Jano789
12.10.11,15:00
Dobrý deň.Chcel by som vedieť ako je to s prihlásením SZČO do sociálnej poisťovne po ukončení a následnom otvorení živnosti. Vysvetlím môj prípad. Podnikám od roku 2008, povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne mi vznikla od 1.7.2009. Keďže som už dlhšiu dobu nemal žiadne zákazky tak som sa rozhodol 3.10.2011 živnosť ukončiť a tým pádom aj odhlásiť sa z platenia odvodov. Nakoľko sa mi po zhruba týždni naskytla možnosť znovu začať podnikať (nový odberateľ), otvoril som novú živnosť od 10.10.2011. Išiel som sa prihlásiť do soc. poisťovne ale tam mi vraveli, že mi od 10.10.2011 nevzniká povinnosť platiť odvody ako SZČO a povinnosť mi vznikne až od 1.7.2012 na základe príjmov za tento rok. Vie mi niekto vysvetliť prečo je to tak? Všade som čítal že SZČO budú platiť odvody vždy od otvorenia novej živnosti. Ďakujem
zk24
12.10.11,13:07
Ak si nemal v roku 2010 príjmy vyššie ako 3948,72 € povinnosť platit odvody od 1.7.2011 - 30.6.2012 nemáš.

Je možné, že od 1.7.2011 si nemal povinnosť odvody platiť, ale sám si sa z platenia neodhlásil.

Môžeš nám povedať aký si mal príjem za rok 2010 (príjmy bez odpočítania výdavkov) ?
Tweety
12.10.11,13:16
Dobrý deň.Chcel by som vedieť ako je to s prihlásením SZČO do sociálnej poisťovne po ukončení a následnom otvorení živnosti. Vysvetlím môj prípad. Podnikám od roku 2008, povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne mi vznikla od 1.7.2009. Keďže som už dlhšiu dobu nemal žiadne zákazky tak som sa rozhodol 3.10.2011 živnosť ukončiť a tým pádom aj odhlásiť sa z platenia odvodov. Nakoľko sa mi po zhruba týždni naskytla možnosť znovu začať podnikať (nový odberateľ), otvoril som novú živnosť od 10.10.2011. Išiel som sa prihlásiť do soc. poisťovne ale tam mi vraveli, že mi od 10.10.2011 nevzniká povinnosť platiť odvody ako SZČO a povinnosť mi vznikne až od 1.7.2012 na základe príjmov za tento rok. Vie mi niekto vysvetliť prečo je to tak? Všade som čítal že SZČO budú platiť odvody vždy od otvorenia novej živnosti. Ďakujem ÁNo, je to tak. Pozri tu, priamo od zdroja SP.

Kedy vzniká povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO

Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačnej najmenej.
Povinnosť prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do 11. júla 2011 a povinnosť platiť poistné má za obdobie od 1. júla 2011 SZČO, ktorá dosiahla za rok 2010 príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou vyšší ako 3 948,72 EUR (12 x 329,06 EUR).
Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO, ktorej je predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, vzniká od 1. októbra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej, a zaniká 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej.
Pri posudzovaní vzniku povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO a vzniku povinnosti platiť poistné sa do úvahy berú dosiahnuté príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za rok 2010 bez odpočítania výdavkov.

Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby (v období od 2. júla 2011) alebo ktorá mala prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, vzniká odo dňa opätovného nadobudnutia právneho postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby alebo odo dňa nasledujúceho po dni skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou pre vznik týchto poistení je, že k 1. júlu 2011 alebo k 1. októbru 2011, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za rok 2010 bol vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu.
Jano789
12.10.11,14:40
Príjem som mal niečo cez 5000€ a odvody som mal povinnosť platiť až do ukončenia živnosti 3.10.2011. Takže kvôli tomu to nie je. :confused:
zk24
12.10.11,14:48
Podľa môjho skromného názoru ste povinný platiť odvody do SP po znovuotvorení živnosti, až do 30.6.2012.
Jano789
12.10.11,15:01
Sociálna poisťovňa má iný názor. Takže idem hľadať ďalej :(
neostar
18.10.11,04:57
Dobrý deň, ja budem mať tento istý problém. K 1.10.2011 som odovzdal živnosť, príjem za rok 2011 mám 8000eur. Od januára 2012 chcem zase otvoriť živnosť. Budem musieť ihneď platiť odvody do SP alebo len od júla 2012 po odovzdaní daňového priznania za rok 2011? Ďakujem.
Xanti
18.10.11,05:14
Sociálna poisťovňa má iný názor. Takže idem hľadať ďalej :(Na tvojom mieste, požiadam o písomné stanovisko SP teda toho pracovníka, ktorí Ti tvrdí, že platiť nemusíš. Neboj sa hned by zmenil názor, alebo by si aspoň overil svoje info u nadriadeného.
Peniaze za odvody by som si mesačne odkladala, nakoľko aj ja som toho názoru, že platiť musíš. A ked by žiadali doplatiť za prvé by si mal z čoho a za druhé, dotyčný pracovník ktorý by Ti vystavil potvrdenie, že nei si povinný platiť by mal prúser. Aspoň by ich to naučilo, že sa majú naučiť zákony s ktorými pracujú.
zk24
18.10.11,05:16
Dobrý deň, ja budem mať tento istý problém. K 1.10.2011 som odovzdal živnosť, príjem za rok 2011 mám 8000eur. Od januára 2012 chcem zase otvoriť živnosť. Budem musieť ihneď platiť odvody do SP alebo len od júla 2012 po odovzdaní daňového priznania za rok 2011? Ďakujem.

