tweedle
10.10.11,09:35
Prosím Vás, ako začať účtovať čerstvo založenú sro? cez ID zaúčtovať počiatočné stavy, zakladné imanie, BU, pokľadnu,sklad,,,?
zk24
10.10.11,07:36
Počiatočných stavov pri novej sro veľmi nemáš. Musís zauctovanie splatenie vkladov, vytvorenie zakladného imania.... *ucty 411, 353, prípadne 211, 221...*

701/411 (5.000 €)
353/701 (5.000 €)

Následne 211 (221) / 353*
tweedle
10.10.11,07:54
zatiaľ pekne ďakujem, ak to bude aktuálne a začnem s tým určite sa ešte budem pýtať :)
angelina.007
11.10.11,14:01
nič viac nemusim učtovať??? našla som na stranke eserocka.sk uctovanie a tam je toho hodne ...n len neviem co plati pre mna a co nie???
zk24
11.10.11,14:04
nič viac nemusim učtovať??? našla som na stranke eserocka.sk uctovanie a tam je toho hodne ...n len neviem co plati pre mna a co nie???

Všetko zálezí od toho co máte. Niekto mohol vkladat do ZI majetok, nie vzdy to musia byt iba peniaze a podobne.
tweedle
14.10.11,06:29
ak spločnosť vznikla z júli, bude mať aj účtovné obdobie od júla do júna? ale ako sa to určuje?
zk24
14.10.11,06:37
ak spločnosť vznikla z júli, bude mať aj účtovné obdobie od júla do júna? ale ako sa to určuje?

Spoločnosť má spoločenskou zmluvou zvolený hospodársky rok?

Ak kalendárny, tak posledným dňom obdobia je 31.12.2011. Máloktorej firme sa podarí vzniknúť 1.1.
tweedle
14.10.11,06:45
Pýtam sa na hlúposti, viem, ale zaoberám sa týmito vecami 1 krát. Konateľ spoločnosti ani netuší aké povinnosti má voči DU, SP a podobne som rada, že ho vôbec napadlo, že potrebuje viesť účtovníctvo,,, všetko je to na mne tak nechcem nikde spraviť chybu,,,

Vopred sa ospravedlňujem, ale takýchto otázok budem mať ešte asi viac
zk24
14.10.11,06:47
Pýtam sa na hlúposti, viem, ale zaoberám sa týmito vecami 1 krát. Konateľ spoločnosti ani netuší aké povinnosti má voči DU, SP a podobne som rada, že ho vôbec napadlo, že potrebuje viesť účtovníctvo,,, všetko je to na mne tak nechcem nikde spraviť chybu,,,

Vopred sa ospravedlňujem, ale takýchto otázok budem mať ešte asi viac

Nič sa nedeje. Vypýtaj si Zakladateľskú listinu (spoločenskú zmluvu), aby si sa uistila aký rok si vybrali za účtovný. Či kalendárny alebo hospodársky.

Kľudne sa pýtaj, od toho tu všetci sme :)
Bambi23
14.10.11,07:53
Každá sme niekedy začínali ... keď si ja spomeniem, na koľko "drobností" som sa pýtala, ktoré sa mi teraz zdajú úplne bežné :) ... kľudne sa pýtaj, od toho je porada.
Ináč, doporučila by som publikáciu od Ing. Cenigovej - Podvojné účtovníctvo podniakteľov, je naozaj výborná, nájdeš tam všetko .. ja si bez nej neviem účtovanie ani predstaviť.

Vypýtaj si spoločeskú zmluvu, tam budú všetky potrebné údaje k zaúčtovaniu (výška základného imania, spoločníci a ich jednotlivé podiely vo firme, kto je správca vkladu, kedy tvorí firma rezervný fond a pod.)

