simonova815
12.10.11,15:08
Moj otec ma v januari 2012 narok na odchod do dochodku.
Viete mi poradit, ci si vie prilepsit na dochodku, ak by mal posledne 3 mesiace vyssi plat?
Dakujem
Kvaka
12.10.11,13:55
Moj otec ma v januari 2012 narok na odchod do dochodku.
Viete mi poradit, ci si vie prilepsit na dochodku, ak by mal posledne 3 mesiace vyssi plat?
Dakujem
Myslím že veľmi málo, zober si jeho príjmy od roku 1984, je to 28 rokov, teda 28 x 12 mesiacov. Daj si to do rovnice:
dôchodok= POMB x roky poistenia x ADH.
Na stránke sociálnej poisťovne máš kalkulačku, daj si tam údaje, aj orientačné, a nasimuluj si výpočet. Uvidíš, pochopíš. ADH za rok 2012 ešte nie je známa.
Príjem môže mať vyšší, ale dôležitý je vymeriavací základ, ten je ohraničený maximálnou výškou.
Možno by mu vyšiel dôchodok (predčasný) k 31.12.2011 aj vyšší, ako riadny dôchodok k nejakému dátumu v januári, to závisí len a len od toho, aký vysoký mal príjem a aká bude hodnota ADH v roku 2012. Ale musel by skončiť pracovný pomer ešte v roku 2011.
simonova815
12.10.11,15:02
no moc tomu nechapem,ale nevadi :)))
skusim od neho vytiahnut dokumentaciu a nahadzat to tam co to urobi. kazdopadne dakujem
simonova815
12.10.11,15:16
a este ma napadlo co sa do tej tabulky uvadza, ked bol na urade prace? Aka suma?
Andyke
12.10.11,15:29
Kedy bol nezamestnaný ?

Náhradnou dobou je aj doba nezamestnanosti, po ktorú:

bol občan pred 1. januárom 2001 vedený v evidencii nezamestnaných bez ohľadu na nárok na podporu v nezamestnanosti a jej výplatu,
sa evidovanému nezamestnanému v čase od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003 vyplácala podpora v nezamestnanosti.
Pokiaľ bol v inom termíne uchádzačom o zamestnanie, tak sa tá doba nezapočítava do trvania dôchodkového poistenia.
Kvaka
12.10.11,15:31
no moc tomu nechapem,ale nevadi :)))
skusim od neho vytiahnut dokumentaciu a nahadzat to tam co to urobi. kazdopadne dakujem
Najlepšie by bolo, ak by si mala otcov výpis dôchodkového poistenia zo sociálnej poisťovne, tam budeš mať údaje už doplnené, tie potom použi v kalkulačke sociálnej poisťovne.
Nerozumieš? Nie je to zložité. Pozri tu http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku/1611s
Napríklad vymeriavací základ (nie príjem) otca v roku 2008 bol 289000 Sk. V danom roku bol všeobecný vymeriavací základ 261384, osobný mzdový bod za rok 2008 bude 1,1057. Takto získaš OMB za každý rok od roku 1984. Spočítaš, urobíš priemer. To bude POMB.
OMB za posledné dva roky sa počíta z vymeriavacieho základu spred dvoch rokov. Príjem v poslednom roku, t.j. 2012 už výpočet vôbec neovplyvní, započíta sa z neho iba počet dní poistenia do celkového obdobia poistenia.
Ak budeš mať nejaký výpis zo SP, môžeš doplniť VZ za posledné roky aj podľa VZ z výplatnej pásky.
Počet rokov dôchodkového poistenia bude tiež na výpise zo SP. Ak ho otec nemá, nech navštívi najbližšiu pobočku SP a vypýta si. Môže sa stať, že zistí, že tam nemá nejakú dobu započítanú, musí ju vydokladovať, oplatí sa to. Ale v SP mu povedia viac.
Kvaka
12.10.11,15:33
Áno, a za náhradnú dobu je OMB 0,3 ročne, prepočítava sa podľa počtu dní náhradnej doby.
Andyke
12.10.11,16:04
Do roku 2003 Vám SP poslala ročné VZ. Takže stačí vypýtať od SP od roku 2004.
A potom to vieš vypočítať.
simonova815
14.10.11,18:11
Kedy bol nezamestnaný ?

Náhradnou dobou je aj doba nezamestnanosti, po ktorú:

