zuzi8
11.10.11,10:46
Ahojte, prosím o pomoc pri mojom probléme:

sme s.r.o. Q. platca DPH, dňa 4.7.2011 sme uhradili zálohovú faktúru 10 % z ceny tovaru. Na faktúre je vyčíslená aj DPH, ale je tam uvedené, že zálohová faktúra nie je daňový doklad a vyčíslenie DPH je iba informatívne. To mi je jasné, ale: dodávateľ nevystavil daňový doklad k uhradenej zálohe a ani nedôjde k dodávke tovaru, bola zrušená a zálohu požadujeme vrátiť späť.
Teraz neviem, čo s DPH: mám požadovať daňový doklad k zálohe a uplatniť DPH alebo nechať celú zálohu na účte 314 a čakať kým nám ju vrátia, čo neviem kedy bude, nakoľko prestali komunikovať.
Ďakujem pekne za odpovede.
Tweety
11.10.11,08:56
Ahojte, prosím o pomoc pri mojom probléme:

sme s.r.o. Q. platca DPH, dňa 4.7.2011 sme uhradili zálohovú faktúru 10 % z ceny tovaru. Na faktúre je vyčíslená aj DPH, ale je tam uvedené, že zálohová faktúra nie je daňový doklad a vyčíslenie DPH je iba informatívne. To mi je jasné, ale: dodávateľ nevystavil daňový doklad k uhradenej zálohe a ani nedôjde k dodávke tovaru, bola zrušená a zálohu požadujeme vrátiť späť.
Teraz neviem, čo s DPH: mám požadovať daňový doklad k zálohe a uplatniť DPH alebo nechať celú zálohu na účte 314 a čakať kým nám ju vrátia, čo neviem kedy bude, nakoľko prestali komunikovať.
Ďakujem pekne za odpovede. Ak dodávka nebude uskutočnená, treba žiadať vrátiť zálohu späť.
zuzi8
11.10.11,09:02
Žiadali sme niekoľkokrát, ale nekomunikujú, už sme to postúpili právnikovi. Ale čo s tou DPH?
Tweety
11.10.11,09:02
Žiadali sme niekoľkokrát, ale nekomunikujú, už sme to postúpili právnikovi. Ale čo s tou DPH?
Kedže nemáte doklad k zaplatenej platbe, nemôžete si ani uplatniť nárok na odpočet dph.
zuzi8
11.10.11,09:47
takže to môžem nechať celé na 314 a vymáhať?
Tweety
11.10.11,09:49
takže to môžem nechať celé na 314 a vymáhať?
ÁNo.
zuzi8
11.10.11,09:55
ďakujem za radu. pekný deň (aj keď upršaný:) )
Tweety
11.10.11,10:24
U nás neprší.
heja3
18.01.13,10:16
Máme podobný problém:
Zaplatili sme zálohu na tovar 2012, mám daňový doklad na zálohu.
Tovar bol dodaný v menšom objeme, ako bola záloha zaplatená.
Zbytok tovaru nedodajú, a zálohu nám zatiaľ nevrátili a nereagujú na výzvy.
Ako postupovať?
1) šéf chce, aby som im vyčíslila penále, ale na základe čoho? Len zálohovej daňovej faktúry?
2) a chce, aby som to pripravila pre právnika - aké doklady?
Máme jednoduché účtovníctvo.
zuzi8
21.01.13,06:27
Nám už zálohovú platbu vrátili aj s úrokmi a všetkými poplatkami :) Podarilo sa nám to cez právnika. Tomu treba dať kópie všetkých dokladov, ktoré sa zálohy a dodania (nedodania) tovaru týkajú. Niekedy stačí, keď dlžníkovi napíše právnik a hneď inak reaguje. Veľa šťastia :)
heja3
21.01.13,13:10
A doklad na úroky a poplatky si mala aký?
zuzi8
22.01.13,08:16
právnik spracoval podľa na našich podkladov (objednávka, zál.faktúra, výpis o úhrade) podanie na súd s vyčíslením požadovanej sumy, trovy práv.zastúpenia a súd vydal platobný rozkaz, kde bol aj poplatok súdu s tým, že odporca je povinný všetko uhradiť navrhovateľovi - nám. dokonca sme ho museli postrašiť aj exekúciou, lebo sa zatajoval a nepreberal poštu, ale nakoniec všetko uhradil....