Založenie s.r.o.:
1/ Pohľadávka voči spoločníkom za upísané vlastné imanie a do rezervného fondu:
- vklad od základného imania 353 / 411
(analytiku si urob podľa spoločníkov)
- vklad do rezervného fondu - 353 / 417
(účtuje sa pri založení firmy len vtedy ak je v spoločenskej zmluve napísané, že spoločnosť tvorí prvýkrát rezervný fond pri zriadení spoločnosti. Väčšina si však dáva, že rezervný fond sa prvýkrát tvorí až zo zisku - toto si pozri presne v spoločneskej zmluve, je to naozaj u každej firmy ináč)
2/ Splatená časť vkladov, zaúčtovaná ako pohľadávka voči správcovi skladov 378 / 353
3/ Príjem peňažných vkladov od správcu vkladov (buď v hotovosti do pokladne (211) alebo na účet (221)- vyber si podľa seba, ako to máte) - 221 / 378

Ak by boli vklady robené nielen peniazmi, ale napríklad majetkom, daj vedieť - účtuje sa to tam trošku ináč.
tweedle
14.10.11,07:58
veľmi pekne ďakujem za pomoc, momentálne čakám na účtovný program tak sa potom do toho pustím a budem sa pýtať :)
zk24
14.10.11,08:06
Nezabudnite si splniť všetky registračné povinnosti medzi tým - ak ste založili bankový účet, ak máte auto, ak zamestnávate zamestnancov a tak....
tweedle
14.10.11,08:15
registračné povinnosti kam čo sa týchto veci tých týka? na DU? bože dúfam, že aspoň to majiteľ zvládol, aj keď pochybujem,,,,mala som si tuším vypýtať viac euríkov :(
zk24
14.10.11,08:27
registračné povinnosti kam čo sa týchto veci tých týka? na DU? bože dúfam, že aspoň to majiteľ zvládol, aj keď pochybujem,,,,mala som si tuším vypýtať viac euríkov :(

Overte, či je firma prihlásená na DÚ ako platiteľ dane z príjmov PO. Ak máte DIČ pridelené už, tak ste.

Máte zamestnancov? Ak áno, overte si, že ste prihlásený na DÚ pre daň zo závislej činnosti. Takisto či ste prihlásený na SP a ZP.

V prípade, že ste zakladali bankový účet až po prvotnej registrácii na DÚ, overte, že ste ho nahlásili na DÚ. To isté automobil - ak máte v obch.majetku, či ste prihlásený ako platiteľ dane z motorových vozidiel.
Bambi23
14.10.11,08:33
Registrovať novú s.r.o. na Daňový úrad je povinnosť tuším do 15 dní, alebo 30?
Na ich www stranke je tlačivo na registráciu, ale prikladám ti ho aj v prílohe ak by si chcela, tam vypíšeš všetky údaje + prikladáš výpis z OR. Mal by byť už založený účet v banke, ten sa tam tiež vypisuje. Ak nie je účet, treba ho nahlásiť na DÚ dodatočne, listom, ako oznámenie. To isté o účtoch platí keď si neskôr firma založí nový účet, každú zmenu im oznamuješ. Pri registráci zaškrtávaš čo všetko prihlasuješ, daň z príjmu PO, daň zo závislej činnosti - ak má zamestnancov, ak zatiaľ nemá zamestnancov nezaštrtávaj to, vyžadujú si potom zasielať aj štvrťročné a ročné hlásenia k dani zo ZČ, hoci nulové. Ak to prihlásiš a zabudneš posielať, hneď posielajú pokuty. Takže ak terz zamestnanco nemá, nezašktrávaj to, neskôr keď budeš prihlasovať na poistovne prvého zamestnanca, pošleš list na DÚ - žiadosť o registráciu dane zo záv.činnosti, je to lepšie. ďalej je tam možnosť zaškrtnúť, či bude alebo nie platca DPH, ale aj keď to zaškrtneš, že chceš byť platca, treba k tomu ešte aj špeciálne tlačivo pre registráciu platcu DPH, tiež je na ich www stránke aj s prílohou. Ak má autá na firmu, treba registrovať na daň z motorových vozidiel a pod.
tweedle
14.10.11,08:35
Overte, či je firma prihlásená na DÚ ako platiteľ dane z príjmov PO. Ak máte DIČ pridelené už, tak ste. SME

Máte zamestnancov? Ak áno, overte si, že ste prihlásený na DÚ pre daň zo závislej činnosti. Takisto či ste prihlásený na SP a ZP. Zamestnanci budú mať zmluvy od 17.10. takže buduci týždeň sa všetko vybaví.

