neznalka
11.10.11,18:57
Dobry vecer , potrebovala by som poradit, zamestnavatel mi dava podpisat hmotnu zodpovednost za tovar v zav. bufete , tento tovar je volne vystaveny na ploche a volne dostupny zakaznikom , a ja nemam moznost byt stale pritomna v priestoroch bufetu , lebo mam aj ine povinnosti v inych priestoroch . Skratka nemozem davat stale pozor , aby nahodou niekto nieco nezobral . Mam to podpisat alebo mozem vyjadrit obmedzenia hmotnej zodpovednosti,teda , ze financnu prijimam ale nie tovarovu? Dakujem
Elemaris
12.10.11,06:59
Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť zamestnancovi také pracovné podmienky, aby mohol so zverenými hodnotami riadne hospodáriť. Pokiaľ tak neučiní, zamestnanec môže po predchádzajúcom písomnom upozornení od dohody o HZ dokonca odstúpiť (§ 183 ZP).

Vo Vašom prípade by som takúto dohodu nepodpisovala a trvala na tom, že preberáte hmotnú zodpovednosť iba za peňažnú hotovosť. Kebyže Vás zamestnávateľ do toho prinúti, tak hneď v ten deň mu doručiť písomné upozornenie, aby odstránil nedostatky v pracovných podmienkach. Zamestnávateľ má jeden mesiac na to, aby ich odstránil; ak nie, ste oprávnená od dohody odstúpiť.