Ejo
12.10.11,10:43
Dobrý deň. Ak na faktúre od dodávateľa mám zle vyčíslenú dph /rozdiel pár centov/, tak nárok na odpočet mám dph, ktorá je uvedená na faktúre, nakoľko túto musel dodávateľ zaplatiť? Alebo mám opraviť a nárok na odpočet bude iný ako je na faktúre?
Ďakujem
KEJKA
12.10.11,08:49
bud vrátiš faktúru na prepracovanie, alebo odpočítaš sumu na faktúre.
Tweety
12.10.11,08:52
Dobrý deň. Ak na faktúre od dodávateľa mám zle vyčíslenú dph /rozdiel pár centov/, tak nárok na odpočet mám dph, ktorá je uvedená na faktúre, nakoľko túto musel dodávateľ zaplatiť? Alebo mám opraviť a nárok na odpočet bude iný ako je na faktúre?
Ďakujem
Údaje na faktúre opravovať nemôžeš, buď necháš fa prepracovať, alebo uplatníš toľko, koľko je na faktúre. Musíš postupovať tak, ako už uviedla v predch. príspevku Kejka.
Ejo
12.10.11,08:54
Uvediem príklad z faktúry:
ZD= 121,-
DPH= 24,31
Spolu: 145,31

Takže ja účtujem presne ako je na faktúre, odpočet dph 24,31.
Ejo
12.10.11,08:55
O.K. už som pochopila, takže všetko presne ako je na faktúre, aj základ dane, dph aj sumu celkom.
Ďakujem
betka
12.10.11,20:11
Keď robím DP, vznikajú mi rozdiely aj 2 € na DPH. Vznikajú nesprávnym zaokrúhľovaním napr. z ERP a to sa potom nazbiera. Ak mi zákazník zaplatil túto daň ja ju musím "odviesť" v rovnakej sume. Ak by to takto nefungovalo, došlo by k výzvam so strany DU, že majú opraviť DP, a tu by sme sa mohli obohatiť :D, aby to bolo v súlade so ZD. ;)
Betina2
17.10.11,10:13
Ahojte, asi budem mimotemy, ale už neviem kde mám hladať alebo sa mám opýtať.
Mám pred sebou doklad z ERP na nákup platobnou kartou, rôzny spotreb. mat. a pod. Problém je v tom, že to nie je klasická fiškálna účtenka, ale nefiškálny doklad Kópia účtenky. Názov by mi nevadil, ale, nie je tam rozpis základu dane ani rozpis DPH, len položky dokladu a celková suma (súčet predajných cien položiek) k úhrade. Plus identifikačné údaje. Uvažujem prosím správne, že z takéhoto dokladu nemôžem nijako odpočítať DPH na vstupe? A potom ďalšia úvaha - keďže nemôžem odpočítať túto dph, lebo nemám riadny daňový doklad, tak jednoznačne účtovať o tejto DPH ako o pripočítateľnej položke k ZD, však? (nedaňová 548AE ?). Dobre. A potom ako so základom dane z jednotlivých položiek....podľa mňa ani tieto nemôžem uplatniť ako daňovú položku, lebo nemám vyčíslený ZD (neviem ho z dokladu) a daň....mám nejakú divnú logiku, ked si myslím, že celý doklad o nákupe bude pripočítateľnou položkou k ZD? resp., ak kupujúci trebárs stratil originál dokladu z ERP a toto mu vystavili následne...(ja neviem dôvod prečo), tak kým nie je riadny doklad, zaúčtovať to ako pohľadávku voči držiteľovi karty a viac to neriešiť? Ako by ste to urobili? Ten kompletný doklad asi ani nemáme.
Betina2
18.10.11,07:04
Ahojte, asi budem mimotemy, ale už neviem kde mám hladať alebo sa mám opýtať.
Mám pred sebou doklad z ERP na nákup platobnou kartou, rôzny spotreb. mat. a pod. Problém je v tom, že to nie je klasická fiškálna účtenka, ale nefiškálny doklad Kópia účtenky. Názov by mi nevadil, ale, nie je tam rozpis základu dane ani rozpis DPH, len položky dokladu a celková suma (súčet predajných cien položiek) k úhrade. Plus identifikačné údaje. Uvažujem prosím správne, že z takéhoto dokladu nemôžem nijako odpočítať DPH na vstupe? A potom ďalšia úvaha - keďže nemôžem odpočítať túto dph, lebo nemám riadny daňový doklad, tak jednoznačne účtovať o tejto DPH ako o pripočítateľnej položke k ZD, však? (nedaňová 548AE ?). Dobre. A potom ako so základom dane z jednotlivých položiek....podľa mňa ani tieto nemôžem uplatniť ako daňovú položku, lebo nemám vyčíslený ZD (neviem ho z dokladu) a daň....mám nejakú divnú logiku, ked si myslím, že celý doklad o nákupe bude pripočítateľnou položkou k ZD? resp., ak kupujúci trebárs stratil originál dokladu z ERP a toto mu vystavili následne...(ja neviem dôvod prečo), tak kým nie je riadny doklad, zaúčtovať to ako pohľadávku voči držiteľovi karty a viac to neriešiť? Ako by ste to urobili? Ten kompletný doklad asi ani nemáme.

