martend
11.10.11,18:57
Dobry den,
chcel by som o radu ako postupovat pri zruseni telefonicky uzatvorenej zmluvy o poskytovani internetovych sluzieb jednou nemenovanou spolocnostou. Sluzbu som si telefonicky objednal asi pred troma tyzdnami a zatial mi nebola poskytnuta (bolo treba vybavit potvrdenie od majitela bytu a overenie technikom ci je sluzbu vobec mozne zriadit). Den predtym ako mal prist technit zaviest linku som poziadal (najprv telefonicky a potom aj mailom ) o zrusenie mojej objednavky. Takisto som po kontaktovani technikom zrusil nase stretnutie. Firme tak nevznikli zatial ziadne naklady s poskytnutim sluzby ktoru som objednal, no aj napriek tomu mi prisla zamietava odpoved, ze zmluvu nieje mozne zrusit a ak tak iba so sankciou o ktorej ma pri objednani nikto neinformoval a kedze sa nejednalo o pisomnu formu nemal som k dispozicii ani VOP v ktorych by som si to mohol precitat a suhlasil s nimi. Je takyto postup zo strany poskytovatela sluzieb pravne v poriadku, alebo sa jedna z jeho strany iba o zastrasovanie s cielom neprist o zakaznika? Dakujem za radu.
buchač
11.10.11,18:03
Dobry den,
chcel by som o radu ako postupovat pri zruseni telefonicky uzatvorenej zmluvy o poskytovani internetovych sluzieb jednou nemenovanou spolocnostou. Sluzbu som si telefonicky objednal asi pred troma tyzdnami a zatial mi nebola poskytnuta (bolo treba vybavit potvrdenie od majitela bytu a overenie technikom ci je sluzbu vobec mozne zriadit). Den predtym ako mal prist technit zaviest linku som poziadal (najprv telefonicky a potom aj mailom ) o zrusenie mojej objednavky. Takisto som po kontaktovani technikom zrusil nase stretnutie. Firme tak nevznikli zatial ziadne naklady s poskytnutim sluzby ktoru som objednal, no aj napriek tomu mi prisla zamietava odpoved, ze zmluvu nieje mozne zrusit a ak tak iba so sankciou o ktorej ma pri objednani nikto neinformoval a kedze sa nejednalo o pisomnu formu nemal som k dispozicii ani VOP v ktorych by som si to mohol precitat a suhlasil s nimi. Je takyto postup zo strany poskytovatela sluzieb pravne v poriadku, alebo sa jedna z jeho strany iba o zastrasovanie s cielom neprist o zakaznika? Dakujem za radu.

...z toho všetkého ani nie tak rada ....

...skôr ponaučenie pre budúcnosť , že určité veci a nie to ešte ZMLUVY UZATVÁRAŤ telefonicky .....
Veď aj pri písanej zmluve síce pracovník tekalebo onej spoločnosti síce upozorní na určité aspekty , akože podmienky ...no tie sa v podstate týkajúl en spoločnosti a nie zákazníka ...ten si musí hlavne tie state najmenším písmom písané poriadne prečítať ....

...a k otázke ???...ak nemajú nahrávku telefonátu ( a tá im je dve veci ...) , neriešil by som ...

Niet podpis , niet zákazníka ...
Atomer.sk
11.10.11,20:31
Nic si nepodpisoval, takze by som sa nicoho neobaval. V ruke nemaju nic a iba bezzubo zastrasuju.

A keby naaaahodou mali nejaku nahravku (aj ked neviem kde by ju pouzili), tak to je len "hlas podobny tvojmu", ako by povedal jeden nas politik ;-)
GabiZ
12.10.11,04:48
V zásade platí, že aj telefonická objednávka služby sa považuje za uzatvorenie zmluvného vzťahu aj keď nedôjde k podpisu zmluvy (ak sa začne služba poskytovať). Vtedy sa zmluvný vzťah začína dňom, kedy začne byť služba poskytovaná. Pri uzavretí zmluvy je možnosť od nej odstúpiť do 7 dní bez udania dôvodu. V akej lehote po objednávke ste túto objednávku zrušili? V tomto prípade ale služba nebola poskytnutá, zmluva nebola uzavretá a preto k zmluvnému vzťahu nedošlo a teda si nemôžu uplatniť sankciu zrejme ako zmluvnú pokutu. Každopádne je dôležité, aké podmienky majú uvedené vo VOP. Nemáte k dispozícii nahliadnuť do nich napríklad na ich webovej stránke?
Ice dive
12.10.11,05:13
Predpokladám, že sa jedná Slovanet, problém je ten, že na nich sa nevzťahuje zákon o zásielkovom a podomovom predaji, kedy možno od zmluvy odstúpiť do 7 dní od uzavretia resp. poskytovania služby...
problém je, že keď ti volali overovali tvoju totožnosť, súhlasil si s ich VOP - na otázku "oboznámili ste sa s VOP na našej web stránke" si určite odpovedal áno, taktiež o sankcií cca 270 € pri odstúpení ti niečo povedali... ale zas na druhej strane niečo si predtým resp. potom musel podpisovať, nakoľko telefonicky robia len dodatky už k jestvujúcim zmluvám, kde majú uvedenú kontaktnú mailovú adresu a telefon...