bol občan pred 1. januárom 2001 vedený v evidencii nezamestnaných bez ohľadu na nárok na podporu v nezamestnanosti a jej výplatu,
sa evidovanému nezamestnanému v čase od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003 vyplácala podpora v nezamestnanosti.
Pokiaľ bol v inom termíne uchádzačom o zamestnanie, tak sa tá doba nezapočítava do trvania dôchodkového poistenia. no mam pocit, ze bol nezamestnany 2004/2005 teda vzdy po niekolko mesiacov v tychto rokoch. Ak sa mu toto nezapocitalo, tak sa mu potom predlzuje doba odchodu do dochodku, alebo za tie mesiace jednoducho nebude mat nic?
Andyke
14.10.11,18:45
Tak tá doba sa mu nezapočíta do dôchodkového poistenia, napr. nebude mať 44 rokov, ale iba
43,5 rokov dôchodk.poistenia.
Do dôchodku môže ísť kľudne.
swan2
09.01.12,07:24
dobrý deň
rada by som prispela aj ja otázočkou do tejto témy,zaujíma ma:
Manžel má 54 rokov
od 18 -50 bol zamestnanec(do roku 2001 bol pár mesiacov nezamestnaný)
od 51 -52 nezamestnaný
od 53 -SZČO (BEZ POVINNOSTI PLATIŤ SOC. ODVODY)
Nedávno ho fin.poradca upozornil ,že ak nebude posledných 10 rokov pred dôchodkom starobne poistený nedostane dôchodok ,alebo len minimálny,nakoľko sa dôchodok vyrátava,len z posledných 10 rokov,podotýkam ,že v období ,kedy bol zamestnanec bol podľa výpisu zo soc poisťovne jeho OMB výše 1,1
To ma trochu udivilo,neberie sa do ohľadu pri výpočte dôchodku aj OMB za obdobie spred 10 rokov a ten sa preratá aktualnou dôchodkovou hodnotou a počtom rokov poistenia..?
Čo ak tieto posledné roky bude mať stále minimálne príjmy,...dostane dôchodok na hranici minima..?
veronikasad
09.01.12,07:30
dobrý deň
rada by som prispela aj ja otázočkou do tejto témy,zaujíma ma:
Manžel má 54 rokov
od 18 -50 bol zamestnanec(do roku 2001 bol pár mesiacov nezamestnaný)
od 51 -52 nezamestnaný
od 53 -SZČO (BEZ POVINNOSTI PLATIŤ SOC. ODVODY)
Nedávno ho fin.poradca upozornil ,že ak nebude posledných 10 rokov pred dôchodkom starobne poistený nedostane dôchodok ,alebo len minimálny,nakoľko sa dôchodok vyrátava,len z posledných 10 rokov,podotýkam ,že v období ,kedy bol zamestnanec bol podľa výpisu zo soc poisťovne jeho OMB výše 1,1
To ma trochu udivilo,neberie sa do ohľadu pri výpočte dôchodku aj OMB za obdobie spred 10 rokov a ten sa preratá aktualnou dôchodkovou hodnotou a počtom rokov poistenia..?
Čo ak tieto posledné roky bude mať stále minimálne príjmy,...dostane dôchodok na hranici minima..?
informácie fin.poradcu nie je správna, priemerný osobný mzdový bod sa počíta z poistenia od r.1984. Aby mu vznikol nárok na SD, potrebuje 15 rokov poistenia.

Výška dôchodku závisí od doby poistenia, priemerného osobného mzdového bodu a aktuálnej dôchodkovej hodnoty v čase priznania SD.
Ak mal zo zamestnania vysoký osobný mzdový bod, ako SZČO (ak platí z minima) si ho určite dosť pokazí. Niekedy je výhodnejšie nemať žiadny OMB, ako platiť z minima.
swan2
09.01.12,07:53
informácie fin.poradcu nie je správna, priemerný osobný mzdový bod sa počíta z poistenia od r.1984. Aby mu vznikol nárok na SD, potrebuje 15 rokov poistenia.

Výška dôchodku závisí od doby poistenia, priemerného osobného mzdového bodu a aktuálnej dôchodkovej hodnoty v čase priznania SD.
Ak mal zo zamestnania vysoký osobný mzdový bod, ako SZČO (ak platí z minima) si ho určite dosť pokazí. Niekedy je výhodnejšie nemať žiadny OMB, ako platiť z minima.

ďakujem..práve toto som si celý čas myslela,že OMB od roku 1984 je braný do výpočtu a platenie aj min starobných odvodov v období SZČO by dosť ovplyvnilo POMB..
Ak sa ešte môžem spýtať:
Som 45% invalidný dôchodca .Chránené pracovisko v ktorom som pracovala bolo zrušené.momentálne sa mi nedarí ako invalid si prácu najsť.Počítajú sa mi roky v ktorých som nezamestnaná ako náhradná doba pri výpočte starobného dôchodku?
Ďakujem za odpoveď
Mila123
09.01.12,08:00
nie nepočítajú sa.....
swan2
09.01.12,08:53
nie nepočítajú sa.....
hladala som tu v témach a našla som tieto príspevky,kde sa to preberalo ,tada už to neplatí?:

Ustanovenie § 60 ods. 4 Obdobie dôchodkového poistenia je aj obdobie poberania invalidného dôchodku priznaného a vyplácaného Sociálnou poisťovňou, a to do dovŕšenia dôchodkového veku alebo priznania predčasného starobného dôchodku
a ustanovenie § 62 ods. 2 Za obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, ktoré trvalo celý kalendárny rok, patrí osobný mzdový bod vo výške 0, 3. Ak toto obdobie trvalo len časť kalendárneho roka, osobný mzdový bod sa určí ako súčin pomernej časti osobného mzdového bodu a počtu dní tohto obdobia...... nadobudli účinnosť 1.1.2008 zákonom č. 555/2007)

Zmena bola navrhnutá aj v súvislosti s tým, že od 1.1.2008 poistencovi, ktorý do 31. decembra 2007 bol povinne dôchodkovo poistený na účely starobného poistenia z dôvodu poberania invalidného dôchodku, zaniká od 1. januára 2008 povinné dôchodkové poistenie z tohto dôvodu.