Tak uvažujem správne, že celý doklad dať ako nedaňový náklad a bez odpočtu dph? Ďakujem za info.
KEJKA
18.10.11,09:09
doklad by som vrátila klientovi a vôbec neúčtovala, nech si vybaví faktúru a toto by bol len doklad o platbe.
jeso
18.10.11,09:26
Ahojte, asi budem mimotemy, ale už neviem kde mám hladať alebo sa mám opýtať.
Mám pred sebou doklad z ERP na nákup platobnou kartou, rôzny spotreb. mat. a pod. Problém je v tom, že to nie je klasická fiškálna účtenka, ale nefiškálny doklad Kópia účtenky. Názov by mi nevadil, ale, nie je tam rozpis základu dane ani rozpis DPH, len položky dokladu a celková suma (súčet predajných cien položiek) k úhrade. Plus identifikačné údaje. Uvažujem prosím správne, že z takéhoto dokladu nemôžem nijako odpočítať DPH na vstupe? A potom ďalšia úvaha - keďže nemôžem odpočítať túto dph, lebo nemám riadny daňový doklad, tak jednoznačne účtovať o tejto DPH ako o pripočítateľnej položke k ZD, však? (nedaňová 548AE ?). Dobre. A potom ako so základom dane z jednotlivých položiek....podľa mňa ani tieto nemôžem uplatniť ako daňovú položku, lebo nemám vyčíslený ZD (neviem ho z dokladu) a daň....mám nejakú divnú logiku, ked si myslím, že celý doklad o nákupe bude pripočítateľnou položkou k ZD? resp., ak kupujúci trebárs stratil originál dokladu z ERP a toto mu vystavili následne...(ja neviem dôvod prečo), tak kým nie je riadny doklad, zaúčtovať to ako pohľadávku voči držiteľovi karty a viac to neriešiť? Ako by ste to urobili? Ten kompletný doklad asi ani nemáme.


možno pripomienka úplne mimo - ale pozri identifikačné údaje, či je dodávateľ platiteľom DPH / či má IČ DPH / , ak nie je platiteľom nemal prečo rozpisovať základ a DPH ...
Betina2
18.10.11,10:02
možno pripomienka úplne mimo - ale pozri identifikačné údaje, či je dodávateľ platiteľom DPH / či má IČ DPH / , ak nie je platiteľom nemal prečo rozpisovať základ a DPH ...

