma žalovať za krádež duševného vlastníctva... :-)

A neopravuj to..., lebo zasa budem vyzerať ako najvačší chmuľo čo niečo vidí a iní nie !!! :-)
vivaldka
11.10.11,08:30
Ahojte ja by som tiež potrebovala radu.
Bývam v jednom spoločnom dome kde je 6 bytov. Problém máme so spoločenstvom. podotýkam bývam tu 7 rokov čiže od roku 2004.
Ževraj sme spoločnosť vlastníkov bytov od roku 1998. Chceli sme vybrať pôžičku a tu nastal problém. Síce sme zaevidovaní na štatistickom úrade ale nedotiahli to vtedy do konca a nemáme IČO ani DIČ. Vysvitlo,že nemáme ušetrený ani halier.
Chcela by son sa spýtať, keďže do toho vôbec nerozumiem ako treba postupovať aby sme mohli obnoviť spoločenstvo + spraviť k tomu IČO aj DIČ? Aké papiere na to potrebujeme? potrebovala by som nejaký vzor atď...
Ďalší prolblém máme spoločný účet cez čo platíme plyn. Funguje to u nás asi takto je jedna osoba, ktorá vyzbiera všetky náklady, ktoré sa platia spoločne a vyplatí to. To by ešte problém nebol, ale máme v dome len jeden plynomer je to byt ešte z roku 1973 nič nebolo oprvované....
Problém je v tom, že máme neplatiča ak za neplatiča nevyplatíme plyn odberú nám plynomer. ten neplatič dlží už 670 eur. A neviem akoby sme mohli tieto peniaze od neho vymáhať.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Halli
11.10.11,08:44
Fešanda a prečo cituješ pod mojím menom sitov príspevok? Chceš ma dostať do problémov? On má na to copyright a može ma žalovať za krádež duševného vlastníctva... :-)

A neopravuj to..., lebo zasa budem vyzerať ako najvačší chmuľo čo niečo vidí a iní nie !!! :-)

Prepáč Stanko, opravila som to...tak nevyzeraj ako chmuľo a dopíš, že je to opravené :D...a žalovať ťa budem ja , že ma odpútavaš od práce :D
Halli
11.10.11,08:46
Ahojte ja by som tiež potrebovala radu.
Bývam v jednom spoločnom dome kde je 6 bytov. Problém máme so spoločenstvom. podotýkam bývam tu 7 rokov čiže od roku 2004.
Ževraj sme spoločnosť vlastníkov bytov od roku 1998. Chceli sme vybrať pôžičku a tu nastal problém. Síce sme zaevidovaní na štatistickom úrade ale nedotiahli to vtedy do konca a nemáme IČO ani DIČ. Vysvitlo,že nemáme ušetrený ani halier.
Chcela by son sa spýtať, keďže do toho vôbec nerozumiem ako treba postupovať aby sme mohli obnoviť spoločenstvo + spraviť k tomu IČO aj DIČ? Aké papiere na to potrebujeme? potrebovala by som nejaký vzor atď...
Ďalší prolblém máme spoločný účet cez čo platíme plyn. Funguje to u nás asi takto je jedna osoba, ktorá vyzbiera všetky náklady, ktoré sa platia spoločne a vyplatí to. To by ešte problém nebol, ale máme v dome len jeden plynomer je to byt ešte z roku 1973 nič nebolo oprvované....
Problém je v tom, že máme neplatiča ak za neplatiča nevyplatíme plyn odberú nám plynomer. ten neplatič dlží už 670 eur. A neviem akoby sme mohli tieto peniaze od neho vymáhať.
Vopred ďakujem za odpoveď.