V prípade, že ste zakladali bankový účet až po prvotnej registrácii na DÚ, overte, že ste ho nahlásili na DÚ. To isté automobil - ak máte v obch.majetku, či ste prihlásený ako platiteľ dane z motorových vozidiel. Netuším, zistím, prihlásim ach jaj :(
tweedle
14.10.11,08:38
Dúfam, že sa budúci týždeň dostanem ku všetkým papierom a všetko dám dokopy,,,,ani neviete ako veľmi mi pomáhate,,,máte u mňa kávu :)
zk24
14.10.11,08:39
Pri registrácii na SP si rovno vybavte prístup k elektronickým službám, pretože od 1.11.2011 musí zamestnávateľ, ktorý má už 2 zamestnancov, posielať a registrovať zamestnancov elektronicky. Ak budete mať 3 a viac, tak túto povinnosť máte už od 1.10.2011. Ak bude len jeden zamestnanec, tak povinnosť je od 1.12.2011.
tweedle
03.11.11,07:10
no všetko bolo trocha komplikovanejšie ako mi bolo povedané na začiatku, ale už by to malo byť všetko ok,,,

chcem sa spýtať na 2 veci: 1.spoločnosť bude mať 3 zamestnancov na TPP (tu mi je všetko jasné) a pár obchodných zastupcov ktorý majú živnosti, takže budú spoločnosti fakturovať svoje služby,,ich odmena bude fix + odmena za predaj ako to mám účtovať všetko spolu alebo to dávať ako 2 položky? a bude to na 521 alebo 518?

2. spoločnsť si chce od druhej sro prenajať auto, spoločnosti majú rovnakého vlastníka, takže prenájom sa platit nebude, môže si nájomca uplaťnovať PHM náklady ako keby bol vlastník auta? a je povinný viesť knihu jázd?
calawen
03.11.11,07:27
no všetko bolo trocha komplikovanejšie ako mi bolo povedané na začiatku, ale už by to malo byť všetko ok,,,

chcem sa spýtať na 2 veci: 1.spoločnosť bude mať 3 zamestnancov na TPP (tu mi je všetko jasné) a pár obchodných zastupcov ktorý majú živnosti, takže budú spoločnosti fakturovať svoje služby,,ich odmena bude fix + odmena za predaj ako to mám účtovať všetko spolu alebo to dávať ako 2 položky? a bude to na 521 alebo 518?

2. spoločnsť si chce od druhej sro prenajať auto, spoločnosti majú rovnakého vlastníka, takže prenájom sa platit nebude, môže si nájomca uplaťnovať PHM náklady ako keby bol vlastník auta? a je povinný viesť knihu jázd?

1. faktúry od obchodných zástupcov živnostníkov budete účtovať na 518 ako službu
2. nájomca platí PHM náklady a je povinný viesť knihu jázd. Pozrite v zmluve ako majú ošetrené platenie dane z MV...
zk24
03.11.11,07:27
no všetko bolo trocha komplikovanejšie ako mi bolo povedané na začiatku, ale už by to malo byť všetko ok,,,

chcem sa spýtať na 2 veci: 1.spoločnosť bude mať 3 zamestnancov na TPP (tu mi je všetko jasné) a pár obchodných zastupcov ktorý majú živnosti, takže budú spoločnosti fakturovať svoje služby,,ich odmena bude fix + odmena za predaj ako to mám účtovať všetko spolu alebo to dávať ako 2 položky? a bude to na 521 alebo 518?

2. spoločnsť si chce od druhej sro prenajať auto, spoločnosti majú rovnakého vlastníka, takže prenájom sa platit nebude, môže si nájomca uplaťnovať PHM náklady ako keby bol vlastník auta? a je povinný viesť knihu jázd?

živnostníci nie sú vaši zamestnanci. Takže volila by som 518. Či si vytovríte AE na pevnú a pohyblivú čiastku je na Vás. Ja tvorím AE na väčšinu vecí. Hlavne pri službách 518 áno.

PHM si môžete uplatnovať... buď kniha jázd a 100% nákladov, alebo evidencia kilometrov a 80%...
tweedle
03.11.11,07:47
a ešte na 1 vec som zabudla,, sro bude predávať olej do rôznych prevádzok a potom ho chce od nich použitý vykupovať a recyklovať,,ako by ste riešili fakturáciu? ja som za to aby sme vystavili FA za nový olej a zákazník nám potom vystaví FA za použitý olej, ale majiteľ to chce riešiť buď formou dobropisov alebo hneď v prevej faktúre chce mať položku kde sa odráta suma za odkúpený olej. Je to takto vôbec možné? ako by ste postupovali vy?
tweedle
03.11.11,10:45
posúvam
tibor1000
05.03.12,17:30
Dobrý deň. Pri založení s.r.o. máme správne účtovať
701/411 a 353/701 5000 Eur
alebo takto?
353/411
378/353 (peniaze boli dane spravcovi vkladov 30.1.2011
vklad ZI do pokladne 211/378 ( 15.2.2011-ked bola spolocnost zapisana do OR )

