Xoddam
12.10.11,16:05
Zdravim,


moj brat ma nasledovny problem. Ma SRO, spolocnost nie je platcom DPH, a funguje od 2009.

Uctovnicku mu robila nejaka jeho znama, no pochybila...

Moj brat totiz dava sluzby do zahranicia - klasicky si jeho firmu prenajmu na likvidaciu odpadu, on pride, spravi to a ide domov.

Vystavi im fakturu (samozrejme bez dph, kedze nie je platcom) a hotovo.

No a jeho uctovnicka zabudla na jeden "detail" suhrnny vykaz - nepodal si ho nikdy.

Plati dane, neklame, nekradne, len holt sa toto nepodavalo lebo uctovnicka ho neupozornila (nevedela) a on nemal vediet odkial....

Dnes sedi a nevie co robit... kolko ho caka pokuta? ako sa to uctuje? co ma robit?

Vie ze sa pojde registrovat tento tyzden a zacne to podavat, len c bude s minulostou..... ?

Dakujem

Xoddam
zk24
12.10.11,14:12
Môžete trošku obšírnejšie popísať, aký presne typ služby poskytuje? Nie su to nejake služby viažúce sa na nehnuteľnosť?

Ak nie a ide o bežné služby, tak mal povinnosť od 1.1.2010 registrovať sa pre IC DPH podľa §7a, a na vystavenych FA uvadzat toto IC DPH. Nasledne kvartalne (ak dodal sluzby), podavat suhrnny vykaz, elektronicky.

Za oneskorene podanie vykazu je pokuta cca 332 € (neviem presne na cent). Ak mal povinnosť každý kvartál podať SV, tak pravdepodobne mu bude vyrubena pokuta vo vyske 6*332 €.

S minulosťou už asi nenarobí bohužiaľ nič.

Do 20.10.2011 sa podava za 3Q/2011. Nech si pohne a skusi stihnut to podať.
Xoddam
12.10.11,15:07
Ok

ide o IT veci (likvidaciu odpadu som pouzil ako priklad lebo vlastne neviem co robi) ale pytal som sa a :

robi IT veci ako projekty - napriklad programovanie alpkiacii, support atd ... vzdy kratke projekty - 1 az 3 mesiace max, na konci za to vystavi fakturu....

otazka: teraz som cital ze on vlastne nemoze faktury anilen vystavovat predtym ako je registrovany pre suhrnny vykaz?

Lebo napriklad on ma aj ICO aj DIC a tie na fakture uvazda normalne ....

Takze ked chce stihnut do 20.10 tak sa me predtym registorvat a faktury dat na "den po registracii" ??

A da sa to stihnut? Teraz sa zaregistroval s mojou pomocou na drsr a teraz si to ma ist potvrdit na urad - kam pojde hned zajtra rano na 8 hodinu.

Kolko dni to potom este trva? Ako t oprebieha? A ma tie faktury - zmenit na iny datum - to by problem byt nemal...

Dakujem


Xoddam
Xoddam
12.10.11,15:10
a nieco ako IC DPH nema lebo nie je platcom ...
zk24
12.10.11,15:18
Ok

ide o IT veci (likvidaciu odpadu som pouzil ako priklad lebo vlastne neviem co robi) ale pytal som sa a :

robi IT veci ako projekty - napriklad programovanie alpkiacii, support atd ... vzdy kratke projekty - 1 az 3 mesiace max, na konci za to vystavi fakturu....

otazka: teraz som cital ze on vlastne nemoze faktury anilen vystavovat predtym ako je registrovany pre suhrnny vykaz?

Lebo napriklad on ma aj ICO aj DIC a tie na fakture uvazda normalne ....

Takze ked chce stihnut do 20.10 tak sa me predtym registorvat a faktury dat na "den po registracii" ??

A da sa to stihnut? Teraz sa zaregistroval s mojou pomocou na drsr a teraz si to ma ist potvrdit na urad - kam pojde hned zajtra rano na 8 hodinu.

Kolko dni to potom este trva? Ako t oprebieha? A ma tie faktury - zmenit na iny datum - to by problem byt nemal...

Dakujem


Xoddam

"vlastnenie" IC DPH neznamena ze je platiteľom DPH. Znamená, že je registrovaný pre daň, čo musí byť každý kto dodáva službu do zahraničia.

Citujem:
§ 7a

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.

Váš brat sa musí najprv registrovať pre IČ DPH, podľa tohto §7a. Nestane sa platiteľom DPH, iba mu bude pridelené IČ DPH, ktoré musí uvádzať na všetkých FA, ktoré vystavuje do zahraničia. Je na to registračné tlačivo. DÚ ho musí registrovať do 7 dní od podania žiadosti.