Doklad je od Baumaxu, takže je platiteľ dph....mám od nich vela dokladov a vždy to bolo OK, len nechápem, prečo teraz dali len toto....a áno, ide mi o odpočet, aj ked je to platené kartou.....vrátim to na doplnenie a potom sa uvidí, ved aj neskôr ked bude doklad (ak ho doplnia) tak sa to preúčtuje a ODPOčíTA V DALšOM OBDOBí....momentálne s tým asi nič aj tak neporiešim :( A aj tak nejde o velkú sumu, takže zatial to ponechám celé ako pohladávku voči držitelovi karty :( a potom sa uvidí...
nika.sum
20.10.11,10:17
Ahoj, este sa vratim k povodnemu prispevku. Mne chodia od jednej firmy faktury, kde je tiez vysledna suma DPH par centov vzdy rozdiel oproti tomu ze mne vypocita softwer (a pocita dobre). Su to faktury kolaciky, takze to vznika pravdepodobne tym nacitavanim jednotlivych poloziek. Len vzdy je to tak, ze mne vyjde, ze by sme mali nizsi narok na odpocet ako je na fakture. Je spravne ze takto vystavuju faktury, nemal by ich softwer DPH vypocitavat z celkovej zaplatenej sumy? Musim si presne uplatnit co je na fakture, ak ju nechcem vracat na prepracovanie ( je ich vela) alebo si mozem uplatnit nizsiu sumu podla toho ako mi to vypocita PC (urcite nie vyssiu)?
babi2
20.10.11,10:39
Ahoj, este sa vratim k povodnemu prispevku. Mne chodia od jednej firmy faktury, kde je tiez vysledna suma DPH par centov vzdy rozdiel oproti tomu ze mne vypocita softwer (a pocita dobre). Su to faktury kolaciky, takze to vznika pravdepodobne tym nacitavanim jednotlivych poloziek. Len vzdy je to tak, ze mne vyjde, ze by sme mali nizsi narok na odpocet ako je na fakture. Je spravne ze takto vystavuju faktury, nemal by ich softwer DPH vypocitavat z celkovej zaplatenej sumy? Musim si presne uplatnit co je na fakture, ak ju nechcem vracat na prepracovanie ( je ich vela) alebo si mozem uplatnit nizsiu sumu podla toho ako mi to vypocita PC (urcite nie vyssiu)?Ak si uplatníš nižšiu DPH, ako je na faktúrach, za to Ťa nikdo kárať nebude, ale čo urobíš s tou neuplatnenou DPH? Ja by som to účtovala a odpočtovala tak ako je na faktúrach, veď dodávateľ odvedie a Ty si uplatníš, štát nedopláca, a predpokladám že je tam veľmi malý rozdiel, teda len niekoľko centový, či
Ovena1
20.10.11,11:32
Stala sa mi taká vec, že mi dodávateľ opravil faktúru ponížením ceny. Poslal jednoducho opravenú faktúru s tým, že tú pôvodnú zlikvidijeme. Bola to faktúra z ČR a robili sme samozdanenie a následne odpočet. Problém nastal, že ja som to pozabudla opraviť v evidencii a zdanila som pôvodnú faktúru s vyššou sumou a následne vyššiu aj odpočítala. Je treba spraviť DDP? Konečný výsledok DP sa tým nezmení, bude stále ten istý.
zk24
20.10.11,11:51
Stala sa mi taká vec, že mi dodávateľ opravil faktúru ponížením ceny. Poslal jednoducho opravenú faktúru s tým, že tú pôvodnú zlikvidijeme. Bola to faktúra z ČR a robili sme samozdanenie a následne odpočet. Problém nastal, že ja som to pozabudla opraviť v evidencii a zdanila som pôvodnú faktúru s vyššou sumou a následne vyššiu aj odpočítala. Je treba spraviť DDP? Konečný výsledok DP sa tým nezmení, bude stále ten istý.

Podľa mňa DDP, lebo ti nesedí evidencia s podaným DP DPH.
nika.sum
20.10.11,12:36
Ak si uplatníš nižšiu DPH, ako je na faktúrach, za to Ťa nikdo kárať nebude, ale čo urobíš s tou neuplatnenou DPH? Ja by som to účtovala a odpočtovala tak ako je na faktúrach, veď dodávateľ odvedie a Ty si uplatníš, štát nedopláca, a predpokladám že je tam veľmi malý rozdiel, teda len niekoľko centový, či

no niekedy na niektorych aj 10 centov, vacsinou 5-8 centov. Mam na to upozornit dodavatela, je v poriadku, ze vystavuje takto faktury? neviem nevystavujem faktury za tovar, ale bola som v tom, ze DPH sa vypocitava z celkovej sumy za vsetok tovar. Komplikuje mi to aj samotne nahravanie faktur, pretoze kazdu jednu musim opravovat v PC.
ale dakujem za odpoved.
nika.sum
20.10.11,14:27
Teraz mi klient poslal doklad - nazov Dodaci list, ale obsahuje to IC DPH,DIC, ICo ako dodavatela aj odberatela,je tam vycisleny zaklad dane, dph a cena celkom, dokonca je tam aj cislo ziv.opravnenia, je tam len datum vyhotovenia a bolo to hradene platobnou kartou. Nemali by mi dodat fakturu?
KEJKA
20.10.11,14:38
podľa popisu DL má všetky náležitosti faktúry v zmysle zákona.
ak nie je dátum dodania, je totožný s dátumom vystavenia.
Gong
24.10.11,09:10
dobrý deň, prišla mi faktúra za el. energiu ktorej splatnosť je 21.10.11 je to za obdobie 1.8.11-31.01.12, prosím vás robim dph-čku, môžem si dań odpočítať už za tento 3.štvrťrok. ďakujem
Uľa
24.10.11,09:17
Prosím vás o radu: Platca DPH registrovaný od 01.02.2011 dostal faktúru s nasledovnými údajmi:
dátum vyhotovenia: 06.05.2011
dátum dodania: 06.05.2011
dátum splatnosti: 13.05.2011
Ale v texte je : faktúrujem vám vyúčtovanie tepla za rok 2010 podľa prílohy (v roku 2010 ešte nebol platca DPH).
Myslím, že nemá nárok na odpočet, tak vás prosím o radu.
Ďakujem
Gong
24.10.11,09:42
dobrý deň, prišla mi faktúra za el. energiu ktorej splatnosť je 21.10.11 je to za obdobie 1.8.11-31.01.12, prosím vás robim dph-čku, môžem si dań odpočítať už za tento 3.štvrťrok. ďakujem
prosím poradíte
tweedle
24.10.11,09:46
dobrý deň, prišla mi faktúra za el. energiu ktorej splatnosť je 21.10.11 je to za obdobie 1.8.11-31.01.12, prosím vás robim dph-čku, môžem si dań odpočítať už za tento 3.štvrťrok. ďakujem