ktore uctovanie je prosim spravne?
no myslim ze otvaraciu suvahu musime vytlacit - tzn. iba ucet 701 ?
dakujem vopred moc
tibor1000
06.03.12,06:23
Dobrý deň. Pri založení s.r.o. máme správne účtovať
701/411 a 353/701 5000 Eur
alebo takto?
353/411
378/353 (peniaze boli dane spravcovi vkladov 30.1.2011
vklad ZI do pokladne 211/378 ( 15.2.2011-ked bola spolocnost zapisana do OR )

ktore uctovanie je prosim spravne?
no myslim ze otvaraciu suvahu musime vytlacit - tzn. iba ucet 701 ?
dakujem vopred moc
posúvam prosim
tibor1000
08.03.12,10:25
prosim,pozrie sa mi na to niekto a poradi?
ďakujem moc moc vopred
mondes
08.03.12,12:45
Dobrý deň, prosím Vás aké doklady je potrebné zaslať na okresný súd? Naša firma vznikla v októbri 2010 a posielali sme na okresný súd 1 x súvahu, 1x výkaz ziskov a strát (a čo ešte?) Posiela sa to každý rok, alebo len pri otvorení a skončení s.r.o.? Vďaka.
Ivenka
08.03.12,12:48
ešte Poznámky a posiela sa každý rok s poznámkou či bola UZ schválená alebo nie.
mondes
08.03.12,12:53
Môžte mi prosím preložiť čo je to UZ?
...poznámky tie, čo sa dávajú k DP? Je potrebná kopia? Vďaka.

P.S. Kvôli čomu sa to posiela na okresný súd? Vďaka.
KEJKA
08.03.12,17:33
UZ = účtovná závierka = individuálna ročná účtovná závierka ( RUZ)
DP sa neposiela, stačí poslať kópie
RUZ sa ukladá do Zbierky listín.
mondes
08.03.12,20:12
UZ = účtovná závierka = individuálna ročná účtovná závierka ( RUZ)
DP sa neposiela, stačí poslať kópie
RUZ sa ukladá do Zbierky listín.

Takže pre ujasnenie. Na Okresný súd do zbierky listín posielam súvahu, výkaz ziskov a strát a poznámky k DP. To všetko v kópiách. A dokedy sa to má poslať? A kto a kedy posiela tie doklady aj do Obchodného vestníka? Ďakujem veľmi pekne.
mondes
08.03.12,21:14
Takže pre ujasnenie. Na Okresný súd do zbierky listín posielam súvahu, výkaz ziskov a strát a poznámky k DP. To všetko v kópiách. A dokedy sa to má poslať? A kto a kedy posiela tie doklady aj do Obchodného vestníka? Ďakujem veľmi pekne.
posúvam
mondes
08.03.12,21:55
Prosím Vás, odsúhlaste mi to. Ešte tu lúskam, že k vyššie uvedeným dokladom treba poslať aj vyhlásenie VZ o schválení účtovnej závierky a sprievodný list? Akú formu to má všetko mať? Vďaka.
avalik
08.03.12,21:59
Môžte mi prosím preložiť čo je to UZ?
...poznámky tie, čo sa dávajú k DP? Je potrebná kopia? Vďaka.

P.S. Kvôli čomu sa to posiela na okresný súd? Vďaka.


koli tomu, ze to vyzaduje zakon

530/2003 Z.z. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 3
Obsah zbierky listín

(1) Zbierka listín obsahuje dokumenty vyhotovené v štátnom jazyku alebo v cudzom jazyku s overeným prekladom do štátneho jazyka (ďalej len "uložené listiny"), ktorými sú:
...
g) riadna individuálna účtovná závierka a mimoriadna individuálna účtovná závierka, konsolidovaná účtovná závierka a priebežná účtovná závierka zapísanej osoby, a ak to ukladá osobitný zákon, aj výročná a audítorská správa zapísanej osoby, ktorá obsahuje meno, priezvisko a bydlisko fyzickej osoby alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby audítora, ako aj evidenčné číslo zápisu overujúceho audítora v zozname audítorov; účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy,
...

