nano
22.01.06,15:23
Som úplny začiatočník v učtovaní DPH a vývoz. Vystavím faktúru do zahraničia v EUR.Som mesačný platca a do výkazu na riadok 07 dávam hodnotu fak.prepočítanú kurzom NBS v deň vystavenia,alebo v deň úhrady? Budem mať nejaký postih keď sa mi nezhoduje riadok 07 daňového priznania so súhrnným výkazom za celý štvrťrok?Učtujem v jednoduchom účtovníctve.
nano
22.01.06,15:23
Neviem či som sa dobre vyjadril,chcem sa spýtať,či je potrebné v jednoduchom účtovníctve fak,ktorá je vystavená v EUR prepočítavať kurzom NBS aj pri usk.zdan.plnenia,alebo stačí len pri uhradení.Ktorý prepočet sa má dať do výkazov na DPH?Prosííím a ďakujem.
Jana Acsová
22.01.06,16:44
Jednoznačne dátum dodania ...

Uvádzate ho aj pri evidencii faktúry (vznik účtovného prípadu) aj pre účely DPH (záznamová povinnosť).

Úhradu uvediete do peňažného denníka v závislosti od konkrétnych podmienok. Kurzový rozdiel odúčtujete v evidencii faktúr a ak o ňom účtujete v PD, tak ho uvádzate ako nepeňažnú operáciu a položku neovplyvňujúcu základ dane.
nano
22.01.06,19:20
Velmi pekne ďakujem,ale mám ešte jednu otázočku.Z devízového účtu vyberiem eur.a zamením ich v zmenárni.Výber z bankového výpisu zaučtujem kurzom NBS v deň výberu a dám v PD do riadkov banka a na priebežné položky.Príjem zo zmenárni zaučtujem ako príjem do pokladne a priebežnú položku kurzom zmenárne.Otázka je, ten rozdiel,ktorý tam vznikne môžem interným dokladom zaučtovať na priebežnú položku / aby sa vyrovnala/ a do výnosov,alebo do nákladov.Alebo poradte ako vyrovnať tú priebežnú položku ináč? Ďakujem.
Jana Acsová
23.01.06,08:38
Velmi pekne ďakujem,ale mám ešte jednu otázočku.Z devízového účtu vyberiem eur.a zamením ich v zmenárni.Výber z bankového výpisu zaučtujem kurzom NBS v deň výberu a dám v PD do riadkov banka a na priebežné položky.
Sme síce v téme DPH ale je pondelok .-)
Výpis z banky:
- výdaj z banky a príjem na priebežné položky kurz NBS v deň výberu,
Valutová pokladňa:
- príjem do pokladne a výdaj z priebežných položiek rovnakým kurzom a teda kurzový rozdiel nevznikne.
Priebežné položky sa vyrovnajú.


Príjem zo zmenárni zaučtujem ako príjem do pokladne a priebežnú položku kurzom zmenárne.Otázka je, ten rozdiel,ktorý tam vznikne môžem interným dokladom zaučtovať na priebežnú položku / aby sa vyrovnala/ a do výnosov,alebo do nákladov.Alebo poradte ako vyrovnať tú priebežnú položku ináč? Ďakujem.
Valutová pokladňa:
- výdaj z valutovej pokladne a príjem na priebežné položky môžete účtovať kurzom predaja valút,
- príjem do slovenskej pokladne a výdaj z priebežných položiek rovnakým kurzom a opäť kurzový rozdiel nevznikne a priebežné položky sa vyrovnajú.

Následne ku dňu zostavenia účtovnej závierky zaúčtujete v zmysle § 24 ods. 2 Zákona o účtovníctve kurzový rozdiel vo valutovej pokladni. Kurzové rozdiely sa v zmysle postupov zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.
Naznačené účtovanie je jedna z možností.
ilona
23.01.06,10:55
Podľa mňa ten rozdiel tam vznikne.Výber z účtu zaučtujem kurzom NBS v deň výberu =výpis a priebežná položka,na druhý deň tieto peniaze zamením v zmenárne,kde je úplný iný kurz a niekde som čítala,že sa má prijať do pokladne tá suma,ktoré je zmenená v zmenárni = príjem do pokladne a priebežná položka - rozdielna ako keď som učtovala výpis. Možno sa mýlim, alebo sa to robí nejako ináč?
Jana Acsová
23.01.06,11:02
Podľa mňa ten rozdiel tam vznikne.Výber z účtu zaučtujem kurzom NBS v deň výberu =výpis a priebežná položka,na druhý deň tieto peniaze zamením v zmenárne...

Zameníte, zmeníte .-)
Ak sa zaúčtujú všetky účtovné operácie, t.j. aj príjem do valutovej pokladne, je možné mnou naznačené účtovanie.
Vami uvádzané účtovanie akoby "preskočilo" účtovanie príjmu do valutovej pokladne.


... niekde som čítala,že sa má prijať do pokladne tá suma,ktoré je zmenená v zmenárni ...
Skúste pozrieť uvádzaný § 24 Zákona o účtovníctve, ktorý uvádzam aj v predchádzajúcom príspevku.

U zadávateľa otázky je zrejmé, že problém sa týka operácií nákupu valút ... výber z devízového účtu aj predaja valút ... výmena v zmenárni. Pomedzi to nám však vznikajú súvisiace operácie spojené s odúčtovaním priebežných položiek a pohybom pokladničnej hotovosti.