Aký je dátum dodanie služby? alebo dátum zdaniteľného plnenia? od toho sa to odvíja
Gong
24.10.11,09:52
Aký je dátum dodanie služby? alebo dátum zdaniteľného plnenia? od toho sa to odvíja
nie je tam práveže uvedený žiaden dátum dodania, ide o opakované dod. služby za el. energiu, preddavkové platby, je len dátum vyhotovenia a splatnosť
Gong
24.10.11,10:09
nie je tam práveže uvedený žiaden dátum dodania, ide o opakované dod. služby za el. energiu, preddavkové platby, je len dátum vyhotovenia a splatnosť

prosím ako by ste to riešili, dakujem
tweedle
24.10.11,10:40
aj mne chodia takéto faktúry ale vždy tam mám dátum dodania, aj dátum spotreby,,,mrzí ma to ale neviem
Betina2
24.10.11,10:42
dobrý deň, prišla mi faktúra za el. energiu ktorej splatnosť je 21.10.11 je to za obdobie 1.8.11-31.01.12, prosím vás robim dph-čku, môžem si dań odpočítať už za tento 3.štvrťrok. ďakujem

Zisti z faktúru dátum dodania a podla toho sa dalej zariadiš. Splatnosť je pre dph bezpredmetná a obodbie tiež, teba zaujíma dátum dodania na faktúre a fakt, či do dňa podania dp máš k dispozícii faktúru.
Betina2
24.10.11,10:46
nie je tam práveže uvedený žiaden dátum dodania, ide o opakované dod. služby za el. energiu, preddavkové platby, je len dátum vyhotovenia a splatnosť

Tak pozri aký predpis platieb ti poslali spolu s posledným vyúčtovaním. Tam by to mohlo byť. Taká tabulka s dátumom dodania a dátumom splatnosti každej splátky, prípadne v texte že dátum splatnosti je zároveň dátumom dodania. Myslím, že aj plynári to tak nejako písali vždy spolu s vyúčtovaním, ak sa nemýlim. Skús pohladať to posledné vyúčtovanie, na základe ktorého vyčíslili tieto pravidelné splátky.
Betina2
24.10.11,10:48
Gong, ked to nenájdeš, tak tento mesiac proste tú dph neuplatníš a do dalšieho DP DPH to pohladáš a zaradíš do dalšieho obdobia dph :)
tweedle
24.10.11,10:52
súhlasím, aj tak sa dá :)
mondes
16.11.11,21:12
Zdravím Vás a prosím o radu. Ak využívam súkromné auto na podnikanie, tak mám nárok na odpočet DPH z bločkov o nákupe DPH? Vďaka.
marjankaj
16.11.11,21:27
Zdravím Vás a prosím o radu. Ak využívam súkromné auto na podnikanie, tak mám nárok na odpočet DPH z bločkov o nákupe DPH? Vďaka.

Nie.
babi2
16.11.11,21:50
tiež som si myslela, že nie, no našla som aj takúto odpoveď:
http://moje.hnonline.sk/node/3988
marjankaj
16.11.11,22:12
tiež som si myslela, že nie, no našla som aj takúto odpoveď:
http://moje.hnonline.sk/node/3988

No potom to bude zaujímavý výpočet.
K prejazdeným km si vypočíta spotrebu a k tomu cenu. A k akému dátumu si ten odpočet uplatní? Podľa tankovania alebo podľa uskutočnených jázd? Veď z bločku pri tankovaní ešte nebude vedieť koľko bude mať súkromných a koľko služobných km.
Ale keď sa mu to vyplatí a DÚ mu to pri kontrole uzná.

