Trchala
11.10.11,22:12
Dobry den, potreboval by som poradit ohladne kupnej zmluvy na pozemok... Ak mi chce otec darovat nezastavany pozemok a chceme pouzit kupnopredajnu zmluvu so symbolickou cenou napr. 1€, potrebujeme aj znalca a pripojit to ako prilohu k zmluve?
Chobot
12.10.11,07:12
Dobry den, potreboval by som poradit ohladne kupnej zmluvy na pozemok... Ak mi chce otec darovat nezastavany pozemok a chceme pouzit kupnopredajnu zmluvu so symbolickou cenou napr. 1€, potrebujeme aj znalca a pripojit to ako prilohu k zmluve?

Znalecký posudok nie je povinnou súčasťou kúpnej zmluvy.

Ale ak ti to chce DAROVAŤ, tak potrebujete spísať darovaciu zmluvu, nie kúpno-predajnú. Za 1 EUR nie je dar, je to predaj so zastieraním skutočného charakteru transakcie - darovania. Nesnažte sa zastierať, môže sa vám to nevyplatiť v budúcnosti. Napr. teraz "akože" kúpiš za 1 EUR, náhodou to budeš chcieť alebo musieť za 2 roky predať, tak z celej predajnej sumy budeš platiť daň z príjmu.
Trchala
12.10.11,09:28
A nie je darovacia zmluva napadnutelna na dedicskom konani? A ak by som z celej predajnej sumy platil daň z príjmu, to znamena, ze z ceny 1€ alebo ako to myslite?
Mária27
12.10.11,17:14
Dajte tam normálnu cenu, aj keď ju nezaplatíte, daň sa neplatí, ak to bolo otcovo vlastníctvo 5 rokov.

Zákon 595/2003 o dani z príjmov
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia ...
Trchala
14.10.11,10:36
Dakujem pekne. A normalnu cenu myslite nejaku vymyslenu, ktoru si urcime my alebo potrebujeme znalca?