katuliK1986
12.10.11,08:28
Dobrý deň,

ospravedlňujem sa, že sa zaoberám takou banálnou vecou, ale ide o môj prvý dobropis v živote, nie je nikto, kto by mi v tom pomohol a to čo je na nete mi moc nepomohlo :-(

Kupovali sme automobil. V máji sme dostali faktúru na prijatú platbu - zálohu

ZD 16 666,67 EUR
DPH 3 333,33 EUR bola DPH, ktorú som si uplatnila.
v septembri prišla faktúra za auto, kde mi odpočítali od celkovej sumy aj zálohovú platbu 20 000,-EUR.
Napr. 57000,-EUR ZD
11700,-EUR DPH
-20000,- Záloha

Avšak faktúra mala chybu, tak postupovali nasledovne:

Teraz v septembri mi prišiel dobropis na zálohovú platbu - so septembrovým dátumom
+ dobropis na pôvodnú faktúru, kde sa odpočítala záloha
+ nová faktúra bez odpočítania zálohy, pretože tá sa celá dobropisovala

Ako postupovať, keď som si už uplatnila DPH v máji zo zálohovej FAD a ako to všetko zaúčtovať? :-(

ďakujem veľmi pekne
KEJKA
12.10.11,07:05
vysporiadaj všetko pekne v decembri. Mám za to, že dodávateľ nevie vystaviť alebo systém mu nedovoľuje vystaviť faktúru s odpočtom zálohy v členení na mínus náklad a mínus DPH.....................
Ak si v máji mala riadny doklad k platbe, tak si si odpočítala DPH správne.
pôvodnú faktúru s jednou sumou -20000 EUR/záloha ignoruj, ved sama píšeš, že je nesprávna.
novú faktúru zaúčtuj tak ako je vystavená, 042,343/321
dobropis zaúčtuj -314,-343/-321
a vyrovnaj s novou faktúrou - zníži sa ti záväzok o 20000 EUR.
katuliK1986
12.10.11,07:15
presne tak ako píšeš, dodávateľ nie je schopný vystaviť faktúru s odpočtom zálohy v členení na mínus náklad a mínus DPH, preto sa dobropisuje.
tú pôvodnú faktúru s -20 000 EUR záloha som zatiaľ nezaúčtovala, pôvodne som ju chcela ignorovať a urobiť to presne tak, ako píšeš, len som si nebola istá, či len tak môžem tú faktúru ignorovať a ignorovať zároveň aj ten dobropis k nej. takže môžem natvrdo ignorovať?
KEJKA
12.10.11,17:54
tak nerozumiem,
čo chceš ignorovať? JA som napísala, že ignoruješ chybne vystavenú faktúru.
zo zálohy si si DPH odpočítala, teraz na základe dbp. ju vrátiš.
a ostrú faktúru bez zmienky o zálohe riadne zaúčtuješ.
napísala som to hádam predtým inak?
katuliK1986
13.10.11,05:31
nie, napísala si to presne tak. ja tiež hovorím o ignorácií tej zle vystavenej faktúry, tú normálnu dobre vystavenú samozrejme neignorujem :D to by som si dala :D
pochopila som to KEJKA, ďakujem, len sa asi neviem vyjadriť :(
KEJKA
13.10.11,05:36
:) no to niekedy ani ja..... tak asi si to pochopila, držím palce, všetko dobré
a hlasujem za vyriešené.
miro_l
13.10.11,11:14
Mal by som jednu otázku ohľadne dobropisu.
Pri vystavovaní pohľadávky za 2 Q som preklepol jednu sumu v položkách fa. Skutočnú cenu som tým navýšil o 720 EUR. Podľa mňa by som mal dobropisovať sumu pôvodne vystavenú 2803.52 EUR o 720 EUR a tým by som opravil sumu za službu na cenu skutočnú 2083,52 EUR.
Odberateľ odo mňa požaduje vystornovať celú položku v pohľadávke. Je jeho požiadavka správna?
KEJKA
13.10.11,12:33
prečo vystornovať?
pri oprave ZD sa vystavuje dobropis, uvažuješ správne.
miro_l
13.10.11,16:12
prečo vystornovať?
pri oprave ZD sa vystavuje dobropis, uvažuješ správne.
No práve. Napísal som, ako uvažoval podnikateľ.
Budem dobropisovať. Len som si chcel overiť postup a vyšku sumy, ako som uviedol.