martinez
12.10.11,10:26
Ahojte, prosim o radu. Moj dobry kamarat vlastni malinku sro a ja som mu slubil, ze mu budem viest uctovnictvo. Na tom by nebolo nic neobvykleho, ale problem je v tom, ze ja mu to budem robit zdarma ! Budem podpisany ako uctovnik na dokladoch, zostavim uctovnu zavierku a pod., pricom s touto firmou nie som v ziadnom zamestnatelskom/vlastnickom/konatelskom vztahu. Nemam s nou nic spolocne. Otazky :

1/ Musi byt medzi nami spisane nejake poverenie ? Prikazna zmluva ? alebo nemusime mat ziadnu dohodu (teraz nemyslim dohodu z pohladu zakonnika prace)....?
2/ On mi raz do tyzdna donesie domov doklady na zauctovanie. Moze si to vykazat ako sluzobnu cestu? ...........ja myslim, ze ano. Aky mate nazor vy?

Dakujem za vsetky nazory
Tweety
12.10.11,08:43
Ahojte, prosim o radu. Moj dobry kamarat vlastni malinku sro a ja som mu slubil, ze mu budem viest uctovnictvo. Na tom by nebolo nic neobvykleho, ale problem je v tom, ze ja mu to budem robit zdarma ! Budem podpisany ako uctovnik na dokladoch, zostavim uctovnu zavierku a pod., pricom s touto firmou nie som v ziadnom zamestnatelskom/vlastnickom/konatelskom vztahu. Nemam s nou nic spolocne. Otazky :

1/ Musi byt medzi nami spisane nejake poverenie ? Prikazna zmluva ? alebo nemusime mat ziadnu dohodu (teraz nemyslim dohodu z pohladu zakonnika prace)....?
2/ On mi raz do tyzdna donesie domov doklady na zauctovanie. Moze si to vykazat ako sluzobnu cestu? ...........ja myslim, ze ano. Aky mate nazor vy?

Dakujem za vsetky nazory
Ak mu to budeš robiť zadarmo, tvoje meno na dokladoch nemôže byť. K druhej otázke, ak ty nebudeš oficiálne zamestnancom,(dohodárom) to, že pocestuje za Tebou nemôže byť PC. PZ je obchádzanie ZP.
martinez
12.10.11,09:04
No prave teraz som volal na danove riaditelstvo, kde som sa na to informoval. Ak uzavrieme nejaku zmluvu napriklad na zaklade obcianskeho zakonnika, na zaklade ktorej budem mat oficialne poverenie a splnomocnenie k vedeniu uctovnictva (aj ked bezodplatne), tak sa na doklady podpisovat mozem a on si moze uplatnit cestovne nahrady, ak mi tie doklady donesie do miesta, ktore je v takejto zmluve uvedene. Z hladiska dani z prijmov nemam ziadne povinnosti a ani dopady, lebo ziadny zdanitelny prijem mi neplynie.
Stefan2005
12.10.11,09:06
Práca zadarmo je vo svete docela bežná vec - hovorí sa tomu dobrovoľníctvo. Dobrovoľníctvo (registrované) je ovšem zamerané na určité oblasti spoločenského života - sociálnu oblasť (charitu), prácu s mládežou, životné prostredie, zdravotníctvo,... Vo sfére podnikania sa s tým moc nestretávam.
Hoci práca zadarmo nie je vylúčená - napr. výpomoc rodinných príslušníkov pri podnikaní SZČO.

Zodpovedať na tvoju otázku je nemožné už aj z pohľadu toho, že nevieme tvoj status - teda nie je jedno, či si živnostník, zamestnanec, nezamestnaný, ... - určite si vieš doplniť možné úskalia z jednotlivých možností...

V jednom z materiálov DRSR stojí niečo v tomto duchu:

Ak nejde v zmluve o výkon práce, ktorá je predmetom činnosti fyzickej osoby na základe živnostenského oprávnenia resp. podľa osobitných predpisov, výkon práce podľa pokynov zadávateľa (mandanta) je závislou činnosťou podľa § 5 ods. 1 písm. d) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a zdaňuje sa v zmysle ustanovenia § 35 tohto zákona v úhrne zdaniteľných príjmov vyplatených v kalendárnom mesiaci, resp. zrážkovou daňou podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov.
Zita5
12.10.11,09:09
No prave teraz som volal na danove riaditelstvo, kde som sa na to informoval. Ak uzavrieme nejaku zmluvu napriklad na zaklade obcianskeho zakonnika, na zaklade ktorej budem mat oficialne poverenie a splnomocnenie k vedeniu uctovnictva (aj ked bezodplatne), tak sa na doklady podpisovat mozem a on si moze uplatnit cestovne nahrady, ak mi tie doklady donesie do miesta, ktore je v takejto zmluve uvedene. Z hladiska dani z prijmov nemam ziadne povinnosti a ani dopady, lebo ziadny zdanitelny prijem mi neplynie.