A možno sa ešte opýta, či musí viesť knihu jázd?:eek:
marjankaj
17.11.11,00:25
tiež som si myslela, že nie, no našla som aj takúto odpoveď:
http://moje.hnonline.sk/node/3988

Podnikateľ postupuje pri používaní súkromného vozidla na pracovné cesty podľa §19 ods.2) písm. e)


e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Tak by postupoval aj keby na pracovnú cestu vyslal svojich zamestnancov. Veď pracovná cesta súvisí s podnikaním.

To by znamenalo, že aj pri pracovnej ceste zamestnanca zamestnancovým vlastným vozidlom si môže uplatniť odpočet DPH?

Ďalej:
Ak by do súkromného vozidla kúpil autorádio, prípadne zimné pneumatiky alebo mal auto v oprave, tak má nárok na odpočet DPH? Keby súkromné vozidlo používal iba na podnikanie? Alebo aspoň pomernú časť DPH (podľa kilometrov), ak má aj súkromné jazdy?


Ak platí to stanovisko DRSR, tak by mal mať nárok aj na toto. Som zvedavý, ako by reagovalo DRSR.
mondes
17.11.11,14:22
Vďaka, takže ak využívam auto na podnikateľské účely a mám bločky za PHM, vypočítam si podľa vzorca, koľko môžem dať do N a finito. DPH si na tých bločkoch pri účtovaní vôbec nevšímam. Správne?
optimistka
17.11.11,14:47
ja to robím tak, že účtujem o bločkoch za mesiac ako o výdaji NZD, uplatním si odpočet DPH a do nákladov dávam prepočet podľa vzorca a používam cenu PHM bez DPH - do prevádzkovej réžie a daňovou kontrolou mi to prešlo bez problémov,
Bublinka33
21.11.11,08:49
Ahojte poradaci,

vedeli by ste mi poradit ako je to s odpoctom DPH na stavebny pozemok? Viem, ze odpocet je mozny len neviem kedy si mozem DPH odpocitat. Dna 30.06.2011 spolocnost - platitel DPH kupila na zaklade faktury pozemok tiez od platitela DPH. V ten den ho aj prevzala. Mozem si DPH odpocitat v mesiaci jun alebo az vtedy kedy Kataster povoli vklad vlastnickeho prava do katastra? Dakujem pekne.
KEJKA
21.11.11,09:13
vtedy, ked dodávateľovi vznikla DP a máte doklad so všetkými náležitosťami.
Betina2
21.11.11,10:58
Podnikateľ postupuje pri používaní súkromného vozidla na pracovné cesty podľa §19 ods.2) písm. e)



Tak by postupoval aj keby na pracovnú cestu vyslal svojich zamestnancov. Veď pracovná cesta súvisí s podnikaním.

To by znamenalo, že aj pri pracovnej ceste zamestnanca zamestnancovým vlastným vozidlom si môže uplatniť odpočet DPH?

Ďalej:
Ak by do súkromného vozidla kúpil autorádio, prípadne zimné pneumatiky alebo mal auto v oprave, tak má nárok na odpočet DPH? Keby súkromné vozidlo používal iba na podnikanie? Alebo aspoň pomernú časť DPH (podľa kilometrov), ak má aj súkromné jazdy?


Ak platí to stanovisko DRSR, tak by mal mať nárok aj na toto. Som zvedavý, ako by reagovalo DRSR.

Vrátim sa ešte k tejto problematike, ak smiem :). Dovolím si pripojiť aj spomínané stanovisko DRSR, aby to tu bolo pekne pokope červené na bielom. Schválne som vyznačila istú časť textu.:)

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Z pohľadu zákona o DPH si platiteľ dane môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených tovarov (napr. z PHM kúpených do vozidla, ktoré nie je zaradené v obchodnom majetku platiteľa, avšak platiteľ ho využíva na svoje podnikanie) v takom rozsahu, v akom použije prijaté tovary (PHM) na účely svojho podnikania ako platiteľ

nazor DRSR je teda jasny moze si uplatnit DPH, zakon o DPH totiz nerozlisuje auto zaradene a nezaradene. v praxi sa stretavam s roznymi nazormi danovych poradcov ja sa priklanam na stranu DRSR teda uplatnovat.

