Jana161
12.10.11,07:05
Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať s priateľom rozmyšlame že si kúpime ťahač a začne voziť za jednu spoločnosť
tá spoločnosť mu bude pripájať náves s tovarom ktorý bude musieť odviezť. Spoločnosť mu bude vyplácať peniaze za odjazdené km.
Čo všetko potrebuje predtým ako by sme začali takto voziť?
Potrebuje živnosť na 3,5 t? Môže byť majiteľom tahača aj keď nemá dopravnú školu. Má vyštudované letectvo?
Chcela by som mu robiť účtovníctvo. Bude mu stačiť jednoduché učtovníctvo?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.:)
Ice dive
12.10.11,05:25
no potrebuje živnosť - kamiónová doprava je nad 3,5 t, kedysi to bola koncesovaná živnosť, teraz potrebuje povolenie myslím, že z krajského úradu, kde potrebuje preukázať spôsobilosť myslím, že táto sa preukazuje praxou v danom obore...

majiteľom môže byť čohokoľvek, máme demokraciu, nezáleží od toho čo má kto vyštudované...
Ďalej bude potrebovať zodpovednostnú poistku za prepravovaný tovar tzv. CMR poistenie ako aj finančnú spôsobilosť preukázať - táto sa tiež dá preukázať poistením...

od toho aké účtovníctvo mu bude stačiť, záleží od právnej formy podnikania, ak bude mať živnosť stačí mu jednoduché účtovníctvo ak bude mať s.r.o. je podvojné nutnosťou...

odporúčam využiť vyhľadávanie tu na porade je tu téma "špedícia v kocke" kde sa dá načerpať mnoho užitočných rád...
Jana161
12.10.11,05:58
ďakujem veľmi pekne....určite sa opýtam aj tam.....ešte ohladom toho poistenia.
Jemu nestačí iba poistiť ťahač havarijnu a PZP, kedže náves bude mať od nejakej spoločnosti
a tá by mala mať CMR a tiež poistenie tovaru? Ď
Ice dive
12.10.11,10:19
on bude dopravca, t.j. bude zodpovedný za prepravovaný tovar bez ohľadu na to, či za škodu bude alebo nebude zodpovedať... napr. vykradnú mu náves na parkovisku.. a myslím, že toto poistenie bude od neho požadovať aj tá spoločnosť, pre ktorú bude vykonávať dopravu... PZP a Havarijné je len poistenie ťahača, nie nákladu, ktorý bude prepravovať... môžu nastať situácie, že tovar sa poškodí pri samotnej doprave napr. pri prudkom brzdení a pod...
Jana161
12.10.11,10:41
kde máme začať vybavovať papiere, v prvom rade čo potrebuje k tomu všetkému, aké papiere a podklady. čo bude pre nho lepšie byť platcom DPH alebo radšej neplatcom? má to ešte čas aby si to rozmyslel, alebo hneď musí vedieť čo chce byť? Ď
globalpartner
12.10.11,11:07
kde máme začať vybavovať papiere, v prvom rade čo potrebuje k tomu všetkému, aké papiere a podklady. čo bude pre nho lepšie byť platcom DPH alebo radšej neplatcom? má to ešte čas aby si to rozmyslel, alebo hneď musí vedieť čo chce byť? Ď

Dobrý deń,

po novom sa koncesia (resp.viazaná živnosť)vybavuje na Krajskom úrade pre cestnú dopravu (už nie na živnostenskom).
Budete potrebovať tech.preukazy,emisné kontroly vozidiel s ktorými budete vykonávať činnosť, preukázat finančnú spôsobilosť (peniaze v banke, alebo poistku CMR) na akú sumu Vám povedia na úrade.

Ďalej budete potrebovať preukázať odbornú spôsobilosť (OS) podľa toho čo ste uviedla toto nespĺňa(stredoškolské vzdelanie a prax z oblasti dopravy 5 rokov, alebo VŠ a prax myslím 3 alebo 1 rok) robia sa aj skúšky na získanie OS, ak nespĺňa vzdelaním a praxou.
OS môžete nahradiť ustanovením zodpovedného zástupcu so odbornou spôsobilosťou (môžem to byť aj ja).

