Cykloturista
12.10.11,13:20
Dobrý deň,

mal by som otázku, ak som zamestanec na TPP - OTEC dieťaťa, a plánujem nastúpiť po skončení manželkinej materskej dovolenky
na rodičovskú dovolenku ako dlho pred nástupom na rodičovskú dovolenku to mám oznámiť zamestnávateľovi a odkedy plynie
"ochranná lehota" kedy nemôžem dostať výpoveď?

Príklad ak by som chcel ako OTEC nastúpiť na rodičovskú dovolenku k 1.marcu 2012,
mal by to oznámiť mesiac dopredu teda aspoň k 1.februáru a už odvtedy plynie ochranná lehota?
Alebo až od doby nástupu na rodičovskú dovolenku?

A čo ak to oznámim dva, tri mesiace dopredu, aby som mohol pre zamestnávateľa zaškoliť na moje meisto nového zamestnanca?
Od kedy platí ochranná lehota?

Ďakujem
Ján z Malaciek
ivka70
12.10.11,11:34
Ochranna doba plati len v case, ked si na RD.
Poziadat o uvolnie na RD mozes kedykolvek, aj den predtym, zamestnavatel ti musi vyhoviet.

Ale zasa z profesionalneho hladiska by bolo vhodne upovedomit o tom zamestnavatela skor.
Tweety
12.10.11,11:40
Dobrý deň,

mal by som otázku, ak som zamestanec na TPP - OTEC dieťaťa, a plánujem nastúpiť po skončení manželkinej materskej dovolenky
na rodičovskú dovolenku ako dlho pred nástupom na rodičovskú dovolenku to mám oznámiť zamestnávateľovi a odkedy plynie
"ochranná lehota" kedy nemôžem dostať výpoveď?

Príklad ak by som chcel ako OTEC nastúpiť na rodičovskú dovolenku k 1.marcu 2012,
mal by to oznámiť mesiac dopredu teda aspoň k 1.februáru a už odvtedy plynie ochranná lehota?
Alebo až od doby nástupu na rodičovskú dovolenku?

A čo ak to oznámim dva, tri mesiace dopredu, aby som mohol pre zamestnávateľa zaškoliť na moje meisto nového zamestnanca?
Od kedy platí ochranná lehota?

Ďakujem
Ján z Malaciek
Iba doplní Ivku § znením, s ostatným súhlasím.
§166ZP
(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
rodina1
12.10.11,11:48
Dobrý deň,

mal by som otázku, ak som zamestanec na TPP - OTEC dieťaťa, a plánujem nastúpiť po skončení manželkinej materskej dovolenky
na rodičovskú dovolenku ako dlho pred nástupom na rodičovskú dovolenku to mám oznámiť zamestnávateľovi a odkedy plynie
"ochranná lehota" kedy nemôžem dostať výpoveď?

Príklad ak by som chcel ako OTEC nastúpiť na rodičovskú dovolenku k 1.marcu 2012,
mal by to oznámiť mesiac dopredu teda aspoň k 1.februáru a už odvtedy plynie ochranná lehota?
Alebo až od doby nástupu na rodičovskú dovolenku?

A čo ak to oznámim dva, tri mesiace dopredu, aby som mohol pre zamestnávateľa zaškoliť na moje meisto nového zamestnanca?
Od kedy platí ochranná lehota?

Ďakujem
Ján z Malaciek

Použijem citáciu zo ZP:
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka

§ 166


(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac
vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku,
predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia
a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

Na tvoju prvú otázku je odpoveď: najmenej jeden mesiac, ale to neznamená, že tak nemôžeš urobiť aj dva mesiace dopredu.

Ochranná doba v tvojom prípade začne až nástupom na rodičovskú dovolenku.
Zas citáciá zo ZP:
Zákaz výpovede
§ 64

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej
dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo
keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťamladšie ako tri roky,


(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že
by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí
uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec
oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

Z odseku 2) vyplýva, ak by ti dal zamestnávateľ výpoveď pred začiatkom na nástup na rodičovskú dovolenku a výpovedná doba by ti mala uplynúť v ochrannej dobe (teda počas RD), tvoj PP bude ukončený až posledným dňom ukončenia RD.
Cykloturista
12.10.11,19:52
Takže ako najlepšie postupovať, ak si chcem udržať prácu až do rodičovskej?

Som u zamestnávateľa len 4 roky, ak mu oznámim mesiac dopredu, že chcem nastúpiť na rodičovskú dovolenku,
čo ak sa niekto "naštve" a dá mi výpoveď? Môže mi ju dať, ale keďže bude výpovedná lehota dlhšia ako mesiac, tak mi výpoveď bude plynúť až po skončení Rodičovskej dovolenky? Dobre tomu rozumiem? Čiže nedávať vedieť skôr až kým nebude doba do RD kratšia ako výpovedá lehota?

Chcem sa zachovať korektne ku kolegom (aby som neodišiel zo dňa na deň a nemuseli zrazu mať kopu práce navyše a aby nový kolega získal ako takú prax) ale zase chcem mať istotu že sa na RD riadne dostanem. So šéfstvom vychádzam dobre ale to sa nedá povedať o personálnom oddelení.

Jano
Cykloturista
13.10.11,07:21
Prečítal som si aj info v článkoch:
Podľa novely zákonníka práce, ktorá platí od 1.9.2011 (http://www.mojepodnikanie.sk/zakony/zakonnik-prace), sa ruší súbeh výpovednej lehoty a odstupného.
Doteraz mal zamestnanec, ktorý dostal výpoveď, nárok na odstupné aj na výpovednú lehotu (http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/vypovedna-skusobna-doba). To sa teraz mení.
Detailné informácie o nových pravidlách pre výpovednú lehotu a skúšobnú dobu sa dozviete v článku Výpovedná lehota a skúšobná doba (http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/vypovedna-skusobna-doba).


