slivenik
11.10.11,11:08
Vážená porada.sk! Chcem Vás poprosiť o pomoc. S emanželom sme sa stali členmi bytového družstva a po svadbe dostali sme družstevný byt. Pred 33 rokmi ma (aj 2 máloletými deťmi) exmanžel opustil a prestal prispievať na domácnosť, údržbu a prevádzku družstevného bytu. Pred vyše 25 rokmi sme sa rozviedli a exmanžel do súčasnosti nepožiadal na súde o vyrovnanie BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov t.j. premeškal zákonom stanovenú 3-ročnú lehotu po rozpade manželstva). Pred 15 rokmi som odkúpila družstevný byt do osobného vlastníctva, do súčasnosti mi OSBD blokuje vklad do katastra nehnuteľnosti (OSBD požaduje : exmanželov súhlas alebo súdne zrušenie spoločného nájmu). V súčasnosti bývam v tomto 3-izbovom družstevnom byte s dcérou. Prosím, napíšte mi, ak by som sa pominula/zomrela skôr ako exmanžel, či dcéra môže prísť o byt. Sliveníková
Mária27
11.10.11,12:15
Nie je mi celkom jasné ako si odkúpila družstevný byt do osobného vlastníctva. Ak to bolo zmluvou o prevode medzi družstvom a tebou, prečo družstvo takú zmluvu uzavrelo a teraz blokuje vklad, a ako vlastne ten vklad blokuje (zmluvu môžeš do katastra vložiť aj ty).
Ak by si platnú zmluvu zavkladovala, niekto by sa mohol s tebou súdiť - družstvo alebo manžel. Ak by si stihla previesť byt na dcéru, mohli to napadnúť ako odporovateľný právny úkon. Družstvo má ale obligačnú povinnosť zo zmluvy byt ti previesť, manžel sa o tom nemusí dozvedieť.

Taká zmluva však uzavretá nemala byť, lebo stále ste s manželom spoloční nájomcovia družstevného bytu. Čo sa týka BSM to znamená, k členskému podielu máte po troch rokoch od rozvodu podielové spoluvlastníctvo - každý polovicu, nakoľko ide o iné majetkové právo (§ 149 ods. 4 obč.z.). Podotýkam, že členský podiel má hodnotu rovnú trhovej cene bytu.

Spoločný nájom družstevného bytu podľa zákona môže vzniknúť len medzi manželmi (§ 700 ods.3 obč.z.). Takýto spoločný nájom môže zo zákona zaniknúť len dohodou medzi manželmi alebo rozhodnutím súdu o jeho zrušení, čo sa u vás nestalo.

Podľa § 707 obč. z. „Ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva, zostáva členom družstva pozostalý manžel a jemu patrí členský podiel; na to prihliadne súd v konaní o dedičstve.“

Podľa tohto ustanovenia sa domnievam, že po smrti bývalej manželky by nájomcom bytu zostal manžel. Hodnota členského podielu po manželke by sa však mala dediť (deti) - ale ju treba do dedičstva prihlásiť ako pohľadávku dedičov manželky z členského podielu, ktorý smrťou prešiel na manžela celý, hoci ide o podielové spoluvlastníctvo. Potom by záležalo na manželovi, či si družstevný byt ponechá, alebo či prevedie členské práva na deti alebo na tretiu osobu.

Čo si myslíš, ako by sa zachoval manžel, keby si teraz požiadala o zrušenie spoločného nájmu? Prišiel by na to, že po zrušení má nárok na polovicu hodnoty bytu?
verkaz
11.10.11,18:12
Byt si nemohla odkúpiť, keď ste vlastníci s bývalým manželom obidvaja. Najlepšie by bolo poradiť sa s právnikom a ak sa nedá s bývalým manželom dohodnúť, mala by si to dať rozhodnúť súdu. Veď máš určite všetky podklady, že toľké roky neprispieval. na základe rozhodnutia súdu by si ho mohla z podielu vyplatiť. V prípade, že to necháš tak, a bývalý má druhú rodinu, budú dedičia aj oni.
Súd by mohol prihliadať aj na to, že opustil spoločnú domácnosť a byt. Podľa môjho by to stálo zato dať to na súd.
A ešte je aj možnosť, že by sa písomne vzdal svojho podielu v prospech dcéry.