Ak ste za rok 2010 nemal prijem 3948,72 € tak do 30.6.2012 odvody neplatíte. Ak ste mal, tak platíte aj teraz, a po znovuotvorení na to opäť nabehnete.

Ak Váš príjem taký nebol, a od 1.7.2011 odvody do SP neplatíte, tak najbližšie sa bude o vás rozhodovať až 30.6.2012 na základe daňového priznania 2011.
zk24
18.10.11,05:17
Hned od januára.

Gabika, prečo tak jednoznačne, že od januára? Vieme jeho príjem za rok 2010, respektíve či platí už teraz? Niečo som prehliadla?

Bol k 1.7.2011 povinný platiť odvody do SP?
Xanti
18.10.11,05:24
Zuzka zmazala som to,
neuvedomila som si, že zadávateľ nenapísal príjem za rok 2010 alebo info či teraz platí odvody.
tanis
20.10.11,20:30
Ahojte, ked uz sa tu rozobera ukoncenie SZCO, mna by zaujimalo ako je to v tomto pripade:
SZCO ukoncil cinnost 8.6.2011, nasledne sa odhlasil zo SP. Kedze k 30.6.2011 nebol SZCO, tak po tomto termine ukoncil aj platenie odvodov, ktore mu vychadzali z prijmu dosiahnuteho v roku 2009. Kedze uz nie je podnikatel, tak socialnu poistovnu nezaujima ani prijem za rok 2010 (aspon myslim).
Aj napriek tomu, ze ukoncil cinnost 8.6.2011 stihol od 1.1.2011 vytvorit prijem 8.000,00 EUR, z tohto titulu poda do 31.3.2012 danove priznanie za rok 2011 a ZP je po novom povinna spravit za neho rocne zuctovanie zdravotneho.
A teraz pride otazka:
Co socialna poistovna? Dosiahol v roku 2011 prijem zo SZCO vacsi ako spomenuta hranica, ale oficialne SZCO uz nie je. Ma sa prihlasovat do SP? Bude nieco platit od 31.6.2012, resp. bude vobec nieco platit, ak zivnost uz nebude otvarat?
Dakujem.
STRELEC
21.10.11,03:11
Keďže od 08.06.2011 je odhlásený zo Soc.poisťovne, tak je pravdepodobne dobrovoľnej nepoistenou osobou, pokiaľ nie je poistený inak, napr. ako zamestnanec. Ako nepoistená osoba nemá čo Sociálnej poisťovni platiť.
Zdravotná poisťovňa mu za rok 2011 zúčtuje preddavky na základe podaného priznania k daniam z príjmov za rok 2011. V príspevku zdravotné poistenie neriešiš, ale ak nie je inak poistený, tak by mal navštíviť zdravotnú poisťovňu a riešiť svoje poistenie po dni zrušenia živnosti.
zk24
21.10.11,04:39
Ahojte, ked uz sa tu rozobera ukoncenie SZCO, mna by zaujimalo ako je to v tomto pripade:
SZCO ukoncil cinnost 8.6.2011, nasledne sa odhlasil zo SP. Kedze k 30.6.2011 nebol SZCO, tak po tomto termine ukoncil aj platenie odvodov, ktore mu vychadzali z prijmu dosiahnuteho v roku 2009. Kedze uz nie je podnikatel, tak socialnu poistovnu nezaujima ani prijem za rok 2010 (aspon myslim).
Aj napriek tomu, ze ukoncil cinnost 8.6.2011 stihol od 1.1.2011 vytvorit prijem 8.000,00 EUR, z tohto titulu poda do 31.3.2012 danove priznanie za rok 2011 a ZP je po novom povinna spravit za neho rocne zuctovanie zdravotneho.
A teraz pride otazka:
Co socialna poistovna? Dosiahol v roku 2011 prijem zo SZCO vacsi ako spomenuta hranica, ale oficialne SZCO uz nie je. Ma sa prihlasovat do SP? Bude nieco platit od 31.6.2012, resp. bude vobec nieco platit, ak zivnost uz nebude otvarat?
Dakujem.