Úmyselne som zdôraznila, že môže odpočítať v takom rozsahu, v akom ich použije ako platiteľ na svoje podnikanie. V praxi to znamená, že ak auto nie je zaradené v majetku, je súkromné a je dôvodné podozrenie a aj možnosť (a aj prax), že sa toto auto používa nie len na podnikanie, ale aj na súkromné účely (vid niektoré jazdy, ktoré určite z pohľadu zákona o dani z príjmu nie je možné uznať za daňovo uznateľné, vid ak mám miesto podnikania uvedené na domácej adrese...), sa z tohto dôvodu prikláňam k názoru, že ak chcem uplatniť 100% DPH, musím bezpodmienečne preukazovať knihou jázd, kam sa jazdy vykonali, preukazovať spoptrebované PHL podla počtu najazdených km a vyvrátiť tak pozdozrenie na súkromné použitie. Ďalšie, čo ma zaráža: Kedže platitelovi DPH nemusí z povahy jeho podnikania vyplynúť povinnosť používať koeficient DPH, lebo v podnikaní používa podla zákona DPH plnenia aj na dodania oslobodené, tak potom si neviem vysvetliť, ako a či vôbec je možné vypočítavať nejaký pomer alebo použiť nejaký vzorec na to, kolko a akým spôsobom si môžem z nákupu PHL odpočítať.....ved v jeden mesiac môžem najazdiť 2/3 jázd firemne a druhý mesiac, ked nie je robota, tak len 1/4, nasledujúci mesiac celú sumu využijem na firemné účely a akolo vianoc týmto autom odveziem deti a manželku so sebou na lyžovačku do a z Álp......samozrejme natankujem u nás a budem chcieť odpočítať DPH z nákupu plnej nádrže phl.........Ak si niekto vie obhájiť, že tankoval phl do súkromného auta len na podnikateľské účely, tak prosím, nech sem priloží jasný návod ako na to, rada sa priučím a iste aj klienti uvítajú takú možnosť, ale zatial som ja osobne v prípade uplatnovania odpočtu dph z nakúpenej PHL do súkromného auta opatrná. V iných prípadoch, mimo phl a pod. kde sa to dá jasne preukázať, tak pochybnosti nevidím. Ono je to aj o tom, kto a za akých okolností príde na kontrolu a či na kontrolu Dane z príjmu alebo na kontrolu dph, či firma dosiahla stratu, alebo daňovú povinnosť, či má DU vrátiť nadmerný odpočet a v akej výške atď, osobne radšej zaplatím tú DPH a zahrniem ju do základu dane vo forme náhrady za PHL podla priemernej spotreby a paušálu za odjazdené kilometre. Ak sa to pánom a paniam podnikateľkám nepáči, nie je problém auto vložiť do majetku, tak prípadne aj odpisovať a odpočítavať DPH zo všetkého, čo sa k nemu nakúpi....ak by som ja bola kontrolór , tak asi z pohladu DPH neuznám 100% odpočtu z PHL aj spotrebného materiálu do auta (kvap.do ostrekovača, motorový olej, chladiaca zmes...a tiež samozrejme vybavenie auta pneumatikami, či autorádiom....) a otázka by bola, v prípade nejakého % odpočtu, ako sa prišlo k tomu výpočtu a ako sa ten konkrétny výpočet preukáže a obháji (ale nie za obdobie 1 či 2 mesiacov, ale z dlhodobého pohľadu, a to môže byť najmä na začiatku takého používania OA docela problém.....)
