whiscool
13.10.11,08:12
Od konca oktobra budem nezamestnany , na podporu nemam narok a moja manzelka studuje na vysokej skole a nema ziaden prijem, takze obaja zostaneme bez koruny , deti nemame , byvame u mojich rodicov v podnajme , oplati sa mi vobec v takomto pripade poziadat o davky v hmotnej nudzi ci mi to automaticky zamietnu ... dakujem
Mila123
13.10.11,06:23
Od konca oktobra budem nezamestnany , na podporu nemam narok a moja manzelka studuje na vysokej skole a nema ziaden prijem, takze obaja zostaneme bez koruny , deti nemame , byvame u mojich rodicov v podnajme , oplati sa mi vobec v takomto pripade poziadat o davky v hmotnej nudzi ci mi to automaticky zamietnu ... dakujem
ani sa nepokúsiš???? za to nič nedáš.....
GabiZ
13.10.11,07:02
To závisí od príjmu tzv. okruhu spoločne posudzovaných osôb v domácnosti. Požiadaj príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny o priznanie dávky v hmotnej núdzi a nedaj sa odbiť verbálnym vyjadrením, že Ti nárok nevznikne. Ide o to, že v odôvodnení rozhodnutia bude to, čo potrebuješ vedieť a síce, prečo nemáš nárok alebo ti dávku priznajú.
svedia
17.10.11,05:29
ahojte,, poprosím vás o radu ak ide sa ide žiadať o dávku v hmotnej núdzi posiela sa žiadosť + doklady o príjme posudzovaných má sa aj zároveň žiadať aj o príspevok na bývanie, existuje aj tu nejaké tlačivo? ĎAKUJEM
GabiZ
17.10.11,05:50
Tu je tlačivo na žiadosť o dávky v hmotnej núdzi. Súčasťou je aj potvrdenie pre účely posúdenia žiadosti o príspevok na bývanie.
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226


(http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226)
svedia
17.10.11,05:58
ahojte,, poprosím vás o radu ak ide sa ide žiadať o dávku v hmotnej núdzi posiela sa žiadosť + doklady o príjme posudzovaných má sa aj zároveň žiadať aj o príspevok na bývanie, existuje aj tu nejaké tlačivo? ĎAKUJEM

ešte taká otázočka, dá sa to vybaviť aj poštou - poposielať alebo všetko osobne? ďiky
GabiZ
17.10.11,06:08
Napísané v pokynoch je, že žiadosť občan podáva písomne na príslušný úrad práce, soc. vecí a rodiny. Ja by som tam na vašom mieste so žiadosťou a dokladmi zašla osobne.
allizommm
17.10.11,22:48
Kedy sa žiada o dávky v hmotnej núdzi a kedy o doplatenie životného minima? Akosi mi to nie je jasné , podľa čoho sa to posudzuje a delí ? Môže napríklad nezamestnaný poberať životné minimum , či len dávky v hmotnej núdzi a existuje nejaká výnimka alebo „ okolnosť ” nato , aby poberal to životné minimum ? A opačne môže zamestnaný poberať dávky v hmotnej núdzi ? Ďakujem za odpoveď.
Xanti
18.10.11,04:25
No ja osobne neviem aby štát doplácal do životného minima.

Aj zamestnanej osobe môžu výjsť dávky v hmotnej núdzi. Ak je členov domácnosti viac, a príjem zamestnaného je minimálny.
Xanti
18.10.11,04:42
Od konca oktobra budem nezamestnany , na podporu nemam narok a moja manzelka studuje na vysokej skole a nema ziaden prijem, takze obaja zostaneme bez koruny , deti nemame , byvame u mojich rodicov v podnajme , oplati sa mi vobec v takomto pripade poziadat o davky v hmotnej nudzi ci mi to automaticky zamietnu ... dakujemWhiscool pri tvojom zadaní mi chýba Váš vek teda tvoj a tvojej manželky. Je to podstatná informácia, bez ktorej sa nedá odpovedať na tvoju otázku.
nicolet
18.10.11,10:03
Tiež by ma zaujímalo, či osoba ktorá má 25 rokov, býva s rodičmi, skončila jej podpora v nezamestnanosti má nárok na dávku v hmotnej núdzi. Teda či sa pri posudzovaní berie aj príjem jej rodičov.
Xanti
18.10.11,10:04
Ak má 25 rokov a jeden deň je posudzovaná samostatne. Takže má nárok na dávku v hmotnej núdzi.
nicolet
18.10.11,10:07
Ďakujem, tiež som si to myslela ale na úrade tvrdia niečo iné, že spolu s rodičmi.
Xanti
18.10.11,10:10
Tak by som im dala otázku kde sa o tom píše...
lebo na ich stránke sa píše toto a neni tam rodičia a deti nad 25 rokov.


