ariva
13.10.11,08:42
Dobrý deň, prosim o radu, či musím zaplatiť faktúru za odber vody TVS,a.s. /trnávská vodárenská spoločnosť/ za predchádzajúceho nájomcu. Predchádzajúci nájomca s ktorým mám /ako vlastník nehnuteľnosti/ riadnu zmluvu o nájme totiž urobil "sekeru" v TVS,a.s. cca 1200.-EUR, tí teraz hrozia že kým to nezaplatím tak ma odpoja a ani nechcú podpísať novú zmluvu s mojim novým nájomcom a ani so mnou ako s vlastníkom nehnuteľnosti. Je tom vobec možné? Oni majú predsa zmluvný vzťah s tým dlžníkom. Mám od pred.nájomcu-dlžníka aj podpísaný preberací protokol, kde potvrdil, že mal taký odber. Neviem prečo si to od neho nevýmáhajú oni tak isto ako to robí napr.SPP,alebo ZEZ. Poradte mi prosím co mám robit, ci to mám zaplatit a súdit sa z predch.nájomcom, alebo nezaplatit a súdit sa z TVS,a.s. Ďakujem veľmi pekne za promtnú odpoveď Rastislav.
GabiZ
13.10.11,06:48
Nerozumiem ako majú zmluvný vzťah s dlžníkom-nájomcom? Predsa sa vždy uzatvára zmluva s majiteľom nehnuteľnosti a zrejme to tak aj je, preto žiadajú dlh vyplatiť od teba. Ak je to tak, potom naozaj zaplatiť a vymáhať dlh na základe nájomnej zmluvy a podľa podmienok, ako ste ich v zmluve mali dohodnuté (čo sa týka vyúčtovania platieb za energie) od nájomcu.
ariva
13.10.11,07:08
Nie, jedná sa o restauracné zariadenie, a ja mám v zmluve s nájomcami, ze sú povinný si energie zahlásit na seba a pri ukonceni vyrovnat prípadné nedoplatky. Mam to tak uz 7r. a ziadny problém v tom zatial nebol. Ked mal ten predchádzajúci nájomca napr.nedoplatok u SPP, tak poslu jemu vyuctovanie a nerobia problem z prehlasením zmluvy na nového nájomcu.
Darina1234
13.10.11,07:24
Pokial viem, tak zmluva sa uzatvara s majitelom objektu a nie s najomnikmi, preto ten dlh by mal byť tvoj a ty ho musiš aj vyplatiť a zmeny najomnikov sa robia interne u teba.
ariva
13.10.11,10:00
nie, este raz. Ten moj bývalí nájomca-dlžník, uzavrel s TVS,a.s. zmluvu na odber vody na základe nájomnej zmluvy so mnou ako s vlastníkom nehnuteľnosti. /tak isto ako s plynárňami-SPP a elektrárňami ZEZ a s odvozom odpadu atď./. Takže ja s vodárňami nemám žiadny zmluvný vzťah. Preto sa pýtam na akom základe ja mám platiť faktúru vystavenú na jeho meno/ktorú si samozrejme ani nemožem dať do nákladov/. SPP,a.s.,ZEZ,a.s. to riešia tak že ku dňu ukončenia zmluvy sa urobý preberací protokol, odpíše sa stav a vyučtovaciu faktúru zašlú končiacemu odberateľovi a nemajú problém uzatvoriť zmluvu s novým odberateľom , keď je podpísany preberací protokol.
Darina1234
13.10.11,10:06
Neviem o tom, žeby vodarne uzatvarali zmluvy s najomcami, ale viem ,že ani zmena majitela sa neurobi pokial je na odbernom mieste neuhradena pohladavka, odber sa odstavi. vieš vodarne maju u nas monopol a s odberatelom sa nebavia.
ariva
13.10.11,10:18
To ze uzatvárajú zmluvu s nájomcami je 100%, lebo ten bývalí nájomca ju nehal na prevádzke takže ju mám pri sebe. A že sú monopol mi je jasne, len chcel by som vedieť nejakú právnu radu, či nekonajú protizákonne, keď podmieňujú odtavenie zaplatením faktúry predchádzajúdceho nájomcu, pričom s ním majú zmluvu o odbere vody na základe ktorej by to mohli bez problémov vymáhať od neho. Takže ako že, keď ja to napr. nezaplatím a oni odstavia vodu, nebudú to od nikoho vymáhať? Prečo to presúvajú na mňa. Možem ich potom žalovať za ušlí zisk?
Darina1234
13.10.11,10:30
Nie, oni maju pravo odstaviť odberne miesto na zaklade neuhradenej pohladavky, maju to vo svojich int. smerniciach.
eva.toth
13.10.11,10:44
Zmluva sa uzatvára aj s nájomcom, nemusí byť vlastníkom nehnuteľnosti. Napr. bytový podnik neuzatvára zmluvu s SPP, VSE, ale nájomca, aj keď bytový podnik je vlastníkom bytového domu. Tiež sme mali reštauráciu v prenájme a nájomca uzatváral zmluvu s SPP,VSE a vodárňami. K zmluve sme prikladali kópiu uzavretia nájmu s prenajímateľom, vlastníkom budovy.
Ivenka
13.10.11,10:49
Súhlasím tak ako píše Darina v príspevku 8. Zmluvu na odber médií uzatvára Nájomca ale so súhlasom PrenajímateĽa. Je to pre nich poistky aby to niekto zaplatil ak by došlo k zmene nájomcu.
GabiZ
13.10.11,10:51
To ze uzatvárajú zmluvu s nájomcami je 100%, lebo ten bývalí nájomca ju nehal na prevádzke takže ju mám pri sebe. A že sú monopol mi je jasne, len chcel by som vedieť nejakú právnu radu, či nekonajú protizákonne, keď podmieňujú odtavenie zaplatením faktúry predchádzajúdceho nájomcu, pričom s ním majú zmluvu o odbere vody na základe ktorej by to mohli bez problémov vymáhať od neho. Takže ako že, keď ja to napr. nezaplatím a oni odstavia vodu, nebudú to od nikoho vymáhať? Prečo to presúvajú na mňa. Možem ich potom žalovať za ušlí zisk?