§ 9
Ukladanie listín do zbierky listín

(1) Registrový súd ukladá listiny do zbierky listín bez zbytočného odkladu po ich predložení. Listina sa predkladá registrovému súdu v listinnej podobe alebo elektronickými prostriedkami v elektronickej podobe podľa § 3 ods. 3. Listinná podoba listiny prevádzanej do elektronickej podoby musí mať formu ustanovenú osobitným zákonom.1) Predložením na príslušnom registrovom súde sa listina považuje za uloženú v zbierke listín.

(2) Zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby je povinná predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín bez zápisu, v jednom vyhotovení do 30 dní od ich vyhotovenia, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Lehota je zachovaná, ak v posledný deň lehoty zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby predložila listiny príslušnému registrovému súdu elektronickými prostriedkami podľa § 3 ods. 3 a § 4.

(3) Pri ukladaní listín vyhotovených v cudzom jazyku podľa § 3 ods. 6 je zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby povinná uviesť, o akú listinu ide a v akom jazyku je vyhotovená, inak súd na takúto listinu neprihliada. Lehota podľa odseku 2 sa neuplatní.

(4) Listiny, ktoré sa podľa tohto zákona prikladajú k návrhu na zápis a ukladajú sa do zbierky listín, sa predkladajú v dvoch vyhotoveniach spolu s návrhom na zápis. Ak je v tomto prípade k návrhu na zápis priložená listina v jednom vyhotovení, považuje sa za prílohu návrhu na zápis a neuloží sa do zbierky listín; to neplatí, ak sa listina predkladá elektronickými prostriedkami v elektronickej podobe.

(5) Zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby je povinná predložiť registrovému súdu na uloženie do zbierky listín listiny, ktorých obsah zodpovedá skutočnému stavu.

(6) Pri predkladaní listín uvedených v § 3 ods. 1 písm. g) je zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby, povinná spolu s listinami predložiť písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán schválil, alebo neschválil.
mondes
08.03.12,22:09
Prosím Vás, odsúhlaste mi to. Ešte tu lúskam, že k vyššie uvedeným dokladom treba poslať aj vyhlásenie VZ o schválení účtovnej závierky a sprievodný list? Akú formu to má všetko mať? Vďaka.
Posúvam
avalik
08.03.12,22:12
Posúvam

precitala si si co som citovala zo zakona v predchadzajucom prispevku?
68danka
09.03.12,11:36
neviem či som v správnej téme ale potrebovala by som poradiť s.r.o. vznikla v roku 2011 keď na budem robiť účtovnú závierku a tlačiť súvahu k 31.12.2011 aké počiatočné stavy by táto súvaha v prvom roku podnikania mala mať. alebo nemám uvádzať žiadne počiatočné stavy ??? za radu vopred ďakujem
mondes
11.03.12,21:40
koli tomu, ze to vyzaduje zakon

530/2003 Z.z. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 3
Obsah zbierky listín

(1) Zbierka listín obsahuje dokumenty vyhotovené v štátnom jazyku alebo v cudzom jazyku s overeným prekladom do štátneho jazyka (ďalej len "uložené listiny"), ktorými sú:
...
g) riadna individuálna účtovná závierka a mimoriadna individuálna účtovná závierka, konsolidovaná účtovná závierka a priebežná účtovná závierka zapísanej osoby, a ak to ukladá osobitný zákon, aj výročná a audítorská správa zapísanej osoby, ktorá obsahuje meno, priezvisko a bydlisko fyzickej osoby alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby audítora, ako aj evidenčné číslo zápisu overujúceho audítora v zozname audítorov; účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy,
...

§ 9
Ukladanie listín do zbierky listín

(1) Registrový súd ukladá listiny do zbierky listín bez zbytočného odkladu po ich predložení. Listina sa predkladá registrovému súdu v listinnej podobe alebo elektronickými prostriedkami v elektronickej podobe podľa § 3 ods. 3. Listinná podoba listiny prevádzanej do elektronickej podoby musí mať formu ustanovenú osobitným zákonom.1) Predložením na príslušnom registrovom súde sa listina považuje za uloženú v zbierke listín.