Pokiaľ znovu nezaloží živnosť, tak SP jeho príjem za rok 2011 zaujímať nebude. Živnosť nie je aktívna, nie je to od koho pýtať.*
Mila123
21.10.11,05:10
Ahojte, ked uz sa tu rozobera ukoncenie SZCO, mna by zaujimalo ako je to v tomto pripade:
SZCO ukoncil cinnost 8.6.2011, nasledne sa odhlasil zo SP. Kedze k 30.6.2011 nebol SZCO, tak po tomto termine ukoncil aj platenie odvodov, ktore mu vychadzali z prijmu dosiahnuteho v roku 2009. Kedze uz nie je podnikatel, tak socialnu poistovnu nezaujima ani prijem za rok 2010 (aspon myslim).
Aj napriek tomu, ze ukoncil cinnost 8.6.2011 stihol od 1.1.2011 vytvorit prijem 8.000,00 EUR, z tohto titulu poda do 31.3.2012 danove priznanie za rok 2011 a ZP je po novom povinna spravit za neho rocne zuctovanie zdravotneho.
A teraz pride otazka:
Co socialna poistovna? Dosiahol v roku 2011 prijem zo SZCO vacsi ako spomenuta hranica, ale oficialne SZCO uz nie je. Ma sa prihlasovat do SP? Bude nieco platit od 31.6.2012, resp. bude vobec nieco platit, ak zivnost uz nebude otvarat?
Dakujem.
iba doplnam predchádzajúce príspevky....
som rada, že neprejde novela o DOR, nakoľko by v tomto prípade bola povinnosť urobiť ročné zúčt. soc. poistenia- t.j. doplatok.......
Jana Motyčková
21.10.11,05:46
Aj keby DOR prešla, ročné zúčtovanie za rok 2011 by nerobil.
tanis
21.10.11,16:37
Dakujem vsetkym za prispevky.
Strelec - ano mas pravdu zdravotne sme neriesili, lebo tam je nam to jasne.
miro.l
13.01.12,09:09
Dobrý deň, mám otázku k tejto téme:
SZČO som od 1.3.2010, odvody si platím do sociálnej aj zdravotnej poisťovne platím dane..., ale momentálne sa mi naskytla možnosť ísť pracovať do zahraničia na TPP. Nástup mám zatiaľ určený na 1.6.2012 a minimálne budem vonku dva mesiace, možno dlšie. Preto by som chcel živnosť zrušiť.
ale po návrate by som chcel opäť založiť novú živnosť, viete mi niekto povedať či mám povinnosť platiť sociálne poistenie a ak áno v akej výške, bude to podľa DP za minulý rok, minimálna sadzba, alebo nebudem povinný platiť SP. Príjem za minulé zdaňovacie obdobie som mal vyšší ako 12-násobok vymeriavaceho základu.
Zdravotné poistenie je mi jasné, ale v tomto SP som sa trošku stratil.
Ďakujem vám za odpoveď
Bea Sirotka
13.01.12,10:50
Dobrý deň,
ja mám tiež podobnú situáciu.
Bola som SZČO od 1. 2. 2010 do 31. 5. 2011. Od 1.6.2011 som bola evidovaná na úpsavr-e ako nezamestnaná až do 31.12.2011. Od 1.1.2012 som opäť SZČO.
Domov mi prišiel list zo SP, že evidujú nedoplatok za moje predošlé podnikanie.
Keďže mi nikde neuviedli sumu, existuje nejaký vzorec, ako si vypočítať dlžnú časť? Zarobila som viac ako spomínaných 3900 EUR.

A vraj mi teraz od 1.1.2012 vznikla povinnosť platiť SP. Ale na úpsvar-e ma presviedčali, že mi nevznikla povinnosť, tak kto má pravdu?