V dôvodovej správe k tejto zmene som našla, citujem:
V súvislosti s navrhovaným vylúčením fyzických osôb, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok, z osobného rozsahu dôchodkového poistenia, ktorému podliehajú do 31. decembra 2007 výlučne z dôvodu poberania invalidného dôchodku, navrhuje sa s uplatnením princípu solidarity považovať na účely získavania nárokov na dôchodkové dávky ako obdobie dôchodkového poistenia aj obdobie poberania invalidného dôchodku.
Navrhuje sa ustanoviť výšku osobného mzdového bodu za obdobie poberania invalidného dôchodku, ktoré sa považuje za obdobie dôchodkového poistenia rovnako ako v § 255 ods. 3.
Jana Motyčková
09.01.12,09:17
Keďže poberáš ID, doba poberania ID sa započítava do doby poistenia pri výpočte starobného dôchodku.
swan2
09.01.12,09:41
Keďže poberáš ID, doba poberania ID sa započítava do doby poistenia pri výpočte starobného dôchodku.
a nezáleží na tom či je to 45%, (čiastočný)alebo 71%...stále sa to berie jak invalidný dôchodok a sú rovnaké podmienky?.
Čiže aj keby som niekoľko rokov nebola zamestnaná a len poberala ID tieto roky sa mi rátajú ako doby poistenia a budú zohľadnené pri výpočte SD?
Andyke
09.01.12,10:37
Ukľudni sa, doba dôchodkového poistenia Ti beží. ( všetkým poberateľom ID aj keď nepracujú)
mi75
01.11.12,14:57
Dobrý večer, potrebovala by som súrne odpoveď na otázku. Krstná mala vážny zdravotný problém. V súčasnosti je na PN-ke a zvažuje, či sa má vrátiť čím skôr do zamestnania ( napriek neodporúčaniam lekárov) alebo ostať na dlhodobej PN-ke. Bojí sa však, že jej to negatívne ovplyvní výpočet dôchodku. Nakoľko jej do dôchodku chýba len pár rokov ( je narodená v 1954 a má 2 deti, celý život bola zamestnaná. Ako to teda je? Zníži jej obdobie PN ten bod výpočtu? Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Andyke
01.11.12,17:22
Jej dôchodkový vek je 59 rokov a 6 mesiacov (pokiaľ je narod. v I.polroku tak reálne už
na bud.rok (2013) dovŕši dôch.vek. Netreba sa stresovať, nech sa kľudne dolieči.
OMB nech nechá bokom. (áno, trošku sa jej poníži OMB za tento rok, lebo počas PN neplatí do systému.)
Jana Motyčková
02.11.12,08:21
PN zníži OMB každému, či má do dôchodku 2 roky, alebo 40.
Ak pôjde do dôchodku v r.2013, tak je jedno, koľko zarobí v r.2013, resp. či je tam na PN. Budú sa jej počítať do dôchodku len OMB do r.2012.
hupka
03.11.12,10:06
Dobrý deň, rada by som zistila názor na takúto vec. Náš známy pán pracoval do roku 1994 ako normálny zamestnanec. Od r. 1994 nikde nepracuje ani neplatil žiadne zdravotné ani sociálne poistenie. Živil sa ako pomocník na stavbách - na čierno. Za celý tento čas nebol u lekára. V roku 2012 dosiahol dôchodkový vek a priznali mu 350,00 EUR mesačne. Nerozumiem tomu, ako sa mu to podarilo - ja mu ten dôchodok doprajem, taký dôchodok nemá ani človek, ktorý robí celý život a vyjde mu menej ako 300,00 EUR. To obdobie, keď nebol nemocensky poistený sa neberie do úvahy pri výpočte výšky dôchodku ?
Kvaka
03.11.12,10:38
Dobrý deň, rada by som zistila názor na takúto vec. Náš známy pán pracoval do roku 1994 ako normálny zamestnanec. Od r. 1994 nikde nepracuje ani neplatil žiadne zdravotné ani sociálne poistenie. Živil sa ako pomocník na stavbách - na čierno. Za celý tento čas nebol u lekára. V roku 2012 dosiahol dôchodkový vek a priznali mu 350,00 EUR mesačne. Nerozumiem tomu, ako sa mu to podarilo - ja mu ten dôchodok doprajem, taký dôchodok nemá ani človek, ktorý robí celý život a vyjde mu menej ako 300,00 EUR. To obdobie, keď nebol nemocensky poistený sa neberie do úvahy pri výpočte výšky dôchodku ?
Nie, neberie sa do výpočtu, ak ide o celý kalendárny rok, v ktorom nebol dôchodkovo poistený. Príjmy mu počítali 22 rokov spätne, zrejme ich mal dostatočne vysoké, aby pokryli stratu rokov nepoistenia.
hubatá
03.11.12,10:40
30 rokov som robila na bývalom Úrade dôchodkového zabezpečenia, ale dôchodok si podľa kalkulačky na jej webovej stránke neviem vypočítať. Už ani nevedia ako zložito by dostali starobných dôchodcov o prachy - preto tie všelijaké neopodstatnené právnicke kľučky, nezmyselné bodovanie a výpočty......
A pritom t.č. odchádzajú do starobného dôchodku ročníky ktoré nemajú ani jeden deň dlžoby voči Sociálnej poisťovni a jej predchodcom - pretože práca za socíku bola povinná, zamestnávateľ odvody hneď sťahoval v učtárni a posielal na účet SP.

