lienocka72
10.10.11,13:52
mam maly obchodik s potravinami, nie som platcom dph...Dodavatel z Polska, ktory ma sidlo v CR mi doteraz fakturoval s 10% Dph, od septembra uz fakturuje 20% dan, ze na zaklade obratu v SR to museli zmenit. Na fakture bolo vzdy uvedene, ze "dodanie tovaru do ineho clenskeho statu je oslobodene od dane podla par. 64 ZDPH a Smernice 2006/112/ES. Mala som sa   zaregistrovat na Danovom urade a nejak im hlasit, ze beriem tovar zo zahranicia a nejak rozdiel medzi nasou a ich DPHckou dorovnat i ked ja nie som platcom???
Žabinka
10.10.11,12:07
mam maly obchodik s potravinami, nie som platcom dph...Dodavatel z Polska, ktory ma sidlo v CR mi doteraz fakturoval s 10% Dph, od septembra uz fakturuje 20% dan, ze na zaklade obratu v SR to museli zmenit. Na fakture bolo vzdy uvedene, ze "dodanie tovaru do ineho clenskeho statu je oslobodene od dane podla par. 64 ZDPH a Smernice 2006/112/ES. Mala som sa   zaregistrovat na Danovom urade a nejak im hlasit, ze beriem tovar zo zahranicia a nejak rozdiel medzi nasou a ich DPHckou dorovnat i ked ja nie som platcom???
Ak si nedosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur pre povinnú registráciu, nemusíš sa registrovať za platiteľa DPH. Ale pozor na to, aby celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eura. To si musíš ustriehnuť, a ešte pred tým, ako túto sumu presiahneš sa musíš zaregistrovať na DÚ podľa §7.
Registračná povinnosť
ZoDPH § 4
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
ZoDPH § 7
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň
Žabinka
10.10.11,12:10
mam maly obchodik s potravinami, nie som platcom dph...Dodavatel z Polska, ktory ma sidlo v CR mi doteraz fakturoval s 10% Dph, od septembra uz fakturuje 20% dan, ze na zaklade obratu v SR to museli zmenit. Na fakture bolo vzdy uvedene, ze "dodanie tovaru do ineho clenskeho statu je oslobodene od dane podla par. 64 ZDPH a Smernice 2006/112/ES. Mala som sa   zaregistrovat na Danovom urade a nejak im hlasit, ze beriem tovar zo zahranicia a nejak rozdiel medzi nasou a ich DPHckou dorovnat i ked ja nie som platcom???
A čo s tým má §64? To aký tovar dostávaš?
ZoDPH § 64
Vrátenie dane neziskovým organizáciám poskytujúcim všeobecne prospešné služby a Slovenskému Červenému krížu
(1) Nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby28)a Slovenský Červený kríž môžu požiadať o vrátenie dane zaplatenej v cene tovaru, ktorý vyviezli mimo územia Európskeho spoločenstva Európskej únie na humanitárnu, dobročinnú alebo vzdelávaciu činnosť.


(2) Nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby a Slovenský Červený kríž uplatňujú nárok na vrátenie dane podaním žiadosti Daňovému úradu Bratislava I. K žiadosti o vrátenie dane sa musí doložiť

a) doklad o kúpe tovaru od platiteľa, v ktorom je uvedená suma dane v eurách s potvrdením platby dane,
b) písomné colné vyhlásenie o vývoze tovaru.
Žabinka
11.10.11,07:48
Český zákon o DPH § 64
Osvobození při dodání zboží do jiného členského státu

(1) Dodání zboží do jiného členského státu plátcem osobě registrované k dani v jiném členském státě, které je odesláno nebo přepraveno z tuzemska plátcem nebo pořizovatelem nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, s výjimkou dodání zboží osobě, pro kterou pořízení zboží v jiném členském státě není předmětem daně.
(2) Dodání nového dopravního prostředku do jiného členského státu plátcem osobě v jiném členském státě, který je odeslán nebo přepraven z tuzemska plátcem nebo osobou, která nový dopravní prostředek pořizuje, nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně.
(3) Dodání zboží, které je předmětem spotřební daně, do jiného členského státu plátcem osobě povinné k dani, která není registrovaná k dani v jiném členském státě, nebo právnické osobě, která není registrovaná k dani v jiném členském státě, které je odesláno nebo přepraveno z tuzemska plátcem nebo pořizovatelem nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, pokud odeslání nebo přeprava zboží je uskutečněna podle zvláštního právního předpisu,24) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/poznamky.aspx#poznamka24) a povinnost platit spotřební daň vzniká pořizovateli v členském státě ukončení odeslání nebo přepravy zboží.
(4) Přemístění obchodního majetku plátce z tuzemska do jiného členského státu pro účely jeho podnikání podle § 13 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d3.aspx#par13) odst. 6 je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, pokud plátce prokáže, že zboží bylo přemístěno do jiného členského státu a bylo předmětem daně při pořízení zboží v tomto členském státě.
(5) Dodání zboží do jiného členského státu lze prokázat písemným prohlášením pořizovatele nebo zmocněné třetí osoby, že zboží bylo přepraveno do jiného členského státu, nebo jinými důkazními prostředky.

Keďže nie si platiteľ DPH na Slovensku, tento § sa ťa netýka, dodanie tovaru nemá byť prečo oslobodené od DPH podľa tohto §.