Tak tejto telefonickej odpovede jedného z daňových pracovníkov by som sa nedržala .
martinez
12.10.11,09:26
No dobre, tak nech to teda je zavislou cinnostou.. tak mi prosim zadefinujte ako aplikovat §35 a §43,3,j) ZDP (to uz vypadlo zo zakona) na prijem : 0,00 EUR....

pokial sa pozriem na §1,1,a) ZDP, tak tam sa hovori o tom, co je predmetom upravy ZDP a v §2,h) sa definuje co je to zdanitelny prijem....

to, co sa stale prepiera medzi uctovnikmi a daniarmi je to, ze si vyplacaju prijmy na zaklade roznych pochybnych zmluv na cinnosti, ktore su charakterizovane ako zavisla cinnost a to len preto, aby sa vyhli odvodom a zrazaniu preddavkov na dan.... v tomto ohlade vas chapem... ale tu predsa nejde o ziadny prijem ...
martinez
12.10.11,09:30
Ked budem chodit pomahat otcovi kazdu sobotu upratovat jeho byt, zdarma, tak co ? Je to opakovana cinnost ... a dokonca to ma charakter zavislej cinnosti (upratujem v jeho priestoroch a na zaklade jeho pokynov a prikazov). A teraz co ? mam sa ist kvoli tomu nahlasit do socialky lebo vykonavam zavislu cinnost ?

No urcite nie, lebo aj ked sa jedna o zavislu cinnost, ziadny prijem z nej neplynie.
Zita5
12.10.11,09:34
Prečo sa nedohodnete oficiálne (ako podnikatelia)na spolupráci s tým, že by ste si dohodli nejakú sumu , v ktorej by ste zohľadnili zľavu pre kamaráta ......ono robiť účtovníctvo pre kamaráta zadarmo sa môže v budúcnosti vypomstiť , že ako , to snáď všetci dobre vieme .
martinez
12.10.11,09:46
no lebo
1/ od neho ja peniaze nikdy nevezmem....
2/ ja nie som podnikatel.. ja mam len zamestnanecky pomer v jednej firme, v ktorej robim uctovnika na pracovnu zmluvu....
Stefan2005
12.10.11,09:56
nemusí ísť vždy len o dane a odvody - pozri si aj zákon 82/2005

§ 2 Vymedzenie pojmov
(1) Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom1) a
a) nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu2)

... no a účtovníctvo možno vykonávať a) dodávateľsky b) ako závislú činnosť c) príbuzný v priamom rade... d) alebo sám pre seba
martinez
12.10.11,10:17
nemusí ísť vždy len o dane a odvody - pozri si aj zákon 82/2005

§ 2 Vymedzenie pojmov
(1) Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom1) a
a) nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu2)

... no a účtovníctvo možno vykonávať a) dodávateľsky b) ako závislú činnosť c) príbuzný v priamom rade... d) alebo sám pre seba

Ok Stefan, ale podla mna treba vidiet aj ine suvislosti ako paragrafy. Ak by sme sa opreli o ten priklad, ktory som uviedol ohladom toho, ze chodim upratovat otcovi byt kazdu sobotu :
1/ vykonavam zavislu cinnost (praca je opakovana, v priestoroch u mojho otca, a plnim pokyny a prikazy mojho otca pri vykone tejto prace)
2/ robim to zdarma
3/ existuju na slovensku upratovacie firmy, ktore sa venuju upratovaniu a beru za to slusne peniaze.

Takze, tym ze chodim v sobotu otcovi upratovat zdarma som sa dopustil nasledovnych tazkych zlocinov :
1/ otec a ja sme zavisle osoby podla §2,n) v navaznosti na pism.o) a p) ZDP a tym ze sme si dohodli cenu nula, tak sme porusili §2,c) ZDP, lebo sme nepouzili cenu "bezne pouzivanu v mieste a case plnenia".. inak povedane, vznikol tu zdanitelny prijem vo forme nepenazneho prijmu, ktory sa rovna tejto "obvyklej cene"...
2/ na zaklade bodu 1 moj otec, resp. ja sme nezdanili zdanitelny prijem z bodu 1... v zmysle §276,1 zakona 300/2005 (trestny zakon) sme skratili dan v malom rozsahu, co sa potresta odnatim slobody na 1 az 5 rokov.
3/ kedze som vykonaval aj zavislu cinnost, nesplnil som si registracne povinnosti v prislusnych instituciach,
4/ podla tebou uvedeneho znenia §2 zakona 82/2005 vykonavam nelegalnu pracu

Zaver : Za to, ze zdarma upratujem otcovi byt a nezavolame na to upratovaciu sluzbu pojdem minimalne na rok do basy, a cakaju ma dalsie pokuty za nelegalnu pracu a neplnenie si registracnych a oznamovacich povinnosti.

