verkaz
11.10.11,15:33
Na ráme okna v spodnej časti mám zažltnutý rám (pravdepodobne od peľu). Skúšala som už viacej čistiacich prostriedkov ale nedá sa mi to úplne odstrániť. Má s tým niekto skúsenosti ?
Tweety
11.10.11,13:39
Neskúšala si W5 na plasty z Lidlu? Prostriedky z tejto rady sú fakt dobré.
kutilko
11.10.11,13:46
Ahoj!Len nijaký agresivný prášok a podobné abrazívne prostriedky lebo potom to bude len horšie,ak sa "zošmirgluje"povrch okna.
Mne to vychádza(možno sa mýlim)že to okno je z recyklovaného plastu a tým má menšiu odolnost na UV žiarenie.Je to len na tom jednom a je na slnečnej satrane?
220870
11.10.11,17:00
Drobné škrabance zažratá špina pod sa dá odstrániť ,obrúsiť ovčím rúnom.
verkaz
11.10.11,17:13
Čistila som W5 a tiež tekutým práškom CIF. Bojím sa použiť SAVO alebo FIXINELU. Skúsim aj tým ovčím rúnom. Zatiaľ ďakujem
Tweety
11.10.11,17:16
Čistila som W5 a tiež tekutým práškom CIF. Bojím sa použiť SAVO alebo FIXINELU. Skúsim aj tým ovčím rúnom. Zatiaľ ďakujem
Skús nový CITRA crem, je dobrý.
220870
11.10.11,18:03
Problém tých okien býva vo výrobe plastu.Plast býva u niektorých výrobcov ryhovaný .je to zrejme spôsobené znečistenou formou alebo rýchlym vystrekovaním plastu z formy.na plaste vznikajú mikrotrhlinky ktoré sa časom zanášajú bordelom.Bohužiaľ väčšine slovenských výrobcov ide len o biznis nie o kvalitu výrobkov.Potom to celé aj tak vyzerá.
verkaz
11.10.11,18:28
Neviem čím to je. Okná sú pekné biele, len rám dolu je žltý ako keby hrdzavý.
adi11
11.10.11,18:30
mne to zislo s Cifom
lujza.j
11.10.11,18:32
ak nefunguje Cif, ja určite by som vyskúšala SAVO, je to "buď alebo":)
220870
11.10.11,18:51
ak nefunguje Cif, ja určite by som vyskúšala SAVO, je to "buď alebo":) buď to zmizne alebo vypáli dieru.:D
lujza.j
11.10.11,18:54
Tonko, určite to dieru nevypáli :)
220870
11.10.11,19:07
Ja viem ja len tak trochu podpichujem.Ale nemalo by sa to čistiť chlórovými pripravkami.
Treba to dodržiavať.Plast možno umyjete len neviete či neporušíte jeho chemické zloženie.Môže sa to vypomstiť a ukázať aj po niekoľkých rokoch.
Citujem z webu Hesta-Prešov.
http://www.hesta.sk/clanok/faq
Návod, ako ľahko a jednoducho ošetrovať okná

Rovnako ako každá stavebná časť, aj okná podliehajú neúmernému zaťaženiu a námahe. Aby okno plnilo svoju funkciu, je nutná správna starostlivosť a údržba. Materiál na oknách DECEUNINCK nie je náročný na údržbu a veľmi ľahko sa ošetruje. Na čistenie rámov okien používajte prostriedky bežné pri upratovaní domácnosti, ktoré sa riedia vodou a neobsahujú abrazíva. Najlepšie je však použiť čistiaci prostriedok DECO-CLEAN, vyvinutý firmou DECEUNINCK na tieto účely. Tento čistiaci prostriedok na plastové okná dostanete u Vášho predajcu okien. Týmto prostriedkom je možné odstrániť aj silné znečistenie (napr. znečistenie fixou a pod.).
V žiadnom prípade okná nečistite hrubými čistiacimi prostriedkami s obsahom abrazívnych prísad. Nepoužívajte rôzne umelé alebo kovové drôtenky na čistenie riadu a pod. Nikdy rámy nečistite organickými rozpúšťadlami, riedidlami, ani lúhom či kyselinami všetkých druhov. Mohla by sa znehodnotiť povrchová úprava.