To je môj názor, samozrejme rada si ho nechám vyvrátiť argumentami. Vychádzala som však z litery zákona a tá žiadnu PHL z osobného auta v prípade DPH nerieši. Koeficient je tam riešený vo všeobecnosti vo vzťahu k oslobodeným dodaniam :(
Bublinka33
21.11.11,18:30
Mam iba fakturu a viem, ze dodavatelovi vznikla dna 30.6. povinnost platit DPH. My sme si to v juni takisto odpocitali, akurat ma zmiatlo rozhodnutie zo Spravy katastra ze az dna 24.8. povolili vklad. Ale tak hadam to s DPH nema nic spolocne. Velmi pekne dakujem, Kejka za odpoved lebo som sa normalne vystrasila ci som postupovala spravne.
Marie00
22.11.11,07:24
Ahojte,
V účtovníctve máme hospodársky rok, ktorý končí 30.9.2011, ja som dostala včera doklad za jún 2011, môžem si ešte uplatniť odpočítanie dane podaním dodatočného daňového priznania za september 2011?
Tweety
22.11.11,07:25
Ahojte,
V účtovníctve máme hospodársky rok, ktorý končí 30.9.2011, ja som dostala včera doklad za jún 2011, môžem si ešte uplatniť odpočítanie dane podaním dodatočného daňového priznania za september 2011? Áno.
Marie00
22.11.11,07:37
A mohla by som aj v októbri 2011 odpočítať, v našom novom hospodárskom roku, keď je doklad za jún 2011 alebo to už nie je možné? ďakujem
babi2
22.11.11,07:37
Ahojte,
V účtovníctve máme hospodársky rok, ktorý končí 30.9.2011, ja som dostala včera doklad za jún 2011, môžem si ešte uplatniť odpočítanie dane podaním dodatočného daňového priznania za september 2011?Prečo DDP, odpočet môžeš uplatniť v tom období, v ktorom si doklad obdržala
Zákon o DPH
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Marie00
22.11.11,07:56
Áno, ten paragraf poznám, len ma zmiatlo v citovanom paragrafe to najskôr a najneskôr a keďže nám hospodársky rok skončil v 09/2011, som myslela, že už to odpočítať teraz nemôžem.
babi2
22.11.11,07:59
Áno, ten paragraf poznám, len ma zmiatlo v citovanom paragrafe to najskôr a najneskôr a keďže nám hospodársky rok skončil v 09/2011, som myslela, že už to odpočítať teraz nemôžem. v tomto § sa pre možnosť odpočtu hovorí o kalendárnom roku
Marie00
22.11.11,08:07
ale §51 odsek 3 hovorí zasa,že ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok. Ale ďakujem.:)
babi2
22.11.11,08:17
ale §51 odsek 3 hovorí zasa,že ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok. Ale ďakujem.:) a odsek 2 hovorí,
Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka,/čiže v Tvojom prípade hospodárskeho roka/ v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 pí
Tweety
22.11.11,08:26
a odsek 2 hovorí,
Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka,/čiže v Tvojom prípade hospodárskeho roka/ v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 pí Takže môže podať DDP, alebo si ju uplatní v ďalšom hosp. roku. Druhá možnosť je lepšia.
Marie00
22.11.11,08:35
Ďakujem veľmi pekne:)
babi2
22.11.11,08:42
V tomto prípade je potrebné odpočítať DPH v období, kedy bol doklad obdržaný, tu už nie je možnosť odpočtu do konca kalendárneho /hospodárskeho/ roka

