Nana22
11.10.11,23:23
Nemáte náhodou niekto informáciu, na základe čoho DÚ dodaňuje pri postúpení pohľadávky a jej inkase zisk, ktorý vzniká medzi OC pohľadávky a sumou inkasovanou od dlžníka? Bola som totiž presvedčená, že ani postúpenie pohľadávky ani samotný "zisk", ktorý vznika medzi OC a inkasovanou sumou nepodlieha dph. Ďakujem.
KEJKA
11.10.11,21:30
dodaňuje - máš dve dane, daň z príjmu a DPH.
V súvislosti so ziskom hovoríme o dani z príjmu.
Podľa mňa DU dodaňuje zisk daňou z príjmu, nejde o DPH.
Nana22
12.10.11,06:40
Kejka, ďakujem za názor. Asi som sa nevyjadrila ale presne. DzP mi je jasná, ale boli sme sa na to opýtať na DÚ minulý týždeň, že máme postúpenú pohľadávku a dlžník nám uhradil viac ako bola jej OC. A práve tento "zisk" nám tvrdili, že sa má zaťažiť aj dph. Mne však vôbec nie je jasné, z čoho vychádzali a keď sme sa opýtali, tak odpoveď bola len, že ten zisk sa musí jednoznačne zaťažiť dph. Mohli by ste mi prosím k tomuto doplneniu napísať svoj názor. Vďaka.
KEJKA
12.10.11,07:01
ved som napísala v prvom príspevku.
Pre budúcnosť - ak ti teta na DU, alebo aj na MF, to je úplne jedno, bude tvrdiť niečo, čo ti nie je jasné a nie si s odpovedou spokojná, tak si hned vyžiadaj §§ a zákon. Potom môžeme konzultovať. Takto nie - nemienim sa dohadovať s agentúrou JPP.
mimotémy - je fakt, že nepoužívam §§ a citácie, nechcem sa s tým zdržiavať, pomáham nezištne v rámci voľna. Ale ak sú námietky, tak si dám námahu a §§ vyhľadám.
Tvoje zadanie otázky a riešenie nemá oporu v zákone o DPH.
betka
12.10.11,12:50
betka
12.10.11,13:02
K par. 39 len toľko:

MYslíte si, že tieto činnosť môže vykonávať hocikto?

Ak by som ja, betka poskytla Vám úver. Myslíte si, že je zmluva platná? Zmluva je neplatná, pretože ju môže urobiť len banka,alebo ináinštitúcia, kt. má uvedené ako predmet podnikania (ja môžem poskytnuť len pôžičku)

Čo sa týka pohľadávok-nákup, predaj. Uvedené činnosti bolo možné robiť len na základe živnostenského oprávnenia s VŠ vzdelaním, a volalo sa to: Faktoring a forfaiting (teraz neviem ako je to v ŽL).

A teda uvedené v par. 39 z o DPH.... d) činnosti týkajúce sa platieb, prevodov platieb, šekov, prevoditeľných dokumentov, dlhov s výnimkou vymáhania dlhov,
betka
12.10.11,16:29
Nemáte náhodou niekto informáciu, na základe čoho DÚ dodaňuje pri postúpení pohľadávky a jej inkase zisk, ktorý vzniká medzi OC pohľadávky a sumou inkasovanou od dlžníka? Bola som totiž presvedčená, že ani postúpenie pohľadávky ani samotný "zisk", ktorý vznika medzi OC a inkasovanou sumou nepodlieha dph. Ďakujem.

Skúste ma ešte niekto opraviť. Poskytujem len laický názor:

Máme NH pohľadávky-vlastná pohľadávka: 1000 €
Máme OC pohľadávky, cena stanovená medzi postupcom a postupníkom. 800 €

Vy ste postupník, a teda Vám vzniká "zisk" z cesie vo výške 200 €, ak Vám dlžník uhradí cenu 1000 €.

Prečo sa chce platiť DPH zo sumy 200 €? (správne rozumiem?)

NH pohľadávky je 1000 €. Táto hodnota je v režime DPH a dodavateľovi vznikla DP dňom dodania tovaru, služby. (aj bol platiteľom). (neberme do úvahy dlžníka)
Postupník inkasoval 1000€. Pýtam sa, v čom bol ukrátený rozpočet? Prečo má byť do ŠR zaplatená suma rozdielu medzi OC a NH?

