somotor51
10.10.11,12:07
Milí poraďáci, potrebujem radu: požičal som známej(vzdialená príbuzná) dosť veľkú sumu peňazí podchytenú v notárskej zápisnici, aby si mohla vyrovnať dlžobu na nájomnom, inak by jej dali výpoveď z nájmu a zbavili ju členstva v BD. Mala vymeniť 3-izbový byt za menší a z doplatku mi mala vrátiť peniaze. Teraz sa mi priznala že má exekúciu -nesplácala pôžičku- a nemôže odkúpiť byt do OV lebo by sa o tom mohol exekútor dozvedieť a stopnúť výmenu resp. predaj bytu. Jej byt je splatený ale znovu má dlžobu, síce menšiu a hrozí jej opäť výpoveď. Dlh by musela vyrovnať, tým by som jej ešte pomohol ale čo s jej strachom z exekútora?Čo mám robiť, ako ju môžem prinútiť aby dodržala našu dohodu? Žiadny iný majetok nemá, poberá len soc. dávky. Peniaze súrne potrebujem....:confused:
doktor23
10.10.11,11:21
nech na Teba prepíše členstvo v bytovom družstve a Ty vymeníš jej byt za menší, z doplatku si uhradíš svoju pohľadávku a zvyšok jej dáš a prevedieš na ňu menší byt (resp. členstvo v družstve) komplikované, ale asi jediné riešenie.
Mgr.Shrek
10.10.11,12:36
Spíšte ďalšiu notársku zápisnicu, na základe jej požičiate peniaze na vyplatenie exekútora. Tie však uhradíte priamo exekútorovi. Samozrejme sa pred tým informujte, koľko vlastne chce. Následne exekútor odblokuje byt a príbuzná s ním môže nakladať. Vy máte svoju pohľadávku zabezpečenú notárskou zápisnicou, čo je exekučný titul.
Ak sa chcete aj Vy poistiť, tak spíšte zmluvu o budúcej zámennej zmluve, kde si prevediete vlastnícke práva navzájom. Vy takto odkúpite jej byt a odpredáte príbuznej jej dlžobu.
doktor23
11.10.11,06:28
exekúciu nemožno vykonať na družstevný byt (ak nie je odkúpený do OV) .... takže síce by mal exekuný titul, ale nebol by prakticky vykonateľný ...
Mgr.Shrek
11.10.11,08:05
Prečo nevykonateľný? Exekúciou sú postihnuté všetky majetkové práve povinného, nie len jedna nehnuteľnosť.
doktor23
12.10.11,07:53
ak má dlžník len družstevný byt .... a Ty máš exekučný titul .... je to síce pekné, ale družstený byt (teda presnejšie základný členský vklad, práva a povinnosti v bytovom družstve a právo nájmu konkrétneho bytu) nie sú postihnuteľné exekúciou. Takže exekútor môže siahnuť na mzdu, možno úspory, ale ako predpokladám, bolo byto na veeeeeľmi dlho ...
Mgr.Shrek
12.10.11,08:13
Bolo by to na dlho, ako každá exekúcia. Celý ten proces by však bol rýchlejší a menej nákladný ako návrh na súd, čakať na právoplatnosť a vykonateľnoť exe. titulu atď.
Požičať niekomu kto už má dlžoby je blbosť sama o sebe, ale takto je pohľadávka aspoň zabezpečená.