katka 23
11.10.11,12:11
Niekoho susedia vytopia, niekto sa nechá vykurovať ...a nám sused obložil dom drevom . Som zástancom názoru, že mať dobrého suseda je veľká výhoda a nerada by som bola tvorcom nepokoja a zvady , tak sa na vás obraciam s prosbou o radu . Sused pred dvoma týždňami kúpil drevo , nejaké dosky, hranoly a pod. zložil to vo svojom dvore. V piatok sme prišli z práce (celý deň nikto nebol doma ) a všetko drevo pekne naukladané pozdľž nášho domu vo vzdialenosti od múra cca 30 cm , prikryté celtami spádom k nám... Čo vy na to ? Prichádza jeseň, zima , dážď a sneh by mohli na múre urobiť škodu , tiež prístup k tomu miestu žiadny . Máme sa sťažovať ? Kde ?
Rada privítam vaše názory a možno aj osobné skúsenosti.
Ďakujem.
Tweety
11.10.11,10:17
Niekoho susedia vytopia, niekto sa nechá vykurovať ...a nám sused obložil dom drevom . Som zástancom názoru, že mať dobrého suseda je veľká výhoda a nerada by som bola tvorcom nepokoja a zvady , tak sa na vás obraciam s prosbou o radu . Sused pred dvoma týždňami kúpil drevo , nejaké dosky, hranoly a pod. zložil to vo svojom dvore. V piatok sme prišli z práce (celý deň nikto nebol doma ) a všetko drevo pekne naukladané pozdľž nášho domu vo vzdialenosti od múra cca 30 cm , prikryté celtami spádom k nám... Čo vy na to ? Prichádza jeseň, zima , dážď a sneh by mohli na múre urobiť škodu , tiež prístup k tomu miestu žiadny . Máme sa sťažovať ? Kde ?
Rada privítam vaše názory a možno aj osobné skúsenosti.
Ďakujem.
AKo prvé by som zašla za susedom a opýtala sa ho na to, čo a ako.
katka 23
11.10.11,11:04
áno jasné, že ako prvé sa musíme rozprávať s ním, ale za tie roky čo ho poznám očakávam otázku A to máš odkiaľ , že to tak nemôže byť?

Čo potom? Čo mu poviem , podľa zákona...?
ewita888
11.10.11,11:27
zober fúrik hnoja, vyhoď mu to pod okno a spýtaj sa ho, odkial to má, že si ho tam nemožeš uskladniť..
a rieši to samozrejme občiansky zákonník..
arizona
11.10.11,11:49
Ono,svojim sposobom mu nemozes zakazat uskladnit nieco na jeho dvore,aj ked je to blizko vasho.
Ale sused by si mal to drevo uskladnit tak, aby vam nesposobilo skodu na vasom majetku . Tj, ked vam napriklad z neho steka voda pod zaklady,ci spliecha na omietku a pod. Ved ani z okapov sa voda nepusta k susedom...
Ak vam sused svojim konanim sposobi skodu,mas narok od neho vymahat skodu.Ale samozrejme, je lepsie tomu predchadzat,ako sa vadit, ci chodit po sudoch...
katka 23
11.10.11,12:20
zober fúrik hnoja, vyhoď mu to pod okno a spýtaj sa ho, odkial to má, že si ho tam nemožeš uskladniť..
a rieši to samozrejme občiansky zákonník..
fúrik hnoja mu tam nepôjdem vysypať, to je ako keby som rozfúkala veľký oheň, my to chceme práve riešiť normálnou cestou
ale je dobre vedieť že to rieši občiansky zákonník , ešte som ho nikdy neštudovala , je to konkrétne niekde uvedené ?
katka 23
11.10.11,12:32
Ono,svojim sposobom mu nemozes zakazat uskladnit nieco na jeho dvore,aj ked je to blizko vasho.
Ale sused by si mal to drevo uskladnit tak, aby vam nesposobilo skodu na vasom majetku . Tj, ked vam napriklad z neho steka voda pod zaklady,ci spliecha na omietku a pod. Ved ani z okapov sa voda nepusta k susedom...
Ak vam sused svojim konanim sposobi skodu,mas narok od neho vymahat skodu.Ale samozrejme, je lepsie tomu predchadzat,ako sa vadit, ci chodit po sudoch...

Práveže on púšťa vodu z okapu inému susedovi, ale to je mimotémy.
Takže povedzme, že pôjdeme za ním a povieme mu že si neprajeme aby to drevo bolo tam kde je a ako je naukladané a že chceme aby to napravil. Dať mu podpísať aj nejaký "papier" že bol na to upozornený?Myslím že by bolo dobre. Prípadne tam uviesť nejaký termín odstránenia.
Ak ale toto nedodrží , predvídam dopredu... asi nie,tak ísť potom na obecný úrad.
ewita888
11.10.11,12:48
fúrik hnoja mu tam nepôjdem vysypať, to je ako keby som rozfúkala veľký oheň, my to chceme práve riešiť normálnou cestou
ale je dobre vedieť že to rieši občiansky zákonník , ešte som ho nikdy neštudovala , je to konkrétne niekde uvedené ?
nemyslela som to doslovne... som to len prirovnala... a ver tomu, že či to budeš riešiť len dohovorom alebo sťažnostou na obecnom úrade, vždy vznikne konflikt medzi vami.. lebo susedia sú už raz takí... arizona ti dobre radí...
katka 23
11.10.11,12:58
prepáč ewitta888 som to zle pochopila
ale prv než pôjdeme za ním potrebujem mať jasno čo môžem , na čo mám právo , potrebujem argumenty
ja som myslela že to upravuje zákon
zk24
11.10.11,13:08
Práveže on púšťa vodu z okapu inému susedovi, ale to je mimotémy.
Takže povedzme, že pôjdeme za ním a povieme mu že si neprajeme aby to drevo bolo tam kde je a ako je naukladané a že chceme aby to napravil. Dať mu podpísať aj nejaký "papier" že bol na to upozornený?Myslím že by bolo dobre. Prípadne tam uviesť nejaký termín odstránenia.
Ak ale toto nedodrží , predvídam dopredu... asi nie,tak ísť potom na obecný úrad.

Teda ja som neni pravnik, takze len tak laicky, ja osobne si myslim ze tym ze si neprajete aby tam to drevo mal nic nedosiahnete. On to drevo tam mat podla mna moze. Akurat ze Vam tym nemoze sposobit nejaku skodu. Teda skor by som ho upozornila na to, ze ked to bude mat hentak, ze sa moze stat ze Vam z neho bude zatekat pod dom, a teda to ako ho naukladal nemusi byt najvhodnejsie.
marleau
11.10.11,13:24
Presvedčite ho,aby tú celtu vyspádoval sebe do dvora.Inak je to dobrý izolant voči náporu vetru,druhá vec možu byť myši a iná háveď.
katka 23
11.10.11,13:30
[QUOTE=zk24;1868344] On to drevo tam mat podla mna moze.
takže ak tomu dobre rozumiem tak zákon to nerieši , myslela som ako napr.stavebný zákon upravuje pri stavbe domu vzdialenosti od suseda , okná od suseda a tak
ináč dobrý postreh upozorniť ho na to, že je drevo zle naukladané

už to vidím že to bude beh na dlhé trate
ewita888
11.10.11,14:14
katka 23
11.10.11,18:10
ďakujem Vám zatiaľ všetkým za Vašu ochotu , názory a rady , ktoré mi pomohli zorientovať sa v mojom probléme a ako mám ďalej postupovať