citácia z priloženého súboru

Nárok na odpočet DPH
S cieľom zníženia počtu podávaných dodatočných DPH priznaní, Ministerstvo Financií doplnilo ustanovenia o nároku
na odpočet DPH, čím umožnilo platiteľom DPH odpočítať daň v ktoromkoľvek zdaňovacom období v kalendárnom
roku (hospodárskom) roku.
Pri odpočítavaní DPH, platiteľ musí posúdiť vznik nároku na odpočet DPH a potom rozlíšiť medzi :
(1)Faktúrou prijatou do lehoty na podanie daňového priznania
DPH môže byť odpočítaná najskôr v mesiaci, kedy vznikol nárok na odpočet a najneskôr v poslednom mesiaci
kalendárneho (hospodárskeho) roka, v ktorom nárok na odpočet vznikol.
(2)Faktúrou prijatou po lehote na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie príslušného
kalendárneho (hospodárskeho) roka, v ktorom nárok na odpočet vznikol
DPH musí byť odpočítaná za zdaňovacie obdobie (mesiac / štvrťrok), v ktorom bola faktúra prijatá.
Vyššie uvedený postup pri odpočítavaní DPH môže byť uplatnený počínajúc 1. januárom 2009 za podmienky, že
nárok na odpočet DPH vznikol po 1. januári 2009.
Bublinka33
22.11.11,20:00
Chcela by som Vas poprosit o radu. Uz som to tu spominala, ale mam v tom hokej. Spolocnost na zaklade Kupnej zmluvy zo dna 29.6. kupila pozemok - zastavane plochy. V juni si tato spolocnost ako platitel DPH dan odpocitala. Sprava katastra vsak povolila vklad az 24.8. a list vlastnictva bol vydany 12.9. Odpocitali sme si DPH v spravnom obdobi?
KEJKA
22.11.11,20:37
a prečo chceš odpoved duplicitne, ved sama píšeš, že si sa už pýtala............
ano, postupovala si správne. Samozrejme, ak si mala faktúru, resp. KZ mala všetky náležitosti faktúry. No to už musíš vedieť sama.
Bublinka33
22.11.11,20:59
Dnes ma zneistila kolegyna, preto som sa este raz pytala. Velmi pekne ti Kejka este raz dakujem. Mam totiz na to danovu kontrolu, tak pomaly nespavam. :-((
janaGT
13.01.12,19:50
prosím o uistenie v prípade uplatnenia DPH:
fa vystavená v 10/11
dodanie 10/11
prišla v 10/11
môžem využiť § 52 a uplatniť DPH až v 12/11?
mondes
14.01.12,21:59
Prosím Vás, vo februári 2011 nám došla faktúra v sume 348 Eur s DPH s dátumom vystavenia 1.2.2011, dátumom dodania 19.1.2011 a dátumom splatnosti 8.2.2011. Ale keďže sme sťahovali kanceláriu, akosi sa nám stratila. Až v novembri nám volali z firmy, že sme im neuhradili faktúru. Poslali nám kópiu faktúry, ktorú sme uhradili 29.11.2011. Chcem uplatniť odpočet DPH. S akým dátumom mám tú faktúru zaúčtovať, aby som si uplatnila odpočet DPH v 4. Q. 2011?
Mila123
14.01.12,22:22
aby mi ich sw ťahal do 4 Q. 2011 dávam ich k 01 10 2011....
cloe
14.01.12,22:26
prosím o uistenie v prípade uplatnenia DPH:
fa vystavená v 10/11
dodanie 10/11
prišla v 10/11
môžem využiť § 52 a uplatniť DPH až v 12/11?

Áno, môžeš.
mondes
14.01.12,22:28
Ale dátum vystavenia a splatnosti dám taký, aký je uvedený na faktúre. Len dátum dodania dám k 1.10.2011. Či?
cloe
14.01.12,22:28
Prosím Vás, vo februári 2011 nám došla faktúra v sume 348 Eur s DPH s dátumom vystavenia 1.2.2011, dátumom dodania 19.1.2011 a dátumom splatnosti 8.2.2011. Ale keďže sme sťahovali kanceláriu, akosi sa nám stratila. Až v novembri nám volali z firmy, že sme im neuhradili faktúru. Poslali nám kópiu faktúry, ktorú sme uhradili 29.11.2011. Chcem uplatniť odpočet DPH. S akým dátumom mám tú faktúru zaúčtovať, aby som si uplatnila odpočet DPH v 4. Q. 2011?

Dátum zaevidovania v knihe došlých faktúr /dátum, kedy Vám bola doručená kópia/.
JAJA11
28.02.12,09:48
ja by som sa chcela spýtať na faktúru z 10/2011. Kúpili sme cez internet pneumatiky, ktoré sme uhradili v hotovosti. Pri úhrade som získala doklad o zaplatení dobierky. Čakala som na faktúru, ale keď nechodila, tak sme to urgovali mailom. Firma na mail neodpovedala a ja som na to zabudla. Pri kontrole v januári som na to prišla, tak som začala znovu volať, mailovať a nakoniec sa mi podarilo dovolať do firmy. Pani bola veľmi "príjemná", údajne faktúru poslali spolu s pneumatikami a druhú faktúru mi nepošle.... Nakoniec sme sa dohodli, že mi mailom pošle faktúru, alebo si mám poslať obálku so známkou a faktúru mi pošle, ale iba kópiu, originál nie. Momentálne mám mailom zaslanú faktúru - je to zoscanovaný originál - teda kópia faktúry.
Mám k tomu 2 otázky:
Je kópia faktúry dostatočným dokladom pre uplatnenie DPH, alebo mám žiadať originál faktúry?
Podľa zákona o DPH
§ 75 ods. 6 zákona o DPH – elektronická faktúra, vierohodnosť
pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry zabezpečená
 elektronickým podpisom
 EDI
 iným spôsobom zabezpečujúcim vierohodnosť pôvodu a
neporušenosť obsahu údajov
čo sa myslí pod pojmom - iným spôsobom zabezpečujúcim vierohodnosť neporušenia dokladov?
DPH z tejto faktúry si uplatním za mesiac 02/2012, nakoľko mi bola faktúra zaslaná v tomto mesiaci?