Sandra
22.01.06,13:00
Moja pracovníčka je presvedčená, že ak platí životnú poistku pre svoju dcéru, ktorá je neplnoletá, z dôvodu toho, že ju platí ona ako matka - môže si uplatniť nezdan. časť aj na životnú poistku, ktorú platí dcére. To jej povedala poisťováčka, keď ju lákala na poistenie. Myslím, že poistka by mala byť uzatvorená na meno daňovníka, prosím o Vaše názory. Ďakujem
Kejt
22.01.06,12:02
Môj názor je taký,že si to nemôže uplatniť.Iba ak ona by si platila životné poistenie.
cepeva
22.01.06,18:48
Ahoj.
Dolezite je jej vysvetlit, ze si tu poistku moze uplatnit len ten, ktoremu z nej vyplyva plnenie.
Aj mne mama plati takuto poistku, ale ja si ju uplatnim.
brm
22.01.06,19:37
sandra, to je jednoduché...dotyčná pracovníčka ti nedokáže tú dcérinu poistku zdokladovať, pretože poisťovňa vystaví potvrdenie na dcérine meno, nie na jej...tým pádom jej ty nespravíš zúčtovanie tak ako si ona želá a doporučíš jej, aby si podala daňové priznanie sama ... a podľa reakcie daňáku zistí o čom to celé je
Chobot
22.01.06,19:38
Ahoj.
Dolezite je jej vysvetlit, ze si tu poistku moze uplatnit len ten, ktoremu z nej vyplyva plnenie.
Aj mne mama plati takuto poistku, ale ja si ju uplatnim.
Nie je to úplne tak. Treba si vysvetliť vzájomné vzťahy v poistke.

V poistnom vzťahu životného poistenia vystupujú ako hlavní účastníci poisťovateľ, poistník a poistený. Okrem toho sa určuje aj oprávnená osoba.

Poisťovateľ - je ten kto poistenie poskytuje. Je to teda niektorá poisťovňa.

Poistník - je ten, kto je povinný platiť poistné.

Poistený - je tá osoba, na ktorej život alebo zdravie sa poistenie vzťahuje.

Vo väčšine prípadov je poistník a poistený tá istá osoba, ale nemusí to tak byť. Napr. pri poistení detí a mládeže je poisteným dieťa, ale poistníkom je jeho rodič.

A nakoniec oprávnená osoba (podľa pripravovaného nového zákona o poistnej zmluve to bude definované ako obmyslená osoba) - je osoba, ktorá z poistnej zmluvy za určitých podmienok má narok na poistné plnenie. Môže to byť buď poistený - v prípade dožitia má právo na plnenie z poistnej zmluvy, alebo iná osoba uvedená v poistnej zmluve pre prípad smrti poisteného.

Nárok na odpočet je vtedy, ak daňovník je poistenou osobou a zároveň musí byť aj poistníkom, teda musí si platiť poistné. Oprávnenou osobou pre prípad smrti môže byť ktokoľvek iný, koho si poistený určí.

Takže v prípade sandry je podstatné to, kto je uvedený na poistnej zmluve. Ak je jej dcéra poistenou osobou, tak nárok na odpočet nemá, lebo základným zmyslom tejto novej daňovej výhody bolo, aby si ľudia, ktorí si šetria na dôchodok z vlastných prostriedkov, mohli si na tento účel odložené prostriedky odrátať z dane. Ak tá zamestnankyňa poistila dcéru a v prípade dožitia určitého veku dcéry tá dostane plnenie, tak nesplnila podmienku sporenia na dôchodok (pre seba). Ak je poistenou osobou aj poistníkom ona a dcéra je oprávnenou osobou pre prípad smrti, tak nárok má.

Taktiež nie je nárok na odpočet ak poistená osoba nemá vlastný príjem a poistné platí za ňu iná osoba - poistník. To bude asi prípad cepevy.

V priebehu trvania poistnej zmluvy možno poistníka kedykoľvek zmeniť, ale poistneného nie. V prípade smrti poistníka povinnosť platiť poistné automaticky prechádza na poisteného.
cepeva
23.01.06,09:33
Ahoj Chobot,
dakujem za vysvetlenie. Uz teraz chapem, preco ma od januara 2005 dali ako poistnika. Dovtedy som bola poistena osoba a poistnik bola mama.
V podstate to stale plati mama (samozrejme ja jej to refundujem :)), ale uz som na zmluve poistnikom ja.
Takze mozem si to takto uplatnit?
Este raz velmi pekne dakujem za objasnenie tejto novej situacie.
Chobot
23.01.06,09:46
Ahoj Chobot,
dakujem za vysvetlenie. Uz teraz chapem, preco ma od januara 2005 dali ako poistnika. Dovtedy som bola poistena osoba a poistnik bola mama.
V podstate to stale plati mama (samozrejme ja jej to refundujem :)), ale uz som na zmluve poistnikom ja.
Takze mozem si to takto uplatnit?
Este raz velmi pekne dakujem za objasnenie tejto novej situacie.

Poisťovňu nezaujíma, ako máte medzi sebou (Ty a mama) dohodnuté platenie. Pre ňu je podstatné čo je uvedené na zmluve. Ak si uvedená na poistnej zmluve k 31. 12. 2005 aj ako poistená aj ako poistník, tak máš nárok na odpočet. Ak by ste tú zmenu ste urobili až v roku 2006, tak Ti poisťovňa nezašle potvrdenie.

Tým pádom Ty by si mala dostať potvrdenie automaticky. Neviem, v ktorej poisťovni máš poistenie, ale zatiaľ čo viem, tak väčšina z nich posiela všetkým, ktorí majú nárok, netreba osobitne žiadať.
MáriaPaM
23.01.06,10:53
Tiež mám otázočku na zdokladovanie uplatnenia nezdaniteľných častí základu dane podľa §11. Ako chápať §11 ods.5 písm e) : "...vo výške preukazateľne zaplatenej v zdaňovacom období,..." Čo ak mi zamestnanec prinesie výpis z účtu, že preukazateľne zaplatil 12.000,- dajme tomu 30.12.2005, ale poisťovňa mu vystaví potvrdenie až na 4.1.2006, kedy to ku nim prišlo!?
Chobot
23.01.06,11:22
Tiež mám otázočku na zdokladovanie uplatnenia nezdaniteľných častí základu dane podľa §11. Ako chápať §11 ods.5 písm e) : "...vo výške preukazateľne zaplatenej v zdaňovacom období,..." Čo ak mi zamestnanec prinesie výpis z účtu, že preukazateľne zaplatil 12.000,- dajme tomu 30.12.2005, ale poisťovňa mu vystaví potvrdenie až na 4.1.2006, kedy to ku nim prišlo!?

Výpis z účtu nie je preukázateľne zaplatené. Preukázateľne zaplateným je potvrdenie z poisťovne (banky, správcovskej spoločnosti), že za rok 2005 zaplatil na poistenie (účelové sporenie) sumu XXXX SK.
MáriaPaM
23.01.06,11:55
No to bude ešte veselý február. Pretože si myslím, že medzi sviatkami ešte veľa poradcov navštevovalo klientov s témou či si majú čo odpočítať zo základu dane. A takých na poslednú chvíľu bude asi dosť. No neviem...