Jana V.
13.10.11,10:11
Dobrý deň,
manžel je živnostník - neplatca DPH. Prosím "polopatisticky " vysvetliť, čo všetko sa započítava do obratu, t.j. príjmov za predchádzajúcich 12 mesiacov, aby sa musel zaregistrovať ako platca DPH. Obrat sú všetky príjmy - aj zdaňované aj nezdaňované? ( v Alfe máme prehľady príjmov a výdavkov za obdobia). Započítava sa tam aj osobný vklad podnikateľa? Ďakujem pekne.
babi2
13.10.11,08:25
Dobrý deň,
manžel je živnostník - neplatca DPH. Prosím "polopatisticky " vysvetliť, čo všetko sa započítava do obratu, t.j. príjmov za predchádzajúcich 12 mesiacov, aby sa musel zaregistrovať ako platca DPH. Obrat sú všetky príjmy - aj zdaňované aj nezdaňované? ( v Alfe máme prehľady príjmov a výdavkov za obdobia). Započítava sa tam aj osobný vklad podnikateľa? Ďakujem pekne.
Osobný vklad sa do obratu nezapočítava, viac pozri tu: http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
Badko
17.10.11,05:28
Dobrý deň,
chcela by som Vás požiadať o radu:
zistila som, že obrat pre účely DPH som dosiahla v máji a do 20 júna som mala požiadať o registráciu pre DPH ale nedopatrením som požiadala o registráciu až v septembi a štvrťročným plátcom som od 1. 10. 2011. Čo treba teraz urobiť, viem, že treba dodaniť mesiace jún až september ale akosi neviem ako na to.
Poradíte čo treba teraz robiť?
Díky
KEJKA
17.10.11,06:08
odpveď dáva §78 (9)
Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene, je povinná podať jedno daňové priznanie za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, do 60 dní odo dňa zistenia daňovým úradom, že osoba nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň, alebo do 60 dní od podania oneskorenej žiadosti o registráciu pre daň, ak toto oneskorenie je viac ako 30 dní. V daňovom priznaní osoba prizná daň, ktorú je povinná platiť podľa § 69 ods. 13, a v lehote na podanie daňového priznania je povinná túto daň zaplatiť po odpočítaní dane podľa § 55 ods. 3; ak odpočítanie dane podľa § 55 ods. 3 prevyšuje daň, ktorú je povinná platiť podľa § 69 ods. 13, daňový úrad vykoná kontrolu a daň vráti v lehote desiatich dní od skončenia kontroly.
tvoje oneskorenie je viac ako 30 dní. Keby si neúpodala žiadosť oneskorene, bola by si platiteľom od 1.7.
Za mesiace júl-september by si mala podať daňové priznanie - svooje výstupy rozdeliť na ZD a DPH /daňová povinnosť/
a na vstupe si môžeš odpočítať daň, ako ti vyplýva z dokladov. Samozrejme nie tie, ktoré by boli duplicitné z dôvodu registrácie /majetok, zásoby......./
Badko
17.10.11,06:23
Ďakujem za rýchlu odpoveď a ešte chcem poprosiť podám len jedno daňové prznanie -
a aké obdobie bude na tllačive a dám krížik pri Osoba povinná podať DPH podľa § 78 ods.3,4a 9 zákona?
Odber. fa je napr. na sumu 1.200 EUR bez DPH - lebo tak bola účtovaná -
mám ju rozdeliť na 1000 + 200 DPH a 200 by bola daňová povinnosť?
Už som celá zmagorená.
Díky
KEJKA
17.10.11,06:34
ten krížik neriešim, asi iná osoba, kedže vtedy ešte nebola platiteľom.
a to delenie tak ako píšeš, nemôžeš zaťažiť odberateľa, pre ktorého to bola cena konečná, tak ju rozdelíš.
Badko
17.10.11,06:37
Díky moc, idem sa s tým popasovať
Badko
18.10.11,06:02
Dobré ráno,
chcela by som si overiť či som to spravila správne:včera som ešte raz prerátala obraty

za jún 2011 obrat 51.296 oneskorená registrácia na DPH v septembri

platiteľ dane od 1.októbra

Dodaniť by som mala: registrácia mala byť do 20 júla + 31 dní to je 19 august / § 69 ods.3- oneskorenie viac ako 30 dní a § 55 ods.3-31 dní po dni keď osoba bola povinná nejneskôr podať žiadosť o registráciu/
Prosím pozrite sa na dátumi či uvažujem správne, že dodaniť od 19 augusta do 30 septembra

Díky moc
KEJKA
18.10.11,06:29
na to neviem jednoznačnú odpoveď, ale urobila by som to tiež tak.
Badko
18.10.11,06:34
Díky, aj som to už včera spravila len mám obavu či dobre, lebo predpokladám,
že dojde kontrola.

Ešte raz díky