podľa mňa jediný spôsob ako z toho vybrusliť, je buď dodržať viazanosť, alebo počkať si na prvú závadu neposkytnutia služby z ich strany sťažovať sa, a po tretej sťažnosti zmluvu vypovedať z dôvodu neschopnosti túto službu zabezpečovať... (z väčšej časti fungujú na linkách Tcomu, t.j. ako ich externý partner častejšie vypadávajú ako samotné pripojenia sprostredkované priamo tcomom...)
GabiZ
12.10.11,06:06
Ice Dive, neviem či sa jedná o Slovanet, ale zadávateľ predsa uvádza, že k uzavretiu zmluvy nedošlo, to znamená, že služba mu vôbec nebola poskytovaná. Nie je to teda zrejme prípad, kedy by telefonicky dojednávali len nejaké dodatky. Z uvedeného vyplýva, že nie je žiadna zmluva podpísaná, služba nebola poskytnutá a teda k zmluvnému vzťahu nedošlo.
Na druhej strane však musím zdôrazniť, že Slovanet má vo svojich obchodných podmienkach i nasledovné:
"Zmluvu o pripojení možno uzavrieť aj inak ako v písomnej forme, najmä telefonicky. Ak účastník súhlasí s uzavretím zmluvy telefonicky, dáva tým zároveň súhlas, že z dôvodu právnej istoty bude rozhovor zaznamenávaný a že ho možno použiť ako dôkaz v prípade reklamácie alebo v prípadnom spore. K uzavretiu zmluvy o pripojení dôjde aj zriadením služby na základe žiadosti záujemcu alebo na základe ponuky Slovanetu".
Z uvedeného teda vyplýva, že je dôležité aj to, čo bolo zadávateľovi telefonicky oznámené a čo nie. Ak mu neboli poskytnuté informácie o VOP a je si tým istý, môže poskytovateľovi oznámiť, že nesúhlasí s VOP (s ktorými sa dodatočne oboznámil na ich webovej stránke) a tým odmietne uzavretie zmluvy. Poskytovateľ je pri ponuke služieb povinný oboznámiť účastníka o obchodných podmienkach a tarife. Ak takéto informácie zadávateľ nedostal, je to v rozpore so zákonom 610/2003 Z.z. o elektronických komunikáciach, kde podľa § 43 Zmluva o pripojení postupoval aj Slovanet pri vypracovávaní VOP.
Taktiež zmluvná pokuta nie je v ich VOP uvedená. My hovoríme ale o Slovantete, preto by bolo dobré, aby si zadavateľ otvoril VOP na stránke poskytovateľa a ak sa k nim dopracuje, len on vie, čo mu bolo telefonicky oznámené a to porovná s podmienkami poskytnutia služby a podľa toho sa môže aj zariadiť.
GabiZ
12.10.11,06:19
Dobry den,
..........Sluzbu som si telefonicky objednal asi pred troma tyzdnami a zatial mi nebola poskytnuta (bolo treba vybavit potvrdenie od majitela bytu a overenie technikom ci je sluzbu vobec mozne zriadit). ..........

Čo sa týka zmluvných podmienok poskytovateľa, tak platí, že ak účastník nepredloží spolu so zmluvou aj doklady, ktoré je povinný zabezpečiť pre jednotlivé spôsoby pripojenia, účinnosť zmluvy sa odkladá do času predloženia týchto dokladov. Podľa mňa zmluva uzavretá ani jedným s možných spôsobov nebola.
GabiZ
12.10.11,06:46
Predpokladám, že sa jedná Slovanet, problém je ten, že na nich sa nevzťahuje zákon o zásielkovom a podomovom predaji, kedy možno od zmluvy odstúpiť do 7 dní od uzavretia resp. poskytovania služby...


