Mija33
10.10.11,09:55
Dobrý den, chcela by som vas poprosit o radu. Som SZČO, neplatca DPH a dotaciou z UPSVaR. Na moje podnikanie nie je potrebné používanie motorového vozidla. Ale momentálne navštevujem školenie, ktoré prebieha cez vikendy a tam sa musím prepraviť osobným autom /ktoré len užívam, majitel je manžel/. Ako si mám uplatniť náhradu cestovného nakolko auto nemam registrované na Du a na základe dotacie si nemožem uplatniť /prvé 2 roky/ paušálne výdavky. Dakujem
Mila123
10.10.11,08:12
Dobrý den, chcela by som vas poprosit o radu. Som SZČO, neplatca DPH a dotaciou z UPSVaR. Na moje podnikanie nie je potrebné používanie motorového vozidla. Ale momentálne navštevujem školenie, ktoré prebieha cez vikendy a tam sa musím prepraviť osobným autom /ktoré len užívam, majitel je manžel/. Ako si mám uplatniť náhradu cestovného nakolko auto nemam registrované na Du a na základe dotacie si nemožem uplatniť /prvé 2 roky/ paušálne výdavky. Dakujem
nechápem, prečo si nemôžeš uplatňovať paušálne výdavky??? (keby si napísala, že nechceš, chápem, ale prečo nemôžeš????) iba preto, aby si celú dotáciu nezdaňovala v prvom roku podnikania???
Zita5
10.10.11,08:52
Dobrý den, chcela by som vas poprosit o radu. Som SZČO, neplatca DPH a dotaciou z UPSVaR. Na moje podnikanie nie je potrebné používanie motorového vozidla. Ale momentálne navštevujem školenie, ktoré prebieha cez vikendy a tam sa musím prepraviť osobným autom /ktoré len užívam, majitel je manžel/. Ako si mám uplatniť náhradu cestovného nakolko auto nemam registrované na Du a na základe dotacie si nemožem uplatniť /prvé 2 roky/ paušálne výdavky. Dakujem

14. Otázka:
Manželia podnikajú samostatne, ako držiteľ motorového vozidla je v osvedčení zapísaný manžel. Motorové vozidlo nie je zahrnuté v obchodnom majetku žiadneho z manželov. Ak toto
vozidlo využívajú obidvaja manželia na podnikanie, sú povinní obidvaja zaplatiť daň z motorových vozidiel ?

Odpoveď:
Jedným z daňovníkov vymedzených v ustanovení § 85 je podľa ods. 1 písm. a) zákona o miestnych daniach držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla. Aj keď obaja manželia využívajú vozidlo na podnikanie, je daňovníkom dane z motorových vozidiel ten z manželov, ktorý je ako držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla.

To je k dani z motorového vozidla .
.................................................. ......
K používaniu vozidla - Daň z príjmu

(17) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.


P.S. K tej dotácii pre Milu ...zadávateľka zrejme postupuje podľa uzatvorenej zmluvy s UPSVAR, na Porade je veľa prípspevkov dotácia - paušálne výdavky-áno-nie a podobne .
Mija33
10.10.11,10:51
Na základe dohody z UPSVaR si nemožem uplatniť paušálne výdavky.

Ohľadom auta, podnikám iba a využívam jeho auto. Ako na tie cestovné výdavky? Poradte prosím.
Zita5
10.10.11,11:50