lubikpo
11.10.11,17:52
Zdravim vsetkych,
rad by som sa spytal skusenejsich, chystam sa vysadit asi 10 tuji k susedovmu pozemku, viete mi poradit aka je minimalna vzdialenost k hranici pozemku??

dik
arizona
11.10.11,16:24
Idealne je min. 1,2m
Treba ratat s tym, ze tuje vyrastu a ty sa potrebujes okolo nich hybat,strihat ich a pod. Vzdy je to jednoduchsie,ked mas priestor,ako vzdy otravovat suseda...

Ak je plot susedov,mohol by mat namietky, ze tvoje stromky sa ho nemozu dotykat...

Inak, tato tema je tu uz xxx krat predebatovana, stacilo pouzit vyhladavac,nie zakladat duplicitnu temu .-ň
lubikpo
11.10.11,17:04
Idealne je min. 1,2m
Treba ratat s tym, ze tuje vyrastu a ty sa potrebujes okolo nich hybat,strihat ich a pod. Vzdy je to jednoduchsie,ked mas priestor,ako vzdy otravovat suseda...

Ak je plot susedov,mohol by mat namietky, ze tvoje stromky sa ho nemozu dotykat...

Inak, tato tema je tu uz xxx krat predebatovana, stacilo pouzit vyhladavac,nie zakladat duplicitnu temu .-ň

ok, dik arizona za odpoved
prehladavac som skusal ale nejaku presnu odpoved som nenasiel, cakal som ci to nebude rovnako ako so stromami, kde je vraj stanovena vzadialenost, ak ked neviem presne aky zakon to popisuje.

A aby som to upresnil, z casti ku ktorej chcem vysadit tuje ma sused garaz, a z casti nemame ziadne oplotenie, avsak asi pol metra od hranice ma na svojej strane posadene 2 stromy (vysoke asi 4 m), tak ze tak.

cize staci, ako vravis len dodrziat vacsiu vzdial. zeby som mohol tuje ostrihat, alebo je mozne ze sa bude stazovat napr. na tienenie, ze mu budu tuje tienit korene, resp. pen stromov???

dik za akukolvek odpoved
arizona
11.10.11,17:42
ok, dik arizona za odpoved
prehladavac som skusal ale nejaku presnu odpoved som nenasiel, cakal som ci to nebude rovnako ako so stromami, kde je vraj stanovena vzadialenost, ak ked neviem presne aky zakon to popisuje.

A aby som to upresnil, z casti ku ktorej chcem vysadit tuje ma sused garaz, a z casti nemame ziadne oplotenie, avsak asi pol metra od hranice ma na svojej strane posadene 2 stromy (vysoke asi 4 m), tak ze tak.

cize staci, ako vravis len dodrziat vacsiu vzdial. zeby som mohol tuje ostrihat, alebo je mozne ze sa bude stazovat napr. na tienenie, ze mu budu tuje tienit korene, resp. pen stromov???

dik za akukolvek odpoved

Uz len kvoli tej garazi je dobre tam nechat priestor,lebo susedovi nemozes zablokovat cimkolvek pristup k jeho nehnutelnosti,aj ked je na hranici tvojho pozemku.

Medzi stromami a krikmi je predsa len rozdiel. Strom ked narastie a zmohutneju mu korene moze narusit zaklady domu,ak je blizko nasadeny. Takze moze poskodzovat cudzi majetok. Majitel sa musi vyvarovat takehoto konania.
U stromu sa tiez predpoklada, ze bude mat vacsiu korunu, takze treba to brat do uvahy,aky bude strom o par rokov.Aby si predisiel k sporom so susedom, ked mu moze vadit, ze mu konare presahuju na pozemok. Zo zakona ma dokonca pravo ti ich vo vhodnom obdobi spilit...

A tienenie z tuji?
Pokial ich nenechas narast do 10 m a nezatienis mu cely dom a zahradu, tak sa moze stazovat akurat tak na lamparni.Ved slnko nesvieti cely den jednym smerom...Predpokladam, ze tie tuje chces ako zivy plot, tj. cca 2m.
Ale pises, ze tam ma aj sused stromy, takze si budete asi tienit navzajom .-)