Moja otázka:
Ak teda zamestnávateľovi oznámim mesiac/dva dopredu že chcem nastúpiť na RD
a predsa len by som dostal výpoveď, môže ma nútiť do odstupného?
Gabi03
14.10.11,18:23
Prečítal som si aj info v článkoch:
Podľa novely zákonníka práce, ktorá platí od 1.9.2011 (http://www.mojepodnikanie.sk/zakony/zakonnik-prace), sa ruší súbeh výpovednej lehoty a odstupného.
Doteraz mal zamestnanec, ktorý dostal výpoveď, nárok na odstupné aj na výpovednú lehotu (http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/vypovedna-skusobna-doba). To sa teraz mení.
Detailné informácie o nových pravidlách pre výpovednú lehotu a skúšobnú dobu sa dozviete v článku Výpovedná lehota a skúšobná doba (http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/vypovedna-skusobna-doba).


Moja otázka:
Ak teda zamestnávateľovi oznámim mesiac/dva dopredu že chcem nastúpiť na RD
a predsa len by som dostal výpoveď, môže ma nútiť do odstupného?

Nie, nútiť ťa nemôže. Ale prečo by si ty tam ostával pracovať, keď napr. do tej doby sa môžeš zaregistrovať na ÚP ako nezamestnaný a počas doby, ktorá by bola výpovedná, by si dostával podporu. ;)
Cykloturista
17.10.11,04:56
Nie, nútiť ťa nemôže. Ale prečo by si ty tam ostával pracovať, keď napr. do tej doby sa môžeš zaregistrovať na ÚP ako nezamestnaný a počas doby, ktorá by bola výpovedná, by si dostával podporu. ;)

Môžeš to bližšie rozviesť?
Chobot
17.10.11,08:26
Môžeš to bližšie rozviesť?

V tvojej otázke a situácii je veľa "keby". Príliš špekuluješ a nedá sa dopredu zabezpečiť voči všetkým eventualitám, ktoré môžu nastať. Najmä nevieš, čo urobí zamestnávateľ.

V každom prípade máš nárok čerpať rodičovskú dovolenku. Ak je zamestnávateľ ústretový a aj ty budeš seriózny a oznámiš to včas, môže sa zamestnávateľ zariadiť - zohnať za teba dočasnú náhradu. Neviem, akú pozíciu zastávaš, či je ľahké nájsť za teba náhradu, alebo či sa na tvoje miesto musí niekto zaškoliť, podľa toho by som na tvojom mieste dopredu oznámil (ak je to napr. práca skladníka, toho zoženú za 2-3 týždne, tak stačí oznámiť mesiac dopredu).

To, či môžeš dostať výpoveď, by som neriešil. Ak by ti chceli dať výpoveď, tak by na to museli mať zákonný dôvod. A ak by ti aj tak chceli dať výpoveď, tak to máš jedno, či ti ju dajú pred nástupom na RD alebo po skončení RD. Špekuláciami o ochrannej dobe nič nevyriešiš. V čom vidíš rozdiel, či budeš počas RD v pracovnom pomere, alebo ti skončí PP? Nie je v tom žiadny rozdiel - dávky aj tak vypláca štát.

Takže na tvojom mieste by tom urobil nasledovné: 2 mesiace dopredu by som písomne oznámil, že pôjdem na RD. Ty sa o viac starať nemusíš, ďalšie kroky sú na zamestnávateľovi. Ak ti dá výpoveď, tak ti dá. Dostaneš odstupné a do začiatku RD sa môžeš evidovať na úrade práce a poberať podporu. Ak ti nedá výpoveď, tak v daný deň nastúpiš na RD - či už bude za teba náhrada alebo nie. Teba to trápiť nemusí - ty si včas oznámil, že budeš na RD.
Cykloturista
17.10.11,15:36
Ďakujem za odpoveď a infromácie. Už teda viem na čom som. Dám personálnemu 2 mesiace dopredu vedieť, aby som sa zachoval korektne aj ku kolegom, a nemuseli narýchlo preberať moju prácu (majú dosť svojej).

"V čom vidíš rozdiel, či budeš počas RD v pracovnom pomere, alebo ti skončí PP? Nie je v tom žiadny rozdiel - dávky aj tak vypláca štát."
Toto som totiž nevedel - som si myslel že ak som na RD a pritom som stále u zamestnávateľa tak on niečo za mňa platí stále počas RD ( napr. nejaké sociálne, zdravotné ...) a ak by som bol počas RD na úrade práce, tak som si myslel že si niečo z toho platím sám. Preto som si myslel že je lepšie byť počas RD u zamestnávateľa a nie na úrade.
Chobot
18.10.11,07:43
Ďakujem za odpoveď a infromácie. Už teda viem na čom som. Dám personálnemu 2 mesiace dopredu vedieť, aby som sa zachoval korektne aj ku kolegom, a nemuseli narýchlo preberať moju prácu (majú dosť svojej).

"V čom vidíš rozdiel, či budeš počas RD v pracovnom pomere, alebo ti skončí PP? Nie je v tom žiadny rozdiel - dávky aj tak vypláca štát."
Toto som totiž nevedel - som si myslel že ak som na RD a pritom som stále u zamestnávateľa tak on niečo za mňa platí stále počas RD ( napr. nejaké sociálne, zdravotné ...) a ak by som bol počas RD na úrade práce, tak som si myslel že si niečo z toho platím sám. Preto som si myslel že je lepšie byť počas RD u zamestnávateľa a nie na úrade.

Keď si na RD, tak zamestnávateľ nemá s tebou žiadne náklady. rodičovský príspevok aj poistenie (zdravotné, sociálne) ti platí štát.