VladimirBA
12.10.11,08:27
Pekny den poradaci.
Dlhšiu dobu som robil riaditeľa s.r.o. (nebol som spolocnik) a teraz mi spoločnici ponukli a odpredali svoje podiely, cim som ziskal 100% OP a teda jednoosobovu s. r. o., kde som sa vymenoval konatelom, ale ostal aj ako zamestnanec - riaditel (mam este 3 zamestnancov na dohodu).
Som teda majitel, konatel a aj zamestnanec (riaditel) tej istej s.r.o.. Je to normalny stav?
Myslite, ze by nebolo nieco lepsie, rozumnejsie, vyhodnejsie..... aj z hladiska odvodov?
Vdaka za vsetky nazory a rady.
zk24
12.10.11,06:36
Pekny den poradaci.
Dlhšiu dobu som robil riaditeľa s.r.o. (nebol som spolocnik) a teraz mi spoločnici ponukli a odpredali svoje podiely, cim som ziskal 100% OP a teda jednoosobovu s. r. o., kde som sa vymenoval konatelom, ale ostal aj ako zamestnanec - riaditel (mam este 3 zamestnancov na dohodu).
Som teda majitel, konatel a aj zamestnanec (riaditel) tej istej s.r.o.. Je to normalny stav?
Myslite, ze by nebolo nieco lepsie, rozumnejsie, vyhodnejsie..... aj z hladiska odvodov?
Vdaka za vsetky nazory a rady.

Je to uplne normalna situacia. Vzhladom k tomu, ze u nas je povinne zdravotne poistenie, je dobre poberat nejaky prijem, ktoreho sa platia odvody, aby ste si tuto povinnost vykryli.

Co je vyhodnejsie z hladiska odvodov? Mozno zmluva o vykone funkcie konatela s odmenou je mierne vyhodnejsia oproti zamestnaneckemu pomeru (co sa tyka povinnych odvodov).

Je hlavne na Vas aky prijem ocakavate - pravidelny / nepravidelny. Vysoky alebo nizky a podobne....

Kazdopadne spolocnik/konatel/zamestnanec je bezna kombinacia.
zk24
12.10.11,06:59
Este doplnim, ze zo zakonniku prace vyplyvaju pre zamestnanecky pomer rozne povinnosti, ktore treba dodrziavat... ako minimalna mzda, narok na dovolenku, zabezpečenie stravného (gastráčov),.....

Takze skuste si premysliet co od firmy ocakavate - ake vyhody, prijmy, a podobne, a potom sa da vybrat "najlepsia" moznost...

Vy ako konatel spolocnosti a spolocnik zaroven nemusite mat vobec ziaden pracovny pomer a prijem z vasej firmy. mozete byt dobrovolne nezamestnany a platit si iba zdravotne poistenie povinne, co je momentalne 46,06 € do konca roka, potom tusim 47,68 €. Tam vsak treba pocitat s tym, ze ked neprispievam do socialnej poistovne, v buducnosti nemozem od nej nic ocakavat... takze vsetko si treba zvazit.
VladimirBA
12.10.11,07:10
Vdaka za obšírnu odpoved.... pekný deň.
eva.toth
12.10.11,07:11
Je možné mať aj pracovný pomer na kratšiu dobu ako 8 hod. Napr. menej ako 4 hodiny , vtedy sa vyhneš povinnosti nákupu gastrolístkov pre svoju osobu. Ak Ti pôjde o Tvoju budúcnosť, napr. dôchodok, nemocenské treba si dať vyššiu mzdu, Ak máš podpísanú pracovnú zmluvu, vystupuješ ako zamestnanec, nie ako konateľ, spoločník, so všetkými právami a povinnosťami podľa Zákonníka práce.