(2) Zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby je povinná predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín bez zápisu, v jednom vyhotovení do 30 dní od ich vyhotovenia, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Lehota je zachovaná, ak v posledný deň lehoty zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby predložila listiny príslušnému registrovému súdu elektronickými prostriedkami podľa § 3 ods. 3 a § 4.

(3) Pri ukladaní listín vyhotovených v cudzom jazyku podľa § 3 ods. 6 je zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby povinná uviesť, o akú listinu ide a v akom jazyku je vyhotovená, inak súd na takúto listinu neprihliada. Lehota podľa odseku 2 sa neuplatní.

(4) Listiny, ktoré sa podľa tohto zákona prikladajú k návrhu na zápis a ukladajú sa do zbierky listín, sa predkladajú v dvoch vyhotoveniach spolu s návrhom na zápis. Ak je v tomto prípade k návrhu na zápis priložená listina v jednom vyhotovení, považuje sa za prílohu návrhu na zápis a neuloží sa do zbierky listín; to neplatí, ak sa listina predkladá elektronickými prostriedkami v elektronickej podobe.

(5) Zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby je povinná predložiť registrovému súdu na uloženie do zbierky listín listiny, ktorých obsah zodpovedá skutočnému stavu.

(6) Pri predkladaní listín uvedených v § 3 ods. 1 písm. g) je zapísaná fyzická osoba alebo fyzická osoba, ktorá je oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby, povinná spolu s listinami predložiť písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán schválil, alebo neschválil.

Áno prečítala som to, ale keďže ja nerobím PU ( zháňam to pre známu), veľmi nerozumiem tým účtovným názvom, potrebovala by som laicky popísať, čo sa odnáša resp. posiela na okresný súd. Viem, že je to súvaha, výkaz ziskov a strát, poznámky aké sa dávajú k DP, sprievodný list (akú má mať formu?) a vyhlásenie o schválení účtovnej závierky (aká forma?) a ďalej? To všetko v kópiách.
avalik
11.03.12,21:51
mondes
11.03.12,22:50
mondes, vyhladavanie nefunguje?

napr. http://www.porada.sk/t124793-listiny-do-zbierky-listin.html

si zlatá, veľká vďaka Ti.
Niekedy neviem, ako zadať do vyhľadávania správne kľúčové slovo, aby mi našlo to, čo potrebujem. :cool:
Alča
18.03.12,15:04
Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť v nasledovnom:

s.r.o. vznikla ku koncu roku 2011 - pridelené DIČ, IČO
v súčasnosti je stále nečinná (chýba súhlas hygieny)

Čo všetko je nutné odovzdať na Daňovom úrade, prípadne iných úradoch v súvislosti s ukončením kalendárneho roka a spracovaním daňového priznania. Je možné odovzdať len nulové výkazy?
Dáša_
18.03.12,15:07
Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť v nasledovnom:

s.r.o. vznikla ku koncu roku 2011 - pridelené DIČ, IČO
v súčasnosti je stále nečinná (chýba súhlas hygieny)

Čo všetko je nutné odovzdať na Daňovom úrade, prípadne iných úradoch v súvislosti s ukončením kalendárneho roka a spracovaním daňového priznania. Je možné odovzdať len nulové výkazy?