posúvam
Stanislav 1975
11.10.11,08:53
Ahojte ja by som tiež potrebovala radu.
Bývam v jednom spoločnom dome kde je 6 bytov. Problém máme so spoločenstvom. podotýkam bývam tu 7 rokov čiže od roku 2004.
Ževraj sme spoločnosť vlastníkov bytov od roku 1998. Chceli sme vybrať pôžičku a tu nastal problém. Síce sme zaevidovaní na štatistickom úrade ale nedotiahli to vtedy do konca a nemáme IČO ani DIČ. Vysvitlo,že nemáme ušetrený ani halier.
Chcela by son sa spýtať, keďže do toho vôbec nerozumiem ako treba postupovať aby sme mohli obnoviť spoločenstvo + spraviť k tomu IČO aj DIČ? Aké papiere na to potrebujeme? potrebovala by som nejaký vzor atď...
Ďalší prolblém máme spoločný účet cez čo platíme plyn. Funguje to u nás asi takto je jedna osoba, ktorá vyzbiera všetky náklady, ktoré sa platia spoločne a vyplatí to. To by ešte problém nebol, ale máme v dome len jeden plynomer je to byt ešte z roku 1973 nič nebolo oprvované....
Problém je v tom, že máme neplatiča ak za neplatiča nevyplatíme plyn odberú nám plynomer. ten neplatič dlží už 670 eur. A neviem akoby sme mohli tieto peniaze od neho vymáhať.
Vopred ďakujem za odpoveď.
No neviem, ale keď nemáte v poriadku papiere o spoločenstve, v kase ani halier a neplatiča v baráku-tak vašu šancu na úver vidím ako minimálnu...- všetky 3 veci sú velkou prekážkou k získaniu úveru...
Stanislav 1975
11.10.11,08:56
No neviem, ale keď nemáte v poriadku papiere o spoločenstve, v kase ani halier a neplatiča v baráku-tak vašu šancu na úver vidím ako minimálnu...- všetky 3 veci sú velkou prekážkou k získaniu úveru...
čo sa týka neplatiča, skúste s ním dohodnúť splátkový kalendár- 670 eur zasa nieje bohvieako velká suma, aby ste sa zapodievali nejakými dražbami-ale postrašiť ho tým možte...
Je velký rozdiel či to nechce zaplatiť, alebo chudáčisko má teraz nejaký problém, že nerobí alebo tak...-a tak aj treba k tomu pristupovať...
Deganova
11.10.11,09:04
V našom SVB sme mali podobný prípad... majiteľ byt neobýva a neakceptoval ani zvýšené poplatky do fondu opráv, dokonca si svojvoľne predpísanú mesačnú úhradu znížil... na výzvy nereagoval, poštu nepreberal... evidovali sme to ako nedoplatok vo fonde opráv a keďže máme úver zo ŠFRB a záruku v záručnej banka a tej treba neplatičov nahlásiť, mali ste vidieť ako sa po nahlásení o neplatení, rýchlo dali veci do poriadku...viem, že to nebol štandartný postup, ale s niekým sa inak nedá...
vivaldka
11.10.11,09:08
chudáčisko nerobí už 3 roky a ani sa mu nechce, rád sa pozerá ne dno pohára, kým mu mama žila s peniazmi neboli až také problémy odkedy zomrela úplne to ťaháme za neho.
Nechcem ja všetko naraz navrhli sme mu nech platí mesčná zálohu tak ako každá + 46 eur splátky čo dlží a nič....
otázka ako a podľa čoho môžem dať do poriadku papiere?
vivaldka
11.10.11,09:10
ale ja som do toho jeleň:-( potrebovala by som radu ako mám postupovať
Halli
11.10.11,10:43
chudáčisko nerobí už 3 roky a ani sa mu nechce, rád sa pozerá ne dno pohára, kým mu mama žila s peniazmi neboli až také problémy odkedy zomrela úplne to ťaháme za neho.
Nechcem ja všetko naraz navrhli sme mu nech platí mesčná zálohu tak ako každá + 46 eur splátky čo dlží a nič....
otázka ako a podľa čoho môžem dať do poriadku papiere?

Aj u nás je jedna taká rodinka chudáčiskov, čo cele roky neplatia, je ich tam 6 ale keď sa pozrieš na balkon 4dospelí a prefajčia toľko čo ja dám mesačne za byt!

čo sa týka tvojho problému, je to tu všetko popísané, ale keďže doba je neúprosná a úradníci potrebujú prácu, stale sa niečo mení, najlepšie ísť na Obvodný urad vo Vašom kraji a popýtať sa na Odbore verejnej správy. A predtým si prečítaj:
http://www.minv.sk/?informacie-o-registracii-5