Údržba plastových okien Deceuninck
Úlohou údržby je, aby nám okná slúžili čo najdlhšie. Preto DECEUNINCK odporúča nasledujúcu pravidelnú údržbu, ktorú je treba vykonávať raz za rok: a. preskúšať funkčnosť a premazať všetky pohyblivé časti kovania b. skontrolovať tesnosť medzi krídlami a rámom c. skontrolujte odvodňovacie kanáliky a podľa potreby z nich odstráňte nečistotu d. vykonajte kontrolu úchytných skrutiek a kovaní
Rámy z PVC nesmiete natierať. Nikdy nečistite rámy nasucho, zamedzí sa tak poškriabaniu ich povrchu.
Ak z iných dôvodov došlo k poškriabaniu, použite jemné brúsne papiere a to tak, aby nasledujúci brúsny papier bol vždy jemnejší ako predchádzajúci. Po prebrúsení sa poškodené miesta preleštia ovčou vlnou. Pri poškriabaní okien z profilov, ktoré sú potiahnuté akrylovou fóliou s imitáciou dreva alebo s povrchovou úpravou Decoroc o pomoc radšej požiadajte Vášho dodávateľa okien.
Bezpečnostné pokyny
Postarajte sa o to, aby nesprávnym zaobchádzaním s oknami nedošlo k ich poškodeniu. Nikdy nepoužívajte okná ako podložku alebo na upevnenie iných predmetov.
Dbajte taktiež na to, aby stav schodíkov (rebríkov), z ktorých oknáčistíte, vyhovoval bezpečnostným predpisom.
Vo výške buďte zaistení bezpečnostným pásom.
eokna
23.12.11,20:00
220870:
to, čo si ,,citoval'' z webu Hesta s.r.o. je na polovicu nepodstatné, pokiaľ má dotyčný iný profil ako deceuninck.

K téme:
Zažltnutý plast bude tým, že profil bol vyrábaný z recyklovaného plastu.
Táto "chyba" sa nedá priamo ošetriť. Pokiaľ máte okná ešte v záruke, reklamoval by som ich.
Pokiaľ bolo uvedené v zmluve, že sa jedná o výrobu z recyklovaného profilu, tak Vám chybu neuznajú.
PS: O aký profil sa jedná?
skatarinas
27.12.11,12:11
nám pre zmenu plastové okenné rámy zošedli, urobili sa po nich šedé šmuhy, aj sme ich reklamovali a viete ako sa k tomu postavila firma Incon, poslali nám technika, ktorý mi najskôr povedal, že neviem umývať okná, keď to nešlo dolu ani jemu (prišli sa na to pozrieť aj z vedenia spoločnosti, že to nejde vyčistiť) a dal ten technik za pravdu nám, prišiel o prácu a nám firma poslala prostredníctvom svojho právnika výhražný list. Aj tak sa na Slovensku riešia reklamácie, veď komu dá súd za pravdu ...... firme, pretože spravodlivosť je slepá
dagjanik
28.12.11,09:19
Savo alebo Fixinelu alebo prípravky s chlorom určti nie, oni síce vyčistia ale urobia na nové pory v plaste a tam sa ti dostane ešte viac špiny, chlor poškodzuje plasty, skús cif ale biely vo forme spreja
Gapo
28.12.11,14:07
Podľa popisu usudzujem, že je to nie je povrchová nečistota, ale je to ako sa povie "zažraná". A na takú nijaké umývanie nestačí. Nám sa stalo, keď som čistil papagájovi klietku, že mi semienka prosa zafarbili vanu a nijako to neišlo vydrhnúť, iba práškom čo obsahuje chlór a Savom. Čo sa týka obavy, že sa vytvoria nejaké póry, tak to nie je problém,treba časť rámu natrieť teflónovým voskom na autolaky a je to.:cool:
Inak bežne tak natieram parapety, potom ide špina a holubacie pečiatky ľahšie dolu.
dominika52702
11.06.19,11:18
Presne toto iste mam aj ja. Dalo sa to niečím vyčistiť?
vicktor
11.06.19,12:47
Zvonka ci z vnutra?
Podla mna je to prejav starnutia materialu, cize o vycisteni pochybujem.
Ale precitala si si aj ine prispevky? Spomina sa Cif, Fixinela, Savo, ...
dominika52702
11.06.19,12:57
Zvonku. Noo lenže doteraz som to cistila len čistou alebo jarovou vodou. Asi tak týždeň dva dozadu sa to tam dalo a nejde to zmyt. Svokra hovorí ze to je tym ze to čistim nejakými chemikaliami ale neviem odkedy čistá voda je chemikalia
vicktor
11.06.19,13:33
A co ak to maju na svedomi UV slnecne luce?
Voda H2O je zlucenina dvoch cemickych prvkov, cize chemikalia. :)