Ak takúto zmluvu máte k dispozícii, prečítajte si ju, či tam nejaká zmienka o takejto úhrade nedoplatku nie je. Pretože ak uzatvárali zmluvu s nájomcom, určite sa v zmluve poistili, aby bol dlh vymáhateľný u majiteľa nehnuteľnosti, nakoľko ste s uzavretím takejto zmluvy museli súhlasiť.
eva.toth
13.10.11,11:01
Fa za energie sme neuhradili, nový nájomca nikdy nezaplatil náš dlh a normálne s ním SPP, vodárne, VSE uzatvorili nové zmluvy o odbere. My sme zostali dĺžnikom. A tak to funguje.
GabiZ
13.10.11,11:07
Dobrý deň, prosim o radu, či musím zaplatiť faktúru za odber vody TVS,a.s. /trnávská vodárenská spoločnosť/ za predchádzajúceho nájomcu. Predchádzajúci nájomca s ktorým mám /ako vlastník nehnuteľnosti/ riadnu zmluvu o nájme totiž urobil "sekeru" v TVS,a.s. cca 1200.-EUR, tí teraz hrozia že kým to nezaplatím tak ma odpoja a ani nechcú podpísať novú zmluvu s mojim novým nájomcom a ani so mnou ako s vlastníkom nehnuteľnosti. Je tom vobec možné? Oni majú predsa zmluvný vzťah s tým dlžníkom. Mám od pred.nájomcu-dlžníka aj podpísaný preberací protokol, kde potvrdil, že mal taký odber. Neviem prečo si to od neho nevýmáhajú oni tak isto ako to robí napr.SPP,alebo ZEZ. Poradte mi prosím co mám robit, ci to mám zaplatit a súdit sa z predch.nájomcom, alebo nezaplatit a súdit sa z TVS,a.s. Ďakujem veľmi pekne za promtnú odpoveď Rastislav.


Fa za energie sme neuhradili, nový nájomca nikdy nezaplatil náš dlh a normálne s ním SPP, vodárne, VSE uzatvorili nové zmluvy o odbere. My sme zostali dĺžnikom. A tak to funguje.


Ale tu to tak nefunguje, lebo zmluvu s ním ani s novým nájomcom nechcú vodárne podpísať. Ak žiadajú úhradu od vlastníka nehnuteľnosti, tak by to malo byť niekde v zmluve uvedené. Keď nevidíme zmluvy (nájomnú a o odbere vody), ťažko je vyvodzovať závery.