martaO
22.01.06,18:24
Prosím o pomoc:
1) Slovenský podnikateľ fakturuje za služby a dodávky materiálu, ktoré objednala slovenská spoločnosť. Avšak faktúry sa posielajú francúzskej spoločnosti, ktorá ich uhradí v EUR. Teda ako odberateľ je uvedná francúzska spoločnosť.
2) Tieto služby a materiál objednáva slovenská spoločnosť, ktorá vznikla za účelom sprostredkúvať tieto nákupy služieb a tovarov.
3) Aby to nebolo také jednoduché, tak príjemca tovaru a služby je tretia spoločnosť, ktorá menežuje vyššie uvedenú spoločnosť, u tejto sa všetko zoskupuje a podom podľa požiadaviek vydáva. Tovary a služby sú teda prijímané na území SR.
Moja otázka:
Ak uvediem na faktúre ako odberateľa francúzov, mala by som uviesť aj to, že tovary ostávajú na našom území a služby sú vykonávané na našom území ? Z hľadiska DPH aké DIČ odberateľa uvediem, ktorú spoločnosť, alebo je to jedno a uvediem napr. toho kto tovar a službu prevzal?
Vopred ďakujem za radu.:rolleyes:
durisovad
22.01.06,18:58
Sice je to dost zamotane, ale ja by som povedala tolko, ze ak tovar alebo sluzby chces fakturovat bez DPH, mala by si zistit danovu registraciu zahranicneho odberatela a k fakture prilozit nejaky doklad, ktorym preukazes odoslanie tovaru do zahranicia. Vzhladom k tomu, ze tovar zostava na Slovensku, DPH by som uctovala a na fakture by som uviedla DIC slovenskej spolocnosti. Tato spolocnost si DPH vynarokuje, takze nikto o nic nepride.
ALBO
22.01.06,19:14
Aké služby a rovar to sú. Ide o dodanie tovaru s montážou?
martaO
22.01.06,19:31
Nie tovar s montážou. Ide napr. o dodanie materiálu, nejaké kancelárske potreby a pod. a potom ide o prenájom nákladného automobilu. Tak že automobil bude prenajatý a vodiča si zamestná tá firma, ktorá si ho prenajme. Všetko sa deje na území SR. Je to úplne choré, že tlačia našich podnikateľov do niečoho, čo nevieme riadne ošetriť v zmysle našich zákonov. Každý nadáva Slovákom že sa dajú robiť nejaké veci ale my to nevieme. To isté som mala aj s rakúskou spoločnosťou. Generálna riaditeľka tvrdila, že v Rakúsku sa to dá. Tak dostala preložený náš zákon, ale aj tak si tvrdia svoje.