Zároveň si medzi tým môže vybavovať elektronické podanie súhrnného výkazu. Kde si vytvorí na drsr.sk konto a odnesie na DÚ a tam so správcom dane spíše Dohodu (myslím, že toto sa nedá odovzdať na podateľni, ale musíte ísť konkrétne na register, a ak sa nemýlim tak stránkové hodiny su len pondelok a streda). Ako náhle však spíšete túto zápisnicu, ešte v ten deň je to aktívne.
zk24
12.10.11,15:20
(musím rozdeliť príspevok na dve časti, lebo mi to nedovolí písať dlhšie...)

Čo sa týka zmeny dátumov, nemyslím, že zmeniť dátumy na FA od roku 2010 na aktuálny mesiac by bolo riešenie - jednak su zahrnuté v daňovom priznani za rok 2010, a predpokladám, že Váš brat aj obdržal úhrady za svoje faktúry počas roka 2011.

Takisto odberateľ Vášho brata je povinný z týchto služieb zaplatiť DPH v jeho krajine. To znamená, že pravidelne podáva daňové priznanie DPH, kde je vidno, kedy ktorá služba bola dodaná.
Xoddam
12.10.11,15:26
zk24: Dakujem

Prosim potvrd mi postup, co v najblizsich dnoch s nim absolvujem:

0. Teraz sa registroval na drsr.sk a ma vytlaceny ten papier o registracci
1. zajtra sa ideme dokoncit tu registraciu na danovy urad s tym papiereom, a ostatnymi dokladmi
2. ked uz budeme na tom danovom urade tak sa mame registrovat aj pre Č DPH, podľa tohto §7a (a na to maju 7 dni)

Ok a az ked toto prebehne tak podam ten vykaz?

Ako tak kukam tam mame na to este 8 dni ... - myslis ze je to realne stihnutelne?

Dakujem

xoddam
zk24
12.10.11,15:39
Je to reálne.

Toto je tlačivo potrebné na registráciu pre IČ DPH podľa §7a: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/dph_po_1_5_2004/data/zoregto.pdf

Spýtajte sa, či Vás budú nejako informovať, že registrácia prebehla, prípadne, či sa môžete podaním žiadosti považovať za registrovaných. Dostanete takú šedú kartičku s tým IČ DPH, tá Vám však poštou dojde nejskôr. Na internete to býva uvedené skôr, prípadne nám volala správkyňa, že sme registrovaní a môžeme používať IČ DPH...

Podáte žiadosť o registráciu, a možno už v pondelok budete registrovaní. Vybavenie tej elektronickej podateľne trvá asi 5 minút, ak máte všetko pripravené, a konto je aktívne ešte v ten deň.

Nezabudnite, že SV sa podáva elektronicky, ale do 5 dní od el.podania sa musí prvá strana a krycí list doniesť osobne na daňový úrad (ak máte zaručený el.podpis, tak nie). Tlač krycieho listu aj prvej strany Vám ponúka pri vypĺňaní tohto tlačiva.

Hneď keď budete mať vytvorené konto a spísanú Dohodu so správcom dane, skúste si, že vám všetko funguje. Najväčší problém býva to celé rozbehať - certifikáty, typ prehliadača, a podobne... Ale brat poskytuje IT služby, tak myslím, že v tomto nebude problém.
Xoddam
12.10.11,15:48
Vinikajuco! :)

Fakt dakujeme ! V pripade nejakych noviniek alebo otazok napisem sem!

Fakt si nam pomohol, od zajtra sa zacina kolotoc :)
zk24
12.10.11,15:50
Rada som pomohla. Nech sa Vám to podarí
Nella_2
12.10.11,15:53
a zajtra sú niekde na DÚ stránkové hodiny?
zk24
12.10.11,15:56
No, ja som vyššie uvádzala, že stránkové hodiny sú podľa mňa len pondelok a streda, asi všade všeobecne. Ale registráciu pre IČ DPH môže odovzdať aj do podateľne, a to by otvorené byť malo. Vybavenie elektronickej komunikácie pravdepodobne až v pondelok
Xoddam
12.10.11,16:02
Este jedna otazka:

Moj brat kukam na jeho faktury a oni su BEZ DPH a vystavoval ich bez toho IC DPH ... to je asi cele zle ze? Co s tym?

Registrovat sa a podavat vsetko ako sa ma a dufat ze sa na to nedojde?

A este ma zaujalo par veci:
- ako je to s kvartalmi kde nebola faktura do zahranicia? aj za tie dostane pokutu ze nepodal prazdny vykaz?
- a to zahranicie - ako z toho oni platia DPH? Ja im do uctovnictva nevidim, ale ja som im DPH neuctoval. Onli len prijali fakturu bez DPH a potom ju zaplatili.
- a s tym menenim datumov na fakturach to som skor myslel tak ze ano za minule Q - tu pokutu znasat bude az pride na lamanie chleba mna skor zauimal tento Q. on uz tento Q vydal najekae faktury, zaciatkom mesiaca a ze ci aj tie tam ma davat a ci ma na nich menit zatum napr z 01.10.2011 na 19,10,2011 ? ci to nie je treba?

A inak ked sa podava tento suhrnny vykaz elektronicky co sa tam vlastne vsetko pise? Len komu co, za kolko, a kedy nie? Netreba tam skenovat a pridavat celu fakturu ze?