To že za 24 rokov niekto stihol všetko našetrené týmito ľuďmi vytunelovať je už len taká spomienka na bohatých predchodcov Sociálnej poisťovne (Správa dôchodkov, Úrad dôchodkového zabezpečenia, na Bezručovej ul. bola pre súkromne hospodáriacich roľníkov pobočka). Vtedy platil jednoduchý vzorec pre výpočet dôchodku: počet odpracovaných rokov, najvýhodnejšia mzda za 5 alebo 10 rokov a kategória v ktorej robil (napr. baník). Odpočítala sa doba poberania nemocenských dávok.

Ktovie aký vzorec bude použitý pre terajších tridsiatnikov, keď sú celý najproduktívnejší vek nezamestnaní a zasa keď podnikajú tak majú dlžoby voči Sociálnej poisťovni..... hm.
Rozalka
03.11.12,10:45
30 rokov som robila na bývalom Úrade dôchodkového zabezpečenia, ale dôchodok si podľa kalkulačky na jej webovej stránke neviem vypočítať. ..... hm.
Keď sa tie údaje vyplnia podľa oznámenia zo SP (do konca roka 2003) + údaje od r. 2004 - to sa na webe nevypočíta automaticky? alebo vypočítané údaje sú to len také bludy?
hubatá
03.11.12,10:58
Rozalka stačí ak si prečítaš poslednú vetu - upozornenie a tá hovorí za všetko: vypočítané údaje sa ti nebudú zhodovať s rozhodnutím Sociálnej poisťovne. Takže takáto kalkulačka je len na ozdobu www. stránky Sociálnej poisťovne ale svoj účel nesplnila: nikto nevie kedy je pre neho najvýhodnejšie odísť do dôchodku.

Až mi je smiešne kde také renomované účtovníčky a poradkyne ako sú na www.porada.sk (http://www.porada.sk) musia pátrať v zákonoch, aby sem niečo prilepili. Čo potom obyčajný človek, ktorý ani nevie čo je to priemerný mesačný zárobok, hrubý zárobok, doba nemocenského poistenia, náhradné doby.... ale chce sa dozvedieť len jedno:

:eek::eek::eek:
kedy je pre neho n a j v ý h o d n e j š i e odísť do starobného dôchodku po 40 rokoch poctivej práce, kde nechal svoje zdravie. To očakáva od zamestnancov Sociálnej poisťovne a aj od tejto kalkulačky. Žiaľ nedozvie sa ten magický dátum.
Rozalka
03.11.12,11:02
Rozalka stačí ak si prečítaš poslednú vetu- upozornenie a tá hovorí za všetko: vypočítané údaje sa ti nebudú zhodovať s rozhodnutím Sociálnej poisťovne. Takže takáto kalkulačka je len na ozdobu www. stránky Sociálnej poisťovne ale svoj účel nesplnila: nikto nevie kedy je pre neho najvýhodnejšie odísť do dôchodku.
No vidíš, to som si nevšimla, lebo mňa zaujala iná veta (a celkom som ju nepochopila): x - od 1. januára 2004 náhradné doby neexistujú; od 1. januára 2008 patrí poberateľovi invalidného dôchodku OMB = 0,3

a potom, keď som si všimla, že mi v jednom roku chýba 9 dní, začala som tuho premýšlať, prečo to tam nemám (pracovný pomer na dobu určitú, ešte počas nej rizikové tehotenstvo, PP skončený 30.6., pôrod 10.7., medzitým 9 dní, už som bola na MD, chýba, je to tak v poriadku?)
globalpartner
03.11.12,11:07
Áno, a za náhradnú dobu je OMB 0,3 ročne, prepočítava sa podľa počtu dní náhradnej doby.

Chcem sa opýtať ako je to pri súbehu OBM ? To znamená ak má nárok na riadny OBM zo zaplatného poistného a súčastne má náhradnú dobu napr. inv. dôchodca.
Ako sa vtedy postupuje pri výpočte?
Použije sa jedno aj druhé alebo iba jedno výhodnejšie ? Pripadne nenavyšuje sa OBM o 0,3 za náhradnú dobu?

Ďakujem
Kvaka
03.11.12,11:10
No vidíš, to som si nevšimla, lebo mňa zaujala iná veta (a celkom som ju nepochopila): x - od 1. januára 2004 náhradné doby neexistujú; od 1. januára 2008 patrí poberateľovi invalidného dôchodku OMB = 0,3