u sro výkazy v žiadnom prípade nemôžu byť nulové - firma má nejaké základné imanie napríklad, zaplatila minimálne súdne poplatky.... Normálne daňové priznanie, suvaha, výsledovka, poznámky
Alča
20.03.12,15:50
Ďakujem,
zuzana164
31.05.13,07:14
Dobrý deň, mam problém s ktorým som sa ešte nestretla. Založená nová sro - v juni 2012 - ale vtedy dostali iba osvedčenie o živnostenskom oprávnení, pridelené ičo a dalej mal nasledovať krok - zápis do OR. Toto sa ale udialo až v marci 2013. Teda po zápise tejto sro do OR v 03/13 sa firma zaregistrovala aj na du, kde bolo pridelné DIČ. Problém ale nastal v tom, že už v oktobrí 2012 bol tejto sro založený účet v banke, kde boli aj pohyby na účte, poplatky a vklad do depozitu na OR vo výške 331,50 eur... Nikto danové za rok 2012 nepodal, firma je zapísaná až do roku 2013 ale čo ja mám urobiť teraz s tými pohybmi za rok 2012 aj ako zaučtovať ten depozit. Mali alebo nemali podať danové priznanie? ako poučtovať počiatočný stav na účte. a ako zaučtovať vklad do depozitu ked ZI bolo splatené až pri zápise sro do registra... kto poradí, pls
zuzana164
31.05.13,07:26
ja som zvolila tento spôsob, ale nie som si istá: nahádzala som v programe východzie stavy účtov:
-ten depozit ktorý bol odpísaný z účtu ako pohľadávka na 378000 331,50eur
-stav prostriedkov na bežnom účte na 221000 47,1 eru
-stav pokladne, (vklad na účet vo výške 390eur musel byt z pokladne) tak na 211000 -390 eur - to neviem či mám nechat pokladnu v minuse
a potom čo s tými poplatkami za rok 2012 na účte? to mam kde zaúčtovať? normálne na 568?
KEJKA
31.05.13,08:11
ak vznikla sro v marci 2013 zápisom do OR, tak účtuješ až od marca 2013. Všetky náklady ako zriaďovacie pred zápisom firmy, ostatné náklady ako prevádzkové ale až od toho marca.
Pokladnica nulová nemôže byť - kto a kedy a ako zaplatil ZI? Ak nie je na účte tak musí byť v pokladnici, závisí, či bol jeden alebo viac spoločníkov, teda či ZI bolo splatené v plnej výške alebo len čiastočne.
vklad na účet nemusel byť z pokladne - to si zisti, mohol byť, ale niekto tam najskôr musel peniaze vložiť - to si zisti.
zuzana164
31.05.13,09:06
účtovná jednotka, ktorá vznikla od 1.3.2009 si náklady súvisiace so vznikom a zriadením účtovnej jednotky zúčtuje priamo do nákladov v prvom účt.období, a z účtovej osnovy boli vypustené účty 011 a 071 takže žiadne zriadovacie účtovať nebudem...
Mna skôr trápi že ako možem účtovať až od marca... čo s tými pohybmi na účte v banke, čo so začiatočnými stavmi... nemozem jednoducho zobrať bankový výpis až od marca ked účet na sro existuje od oktobra 2012.
ZI bolo splatené až pri vzniku teda marec 2013. ako mám zaučtovať vklad 390eur na účet v oktobri 2012 a tie poplatky za rok 2012? ked si otovorím nové účtovníctvo v roku 2013, tak musím mať nejaký počiatočný stav v banke ked reálne v banke je.
tie poplatky ked vyriešim účtom 429 ?
lebo ked som si pracne nahádzala pohyby za rok 2012 a uzavrela účtovníctvo aby previedlo zostatky do roku 2013 tak tých 11eur na poplatkoch mi hodilo na 429
KEJKA
31.05.13,09:36
Precitaj si moju odpoved este 1-4 krat. Účtovné obdobie 2012 v tomto pripade neexistuje
zuzana164
31.05.13,09:47
vaša odpoved sa zároveň vyvracia v prvých troch riadkoch - účtujem až od marca, al zároven tvrdíte že vsetky náklady pred - su zriadovacie... tak ked mám učtovať od marca tak ktoré náklady mam dat za zriadovacie... proste tomu nerozumiem, ako viem že vy ste na to odborník ale nehnevajte sa nejakú odpoved som nedostala, stále neviem teda ked zoberiem do ruk výpis z banky, kde mam nejaké pohyby od oktobra 2012 a stav na účte k 01.01.2013, tak sa mam tváriť ze to neexistuje a idem si nahodiť výpis až od marca? a to mi až do kedy bude firma existovať nebude sedieť konečný stav lebo na predchádzajúce pohyby nehladím? ved toto chcem vysvetliť
KEJKA
31.05.13,10:18
Nič sa nevyvracia, len tvoj pripad je atypicky tý že prechadza do dalsieho účtovneho obdobia.
Zriaďovacie sú zriaďovacie naklady pred vznikom firmy, kedy firma vznikla? 03/2013
Zriaďovacie sa uctuju na 518AU predtym pri vyššej sume na 042, to bolo zrušené rak to je zbytočné sem ťahať.
Takze ja by som dňom vzniku zúčtovala všetko aj z roku 2012 do roku 2013.
Počiatočna suvaha len 353/411
KEJKA
31.05.13,10:18
Na iPade mi nejde ani upravivat ani opravovat prispevok tak pardon za preklepy
zuzana164
31.05.13,10:22
dakujem pekne :) už som múdrejšia