Poucenie : Takto sa nemozu aplikovat paragrafy.
Stefan2005
12.10.11,10:21
... Za to, ze zdarma upratujem otcovi byt ...

... ak by si toto pýtal v zadaní témy, vôbec by som nebol na tému reagoval, prepáč, ale nemám k tomu čo viacej dodať.
Podľa môjho názoru je predsa len rozdiel medzi upratovaním pre svojho otca, a vedením účtovníctva pre právnickú osobu.
Zita5
12.10.11,11:00
Ahojte, prosim o radu. Moj dobry kamarat vlastni malinku sro a ja som mu slubil, ze mu budem viest uctovnictvo. Na tom by nebolo nic neobvykleho, ale problem je v tom, ze ja mu to budem robit zdarma !

Budem podpisany ako uctovnik na dokladoch, zostavim uctovnu zavierku a pod., pricom s touto firmou nie som v ziadnom zamestnatelskom/vlastnickom/konatelskom vztahu.
Nemam s nou nic spolocne. Otazky :

1/ Musi byt medzi nami spisane nejake poverenie ? Prikazna zmluva ? alebo nemusime mat ziadnu dohodu (teraz nemyslim dohodu z pohladu zakonnika prace)....?
2/ On mi raz do tyzdna donesie domov doklady na zauctovanie. Moze si to vykazat ako sluzobnu cestu? ...........ja myslim, ze ano. Aky mate nazor vy?

Dakujem za vsetky nazory

Pýtate sa aký máme názor , tak si dovolím napísať ten môj :

1) Niesť zodpovednosť ako účtovník za účtovníctvo, za vedenie ktorého som nikdy nedostala zaplatené , lebo to je kamarát je v dnešnej dobe trúfalosť (ani rodine)

2) Vedenie účtovníctva môže byť aj na pracovný pomer ( v ktorom momentálne ste aj Vy ako účtovník ) ale je aj živnosťou a je to opakovaná činnosť a i napriek tomu, že máte pracovný pomer sa mi stále natíska otázka .........že prečo to robíte zadarmo resp. chcete robiť zadarmo a tak upútať na seba pozornosť z pohľadu prípadnej daňovej kontroly u kamaráta ! ? Povedzme, že ja v tejto chvíli Vám verím, že kamarátovi chcete spraviť túto službu, tak ako píšete "zadarmo ". Ale bude veriť tomu aj niekto z kontrolných orgánov(pri už mnou spomínanej kontroly) a skutočne to nebude považovať za nelegálnu prácu , alebo neoprávnené podnikanie ? Ako dokážete , že ste od kamaráta neprijali ani korunu za tieto služby , ktoré mu poskytujete "zadarmo "?

3) Neporovnávala by som rodičov t.j. otca a upratovaním jeho bytu s poskytovaním služieb kamarátovi zadarmo .

4) Predpokladám, že máte ako občan doma aj softwér na vedenie účtovníctva

5) Pouvažujte dajte si všetky pre a proti a tak konajte

Asi toľko k Vašej otázke, čo ma momentálne napadlo .
KEJKA
12.10.11,17:39
dôležité je, aký program pre spracovanie použijete.
SW u svojho zamestnávateľa?............to hádam nie
vlastný SW?...........súhlasím s predchádzajúcim príspevkom, ale zároveň ak je dobrovoľne odmena nula, povinnosti zdaňovania apod. nie sú - to je môj názor.
SW priateľa? - to by bolo najlepšie riešenie, pokiaľ sa na doklady a výkazy, iné písomnosti bude podpisovať priateľ. Z tvojej strany je to nezištná výpomoc, nevidím problém.
Stefan2005
12.10.11,18:39
... pozrel som sa do archívu, podobná téma sa rozoberala aj pre 1,5 rokom
http://www.porada.sk/t137807-je-protizakonne-pracovat-zadarmo.html
Stefan2005
12.10.11,19:07
... vykonavam zavislu cinnost (praca je opakovana, v priestoroch u mojho otca, a plnim pokyny a prikazy mojho otca pri vykone tejto prace).... Poucenie : Takto sa nemozu aplikovat paragrafy.