a potom, keď som si všimla, že mi v jednom roku chýba 9 dní, začala som tuho premýšlať, prečo to tam nemám (pracovný pomer na dobu určitú, ešte počas nej rizikové tehotenstvo, PP skončený 30.6., pôrod 10.7., medzitým 9 dní, už som bola na MD, chýba, je to tak v poriadku?)
Myslím, že by sa ti dni MD mali počítať, aj keď si skončila PP na dobu určitú. Počas MD si bola poistencom štátu, nie? Treba to SP vydokladovať. V ktorom roku to bolo?
Rozalka
03.11.12,12:00
Myslím, že by sa ti dni MD mali počítať, aj keď si skončila PP na dobu určitú. Počas MD si bola poistencom štátu, nie? Treba to SP vydokladovať. V ktorom roku to bolo?
1978
Jana Motyčková
03.11.12,12:04
Do
Dobrý deň, rada by som zistila názor na takúto vec. Náš známy pán pracoval do roku 1994 ako normálny zamestnanec. Od r. 1994 nikde nepracuje ani neplatil žiadne zdravotné ani sociálne poistenie. Živil sa ako pomocník na stavbách - na čierno. Za celý tento čas nebol u lekára. V roku 2012 dosiahol dôchodkový vek a priznali mu 350,00 EUR mesačne. Nerozumiem tomu, ako sa mu to podarilo - ja mu ten dôchodok doprajem, taký dôchodok nemá ani človek, ktorý robí celý život a vyjde mu menej ako 300,00 EUR. To obdobie, keď nebol nemocensky poistený sa neberie do úvahy pri výpočte výšky dôchodku ?
Doba na ÚP do roku 2001 sa berie ako doba poistenia pre účely výpočtu dôchodku.
Jana Motyčková
03.11.12,12:08
Myslím, že by sa ti dni MD mali počítať, aj keď si skončila PP na dobu určitú. Počas MD si bola poistencom štátu, nie? Treba to SP vydokladovať. V ktorom roku to bolo?
Nebola na MD, pracovný pomer bol skončený, dieťa sa narodilo až 9 dní po skončení PP. Tých 9 dní nemá pokrytých.
Jana Motyčková
03.11.12,12:10
Chcem sa opýtať ako je to pri súbehu OBM ? To znamená ak má nárok na riadny OBM zo zaplatného poistného a súčastne má náhradnú dobu napr. inv. dôchodca.
Ako sa vtedy postupuje pri výpočte?
Použije sa jedno aj druhé alebo iba jedno výhodnejšie ? Pripadne nenavyšuje sa OBM o 0,3 za náhradnú dobu?

Ďakujem
Pri prepočte st.dôchodku sa berie dosiahnutý POMB, ale ten nesmie byť nižší ako POMB získaný pri priznaní ID.
Ak súčasne pracuje a je ID, tak OMB zo zamestnania sa nespočítava s OMB 0,3. (V období 2004-2008 sa spočítaval, ale tam bol aj inak určený OMB pre invalidných dôchodcov.)
0,3 sa použije pre ID ak je zamestnaný iba časť roka - 0,3 sa použije na zvyšné obdobie.
Rozalka
03.11.12,12:20
Nebola na MD, pracovný pomer bol skončený, dieťa sa narodilo až 9 dní po skončení PP. Tých 9 dní nemá pokrytých.
Ale na MD sa chodilo 4 týždne pred pôrodom, takže som už bola na MD, len PP som mala na dobu určitú.
globalpartner
03.11.12,12:23
Ok , ďakujem
Jana Motyčková
03.11.12,12:33
Materská dovolenka končí skončením pracovného pomeru, potom si síce dostávala materskú (dávku) ale to nie je a ani nebola materská dovolenka.
Kvaka
03.11.12,12:44
Materská dovolenka končí skončením pracovného pomeru, potom si síce dostávala materskú (dávku) ale to nie je a ani nebola materská dovolenka.
Podľa zákona 100/1988 sa za náhradnú dobu považovala aj doba, po ktorú mal občan nárok na nemocenské, peňažnú pomoc v materstve a podporu pri ošetrovaní člena rodiny.
Alebo to je inak? Ten dovetok "pokiaľ v tomto čase zamestnanie trvalo" sa vzťahuje na celý text § 9 písm. f), alebo len na tú časť ",a doba ošetrovania (starostlivosti) člena rodiny po uplynutí obdobia, po ktoré občan poberal podporu pri ošetrovaní člena rodiny"?
Jana Motyčková
03.11.12,13:23
Keďže išlo o rok 1974, museli by sme ísť do zákonov, ktoré platili v r.1974. Aj zákon 100/1988 je novší. Môžeme sa len domnievať ... alebo pohľadať vtedy platný zákon a všetky nasledujúce v prechodných ustanoveniach. Mne sa teda do toho nechce. Napísala som to, čo si myslím - prečo tam tých 9 dní chýba.

A v tom 100/1988 je tam to - pokiaľ v tomto čase zamestnanie trvalo .
Kvaka
03.11.12,13:46
Pozerala som aj na starší zákon, je tam uvedená ako náhradná doba aj doba, po ktorú mal pracujúci nárok na nemocenské, podporu pri ošetrovaní člena rodiny alebo na peňažnú pomoc v materstve.
A ja som bola presvedčená, že za oných čias nemohol byť nikto bez "zabezpečenia", najmä žena s materskými dávkami, vtedy "peňažná pomoc v materstve".