Ďakujem vopred.
veronikasad
13.01.12,10:57
Dobrý deň,
ja mám tiež podobnú situáciu.
Bola som SZČO od 1. 2. 2010 do 31. 5. 2011. Od 1.6.2011 som bola evidovaná na úpsavr-e ako nezamestnaná až do 31.12.2011. Od 1.1.2012 som opäť SZČO.
Domov mi prišiel list zo SP, že evidujú nedoplatok za moje predošlé podnikanie.
Keďže mi nikde neuviedli sumu, existuje nejaký vzorec, ako si vypočítať dlžnú časť? Zarobila som viac ako spomínaných 3900 EUR.

A vraj mi teraz od 1.1.2012 vznikla povinnosť platiť SP. Ale na úpsvar-e ma presviedčali, že mi nevznikla povinnosť, tak kto má pravdu?

Ďakujem vopred.
aký príjem= tržby si mala za rok 2010 a rok 2011. Uveď aj základ dane za rok 2010.
..MARIA
20.04.12,17:04
Dobrý deň, mám takýto problem.:,
Som živnostník už 15 rokov.v roku 2009 som podnikanie prerušil. V marci 2010 som podnikanie znova obnovil. Išiel som do soc. poisťovne, kde mi povedali, že vzhľadom na to že som nemal príjem tak ma musia prihlásiť ako dobrovoľného platcu. Po ukončení daňového obdobia/za rok 2010/ som zašiel zas do soc. poisťovne aj s daňovým priznaním. Pracovníčka soc. poisťovne si to pozrela, povedala mi že mám nejaký nedoplatok. ten som vyrovnal a poistné som naďalej platil , tak ako mi to vypočítali. Teraz v marci 2012 som dostal rozhodnutie zo soc. poisťovne, kde si žiadajú doplatenie poistného. cca 900 €. Som v šoku. ja som si poistne platil a oni chcú teraz duplicitu. Ked som išiel do poisťovne, tak mi povedali, že som sa neodhlásil z dobrovoľného poistného a tým pádom mi vznikol súbeh poistného- / dobrovoľné poistenie+ povinné poistenie/ Nechápem na čo sa predkladali potvrdenia k 01.07., ked ma na to neupozornili. Neviete mi prosím niekto poradiť, či je možné sa odvolať proti takémuto postupu, nemáte niekto s týmto nejakú skúsenosť. Veď je to nehorázne, aby som 2x platil to isté..
Za poradenie Vám vopred ďakujem.
Katy a R
20.04.12,17:17
Dobrý deň, mám takýto problem.:,
Som živnostník už 15 rokov.v roku 2009 som podnikanie prerušil. V marci 2010 som podnikanie znova obnovil. Išiel som do soc. poisťovne, kde mi povedali, že vzhľadom na to že som nemal príjem tak ma musia prihlásiť ako dobrovoľného platcu. Po ukončení daňového obdobia/za rok 2010/ som zašiel zas do soc. poisťovne aj s daňovým priznaním. Pracovníčka soc. poisťovne si to pozrela, povedala mi že mám nejaký nedoplatok. ten som vyrovnal a poistné som naďalej platil , tak ako mi to vypočítali. Teraz v marci 2012 som dostal rozhodnutie zo soc. poisťovne, kde si žiadajú doplatenie poistného. cca 900 €. Som v šoku. ja som si poistne platil a oni chcú teraz duplicitu. Ked som išiel do poisťovne, tak mi povedali, že som sa neodhlásil z dobrovoľného poistného a tým pádom mi vznikol súbeh poistného- / dobrovoľné poistenie+ povinné poistenie/ Nechápem na čo sa predkladali potvrdenia k 01.07., ked ma na to neupozornili. Neviete mi prosím niekto poradiť, či je možné sa odvolať proti takémuto postupu, nemáte niekto s týmto nejakú skúsenosť. Veď je to nehorázne, aby som 2x platil to isté..
Za poradenie Vám vopred ďakujem.
no .. je to tak :mee: Asi s tým nič nenarobíš. Sú to dva samostatné poistné vzťahy.
V roku 2010 si sa nemusel prihlasovať vôbec .. no a kým sa oficiálne neodhlásiš, tak si stále aj dobrovoľne aj povinne poistený. :mee:
veronikasad
20.04.12,18:12
Dobrý deň, mám takýto problem.:,
