alicka6
12.10.11,08:18
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, vedel by mi niekto poradiť, ako a kedy mám spraviť rez ruží? Teraz ich mám dosť zanedbané a budúci rok by som ich chcela mať krajšie. Som úplne začiatočníčka.
Za odpovede Vám ďakujem.
Valcake
12.10.11,12:22
http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/kvitnuce-dreviny
http://carozahrady.sk/kvety/trvalky/ruze/rezruzi.html
http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar/co-robit/februar/spravny-termin-rez-ruzi.html

...teraz treba len skrátiť dlhé výhonky a na jar treba urobiť radikálny rez, ale pozri si linky, lebo to neplatí pre všetky ruže.. nech sa darí!
ewita888
12.10.11,13:41
ja robím radikálny rez vždy na jeseň a vždy sú krásne... len teraz som robila na jar, už nikdy viac, neboli také pekné...
bupi
18.10.11,17:15
Evita, v com neboli pekne? Niekde som citala, ze pri jesennom reze je vacsie riziko vymrznutia.
ewita888
18.10.11,17:48
Evita, v com neboli pekne? Niekde som citala, ze pri jesennom reze je vacsie riziko vymrznutia.
nekvitli tak veľa, ako keď ich zrežem na jeseň... mne nevymrzli ešte žiadne, možno mám len odolné odrody...
Valcake
18.10.11,17:54
..prvý rok som aj ja urobila v jeseni radikálny rez. To som bola začiatočníčka a mala som ruže menšie, neskoršie kvitli. Potom som sa naučila, že radikálny rez sa robí skoro na jar, lebo ako píše bupi je riziko vymrznutia. A to sa presne stalo aj mne.

z netu:
REZ RUŽÍ
Ako strihať ruže?

Každoročne sa vykonáva JARNÝ a LETNÝ rez. Pri obidvoch platí, že ruža nezaceľuje rany takým silným a viditeľným hojivým pletivom (kalus), ako ovocné dreviny, na ruži len zaschne drevo a kôra okolo rezu. Preto režeme asi 5 – 8 mm nad zdravým púčikom, nenechávame zbytočne dlhý zvyšok, ktorý rýchlo černie a často je miestom pre vstup hubových chorôb. Tiež nesmieme výhonok rozdrviť, nožnice musíme mať ostré, pričom rezná plocha má byť mierne sklonená, aby dažďová voda nestekala cez púčik. Režeme nad zdravým a von smerujúcim púčikom, aby sme nezahusťovali ker.
JARNÝ REZ Vykonáva sa na jar koncom marca (začiatkom apríla), po prezimovaní, teda po odstránení zimnej prikrývky, keď už pominulo nebezpečenstvo mrazivých nocí, najlepšie za podmračného alebo mrholivého počasia. Rez všetkých typov ruží začíname odstránením všetkého starého, zmrznutého a odumretého dreva. Farba kôry a dreva takýchto výhonov je hnedá a striháme až po zdravé drevo, ktoré je biele alebo belavozelené a má zelenú kôru.
Cieľ rezu :

upraviť tvar kra
dopestovať žiadanú veľkosť kvetov a čas kvitnutia
zmladzovanie kra, tým predlženie jeho života

Pravidlom je, že čím ker silnejšie rastie, tým menej výhonky skracujeme (6 – 10 púčikov od začiatku výhonu) – čím ker rastie slabšie, tým ponechávame kratšiu časť výhonku (2 – 4 púčiky).
Ak toto pravidlo neuplatníme:


- Silný ker skrátený na 3 očká vyženie málo veľmi silných a dlhých výhonkov s nepekným zhlukom veľkých kvetov na vrchole. Predchádzame tomu skorým zaštipnutím nápadne silného, ešte dužinatého výhonu, ktorý sa rozkonári nižšie. Tento jav sa nazýva vystreľovanie a nepôsobí na záhone pekne.
- Keď slabšiemu kru ponecháme veľa púčikov, vytvára viac tenkých a slabých výhonkov s malými kvetmi a zreteľne sa vyčerpáva, často vypučia len najvyššie položené púčiky a dolná časť kra je holá.


