bibka6
12.10.11,08:24
Ahojte, chcem sa spýtať, či môžem vymáhať našu pohľadávku od zákazníka, ktorý si u nás objednal tovar prostredníctvom e-mailu. Tovar je už asi 5 mesiacov u nás na sklade a nie sú schopní si ho vyzdvihnúť. Faktúra je dávno po splatnosti, nakoľko sme sa dohodli, že ju môžem vystaviť a že ju uhradia. Žial do dnešného dňa síce mám "ich" tovar, ale svoje peniaze nie.DPH samozrejme odvedená. Môžem posunúť pohľadávku nášmu správcovi pohľadávok??
kn-alka
12.10.11,06:28
Keďže si zákazníci neprišli po tovar, faktúru treba stornovať. Nemôžete vymáhať peniaze za niečo, čo ste nepredali - máte to na sklade.
eva.toth
12.10.11,06:52
Správca pohľadávok nemá čo vymáhať, ak tovar je stále Váš. Faktúru treba stornovať. Treba urobiť dodatočné daňové na DPH a ponížiť si tak vlastnú daňovú povinnosť v danom mesiaci, alebo Q, alebo zvýšiť nadmerný odpočet v danom mesiaci, alebo Q. Druhá možnosť je vystaviť dobropis v dnešnom mesiaci, alebo Q a celú fa dobropisovať /opačné znamienka/ a potom už nerobiť dodatočné daňové na DPH v minulých obdobiach, ale budeš teraz mať zníženú povinnosť, alebo zvýšený nadmerný odpočet. Trochu s tým bude problém ak opravu urobíš v dnešnom mesiaci, alebo Q, podložila by som to nejakým dokladom, príjemkou na sklad, že bol tovar vrátený odberateľom/
Tweety
12.10.11,07:21
Ahojte, chcem sa spýtať, či môžem vymáhať našu pohľadávku od zákazníka, ktorý si u nás objednal tovar prostredníctvom e-mailu. Tovar je už asi 5 mesiacov u nás na sklade a nie sú schopní si ho vyzdvihnúť. Faktúra je dávno po splatnosti, nakoľko sme sa dohodli, že ju môžem vystaviť a že ju uhradia. Žial do dnešného dňa síce mám "ich" tovar, ale svoje peniaze nie.DPH samozrejme odvedená. Môžem posunúť pohľadávku nášmu správcovi pohľadávok??
No to je dobre. Chcete peniaze za niečo, čo ste ani nepredali. Otázka znie, ako ste mohli vyfakturovať niečo, čo ste teda ani nepredali? Kedže ste tak urobili, fakturovali ste neoprávnene a treba fakturáciu stornovať, nie žiadať peniaze, pretože vám v skutočnosti pohľadávka ani nevznikla.