Fakt dakujem :)

Povedzte odkial ste a pozyvam na kavu ! :)
Xoddam
12.10.11,16:04
an ovidim ze aj na danovy urad je len pondelok a streda ... no ok dufam nechsa to stihne :((
zk24
12.10.11,16:13
Este jedna otazka:

Moj brat kukam na jeho faktury a oni su BEZ DPH a vystavoval ich bez toho IC DPH ... to je asi cele zle ze? Co s tym?

Registrovat sa a podavat vsetko ako sa ma a dufat ze sa na to nedojde?

A este ma zaujalo par veci:
- ako je to s kvartalmi kde nebola faktura do zahranicia? aj za tie dostane pokutu ze nepodal prazdny vykaz?
- a to zahranicie - ako z toho oni platia DPH? Ja im do uctovnictva nevidim, ale ja som im DPH neuctoval. Onli len prijali fakturu bez DPH a potom ju zaplatili.
- a s tym menenim datumov na fakturach to som skor myslel tak ze ano za minule Q - tu pokutu znasat bude az pride na lamanie chleba mna skor zauimal tento Q. on uz tento Q vydal najekae faktury, zaciatkom mesiaca a ze ci aj tie tam ma davat a ci ma na nich menit zatum napr z 01.10.2011 na 19,10,2011 ? ci to nie je treba?

A inak ked sa podava tento suhrnny vykaz elektronicky co sa tam vlastne vsetko pise? Len komu co, za kolko, a kedy nie? Netreba tam skenovat a pridavat celu fakturu ze?

Fakt dakujem :)

Povedzte odkial ste a pozyvam na kavu ! :)

FA sa budú vystavovať podľa §73 ZoDPH (odporúčam ho aspoň otvoriť pre dobrý pocit :) ). Tam je napísané presne ako ma FA vyzerať. FA budú vystavované bez DPH. Avšak musí tam byť Vaše IČ DPH aj IČ DPH odberateľa (ten zase nakupuje službu zo zahraničia, takže je takisto reigstorvaný, rsp.musí byť registrovaný pre IČ DPH vo svojej krajine - platia rovnaké pravidlá).
Ďalej na FA musíte uvádzať odvolávku na zákon prečo je FA vystavená bez DPH. A to niečo v štýle: "Fa je vystavená bez DPH. Osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná".... v zákone nájdete aj presné znenie a odvolávku na smernicu EÚ.

Súhrnný výkaz sa podáva iba za tie kvartále, v ktorom došlo k dodaniu služby, ktorá do takéhoto SV patrí. Takže ak ste v danom štvrťroku služby tohto typu nedodali, SV nepodávate.

Vaši odberatelia sú povinní z takejto FA, respektíve z tejto služby zaplatiť DPH. Takže oni podávajú daňové priznanie k DPH a vy súhrnný výkaz. Ak váš brat prijme službu zo zahraničia, bude zasa on povinný zaplatiť DPH (sám ju vypočítať zo sumy faktúry a zaplatiť a podať daňové priznanie), tak ako to teraz robia vaši odberatelia.

Tento Q=4Q? V tom prípade, odporúčam dohodnúť sa s odberateľmi že im pošlete opravné faktúry za október 2011. Stihnite to však do konca októbra spraviť, lebo vaši odberatelia môžu byť mesační platitelia DPH a budú z toho podávať daňové priznanie a platiť daň už v novembri.

A dúfať že sa na niečo nepríde? Obávam že príde. Spýtajte sa správcu na daňovom ako postupovať. Vždy je však výhodnejšie ak sa priznáte sami a splnite si povinnosť s oneskorením, ako ked na to prídu oni. Tá pokuta za SV môže byť od 332 do 660 €.

Tu nájdete Zákon o DPH: http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html
Xoddam
12.10.11,16:19
oo tak to by vobec nebolo zevraj take zle lebo on mal aj hluche kvartale kde nic nevystavoval - ok skontrolujem to s nim.

Dakujem

Dakujem moc!
zk24
12.10.11,16:28
A viem, že toto nie je pre vás dvakrát zaujímvé čítanie, ale určite sa zíde. Je to zhrnutie všetkého, o čom sme sa tu bavili...
Xoddam
12.10.11,16:45
precitane zaznamenana - toto vediet tak pred dvoma rokmi :(

hovoril som so znamou (tiez uctovnicka) a ona ze pre neplatitela DPH takato povinnost vznikla az od 1.1.2011 nie 2010 i ked vsade na nete sa pise 2010 tak fakt netusim ze preco nikto z mojho okolia nerobi dobre to co ma .... :/
zk24
12.10.11,16:48
Táto povinnosť je 100%-ne už od 1.1.2010.

Od takýchto situácií sú zmluvy s účtovníčkami. Ak by Váš brat mal správnu zmluvu o vedení účtovníctva, určite by v nej mal podchytené, že omyly tohto typu znáša ona ;)

Možno je aj poistená pre takéto prípady.