Skorý jarný rez kvitnutie urýchľuje, naopak, neskorý odďaľuje. Keď ho uskutočníme až v strede apríla, rastliny budú už také vyvinuté, že rezom stratia veľa síl a ich vývoj sa oneskorí. Ak nás prekvapí neskorý aprílový mráz už po vykonaní rezu a popáli mladé výhonky, skrátime ich na 12 cm a o 8 – 10 dní začnú pučať. V tom prípade sa kvetu dočkáme až koncom júna. Ruže sa vedia dobre regenerovať.
LETNÝ REZ Vykonáva sa v lete a jeho hlavnou úlohou je podporenie tvorby ďalších kvetov. Množstvo kvetov, ktoré ker vytvorí je ale aj záležitosť odrody.
Odkvitnutý kvet spolu s 2 – 3 listami odstráňujeme ešte před úplným odpadnutím lupienkov, v čase keď stratia estetický vzhľad. Snažíme sa aby posledný ponechaný púčik na výhonku smeroval von a nezahusťoval ker. Aby sme urýchlili vypučanie tohoto púčika, opatrne odlomíme k nemu prisadnutý list aj s časťou listovej stopky, ktorý obsahuje brzdiacu látku, ktorá zabraňuje predčasnému vypučaniu.
Po odkvitnutí opakujeme letný rez opísaným spôsobom aj niekoľkokrát. Z pazúch listov vyrastú nové výhonky s rozkvitajúcimi pukmi asi o 6 týždňov. V septembri už ruže šetríme, aby drevo mohlo v pokoji vyzrieť a vedelo sa ubrániť proti mrazom.
Mnohokveté ruže po postupnom odkvitnutí orežeme od celých súkvetí nad prvým listom, výhodov sú však dnes už šľachtené odrody, ktoré sa očistia samé.
Rez popínavých ruží Mladé výhonky nemajú obyčajne v prvom roku vôbec kvety, ale to nie je dôvod na ich hlboké zrezávanie. Chránime ich , pretože v budúcom roku na nich vyrastú krátke konáriky s kvetmi. Po 2 – 3 rokoch už tieto výhonky kvety netvoria, preto ich ako staré drevo odstraňujeme. Nad miestom očkovania z pôdy vyháňajú mladé výhonky, ktoré sú často chybne považované za vlky a sú vyrezávané. Práve oni sú prejavom zdravého rastu ruže. Nimi sa rastlina omladzuje. Preto na jar skracujeme len konce krátkych výhonkov, ktoré sú takmer vždy namrznuté a hlavný rez robíme hneď po odkvitnutí. Šetríme pri ňom všetky mladé výhonky o odstraňujeme len výhonky staršie ako 4 roky a to priamo od povrchu pôdy.Včas pri tom odstraňujeme odkvitnuté kvety, čím podporíme opätovné kvitnutie (v lete pri silnom olistení je to dosť pracné , ale efektívne, pričom sa rastliny nevyčerpávajú tvorbou plodov). Ak ker výdatne pohnojíme, môžme očakávať bujný rast.

http://www.rosarium.sk/clanok/strihanie



tu sa naučíš veľa:

Rez ruží Hnojenie (prihnojovanie ruží: Ruža k dobrému rastu potrebuje v pôde dostatok živín, nedostatok má za následok zníženú schopnosť rastliny odolávať hubovým chorobám a živočíšnym škodcom. Pri hnojení je dôležitý najmä vek ruží. V prvom roku po vysadení ruže nehnojíme, lebo nie sú ešte dobre zakorenené. V druhom roku ich prihnojujeme a v ďalších nasledujúcich rokoch pravidelne hnojíme. Z priemyselných hnojív sa osvedčil Cererit a to 5 až 6 Dg na m2 pri prihnojovaní a 7 až 8 Dg na m2 pri hnojení. Výhodné je používať aj hnojivo Herbasin 1. Z organických hnojív používame maštaľný hnoj a to 6 až 7 kg na m2, kompost, ktorý sa môže k ružiam zapraviť do pôdy kedykoľvek. S priemyselnými hnojivami môžeme do pôdy zapravovať aj rašelinu. Táto nepôsobí ako hnojivo, ale je výborným zdrojom humusu v pôde. Treba používať rašelinu, ktorá je neutralizovaná vápnom. Lebo inak zvyšuje kyslosť pôdy. Pri zaprávaní hnojív do pôdy súčasne odkrývame ruže.
Rez ruží Hlavný rez ruží sa robí na jar. Účelom je zmladiť ruže a tým aj predĺžiť ich vek, upraviť tvar kríka, respektívne tvar korunky na stromčekových ružiach a dosiahnuť buď veľké kvety na dlhých, alebo viac menších kvetov na kratších výhonkoch. Je to dané kultivarom a skupinou ruží. Najvhodnejšie obdobie na rez je po jarných mrazoch. Skorým rezom by sme donútili vypučať púčiky a v prípade mrazov by mladé výhonky zmrzli. Presný termín rezu je ťažko stanoviť pretože závisí od poveternostnej situácie a od klimatických podmienok. Neskorý rez má za následok značné odčerpanie síl rastliny a pučanie púčikov sa oneskorí. Režeme asi 5 až 8 mm mierne šikmo od púčika smerom dolu. Posledný ponechaný púčik na výhonku má smerovať von z kríka, aby sa dosiahol rozložitý tvar. Veľmi slabé, zmrznuté a suché výhonky sa odstraňujú od základu. Dobre urastený a na stanovišti zakorenený krík má mať 5 až 6 vyvinutých, silných výhonkov. Občas sa stáva, že z koreňovej časti rastliny vyrastajú plané výhonky, vyrežeme ich z miesta vyrastania, ktoré býva často aj 10 cm pod úrovňou pôdy.

Rez veľkokvetých ruží V jeseni vysadené ruže upravíme na jar rezom. Na silnejších výhonkoch sa ponechávajú 3 až 4 púčiky, na slabších 1 až 2 púčiky. Veľmi slabé a krátke výhonky sa odstránia od základu. Toto platí pri reze na jeseň, alebo na jar vysádzaných ruží všetkých skupín. Staršie veľkokveté ruže režeme na 3 až 6 púčikov, ak sú vysadené na záhonoch. Ak chceme z kríka získať väčšie kvety na dlhších výhonkoch, ponechávame len 3 až 4 púčiky. Treba prihliadať na to, že silnejším výhonkom ponechávame viac púčikov a slabším menej. Pri zmladzovaní starých kríkov si rez rozdelíme na 2 až 3 roky. Za jeden rok zmladíme jednu polovicu, alebo jednu tretinu kríka. Staré, holé výhonky sa odstraňujú od základu.
Rez mnohokvetých ruží Rez mnohokvetých ruží je pomerne ťažký. Je to dané tým, že kultivary mnohokvetých ruží sa líšia výškou vzrastu. Obyčajne sa ponecháva jedna polovica, až jedna tretina vzrastu kríka, tým počet púčikov na výhonkoch kolíše v rozmedzí 3 až 7. Záleží na skúsenostiach, aby sa pre daný kultivar našiel správny postup rezu.
Rez popínavých ruží Popínavé ruže obyčajne kvitnú na 2 až 4-ročných výhonkoch, preto sa tieto výhonky nerežú. Zrezávame len suché, zmrznuté, alebo výhonky zahusťujúce krík. Staršie ako 4-ročné výhonky sa vyrezávajú od základu, aby sa podporil rast nových. Tento cyklus sa opakuje každoročným zmladzovaním tak, aby krík pôsobil esteticky.
Rez sadových ruží Sadové ruže sa prakticky vôbec nerežú. Vyrezávame len výhonky suché, namrznuté a tie, ktoré zahusťujú krík.
Rez miniatúrnych ruží Miniatúrne ruže sa zrezávajú asi na polovicu vzrastu kultivaru.
alicka6
19.10.11,13:59
Budem sa podľa toho riadiť, takže na jeseň nie, až na jar spravím rez.
Ďakujem Vám mockrát na rady - boli užitočné. :)