Povedala by som si OK, ak by dlžník uhradil namiesto NH 1000 €, hodnotu 1200€. Otázne by bolo, či ide o príslušenstvo. Ale príslučenstvom sú úroky, ktoré sa nezaťažujú DPH.

Ďalšia otázka: Môže byť MH pohľadávky vyššia ako je jej reálna hodnota? ...

Poďme opať k par. 39. Oslobodené su činnosti v súvislosti s dlhmi. Predmetom dane sú činnosti, ktoré súvisia s vymáhaním dlhov. A teda spoločnosť, ktorá vymáha dlhy, chce za svoju činnosť odplatu, teda odplatu za to, že niečo vymohla, ide o dodanie služby za protihodnotu. Toto je však špecifikované v zmluve. Postupník má zisk v hodnote 200 € z rozdielu medzi NH a OC. Jemu to stačí. Toto nie je služba. Ide o úhradu NH od dlžníka. Ak žiada ešte nejaký poplatok ako plus za svoju službu, zaťažíme DPH.

To bol môj názor, nie záver. Nemá to logiku, čo sa žiada. A teda dobre, ak by sa mal rozdiel dodaniť postupník, ako predmet dane, nech má postupca možnosť si odpočítať DPH z 200 €...... Hlúposť nie???
Nana22
12.10.11,20:24
Betka, Kejka. V prvom rade veľká vďaka za ochotu. Veľmi si vážim každého názoru a každej pomoci. Informácia z DÚ mi bola len sprostredkovaná, nebola som tam osobne, preto k problému nemám viac informácií. Podľa toho, čo priložila Betka, DÚ skutočne dodaňuje zisk a to na základe toho, že každé postúpenie pohľadávky, ktoré nie je stratové, považuje za vymáhanie dlhov. Problémom teda je, ako ich presvedčiť o tom, že o vymáhanie dlhov nejde. Betka to však veľmi pekne a logicky vysvetlila. Ďakujem. Ak sa mi podarí k problému ešte niečo zistiť, doplním do témy.
Janarma
23.02.12,14:34
Prosím, môžem sa zase vrátiť k tejto téme? Viete, už je to aspoň 5 rokov, čo som sa vo svojej účtovníckej praxi stretla prvý krát s účtovaním zisku z úhrady pohľadávky, ktorá bola kúpená od inej firmy.

A už vtedy sme riešili (a nič s určitosťou nezistili...), či je potrebné z tohto zisku platiť DPH alebo nie... (spomínam si, že sme vtedy postupovali v zmysle ústnej informácie od daňovej poradkyne (lebo aj napriek tomu, že sme si objednali písomné stanovisko od tejto daňovej poradkyne, sme ho nedostali (čo chápem, lebo aj Vami spomíná právna neistota nie je veľmi správna a nepodporuje podľa mňa ani správne vyberanie daní...). Ale to je len môj súkromný názor a nechcem vôbec kaliť vodu (a možno sa aj mýlim...).

Opäť však stojím pred otázkou, či platiť DPH zo zisku z vyinkasovania kúpenej pohľadávky a prosím Vás veľmi pekne, nájde sa niekto, kto mi v tom pomôže? Ako to je, prosím? Nemáte, prosím, k tejto veci stanovisko napr. z DRSR?

Musíme teda platiť DPH zo zisku inkasovanej pohľadávky?

Prosím, a ak si myslíte, že áno, pomôžete mi s týmito otázkami:

1. Tým, že si firma vyinkasovala vlastnú (kúpou obstaranú) pohľadávku, komu a akú službu poskytla?
2. Aký zmluvný podklad má byť v tomto prípade podpísaný medzi "poskytovateľom služby" a "príjemcom služby".
3. Kto má a komu vystaviť faktúru v zmysle § 71 zákona o DPH?
4. Má ten, komu je táto faktúra vystavená nárok na odpočet DPH?

Prosím, budem veľmi vďačná za Vaše názory. Vopred ďakujem veľmi pekne!