Otázka nie je taká jednoduchá, ako si ju nastolil (hoci som presvedčený, že v prípade rodinnej výpomoci nikto nebude robiť problémy...).

Ale - v júli 2011 nadobudla účinnosť novela zákona 82/2005, podľa ktorej platí - citujem zo stránok advokátskej kancelárie http://www.ulclegal.com/sk/bulletin-pro-bono/2011/08/3049-nelegalna-praca-a-zamestnavanie :

"Podľa ust. § 3 ods. 2 zákona právnická osoba a fyzická osoba - podnikateľ nesmie nelegálne zamestnávať fyzickú osobu. Podľa novej úpravy uvedený zákaz platí nie len pre právnickú osobu a fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, ale aj pre nepodnikajúcu fyzickú osobu, ktorá zamestnáva fyzické osoby výkonom závislej práce podľa § 1 ods. 2 Zákonníka práce. V praxi pôjde o práce na súkromné účely v prospech nepodnikajúcej fyzickej osoby, napr. ak sa štátni príslušníci tretej krajiny, ktorí nemajú oprávnenie na pobyt v Slovenskej republike, nelegálne podieľajú na vedení a zabezpečovaní chodu domácnosti tejto nepodnikajúcej fyzickej osoby."

Takže tak. Súhlasím s tým, že keď nie je príjem, nie je daň a nie sú odvody. Ale môžu byť naplnené §§ ohľadne nelegálneho zamestnávania. Ak keď tie sa preukážu, môže sa nastoliť aj otázka krátenia dane, odvodov,.... citujem z vyššie uvedeného zdroja:
"....Právnická a fyzická osoba, ....má novú povinnosť, a to okrem uloženej pokuty za nelegálne zamestnávanie zaplatiť aj ďalšie dodatočné platby podľa článku 6 smernice 2009/52/ES, napr. dlžnú mzdu, náklady na doručenie dlžnej mzdy a dodatočnú platbu v sume rovnajúcej sa dani z príjmu, poistnému na sociálne poistenie a poistnému na zdravotné poistenie."

Preto ako už spomenula Zita5, najjednoduchšie je dohoda uzatvorená aj keď na minimálnu cenu....
martinez
21.10.11,14:25
Pýtate sa aký máme názor , tak si dovolím napísať ten môj :

1) Niesť zodpovednosť ako účtovník za účtovníctvo, za vedenie ktorého som nikdy nedostala zaplatené , lebo to je kamarát je v dnešnej dobe trúfalosť (ani rodine)

2) Vedenie účtovníctva môže byť aj na pracovný pomer ( v ktorom momentálne ste aj Vy ako účtovník ) ale je aj živnosťou a je to opakovaná činnosť a i napriek tomu, že máte pracovný pomer sa mi stále natíska otázka .........že prečo to robíte zadarmo resp. chcete robiť zadarmo a tak upútať na seba pozornosť z pohľadu prípadnej daňovej kontroly u kamaráta ! ? Povedzme, že ja v tejto chvíli Vám verím, že kamarátovi chcete spraviť túto službu, tak ako píšete "zadarmo ". Ale bude veriť tomu aj niekto z kontrolných orgánov(pri už mnou spomínanej kontroly) a skutočne to nebude považovať za nelegálnu prácu , alebo neoprávnené podnikanie ? Ako dokážete , že ste od kamaráta neprijali ani korunu za tieto služby , ktoré mu poskytujete "zadarmo "?

3) Neporovnávala by som rodičov t.j. otca a upratovaním jeho bytu s poskytovaním služieb kamarátovi zadarmo .

4) Predpokladám, že máte ako občan doma aj softwér na vedenie účtovníctva

5) Pouvažujte dajte si všetky pre a proti a tak konajte

Asi toľko k Vašej otázke, čo ma momentálne napadlo .

Ok, dakujem... ale bod 1 ste dufam nemysleli vazne? Podla §5, ods.2 zodpoveda za uctovnictvo uctovna jednotka a to aj ked poveri vedenim uctovnictva nejaku pravnicku alebo fyzicku osobu. A hlavne ked to urobi zadarmo a pre kamarata, tak si neviem predstavit nejake konsekvencie z jeho strany. A to, ze ani rodine by ste to zdarma neurobili ? A ani keby to bolo 5 dokladov za rok?.. no zaujimalo by ma, preco na porade poskytujete zdarma uctovno-danove informacie... za tie sa predsa sakramentsky dobre plati...