rouen
12.10.11,20:36
Ahojte,

som jednym z dvoch spolocnikov (obaja FO) v.o.s.-ky. Ja by som chcel v podnikani pokracovat, spolocnik nie. A v tychto pravnych veciach a cenach sa prilis neorientujem, takze mam par otazok:
1. je pre mna vyhodnejsie "premenit" v.o.s. na jednoosobovu (moju) s.r.o., alebo zrusit v.o.s. a zalozit si novu s.r.o ? Nie je pri zmene pravnej formy vela byrokracie okolo prevodu majetku (inak, firma ziadny majetok nema, nic na nu nieje napisane) a podobnymi vecami, ktore by ma v konecnom dosledku vysli na viac penazi a casu ako zrusit a zalozit novu firmu ?
2. ak sa nemylim, v.o.s. mozem zrusit jednostranne vypovedou spolocnika. Kde by som nasiel nejaku formu takejto vypovede a postup co vsetko musim urobit v tomto pripade ?
3. spravi mi takuto operaciu nejaky pravnik/kancelaria "na kluc" ? ze im napriklad dam plnu moc v tejto veci a vybavia to za mna (napr. elektronickou formou cize urcite lacnejsie na poplatkoch) ?
4. ak by som uz mal s.r.o., a nezacal by som podnikat hned, ale mal by som ju "v zalohe" ked ju budem potrebovat - je s tym nejaky problem ? pokial viem, odvody neplatim ako spolocnik, mzdu by som si nevyplacal ani nic podobne.. len ci nieje zo strany statu nejaky problem s takouto necinnou firmou (samozrejme zakonnu povinnost ako danove priznanie by som podal, akurat ze by v nom asi nic nebolo, a pod.)

Dakujem kazdemu za pomoc,
R.
Economic
12.10.11,18:45
Ahojte,

som jednym z dvoch spolocnikov (obaja FO) v.o.s.-ky. Ja by som chcel v podnikani pokracovat, spolocnik nie. A v tychto pravnych veciach a cenach sa prilis neorientujem, takze mam par otazok:
1. je pre mna vyhodnejsie "premenit" v.o.s. na jednoosobovu (moju) s.r.o., alebo zrusit v.o.s. a zalozit si novu s.r.o ? Nie je pri zmene pravnej formy vela byrokracie okolo prevodu majetku (inak, firma ziadny majetok nema, nic na nu nieje napisane) a podobnymi vecami, ktore by ma v konecnom dosledku vysli na viac penazi a casu ako zrusit a zalozit novu firmu ?
2. ak sa nemylim, v.o.s. mozem zrusit jednostranne vypovedou spolocnika. Kde by som nasiel nejaku formu takejto vypovede a postup co vsetko musim urobit v tomto pripade ?
3. spravi mi takuto operaciu nejaky pravnik/kancelaria "na kluc" ? ze im napriklad dam plnu moc v tejto veci a vybavia to za mna (napr. elektronickou formou cize urcite lacnejsie na poplatkoch) ?
4. ak by som uz mal s.r.o., a nezacal by som podnikat hned, ale mal by som ju "v zalohe" ked ju budem potrebovat - je s tym nejaky problem ? pokial viem, odvody neplatim ako spolocnik, mzdu by som si nevyplacal ani nic podobne.. len ci nieje zo strany statu nejaky problem s takouto necinnou firmou (samozrejme zakonnu povinnost ako danove priznanie by som podal, akurat ze by v nom asi nic nebolo, a pod.)

Dakujem kazdemu za pomoc,
R.

1. Ku premene sa zatiaľ nevyjadrím s tým nemám skúsenosti. Akurát som nie tak dávno jednu v.o.s. úspešne a relatívne rýchlo zlikdvidovala. Takže to nechám na zváženie ešte iných poraďákov.
2. V.o.s. podľa mňa ak by si ju nepretransformoval na sro, bude ju treba zlikvidovať. A následne dať návrh na výmaz, ku ktorému Ti musí správca dane dať súhlas. Za zápis zmeny vstupu do likvidácie pri el. podaní opäť sa dá ušetriť na súdnom poplatku. Za výmaz sa SP neplatí.
3. Takúto službu Ti vieme urobiť na kľúč samozrejme. Pokiaľ využijeme ZEP, je to samozrejme lacnejšie pre klienta.
4. Ak už budeš mať sro, nie je nikde napísané že ihneď musíš krútiť tisíce Eur, môže počkať než sa rozbehne. Ako ja hovorím, môže si trošku pospať. Môžeš ju mať teda v zálohe ako píšeš.
rouen
12.10.11,19:02
V prvom rade dik za rychlu reakciu :)

1. ok, pockam si teda na dalsie odpovede
2. presne takejto byrokracii by som sa rad vyhol ak sa da. Docital som sa ze v.o.s. mozno zrusit s likvidaciou alebo bez likvidacie. Nemohol by som ju ja zrusit bez likvidacie, ked v podstate nie je co likvidovat ? (firma nema ziadny majetok, nic na nu nieje napisane, nikdy nemala nic na odpis.. proste fakt to bola cista zalozena firma, ktora vydala zopar faktur za sluzby a potom uz len spala kvoli nezhodam spolocnikov)
3. ako by sa aspon zhruba pohybovala cena takejto sluzby ?
4. super, dik
Economic
13.10.11,06:25
V prvom rade dik za rychlu reakciu :)

1. ok, pockam si teda na dalsie odpovede
2. presne takejto byrokracii by som sa rad vyhol ak sa da. Docital som sa ze v.o.s. mozno zrusit s likvidaciou alebo bez likvidacie. Nemohol by som ju ja zrusit bez likvidacie, ked v podstate nie je co likvidovat ? (firma nema ziadny majetok, nic na nu nieje napisane, nikdy nemala nic na odpis.. proste fakt to bola cista zalozena firma, ktora vydala zopar faktur za sluzby a potom uz len spala kvoli nezhodam spolocnikov)
3. ako by sa aspon zhruba pohybovala cena takejto sluzby ?
4. super, dik

Čo sa týka ceny za likvidáciu je to individuálne, pretože záleží čo všetko by sa robilo. Uvediem príklad, kto bude likvidátor, kto bude robiť všetky úkony /oznámenie v Obchodnom vestníku, daňové priznania, ostatné papierovačky/ Robila som v takejto spoločnosti likvidátorku ja. Spoločníci na to nemali ani čas, ani potrebné vedomosti. Sú tam nevyhnutné nejaké úkony. A zase na druhej strane či zaplatíš niekoho kto urobí papiere zvlášť, zvlášť účtovníčku, možno je výhodnejšia cena jedného človeka čo urobí komplet všetko a Ty sa môžeš venovať svojim aktivitám. To fakt záleží na Tvojom zvážení a vzájomnej dohode. Vždy je všetko je individuálne. každý jeden prípad je iný, aj keď možno podobný.