Tu sa jedná o zásielkový predaj na základe zákona 108/2000 Z.z. , na základe ktorého: podľa § 9 ide o zmluvu uzatváranú na diaľku, kedy "Zmluva uzavieraná na diaľku je zmluva, ktorú uzaviera predávajúci a spotrebiteľ na zásielkový predaj tovaru alebo na poskytnutie služby na diaľku výlučne prostredníctvom prostriedkov komunikácie, ako je najmä adresovaný list, adresovaná tlačovina, neadresovaná tlačovina, ponukový katalóg, inzercia v tlači s formulárom objednávky, automatické telefónne zariadenie, telefón, videofón, fax, videotex (mikropočítač a televízna obrazovka) s klávesnicou alebo obrazovkou reagujúcou na dotyk, rozhlas, televízia pri predaji cez telefón alebo elektronická pošta. V § 4 sa hovorí, kedy sa neriadia ustanovenia tohto zákona pri zásielkovom predaji alebo poskytovaní služieb. K nim patrí napr. zmluvy vzťahujúcej sa na finančné služby uzavretej podľa osobitného predpisu, zmluvy uzavretej prostredníctvom predajných automatov alebo automatizovaných obchodných priestorov, zmluvy o výstavbe, prevode nehnuteľností alebo o iných právach k nehnuteľnostiam s výnimkou ich nájmu a pod.
Ice dive
12.10.11,10:13
GabiZ, súhlasím s tebou, avšak ak by nedošlo k uzavretiu zmluvy, asi by si neboli taký istý tou pokutou, ktorú od neho požadujú... otázne je, čo má v zmluve napísané, že kedy a na základe čoho začnú službu poskytovať (napr. pri overení dostupnosti, 3 dni po inštalácií zariadenia a pod...)

taktiež, z stými VOP je to tiež tenký ľad, keď sa ho opýtali, či sa s nimi na ich stránke oboznámil? a povedal v nahrávke že áno, tak asi ťažko z toho vykľučkuje, že sa dodatočne s nimi oboznámil dodatočne a nesúhlasí s nimi...
GabiZ
12.10.11,10:26
GabiZ, súhlasím s tebou, avšak ak by nedošlo k uzavretiu zmluvy, asi by si neboli taký istý tou pokutou, ktorú od neho požadujú... otázne je, čo má v zmluve napísané, že kedy a na základe čoho začnú službu poskytovať (napr. pri overení dostupnosti, 3 dni po inštalácií zariadenia a pod...)

taktiež, z stými VOP je to tiež tenký ľad, keď sa ho opýtali, či sa s nimi na ich stránke oboznámil? a povedal v nahrávke že áno, tak asi ťažko z toho vykľučkuje, že sa dodatočne s nimi oboznámil dodatočne a nesúhlasí s nimi...

Áno, súhlasím s tebou, všetko záleží od toho o akú spoločnosť ide, čo bolo v zmluvných podmienkach, čo mu bolo telefonicky oznámené a s čím prípadne súhlasil, obe sme to tu myslím dostatočne popísali.
martend
12.10.11,17:36
Dakujem, za rady,
pozrel som si VOP na stranke poskytovatela sluzieb a je tam len spomenute, ze bez sankcii je to mozne spravit len za urcitych podmienok, ktore su tam uvedene. Vyska sankcie vsak spomenuta nikde nieje, to si ju akoze mozu urcovat ako sa im chce? Dalej je tam uvedene toto: "Ak účastník vypovie zmluvu pred uplynutím lehoty dohodnutej na zriadenie služby, Slovanet môže požadovať náhradu nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti so zriaďovaním služby v čase od uzavretia zmluvy do doručenia výpovede." (Kedze sluzba zatial zriadena nebola, firme tak nevznikli ziadne naklady, ktore by mohla odomna pozadovat). Do dnesneho dna mi nebolo dorucene ani ziadne potvrdenie o uzatvoreni zmluvy a ani VOP.
Ice dive
13.10.11,08:16
no ako som písal, slovanet zabezpečuje pripojenie cez Tcom a vraj za každú linku platia 6 € mesačne... t.j. ty možno máš pocit, že im náklady nevznikli, avšak môžu sa dožadovať že na základe tvojej objednávky to už u Tcomu objednali a budú po tebe chcieť 6 € x počet mesiacov viazanosti...