Ako pekne a jednoducho je definovaný pracujúci v tom starom zákone 121/1975:

Na dôchodkovom zabezpečení sú podľa tohto zákona zúčastnení:
a) pracovníci v pracovnom pomere, učni a členovia výrobných družstiev,
b) členovia jednotných roľníckych družstiev,
c) pracujúci, ktorí podľa tohto zákona, predpisov vydaných na jeho vykonanie alebo podľa iných predpisov majú v dôchodkovom zabezpečení práva a povinnosti ako pracovníci v pracovnom pomere, najmä poslanci národných výborov, členovia orgánov ľudovej kontroly, sudcovia z povolania, advokáti, študenti, vedeckí a umeleckí ašpiranti, občania vykonávajúci práce na základe dohody o pracovnej činnosti uzavretej s organizáciou a občania poskytujúci služby a opravy na základe povolenia národného výboru,
d) vojaci z povolania, príslušníci Zboru národnej bezpečnosti a príslušníci zborov nápravnej výchovy,
e) bojovníci proti fašizmu, obete vojny a fašistickej perzekúcie v čase neslobody, ako aj účastníci oslobodzovacích bojov za prvej svetovej vojny (§ 51 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1975-121/znenie-19751114#f4750003)),
f) vedeckí pracovníci, spisovatelia, hudobní skladatelia, výtvarní umelci, architekti, novinári, výkonní umelci a artisti
(ďalej len „pracujúci“).
Rozalka
03.11.12,14:50
Ďakujem, že ste sa takto zaujímali o mojich 9 dní - ešte šťastie, že toho nebolo viac, hádam tých pár centíkov, čo mi to spraví na dôchodku, nejako oželiem.
mi75
03.11.12,17:35
Podľa týchto príspevkov som z toho riadne rozčarovaná. Vychádza mi totiž, že si mám všetko naštudovať, zamestnávateľov a ich odvodovú povinnosti kontrolovať , všetko si pre istotu na SP overovať a potom tajne dúfať, že sa po rokoch práce aj k nejakému slušnému dôchodku dopracujem. Jaj, , a ešte som zabudla. Ak mám pár rokov slušný príjem a hrozí mi jeho zníženie, tak radšej pár rokov pred dôchodkom nepracovať, nebyť PN, nechodiť na OČR ( resp. ak pracovať , tak na čierno ), aby som si neponížila OMB.Sme dopracovali,že?:cool:
Rozalka
03.11.12,17:52
Nerátajú ani dobu na ÚP

PS
A kedy sa chystáš?
na ÚP som nikdy nebola, od 15. rokov mi chýba len tých 9 dní, všetko ostatné odpracované (alebo starostlivosť o dieťa do 3 rokov)
Katy a R
03.11.12,18:06
Nerátajú ani dobu na ÚP

Ale rátajú (aj);) ... záleží však od toho, kedy to bolo :confused:
hupka
03.11.12,20:36
Nie, neberie sa do výpočtu, ak ide o celý kalendárny rok, v ktorom nebol dôchodkovo poistený. Príjmy mu počítali 22 rokov spätne, zrejme ich mal dostatočne vysoké, aby pokryli stratu rokov nepoistenia.
Čo to znamená, že mal zrejme dostatočne vysoké prímy za tých 22 rokov, aby pokryli s t r a t u r o k o v nepoistenia ?
hupka
03.11.12,20:55
Čo to znamená, že mal zrejme dostatočne vysoké prímy za tých 22 rokov, aby pokryli stratu r o k o v nepoistenia ? Ako to súvisí ?
Kvaka
03.11.12,20:58
Čo to znamená, že mal zrejme dostatočne vysoké prímy za tých 22 rokov, aby pokryli s t r a t u r o k o v nepoistenia ?Tak si pozri výpočet. Výška dôchodku = POMB x ADH x roky poistenia.
Od 15 rokov veku bol poistený minimálne 29 rokov, do roku 1994.
Príklad: 1,3x10x 29=377€. Niekto má celý život podpriemernú mzdu, tak aj keď bude 44 rokov poistený, tak bude mať napríklad 0,8x10x44=352€.
hupka
05.11.12,10:14
Vyzerá to presne tak, ako píše mi75 v poslednej vete.Ja som ten môj príspevok napísala práve k vôli tomu prípadu nášho známeho. Tým, že nepracoval posledných 17 rokov - pracoval len do roku 1994, vypočítali mu dôchodok z príjmov z predchádzajúcich rokov a ten je vyšší ako u tých, ktorí pracovali hoci aj 40 rokov. Keďže plat mali nízky, pokazili si celý dôchodok.:(
mi75
05.11.12,10:56
ne napadlo sa nad zamyslieť, keď sa za mnou zastavil známy, ktorý je učiteľ a do dôchodku mu chýbajú dajaké 4 roky. Robí na dvoch školách , aby mal 100% úväzok. Na jednej má 16 hodín, na tej druhej 7 hodín. Teraz mu hrozí,že ho z tej , kde má viac hodín prepustia ( pracoval za zamestnankyňu na MD ).A nevie , čo robiť, lebo pri 1/3 úväzku bude mať nielen mizerný plat, ale aj odvod a ten mu zníži dôchodok. Uvažuje ostať nezamestnaným. Je to riešenie?
veronikasad
05.11.12,10:58
ne napadlo sa nad zamyslieť, keď sa za mnou zastavil známy, ktorý je učiteľ a do dôchodku mu chýbajú dajaké 4 roky. Robí na dvoch školách , aby mal 100% úväzok. Na jednej má 16 hodín, na tej druhej 7 hodín. Teraz mu hrozí,že ho z tej , kde má viac hodín prepustia ( pracoval za zamestnankyňu na MD ).A nevie , čo robiť, lebo pri 1/3 úväzku bude mať nielen mizerný plat, ale aj odvod a ten mu zníži dôchodok. Uvažuje ostať nezamestnaným. Je to riešenie?
Je to riešenie, ak bude nezamestnaným celý kal.rok. Ale z čoho bude žiť ?