Na základe žiadosti (dostanete na kúpcd) s vyšsie uvedenými náležitosťami a kolkom dostanete nejaký papier(predtým to bola koncesia) na vykonávanie cestnej nákladnej dopravy vnútroštátnej.
potom ešte musíte požiadať o vydanie licencie spoločenstva (vydáva Ministerstvo dopravy SR) , na základe ktorej budete môcť vykonávať dopravu na území EU. Mimo EU budete potrebovať ešte povolenky , ale to je už o inom.
Bližšie info Vám podá príslušný Krajský úrad pre cestnú dopravu podľa bydliska.

Čo sa týka plátcu DPH odporúčam kôli nákupu PHM byť dobrovoĺným plátcom(kým sa nestanete na základe obratu povinným).

Tak zhruba toľko.
globalpartner
12.10.11,11:13
kde máme začať vybavovať papiere, v prvom rade čo potrebuje k tomu všetkému, aké papiere a podklady. čo bude pre nho lepšie byť platcom DPH alebo radšej neplatcom? má to ešte čas aby si to rozmyslel, alebo hneď musí vedieť čo chce byť? Ď

Dobrý deń,

po novom sa koncesia (resp.viazaná živnosť)vybavuje na Krajskom úrade pre cestnú dopravu (už nie na živnostenskom).
Budete potrebovať tech.preukazy,emisné kontroly vozidiel s ktorými budete vykonávať činnosť, preukázat finančnú spôsobilosť (peniaze v banke, alebo poistku CMR) na akú sumu Vám povedia na úrade.

Ďalej budete potrebovať preukázať odbornú spôsobilosť (OS) podľa toho čo ste uviedla toto nespĺňa(stredoškolské vzdelanie a prax z oblasti dopravy 5 rokov, alebo VŠ a prax myslím 3 alebo 1 rok) robia sa aj skúšky na získanie OS, ak nespĺňa vzdelaním a praxou.
OS môžete nahradiť ustanovením zodpovedného zástupcu so odbornou spôsobilosťou (môžem to byť aj ja).

Na základe žiadosti (dostanete na kúpcd) s vyšsie uvedenými náležitosťami a kolkom dostanete nejaký papier(predtým to bola koncesia) na vykonávanie cestnej nákladnej dopravy vnútroštátnej.
potom ešte musíte požiadať o vydanie licencie spoločenstva (vydáva Ministerstvo dopravy SR) , na základe ktorej budete môcť vykonávať dopravu na území EU. Mimo EU budete potrebovať ešte povolenky , ale to je už o inom.
Bližšie info Vám podá príslušný Krajský úrad pre cestnú dopravu podľa bydliska.

Čo sa týka plátcu DPH odporúčam kôli nákupu PHM byť dobrovoĺným plátcom(kým sa nestanete na základe obratu povinným).

Tak zhruba toľko.
Jana161
12.10.11,11:23
prax ako šofér LKW ma 4,5 r. to asi nestačí že? Ja mám dopravnú akademiu s maturitou, to by stačilo?
on potrebuje prax aby mohol vlastniť to vozidlo? Ak by nebol majiteľom vozidla ta bude mať živnosť iba ako šofer,
správne som to pochopila.
globalpartner
12.10.11,11:43
prax ako šofér LKW ma 4,5 r. to asi nestačí že? Ja mám dopravnú akademiu s maturitou, to by stačilo?
on potrebuje prax aby mohol vlastniť to vozidlo? Ak by nebol majiteľom vozidla ta bude mať živnosť iba ako šofer,
správne som to pochopila.

Myslím si , že veľmi ste to nepochopila.

K žiadosti , budete musieť uviesť všetky vozidlá s ktorými budete vykonávať dopravu,
či už vo Vašom vlastníctve , alebo v prenájme, leasingu a pod.

Dopravná akadémia so zameraním na prevádzku cestnej dopravy asi na získanie OS bude stačiť, ale budete musieť ešte preukázať prax v tejto oblasti , či už ako zamestnanec , alebo živnostník(v tomto prípade požadujú aj konkrétne faktúry, aby živnosť nebola len na papieri)
Vo Vašom prípade , môže o povolenie na výkon tejto činnosti požiadať aj on a Vás uviesť ako zodpovednú osobu (ak splníte požiadavky na OS)v pracovno právnom vzťahu .
Jana161
12.10.11,11:59
tak teraz som to pochopila. Ďakujem veľmi pekne
Economic
28.12.11,20:19
Hľadaj v podobných témach... Už to tu bolo xx krát rozoberané do detajlov.