Spoločne posudzované osoby
Na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa spoločne posudzujú:
· manžel, manželka
· rodičia a nezaopatrené deti žijúce s nimi v domácnosti,
· rodičia a ich deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s nimi v domácnosti, okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti a detí, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok.
Fyzické osoby sa neposudzujú spoločne, ak nežijú v domácnosti z dôvodu, že im je poskytnutá odborná pomoc v krízovej životnej situácii a bývanie podľa § 62 ods. 1 zákona č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, alebo z dôvodu, že je fyzickej osobe poskytovaná starostlivosť v resocializačnom stredisku pobytovou formou.

Zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
svedia
19.10.11,05:15
Krásny deň prajem.. aká doba sa posudzuje pri žiadosti o dávku v núdzi? koľko do zadu rok? mesiace? teraz akurát mu končí pol rok čo nezamestnaný poberal dávky na podporu v nezamestnanosti.. može ísť vôbec žiadať po tým čo poberal tieto dávky pol roka? Ďakujem
Xanti
19.10.11,05:58
No ja som šla hneď. A trvá to nejaký deň kým sa vybehajú všetky potvrdenia.
dobrava
10.01.12,09:55
Prosím, ako sa posudzuje príjem osôb pre posúdenie nároku na dávku v hmotnej núdzi?
Manžel: momentálne nezamestnaný, do 31.12.2011 bol SZČO, mal príjmy /čo musí predložiť na preukázanie príjmov?/
Manželka: dlhodobo nezamestnaná, do 30.5.2011 poberala dávku v nezamestnanosti, odvtedy žiadny príjem /len rodinné prídavky a vyplácanie OČR z dobrovoľného nem. poistenia/
2 školopovinné deti
veronikasad
10.01.12,10:02
Prosím, ako sa posudzuje príjem osôb pre posúdenie nároku na dávku v hmotnej núdzi?
Manžel: momentálne nezamestnaný, do 31.12.2011 bol SZČO, mal príjmy /čo musí predložiť na preukázanie príjmov?/
Manželka: dlhodobo nezamestnaná, do 30.5.2011 poberala dávku v nezamestnanosti, odvtedy žiadny príjem /len rodinné prídavky a vyplácanie OČR z dobrovoľného nem. poistenia/
2 školopovinné deti
Manžel preukazuje príjem výpisom z DP, ktorý mu po podaní DP vydá DU.
Potvrdenie o výške vyplateného ošetrovného vydá manželke SP.
dobrava
10.01.12,11:05
Manžel preukazuje príjem výpisom z DP, ktorý mu po podaní DP vydá DU.
Potvrdenie o výške vyplateného ošetrovného vydá manželke SP.
Ďakujem za odpoveď, asi bola zle naformulovaná otázka - ide mi o to, že:
u manžela - aký príjem z DP sa berie pre nárok na dávku v HN - čistý príjem, bez výdavkov, alebo ZD?
u manželky - vstupuje do nároku na dávku v HN vyplatené ošetrovné,príp. PN?
veronikasad
10.01.12,11:10
Ďakujem za odpoveď, asi bola zle naformulovaná otázka - ide mi o to, že:
u manžela - aký príjem z DP sa berie pre nárok na dávku v HN - čistý príjem, bez výdavkov, alebo ZD? základ dane (inak základ dane=čistý príjem)
u manželky - vstupuje do nároku na dávku v HN vyplatené ošetrovné,príp. PN? ano

v texte
dobrava
10.01.12,13:04
Ďakujem