Od 1.1.2013 budú dôchodkovo poistení aj dohodári, od 1.4.2013 uchádzači o zamestnanie na dohodu pracovať nemôžu.
mi75
06.11.12,12:59
Ošemetná situácia pre ľudí, čo boli celý život zamestnaní, odvádzali štátu , čo mu patrí,chcú pracovať a nakoniec skončia so smiešnymi dôchodkami. Rada by som vedela koľko je dôchodok človeka, čo celý život nepracoval...( máme ich pár stoviek)
Jana Motyčková
07.11.12,07:58
Ak celý život nepracoval a nemá aspoň 15 rokov dôb, ktoré sa do dôchodkového poistenia počítajú, tak dôchodok nemajú.
Ak celý život nepracovali a 15 rokov získali - študium do r.2003, starostlivosť o dieťa, ZVS, ÚP do r.2001, tak majú dôchodok cca 0,3 x získané roky x 10. (za dobu materskej sa použije OMB 0,6).
luja5
07.11.12,09:42
ne napadlo sa nad zamyslieť, keď sa za mnou zastavil známy, ktorý je učiteľ a do dôchodku mu chýbajú dajaké 4 roky. Robí na dvoch školách , aby mal 100% úväzok. Na jednej má 16 hodín, na tej druhej 7 hodín. Teraz mu hrozí,že ho z tej , kde má viac hodín prepustia ( pracoval za zamestnankyňu na MD ).A nevie , čo robiť, lebo pri 1/3 úväzku bude mať nielen mizerný plat, ale aj odvod a ten mu zníži dôchodok. Uvažuje ostať nezamestnaným. Je to riešenie?
Z hľadiska výšky budúceho dôchodku sa asi na to nedá jednoznačne odpovedať. Podľa mňa ak by pokračoval v zamestnaní (napríklad v súvislosti s možným predčasným starobným dôchodkom o dva roky), zníženie platu by mu aj nemuselo znížiť dôchodok v porovnaní s dôchodkom, aký by mu vyšiel, ak by už zostal nezamestnaný. Na výšku dôchodku by mala totižto opačný-kladný vplyv dlhšia doba poistenia. Ak by teda zostal ďalej zamestnaný, síce by sa mu znížil POMB, ale zvýšila by sa mu doba poistenia a v konečnom výsledku by záležalo od dosiahnutej miery zníženia POMB (=veľká neznáma) vo vzťahu k miere zvýšenia doby poistenia.
Kvaka
07.11.12,10:00
Z hľadiska výšky budúceho dôchodku sa asi na to nedá jednoznačne odpovedať. Podľa mňa ak by pokračoval v zamestnaní (napríklad v súvislosti s možným predčasným starobným dôchodkom o dva roky), zníženie platu by mu aj nemuselo znížiť dôchodok v porovnaní s dôchodkom, aký by mu vyšiel, ak by už zostal nezamestnaný. Na výšku dôchodku by mala totižto opačný-kladný vplyv dlhšia doba poistenia. Ak by teda zostal ďalej zamestnaný, síce by sa mu znížil POMB, ale zvýšila by sa mu doba poistenia a v konečnom výsledku by záležalo od dosiahnutej miery zníženia POMB (=veľká neznáma) vo vzťahu k miere zvýšenia doby poistenia.
Ak by robil napríklad ešte dva roky a získal by nárok na predčasný starobný dôchodok, ten posledný rok zamestnania mu pôjde do výpočtu iba ako doba poistenia, ale príjem už nie. Takže znížiť POMB mu môže len ten jeden rok s tým nízkym úväzkom. Samozrejme treba si prepočítať všetky možnosti.
mi75
07.11.12,10:44
Ďakujem za odpovede. Strašné, aby človek takto kalkuloval:mee:
mazanova
07.11.12,11:04
to keď sa ide do riadneho starobného dôchodku tiež sa posledný rok príjem nepočíta?
Jana Motyčková
07.11.12,11:44
ad mazanova - neberie sa do úvahy VZ v tom roku, v ktorom ide do dôchodku.
Opravujem, lebo je to podstatná oprava - neberie sa do úvahy VZ v roku, v ktorom splnil podmienky pre nárok na starobný dôchodok - konkrétne VZ ziskaný do tohoto dátumu.
Kvaka
07.11.12,14:09
Nie, nepočíta.
luja5
08.11.12,07:05
ad mazanova - neberie sa do úvahy VZ v tom roku, v ktorom ide do dôchodku.
Len by som upresnila z pohľadu pojmu "ísť" do dôchodku: do úvahy sa neberie VZ v tom roku, v ktorom boli splnené podmienky nároku na riadny starobný dôchodok = vznikol nárok na dôchodok.
Príklad: Nárok na dôchodok vznikne v polovici decembra 2012, VZ za rok 2012 sa nebude brať do úvahy, aj keby pracoval do 31.12.2012 a do dôchodku by "išiel" v januári 2013.
Rozalka
08.11.12,07:08
Len by som upresnila z pohľadu pojmu "ísť" do dôchodku: do úvahy sa neberie VZ v tom roku, v ktorom boli splnené podmienky nároku na riadny starobný dôchodok = vznikol nárok na dôchodok.
Príklad: Nárok na dôchodok vznikne v polovici decembra 2012, VZ za rok 2012 sa nebude brať do úvahy, aj keby pracoval do 31.12.2012 a do dôchodku by "išiel" v januári 2013.
Je to tak aj v tom prípade, ak do dôchodku pôjde napr. v apríli 2013?
Kvaka
08.11.12,07:54
Je to tak aj v tom prípade, ak do dôchodku pôjde napr. v apríli 2013?
Vtedy sa ti neberie do úvahy príjem za rok 2013. Aha, doplním, ide o prípad, kedy dovŕši dôchodkový vek ešte v roku 2012? Ak áno, tak sa na výpočet dôchodku, konkrétne na určenie POMB vypočíta posledný OMB z príjmu za posledný rok pred rokom dovŕšenia dôchodkového veku. K dátumu narodenia sa počíta doba poistenia. Potom sa k dôchodku pripočíta hodnota ADHxOMB za dobu poistenia po dovŕšení dôchodkového veku, ak bude ďalej pracovať bez poberania dôchodku, ale ak dôchodok bude poberať od dovŕšenia dôchodkového veku, tak sa počíta iba 1/2 získaných OMB. Suma vypočítaného dôchodku sa zvyšuje za každých 30 dní práce po dovŕšení dôchodkového veku bez poberania dôchodku o 0,5%.
Kvaka
08.11.12,08:39
Príklad, ak dovŕši dôchodkový vek v 17.4.2013, tak príjem od 1. januára 2013 do 17.4.2013 nijako neovlyvní dôchodok.
Andyke
08.11.12,21:36
Len by som upresnila z pohľadu pojmu "ísť" do dôchodku: do úvahy sa neberie VZ v tom roku, v ktorom boli splnené podmienky nároku na riadny starobný dôchodok = vznikol nárok na dôchodok.
Príklad: Nárok na dôchodok vznikne v polovici decembra 2012, VZ za rok 2012 sa nebude brať do úvahy, aj keby pracoval do 31.12.2012 a do dôchodku by "išiel" v januári 2013.


