luckysun
12.10.11,22:26
Dobry den.
Potebovala by som poradit. Chceli by sme kupit pozemok (od RK), na ktorom sa nachadza mestska budova (casom by sme chceli odkupit aj tu). Je mozne ziskat na takyto pozemok nejaku hypoteku, alebo cosi podobne? Ak ako, co by bolo najvyhodnejsie? A da sa v takom pripade rucit prave tym pozemkom?
Vopred dakujem za odpoved.
profesional
20.10.11,11:42
Banka je biznis ako kazdy iny. Cize v podstate da. Dolezite je na aku hodnotu oceni ten pozemok znalec v znaleckom posudku.
Je ale velmi dolezite si uvedomit ze k takemuto pozemku ma mesto predkupne pravo.
podnikateľ 111
20.10.11,13:07
Zdravím Vás,
takže ja môžem za banku reagovať následovne. Nedá sa kúpiť pozemok na ktorom stojí budova s iným majiteľom, pokiaľ sa tým pozemkom má ručiť. Problém je totiž v tom, že napríklad vo Vašom prípade nemusí mesto súhlasiť s predajom budovy, respektíve mesto by malo budovu predávať výberom kupcu a tu sa môže stať, že niekto dá vyššiu ponuku ako Vy. Otázka znie, čo bude potom ? Budete sa naťahovať o to čo sa bude diať s pozemkom a budovou, jeden druhému budete robiť zlobu. Navyše filozofia banky je taká, že všetko čo sa aj do budúcna postaví na pozemku založenom banke, bude tiež založené v prospech banky. To isté platí aj pre existujúce nehnuteľnosti a pochybujem že mesto bude súhlasiť so založením budovy.
Jediná možnosť ako ten pozemok kúpiť je ručiť inou nehnuteľnosťou a keď budete mať aj budovu tak preniesť záložné právo na kupované nehnuteľnosti. Inak doporučujem niečo také nekupovať.
luckysun
20.10.11,19:36
Velmi pekne Vam dakujem za odpovede.
Takze keby sme kupili pozemok a potom chceli kupit budovu, tak to by sme uz mohli rucit budovou?
Resp. neda sa spravit nejaka dohoda, na zaklade ktorej by sme naraz odkupili aj budovu, aj pozemok (mali by sme zmluvu o buducej kupe pozemku od majitela a o kupe budovy od mesta)? Neviem, ci som sa spravne vyjadrila, no v tychto veciach sa vobec nevyznam..
Martin Vacho
22.10.11,21:10
Z praxe viem, že je možné kúpiť viac nehnuteľností aj na jeden úver, takže by nebol problém s dvomi kúpnymi zmluvami. Inak súhlasím s "podnikateľ 111".
podnikateľ 111
24.10.11,08:38
Zdravím Vás,
Martin Vacho má pravdu, je možné mať na jeden úver aj viac kúpnych zmlúv, dokonca nemusia byť nehnuteľnosti vyplatené v jednom dátume, dá sa to vyplácať postupne. Teraz som práve riešil prípad, kde klient kupoval byt aj s garážovým státím, avšak byt vlastnili 3 ľudia a státie len 2 z nich, navyše státie bolo kupované v inom termíne ako byt. Vyriešili sme to dvomi kúpnymi zmluvami a jedným úverom. Je to podobné len v menšom.