Som živnostník už 15 rokov.v roku 2009 som podnikanie prerušil. V marci 2010 som podnikanie znova obnovil. Išiel som do soc. poisťovne, kde mi povedali, že vzhľadom na to že som nemal príjem tak ma musia prihlásiť ako dobrovoľného platcu. Po ukončení daňového obdobia/za rok 2010/ som zašiel zas do soc. poisťovne aj s daňovým priznaním. Pracovníčka soc. poisťovne si to pozrela, povedala mi že mám nejaký nedoplatok. ten som vyrovnal a poistné som naďalej platil , tak ako mi to vypočítali. Teraz v marci 2012 som dostal rozhodnutie zo soc. poisťovne, kde si žiadajú doplatenie poistného. cca 900 €. Som v šoku. ja som si poistne platil a oni chcú teraz duplicitu. Ked som išiel do poisťovne, tak mi povedali, že som sa neodhlásil z dobrovoľného poistného a tým pádom mi vznikol súbeh poistného- / dobrovoľné poistenie+ povinné poistenie/ Nechápem na čo sa predkladali potvrdenia k 01.07., ked ma na to neupozornili. Neviete mi prosím niekto poradiť, či je možné sa odvolať proti takémuto postupu, nemáte niekto s týmto nejakú skúsenosť. Veď je to nehorázne, aby som 2x platil to isté..
Za poradenie Vám vopred ďakujem.
Bohužial, nič s tým neurobíš. Dobrovolné poistenie sa nedá zrušiť spätne, končí najskôr doručením odhlášky na reg.liste fyzickej osoby. Zo zákona zaniklo až k 31.1.2012. Nedoplatok treba uhradiť (dohodni sa na splátkach), aby ťa neprekvapila exekúcia.
..MARIA
21.04.12,04:22
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede, ale potom nechápem načo sa do socialnej poisťovne predkladali potvrdenia k 01.07.- vtedy sa mení aj výška poistného, vidia, že živnostnik má prijem to majú problem ho o tomto upovedomiť, aby sa odhlásil??? Toto je dobrý chyták, ako nahrabať peniaze do socialnej poisťovne..))))
manus
21.04.12,07:10
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede, ale potom nechápem načo sa do socialnej poisťovne predkladali potvrdenia k 01.07.- vtedy sa mení aj výška poistného, vidia, že živnostnik má prijem to majú problem ho o tomto upovedomiť, aby sa odhlásil??? Toto je dobrý chyták, ako nahrabať peniaze do socialnej poisťovne..))))
Tie potvrdenia z daňového priznania, ktoré sa do SP predkladali nemali žiadny súvis s dobrovoľným poistením - tie boli na to, aby sa určila nová výška povinného poistného od 1.7.
Áno, máš pravdu,,,takto ´ošklbali´ zopár poistencov. Ale ozaj s tým už nič nenarobíš, niekto mal (alebo aj má) ozaj súbeh povinného a dobrovoľného poistenia, čiže platí 2x to isté, ale s tým že vie prečo to tak robí (nejaká ´zábezpeka´ pri dočasnej platobnej neschopnosti). Máš pravdu, že tetušky ťa mali ozaj upozorniť na to (keď si tam bol osobne a konzultovali tam s tebou aktuálnu situáciu), že ak ti vzniklo povinné poistenie od toho 1.7., tak ak neplánuješ platiť 2x tak to dobrovoľné musíš zrušiť, že sa to automaticky vznikom povinného neodhlási...
Teraz ti už zostáva ozaj len vyžiadať si ten splátkový kalendár a platiť im to v splátkach, lebo defakto si pochybil ty, že si sa z dobrovoľného poistenia neodhlásil ;)
veronikasad
21.04.12,07:15
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede, ale potom nechápem načo sa do socialnej poisťovne predkladali potvrdenia k 01.07.- vtedy sa mení aj výška poistného, vidia, že živnostnik má prijem to majú problem ho o tomto upovedomiť, aby sa odhlásil??? Toto je dobrý chyták, ako nahrabať peniaze do socialnej poisťovne..))))
Nie je to chyták, dobrovolné poistenie je možné platiť aj v súbehu s povinným poistením živnostníka a veľa poistencov platenie najmä dobrovolného nem.poistenia využívalo. Ak si nerobíš účto sama, na nutnosť odhlásiť sa po vzniku povinnej registrácie ťa mala upozorniť tvoja účtovníčka.
Snaž sa uhradiť čím skôr nedoplatok a over si v poisťovni, či tvoje poistenie k 31.1.2012 skutočne zaniklo. Zrejme máš celý balík, nielen nemocenské.
Ak by si ochorela a máš splnenú podmienku 270 dní dob.nem.poistenia, stačí sa prihlásiť pred začiatkom PN-ky na jeden deň dobr.poistenia z celého balíka a budeš mať nárok na nemocenské zo živnosti aj z dobrovolného nem.poistenia. Len sa nezabudni po skončení PN-ky odhlásiť, aby si si zase nevyrobila sekeru. Nárok ti ale vznikne len v prípade, ak budeš mať pred začiatkom PN-ky uhradené všetky nedoplatky..