Dám aj ja jeden príklad:

Pokiaľ niekto dovŕši dôchodkový vek 5.1.2012 a o starobný dôchodok požiada až 15.4.2013. ( pracoval ďalej bez poberania SD)
Tak najprv vypočítajú SD ku dňu dovŕšenia dôch.veku.
Potom vypočítajú OMB za obdobie od 5.1. do 31.12.2012 a OMB od 1.1.- 14.4.2013.
Súčet týchto dvoch OMB sa potom vynásobí ADH r.2013 a výsledok pripočítajú k SD.
Takto určená suma SD sa ešte zvýši o 0,5 % za každých 30 dní dôch.poistenia , ktoré získal po dovŕšení dôchodkového veku.
V našom prípade to bolo 466 dní , takže 15x0,5 %= 7,5 %
Takže VZ dosiahnutý po dovŕšení dôchodkového veku v r.2012 a 2013 ovplyvňuje výšku dôchodku.
Kvaka
05.12.12,12:19
Konečne sa podarilo presadiť zvyšovanie dôchodkov za dobu poistenia bez poberania predčasného dôchodku. Už dávnejšie som na toto upozorňovala aj na porade, pretože predčasným dôchodcom zmenili pravidlá, za ktorých odišli do predčasného dôchodku, čo bolo iste protiústavné a voči pracujúcim starobným dôchodcom aj diskriminujúce.


V schválenej novele je to napísané v novom § 69a:

(1) Predčasný starobný dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku je starobný dôchodok.

(2) Ak poistencovi, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok, nebol predčasný starobný dôchodok vyplácaný nepretržite od vzniku nároku na tento dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku, suma starobného dôchodku podľa odseku 1, na ktorú mal poistenec nárok v deň dovŕšenia dôchodkového veku, sa určí na žiadosť poistenca znovu. Suma starobného dôchodku podľa odseku 1 určená podľa § 68 ods. 2 a zvýšená podľa § 82 sa zvýši o 0,5 % za každých začatých 30 dní, počas ktorých netrval nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku; § 82 ods. 16 sa v tomto prípade neuplatní.
Kvaka
05.12.12,12:26
Týka sa to všetkých takto postihnutých predčasných dôchodcov, platí prechodné ustanovenie:

§ 293cr
(1) Poistencovi, ktorému nárok na predčasný starobný dôchodok vznikol podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2013, dôchodkový vek dovŕšil pred 1. januárom 2013 a predčasný starobný dôchodok nebol vyplácaný nepretržite od vzniku nároku na tento dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku, sa suma starobného dôchodku, na ktorú mal nárok v deň dovŕšenia dôchodkového veku, určí na žiadosť poistenca znovu podľa predpisov účinných od 1. januára 2013.
(2) Nárok na výplatu starobného dôchodku podľa odseku 1 vzniká odo dňa podania žiadosti o nový výpočet tohto dôchodku, najskôr od 1. januára 2013.

Takže rýchlo treba v novom roku podať žiadosť, najlepšie k 1. januáru 2013, lebo tam je sviatok.